Jump to content

BRZA-SPORA


svaba

Recommended Posts

Svabo imas kod nas na kioscima kupiti Hrvatske casopise,cena je cini mi se sto dinara posto su stari brojevi.

To sto su stari nije bitno jer dobar savet nikad nezastareva,Zac ti je tamo nesto zvrljao ma gomila toga,pa ako te nem rzi

 

A na kojim kioscima ima da se uzme? Trazio sam ali nisam nasao :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svet sarana mislish....imam desetak brojeva,odlican casopis...Kupujem ga pod mostom u onoj zadnjoj radnji

 

Više Sportski Ribolov ;) isto uredništvo ali izlazi svaki mjesec dok Svijet Šarana svaka tri.

Link to comment
Share on other sites

Svet sarana mislish....imam desetak brojeva,odlican casopis...Kupujem ga pod mostom u onoj zadnjoj radnji

 

Više Sportski Ribolov ;) isto uredništvo ali izlazi svaki mjesec dok Svijet Šarana svaka tri.

 

Časopisi su extra :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Svet sarana mislish....imam desetak brojeva,odlican casopis...Kupujem ga pod mostom u onoj zadnjoj radnji

 

Više Sportski Ribolov ;) isto uredništvo ali izlazi svaki mjesec dok Svijet Šarana svaka tri.

 

 

ili odite na Cro-carp stari forum tamo imate svega kaj vas može interesirat oko boila mamaca mix-eva kemija i ostalog

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav.

Ima kod nas u trafici i svet šarana i športski ribolov i praktični ribolov

Jako dobri tekstovi i kvalitet papira za te pare jedino svet šarana je malo skuplji

U športskom ribolovu je bilo tekstova koje je pisao ŽAC :clap:

koje je podelio i sa nama ovde na forumu (ne svi tekstovi)

retko ima takvih ljudi koji žele pomoći uvezi sastavljanja mixa (normalno da neće napisati sastav mixa na koji je

dosad uhvatio sve te velike šarane LOGIČNO)

i o pristupu sigurno ima i kod nas ljudi koji to znaju ali "nemaju vremena da nam to baš objasne"

tu mislim na nas manje iskusne(neiskusne) :oops:

Meni je lično par puta pomagao oko sastava mixa.

Ovo nije reklama za ŽELJKA on je sam sebi reklama a za sve one koji ga ne poznaju:

Čovek koji je uhvatio 50 šarana preko 20kg na 7 različitih voda na 3 reke i 4 jezera

i čije tekstove treba sa poštovanjem čitati. I čovek koji pazi i prati zdravlje šarana na vodama na kojim peca. Izvini Žac ovo sam morao napisati.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav.

Ima kod nas u trafici i svet šarana i športski ribolov i praktični ribolov

Jako dobri tekstovi i kvalitet papira za te pare jedino svet šarana je malo skuplji

U športskom ribolovu je bilo tekstova koje je pisao ŽAC :clap:

koje je podelio i sa nama ovde na forumu (ne svi tekstovi)

retko ima takvih ljudi koji žele pomoći uvezi sastavljanja mixa (normalno da neće napisati sastav mixa na koji je

dosad uhvatio sve te velike šarane LOGIČNO)

i o pristupu sigurno ima i kod nas ljudi koji to znaju ali "nemaju vremena da nam to baš objasne"

tu mislim na nas manje iskusne(neiskusne) :oops:

Meni je lično par puta pomagao oko sastava mixa.

Ovo nije reklama za ŽELJKA on je sam sebi reklama a za sve one koji ga ne poznaju:

Čovek koji je uhvatio 50 šarana preko 20kg na 7 različitih voda na 3 reke i 4 jezera

i čije tekstove treba sa poštovanjem čitati. I čovek koji pazi i prati zdravlje šarana na vodama na kojim peca. Izvini Žac ovo sam morao napisati.

Pozdrav.

 

Malo si me previše nakitio, Božić je prošao :D

Uloviti ribu nije samo mamac, ima tu puno toga a prvo je biti dovoljno na vodi. Puno je ulovljenih riba na napisane mamce, garantiram.

A što se tiče pomaganja, svi koji su pitali svima sam dao savjet. Sad koliko sam pomogao ili odmogao je pitanje :D

Nisam nikoga odbio, to mi je najvažnije, baš nikoga. Možda nesvjesno i tima se ispričavam.

