Jump to content

BRZA-SPORA


svaba

Recommended Posts

stalo cujem...ova brza-ne valja

ova spora-ne valja

ovaj mix spor,al kad prooooradi

ova boila brza,sutra si zeznuo mesto

 

POSTOJI LI UNIVERZALNI MIX ILI BOILA :?:

DA LI TO RESAVATE MESANJEM MIXEVA,ILI....SME LI SE TO UOPSTE :?:

Link to comment
Share on other sites

Sve moze druze al to treba dobro da se ispita na vodi i to dugotrajno na nekoliko voda ako je uspeshan onda je taj miks dobar.Za gotove miksove vazi pravilo da netreba da se meshaju medjutim to neznaci da nevalja i da nemoze da se dodje do neke solidne kombinacije al treba znati koji miks ide sa kojim.Ja imam nekoliko koje solidno rade i dokazali se na dosta vode kako divlje tako i komercijale.

TAcno je sve shto si napiso i da znash da je sve dobro al za datu situaciju.Znaci negde brza negde sporija boila a po meni najbolja je ona koja sporije proradi al kad proradi to je premija,odnosno da si pogodio miks a i arome jer i kod aroma ima sporije i brze nije samo miks a za aditive i da nepricam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sve moze druze al to treba dobro da se ispita na vodi i to dugotrajno na nekoliko voda ako je uspeshan onda je taj miks dobar.Za gotove miksove vazi pravilo da netreba da se meshaju medjutim to neznaci da nevalja i da nemoze da se dodje do neke solidne kombinacije al treba znati koji miks ide sa kojim.Ja imam nekoliko koje solidno rade i dokazali se na dosta vode kako divlje tako i komercijale.

TAcno je sve shto si napiso i da znash da je sve dobro al za datu situaciju.Znaci negde brza negde sporija boila a po meni najbolja je ona koja sporije proradi al kad proradi to je premija,odnosno da si pogodio miks a i arome jer i kod aroma ima sporije i brze nije samo miks a za aditive i da nepricam.

 

MOZE DA BUDE,NE MORA DA ZNACI...Je ovaj odgovor ako se nevaram

Link to comment
Share on other sites

Ovdje se radi o pitanju na kakav ribolov idemo. Dali se radi o brzim ribolovima od 24 do maksimalno 48 sati.

Tako si onda prilagodimo i mamce-boile. Taktiku ribolova za takve vrste posjeta vodi također moramo mijenjati, nije sve u boili.

Nikako nebi trebali miješati dva suprotno osmišljena mixa jer onda jedan drugome pobija njegove odlike.

Pa tako ako želimo brzu boilu napravimo mix grublje granulacije iz kojega topivi elementi lakše se ispiru pa tako šalju i jači signal. Takvome mixu nakon izrade boile treba prilagoditi i termičku obradu. Iz razloga što je topiva komponenta topiva samo ako nije previše povezana naročito koalgulacijom sa jajetom. Dakle manje kuhati boilu i topivi elementi više če doći do izražaja, veča i brža probavljivost mamca i samim time bolja posječenost hranilišta.

Takvu boilu nakon kuhanja izvana dipamo sa dodacima bržeg i jačeg signala kao Betain HCI, ester arome, te aminokiselinski dodaci u kojima ima arome kao minamino, razni secret dodaci i slično.

Dakle najveća prednost takove boile je brzina, mana joj je što ne traje vječno. Zašto? Uslijed jakog ispiranja što nam u ovome slučaju ide u korist boila ostaje bez svoje kvalitete i postaje svojevrsna pahulja. Šaran brzo prokuži takve balone od mamaca.

Zato imamo takozvane "spore" mixeva da ih tako nazovem. Radi se o potpuno hranjivo izbalansiranim mixevima gdje riba ima sve potrebno za napredak. Mix nije suvišno obilježen raznim dodacima kao što su arome, pretjerana sladila i slično. Boila je usljed takove koncepcije više zatvorena i neotpušta tako brzo pa samim time i više zadržava hranjivih tvari u sebi koje kasnije šaranu jako dobro dođu. Takve mamce uzima jako dugo i tek zamorom mjesta dolazi do pauza u akciji.

Takva se boila također izvana tretira ali ovaj puta totalno bez aroma u obzir dolaze samo aminopropravci tipa marineamino, the key,predigestirana brašna mu prahu i slično. To su dodaci koji nam mogu nešto prije nego bez njih dovući ribu. Takova boila nesmije imati niti jednu točku u okusu i mirisu koja odskače. Sve treba biti umjereno.