Ajmo mi bolje dalje na temu :!:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice "Svijeta Sarana" nema ga na kioscima,ali ga ima kod Bojana u Carp Sistemu iz ZR,oni imaju sve brojeve od 1 pa na dalje,za sve starije brojeve osim zadnjeg im je cena 2eur u din. pa naruci sve sto ti treba,ja sam oko nove godine porucio sve sto mi je falilo od brojeva i sad uzivam citajuci stvarno su NAJBOLJI casopis na balkanu :clap:
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice "Svijeta Sarana" nema ga na kioscima,ali ga ima kod Bojana u Carp Sistemu iz ZR,oni imaju sve brojeve od 1 pa na dalje,za sve starije brojeve osim zadnjeg im je cena 2eur u din. pa naruci sve sto ti treba,ja sam oko nove godine porucio sve sto mi je falilo od brojeva i sad uzivam citajuci stvarno su NAJBOLJI casopis na balkanu :clap:

 

Pravi info :!:

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice "Svijeta Sarana" nema ga na kioscima,ali ga ima kod Bojana u Carp Sistemu iz ZR,oni imaju sve brojeve od 1 pa na dalje,za sve starije brojeve osim zadnjeg im je cena 2eur u din. pa naruci sve sto ti treba,ja sam oko nove godine porucio sve sto mi je falilo od brojeva i sad uzivam citajuci stvarno su NAJBOLJI casopis na balkanu :clap:

 

 

Pozdrav prijatelju kod nas u (PADINI) ga ima i na kiosku isto stariji brojevi svjet šarana po 150din

a novi broj košta u BG. 450 a športski ribolov po 150 din stim što kasni oko nedelju dana novi br.

praktični ribolov 200din. novi br. isto kasni jako dobre novine su i športski ribolov i praktični ribolov

u njima ima više tekstova o pecanju drugih riba inače su odlične :whistle:

Zamoli ih u trafici da trebuju te novine ako si zainteresovan.

Link to comment
Share on other sites

Prvo Hvala Žac.

On zna zašto.Neču ga previše hvaliti.Ali je za mene jedini šaranaš koji mi je na mom početku dao ruku a i svoje znanje. Miksevi koje mi je savetoval Žac bili su super, čista petica. Nemam puno vremena biti na vodi ali mogu napisati koji miks mi je dao, na brzim ribolovima najviše: Ptica trkačica.

To je samo jedan koji mi je najviše pri srcu,ali bolje ,da Žac piše o receptima .O sestjcima i u svemu kaj, je treba znat o Boili.

Nemojte me previše .. .......!(po pluvati)pišem kak znam .

Lp.Jazo

Link to comment
Share on other sites

Prvo Hvala Žac.

On zna zašto.Neču ga previše hvaliti.Ali je za mene jedini šaranaš koji mi je na mom početku dao ruku a i svoje znanje. Miksevi koje mi je savetoval Žac bili su super, čista petica. Nemam puno vremena biti na vodi ali mogu napisati koji miks mi je dao, na brzim ribolovima najviše: Ptica trkačica.

To je samo jedan koji mi je najviše pri srcu,ali bolje ,da Žac piše o receptima .O sestjcima i u svemu kaj, je treba znat o Boili.

Nemojte me previše .. .......!(po pluvati)pišem kak znam .

Lp.Jazo

 

Samo ti pisi druze,bas tako kako znas ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Josh jedna vrlo bitna stvar pri izradi boila a to je da se vodi pisani zapis za sve shto se stavlja umiks sa tacnom gramazom i mililitrazom.Da bi drugi put ako ste dobar miks uradili potpuno isti takav i napravili ili ako nevalja polako da se menja deo po deo dok se nedobije prava kombinacija.Pa posle toga ide na kojoj vodi u koje vreme vam je taj miks radio kakva je bila temp.vode i vazduha.Jer pravljenje prave boile nije samo uraditi miks vec cela jedna nauka koja zavisi od puno stvari .

Bravo,tako razmislja pravi sarandzija,ja uvek sve pisem u moju knjigu recepata i imam deo sa testiranja boila,sve pisem,moji drugari me zbog toga zezaju,a kad prave nesto napamet obicno zabrljaju pa posle zovu da pitaju gde su pogresili.