 

Zato je bolje izraditi dvije različite boile nego uzeti pola jednog i drugog mixa i zamiješati jedan. Rezultati su puno bolji i mogučnosti taktičkih izmjena u ribolovu koliko hočeš.

Link to comment
Share on other sites

Takva se boila također izvana tretira ali ovaj puta totalno bez aroma u obzir dolaze samo aminopropravci tipa marineamino, the key,predigestirana brašna mu prahu i slično. To su dodaci koji nam mogu nešto prije nego bez njih dovući ribu. Takva boila nesmije imati niti jednu točku u okusu i mirisu koja odskače. Sve treba biti umjereno.

 

Nemora samo cc moore-marineamino ,ima daleko boljih kao multimino,nutramino,svim stim,bait complex itn.itn

Gotovi miksovi se mogu mjeshati to pricam iz iskustva ne napamet samo treba dosta vremena da se provede da bi znao pravi balans izmedju dva miksa i koja dva.Solarovi miksovi se pogotov mogu meshati.

Znam podosta ljudi koji su mjeshali i pobedjivali i u ligi i na takmicenja naravno osim mene.

Link to comment
Share on other sites

Takva se boila također izvana tretira ali ovaj puta totalno bez aroma u obzir dolaze samo aminopropravci tipa marineamino, the key,predigestirana brašna mu prahu i slično. To su dodaci koji nam mogu nešto prije nego bez njih dovući ribu. Takva boila nesmije imati niti jednu točku u okusu i mirisu koja odskače. Sve treba biti umjereno.

 

Nemora samo cc moore-marineamino ,ima daleko boljih kao multimino,nutramino,svim stim,bait complex itn.itn

Gotovi miksovi se mogu mjeshati to pricam iz iskustva ne napamet samo treba dosta vremena da se provede da bi znao pravi balans izmedju dva miksa i koja dva.Solarovi miksovi se pogotov mogu meshati.

Znam podosta ljudi koji su mjeshali i pobedjivali i u ligi i na takmicenja naravno osim mene.

 

Bio sam jasan potpuno, bez aroma. Multimino je tržišno ime minamina orginala. U njemu ima aroma maline i jedan je od onih aminokiselinskih dodata koji imaju ograničenje doziranja zbog takvih komponenti u sebi. Isto se radi i o moorovom minaminu koji je taj orginal. Takvih ima još dosta.

Apsolutno dolaze u obzir svi dodaci bilo koje firme sa navedenim karakteristikama. Pošto mi cijena i kvaliteta odgovara od moora njega ču navesti dok svatko taj dio može zanemariti i staviti nešto slično od proizvođača kojemu vjeruje. Naravno ako se radi o istoj stvari. Ove dvije uspoređene nisu iste, razlika je značajna na napisanu misao.

Ne ulazim niti smatram za potrebiti naglasiti da je moorova paleta tih dodataka bolja jer mi to i nije cilj. Cilj je naravno pojasniti ono što sam isprobao i za što mogu tvrditi da je tako i sa rezultatima. Sve ostalo ponavljam je na svakome od nas ponaosob što če staviti i koliko ima novaca za utrošiti za istu stvar.

Na kraju krajeva važno je naše zadovoljstvo jer najbolje se lovi kad je čovjek siguran u ono što je napravio, zar ne ;)

 

Miješanje mixeva nikad ne donosi rezultate kao kad se mixevi naprave odvojeno.

Link to comment
Share on other sites

Dve godine rolam,izmisljam,citam,slusam.... I za svo to vreme nedobi ovakvo objasnjenje...

 

ZAC CARE :handgestures-salute:

 

P.S. e sad se namecu mnoga :angry-cussingargument: podpitanja,smem li ja josh :?:

 

Samo udri. otvorit ču novih tema vezanih za komponente za izradu mixeva sa opisima pojedinačno svake važnije. Od glavnih komponenti do dodataka bilo tekučih ili praškastih.

Ako bude interesa naravno.

Link to comment
Share on other sites

Dve godine rolam,izmisljam,citam,slusam.... I za svo to vreme nedobi ovakvo objasnjenje...

 

ZAC CARE :handgestures-salute:

 

P.S. e sad se namecu mnoga :angry-cussingargument: podpitanja,smem li ja josh :?:

 

Samo udri. otvorit ču novih tema vezanih za komponente za izradu mixeva sa opisima pojedinačno svake važnije. Od glavnih komponenti do dodataka bilo tekučih ili praškastih.

Ako bude interesa naravno.

 

Samo cepaj žac,ima intereseneta samo neće javno da pitaju ;) čekaju da neko umesto njih postavi pitanje ;) :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Takva se boila također izvana tretira ali ovaj puta totalno bez aroma u obzir dolaze samo aminopropravci tipa marineamino, the key,predigestirana brašna mu prahu i slično. To su dodaci koji nam mogu nešto prije nego bez njih dovući ribu. Takva boila nesmije imati niti jednu točku u okusu i mirisu koja odskače. Sve treba biti umjereno.

 

Nemora samo cc moore-marineamino ,ima daleko boljih kao multimino,nutramino,svim stim,bait complex itn.itn

Gotovi miksovi se mogu mjeshati to pricam iz iskustva ne napamet samo treba dosta vremena da se provede da bi znao pravi balans izmedju dva miksa i koja dva.Solarovi miksovi se pogotov mogu meshati.

Znam podosta ljudi koji su mjeshali i pobedjivali i u ligi i na takmicenja naravno osim mene.

 

Bio sam jasan potpuno, bez aroma. Multimino je tržišno ime minamina orginala. U njemu ima aroma maline i jedan je od onih aminokiselinskih dodata koji imaju ograničenje doziranja zbog takvih komponenti u sebi. Isto se radi i o moorovom minaminu koji je taj orginal. Takvih ima još dosta.

Apsolutno dolaze u obzir svi dodaci bilo koje firme sa navedenim karakteristikama. Pošto mi cijena i kvaliteta odgovara od moora njega ču navesti dok svatko taj dio može zanemariti i staviti nešto slično od proizvođača kojemu vjeruje. Naravno ako se radi o istoj stvari. Ove dvije uspoređene nisu iste, razlika je značajna na napisanu misao.

Ne ulazim niti smatram za potrebiti naglasiti da je moorova paleta tih dodataka bolja jer mi to i nije cilj. Cilj je naravno pojasniti ono što sam isprobao i za što mogu tvrditi da je tako i sa rezultatima. Sve ostalo ponavljam je na svakome od nas ponaosob što če staviti i koliko ima novaca za utrošiti za istu stvar.

Na kraju krajeva važno je naše zadovoljstvo jer najbolje se lovi kad je čovjek siguran u ono što je napravio, zar ne ;)

 

Miješanje mixeva nikad ne donosi rezultate kao kad se mixevi naprave odvojeno.

 

Sa svim ovim se slazem osim zadnje recenica al ipak postoje zato razlicita iskustva,svako ima svoja a na clanove je da isprobaju i ovo i ono ;) ;) ;) ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno, ne govorim o gotovim kupovnim mixevima.Ako proizvođač kaže da je bolje izmješati mixeve nego svakoga raditi posebno onda vjerojatno ima i razlog za to. Ovdje sam pisao o vlastitim mixevima koje kod kuće izradimo.
Link to comment
Share on other sites

Josh jedna vrlo bitna stvar pri izradi boila a to je da se vodi pisani zapis za sve shto se stavlja umiks sa tacnom gramazom i mililitrazom.Da bi drugi put ako ste dobar miks uradili potpuno isti takav i napravili ili ako nevalja polako da se menja deo po deo dok se nedobije prava kombinacija.Pa posle toga ide na kojoj vodi u koje vreme vam je taj miks radio kakva je bila temp.vode i vazduha.Jer pravljenje prave boile nije samo uraditi miks vec cela jedna nauka koja zavisi od puno stvari .
Link to comment
Share on other sites

Josh jedna vrlo bitna stvar pri izradi boila a to je da se vodi pisani zapis za sve shto se stavlja umiks sa tacnom gramazom i mililitrazom.Da bi drugi put ako ste dobar miks uradili potpuno isti takav i napravili ili ako nevalja polako da se menja deo po deo dok se nedobije prava kombinacija.Pa posle toga ide na kojoj vodi u koje vreme vam je taj miks radio kakva je bila temp.vode i vazduha.Jer pravljenje prave boile nije samo uraditi miks vec cela jedna nauka koja zavisi od puno stvari .

Ja mislim da pravlenje prave boile nije nikakva nauka,ali problem je što neki hoče da to bude da nas zagrizene šaranaše zbune novim i novim proizvodima ,kemijom ,mirisima itd.,ja sam to več davno izbacio iz upotrebe i do sad nisam zažalio,naravno druga stvar su jednodnevni ribolovi kad ipak treba boilu okupati u nekim stvarima koje je žac spomenuo :)

Link to comment
Share on other sites

radim za sad samo kupovne,mesne mixeve...

pa me zanima

betain ako ide spolja,da li ga i dalje stavljam unutra ili ga izbacujem :?:

smem li mesati Big fish nutrin sa squidom solarovim :?:

da li multi-nutramino ako stavljam spolja,mogu i dalje unutra :?:

Link to comment
Share on other sites

radim za sad samo kupovne,mesne mixeve...

pa me zanima

betain ako ide spolja,da li ga i dalje stavljam unutra ili ga izbacujem :?:

smem li mesati Big fish nutrin sa squidom solarovim :?:

da li multi-nutramino ako stavljam spolja,mogu i dalje unutra :?:

 

Betain možeš stavljati i iz vana i unutra. Betain može imati više funkcija u boili. Evo dvije. Uzmimo betain HCI, u boili 3 gr pošto je termostabilan do skoro 250 stupnjeva ostaje bez problema, izvana zbog izuzetne topivosti i ph je odličan za dati direktan signal ribi. Izvana ga se vrlo malo rastopi u ostalim dodacima koji su spomenuti, na vrh noža recimo.

Ako misliš na iste gotove mixeve različitih proizvođača mislim da tu nema problema. Dakle fish mix jednoga sa fish mixom drugoga. Naravno da če se tu onda otvoriti dosta pitanja, ako je ribolov dobar dali zato što smo miješali ta dva mixa, ili pitanje koji od ta dva mixa je zaslužan za događaje na vodi. To je ipak ponekad i manje važno.

Multimino i Nutramino doziraš po upustvima. Termolabilni aminokiselinski pripravci a to su svi koje imamo na tržištu najbolje je dozirati izvana i to u pravome trenutku. Efekt je puno bolji.

To ču nešto kasnije detaljnije pojasniti pod komponentama za izradu boili kad na red dođu atraktori u tekučem stanju.

No ako ti baš želiš to dodati unutra naravno da možeš i recimo ako piše na upustvu 40 ml, 20 doziraš unutra a 20 izvana. Ti su pripravci i njima slični ustvari čista gotova hrana za ribu, razbijeni protein na aminkiseline koje su u tekučem prirodnom stanju i kao takve ih riba isti tren može iskoristiti, bez probave.

Jedino neki u sebi imaju arome pa iz toga razloga imaju ograničenje u doziranju.

O svemu detaljnije nešto kasnije pod navedenom temom. Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Josh jedna vrlo bitna stvar pri izradi boila a to je da se vodi pisani zapis za sve shto se stavlja umiks sa tacnom gramazom i mililitrazom.Da bi drugi put ako ste dobar miks uradili potpuno isti takav i napravili ili ako nevalja polako da se menja deo po deo dok se nedobije prava kombinacija.Pa posle toga ide na kojoj vodi u koje vreme vam je taj miks radio kakva je bila temp.vode i vazduha.Jer pravljenje prave boile nije samo uraditi miks vec cela jedna nauka koja zavisi od puno stvari .

Ja mislim da pravlenje prave boile nije nikakva nauka,ali problem je što neki hoče da to bude da nas zagrizene šaranaše zbune novim i novim proizvodima ,kemijom ,mirisima itd.,ja sam to več davno izbacio iz upotrebe i do sad nisam zažalio,naravno druga stvar su jednodnevni ribolovi kad ipak treba boilu okupati u nekim stvarima koje je žac spomenuo :)

 

Ja bih prije rekao da je sve više konkurencije ili različitih proizvođača. Samim time gotovo isti proizvodi, iste ili slične namjene samo dobijaju druga imena i kao takvi nas zbunjuju. Tu su razlike minimalne ako se radi o ozbiljnim proizvođačima. Drugo je politika razređivanja i slično.

No kako si ti spomenuo, ako loviš na vodi bez konkurencije, onda je dovoljno obratiti pažnju isključivo samo na mix. Kvaliteta mixa če biti dovoljna. U uvjetima pojačanog pritiska na vodu i ljudi koji isto tako kvalitetno hrane prirodni dodaci pravilno upotrebljeni donose prevagu, ponekad i sintetički kao što su večina aroma . Tu onda dolazi do izražaja znanje preko učenja o onome što stavljamo u mix.

Kemija je ustaljeni naziv koji i ja koristim ali je u velikom dijelu netočan. Sve što je prirodno teško možemo zvati kemija, sintetika.

Stvar je samo razlučiti što je propaganda a što iskrena želja da se nešto prenese kao savjet drugima.

Link to comment
Share on other sites

Zac,po nekom tvom iskustvu,dali su uvek iste vrednosti u hemiji koja se kupuje.

 

Možeš malo detaljnije?

Uvijek iste vrijednosti u sastavu, aminokiselinski pripravak-aminokiselina?

Vitaminsko mineralni vitamina i minerala?

Gustoča- konzistencija prozvoda?

Dali misliš od istog proizvođača pa sad je kvalitetno a onda jedna runda dođe ne kvalitetna?

Dali misliš uspoređujući različite izvore nabavke, tj različite proizvođače?

Tak da nebi promašio u odgovoru :)

Link to comment
Share on other sites

Mislim da u razlicitim isporukam nebudu iste vrednosti tj.jacina naprimer arome.

Nemozes uporedjivati razlicite proizvodjace vec istog.

Isto tako i miksevi,dali su uvek isti.

To zna jako da zezne ako naviknes da pravis po jednom receptu a nebude isti sastav dobijes jako lose rezultate.

 

Neko rece da se pravi nauka od pravljenja boila,moj druze to jeste nauka i to velika samo sto vecina nezeli da prizna.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da u razlicitim isporukam nebudu iste vrednosti tj.jacina naprimer arome.

Nemozes uporedjivati razlicite proizvodjace vec istog.

Isto tako i miksevi,dali su uvek isti.

To zna jako da zezne ako naviknes da pravis po jednom receptu a nebude isti sastav dobijes jako lose rezultate.

 

Neko rece da se pravi nauka od pravljenja boila,moj druze to jeste nauka i to velika samo sto vecina nezeli da prizna.

 

Naravno da se događa da isti proizvod od istog proizvođača nebude iste kvalitete. Problem imaju sami dostavljači, nosioci imena firmi jer oni sami ponekad ne proizvode veliku večinu proizvoda i ovisni su o svojim dobavljačima.

Baš smo svjedoci što se događa sa proizvodima jedne ili više poznatih firmi i kvalitetom njihovih ekstra poznatih proizvoda. Promjenili su se. No to je očito normalna pojava jer eto, počeli se i mercedesi kvariti :D pa kako nebi ove stvari.

Neznam kako nebi mogao uspoređivati različite proizvođače kako mi ih mi nazivamo ako imaju iste prizvode, a ima ih jako puno istih, mislim na proizvode.

Što se tiče aroma samo one prirodnog porjekla su podložne promjeni kvalitete. Sintetike ima koliko hočeš i sa njom nije problem. Ipak ču navesti jedan svjetl primjer koji se nije još uvijek promjenio a prirodnog je porjekla. Squid octopus od Solara je još uvijek isti, vjerojatno zato ima i cijenu. No neki imaju i cijenu a nisu ni blizu onoga što su bili. To su iskustva puno ljudi, o tomu se priča.

Tako je i s mixevima. Sve ovisi o kvaliteti komponenti koje im dolaze za proizvodnju. Sa puno brašana je problem pošto imaju različite stupnjeve vlage u sebi ili pak topivosti. Pa tako ako nam se neki mix više lijepi nego inače ne mora značiti da je zato lošiji, kontra, ima bolje topive komponente pa se zato i jače lijepi kod izrade. Naravno možemo i mi griješiti u izradi.

Ako pak misliš na reakciju ribe, tu je teško decidirano reći da je baš mix kriv. Previše je stvari u igri da bi se to tvrdilo.

A što se pak nauke tiče u izradi mamaca, prvo i osnovno kod izrade mamaca je poznavanje kao prvo ribe, njenog staništa znači vode i onoga oko vode, iskustvo u ribolovu pa i ono ne vezano za naš ribolov pa tek onda sama izrada mamaca.

Kupiti štapove, role i kilu boili nije dovoljno.

Kad se to polovi onda date smjernice od nekoga mogu biti pravilno upotrijebljene.

Link to comment
Share on other sites

I htede ja otvoriti temu

 

1000 ZASTO,1000ZATO a ovaj Zac mi ne dozvoli

svaka cast Profesore :clap: :clap: za ove tekstove

 

Telepatska veza :D Tek smo počeli, bit če još toga :D

Link to comment
Share on other sites

Svabo imas kod nas na kioscima kupiti Hrvatske casopise,cena je cini mi se sto dinara posto su stari brojevi.

To sto su stari nije bitno jer dobar savet nikad nezastareva,Zac ti je tamo nesto zvrljao ma gomila toga,pa ako te nem rzi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...