Link to comment
Share on other sites

Zdravo svima,

 

pratim temu,postavio bih recept,a imajuci u vidu da su mixevi u pitanju nadam se da nesmeta.a sve u cilju teme brza-spora stim da sam vise za temu recepti za boile

Sve jedno ,evo recepta:

 

150gr LT94

50 gr casein rennet

30gr rinljeg brasna

20gr predigest

100gr mlevenog bundevinog semena

100gr sojino brasno (odmasceno)

100gr psenicnog brasna

50gr vitamelo

150gr kukuruzno brasno-palenta

50gr krompir brasno ( ili pire krompir

20gr lizin

20gr metionin

20gr GLM

30gr pivski kvasac

20gr niger

20gr robin red

2 male kasike blood powder

4gr betain HCL

 

 

20ml Salmon oil

3ml cist alkohol (100%)

5 ml sweetner

20ml nutramino

3ml caviar

1ml sicret agent

1ml crem cayouser

2ml taumatin

6 kapi crnog bibera(eter.ulje)

8-9 jaja

 

Spolja

2gr HCL

15ml minamino

 

Boila koriscena za pecanje oko 45 sati. Po meni da kazem da je brza boila,spolja je atraktovana,a sto se tice suvog mixa vise je teksturna ( otvorenost boile i na taj nacin je brza takodje)

Imao sam neke dilemice :think: ,tipa spoljne temp. zatim temp. vode ,god.doba.i ostalih spoljnih uticaja,pa sam sto se tice ribljeg brasna napravio da nije za toplu vodu i a duze pecanje a u isto vreme da bas ne bude za jako hladno vode,jer i sad temp.jezera je u fazi podizanja.

 

Zamolio bih za komentar,svakako Vase misljenje za oguce izmene i razloge za to.

 

pozz

Link to comment
Share on other sites

Ako ovaj miks radi onda netreba ga menjati,normalno da radi na nekoliko voda i to nekoliko puta(bar ja tako radim),onda bi mogo da kazesh da je taj miks dobar.Ako nisi testiraj ga ne cekaj tudje mishlenje jer prvo proveri sam pa ako neide onda pitaj za mishlenje.

 

JA bi izabacio pcenicne brashno i vitamelo,dodao josh 50 gr sojinog,i hranu za ptice krupno mlevene,pcenizna krupica il griz je isto tako dobar.

6 kapi je suvishe malo ja bi isho sa 10 kapi black peper ulje i izbacio swetener a ubacio soli il varijacija salt and pepper solarov.RH arome su suvishe jake tako da poklopice crem cajojuser al zato kazem prvo proveri pa posle cemo polako.

Link to comment
Share on other sites

Rekao sam da je ta boila koriscena na pecanju od 45 sati,rezultati su mi bili jako korektni (imali smo preko 50 komada izvadjenih riba.

Koriscena na 2 vode a nisam istestirao na jos neku vodu.

 

umesto Vitamela mozda Whey protein radi vezivosti. (u kombinaciji ako bi isla i hrana za ptice krupna mlevena)

Griz umesto psenicnog je ok,jos vise ce biti teksturna,brza.(tu sam nakon pravljenja odmah shvatio da sam trebao psenicnu krupicu ili griz.

so nisam hteo jer ih nisam skladistio.

Imam salt@black pepper Solarov,pa cu ga staviti sledeci put.

 

 

sweetner?

 

Mislim da cu sledecu boilu pojacati sa jos kvalitetnim ribljim brasnom ( pored ovih postojecih u suvom mixu),konkretno dodao bih i SARDINE AND ANCHOVY MEAL

Kazem zbog toplijeg vremena koje nailazi i koncetracije ribljeg brasna u suvom mixu za te periode.

 

Zahvaljujemm se na konsultacijama.

 

pozz

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče ribljih brašna LT i predigest teško da se mogu zamjeniti nečim boljim. Pojačavanje ribljeg brašna u ljetnim mjesecima je kontraproduktivno. U tim mjesecima šaran više izbjegava takove mamce negu u hladnim mjesecima. Razlog je jednostavan, nedostatak kisika odbija ribu da uzima jake mamce. Riblje tada treba smanjiti a ostaviti predigestirana brašna i umjesto dijela ribljega dodati neke atraktivne powdere tipa GLM,belashan,squid, squid liver i slično.

Što se tiče zamjene mlijeka sa whey proteinom u mixu u kojem ima kazeina ja to nebi radio bez obzira što se radi o brzoj boili. Mislim da smo pisali o proteinima sirutke pa se nebi ponavljao u objašnjavanju ali bi trebalo izbjegavati ta dva različita proteina u mixu, kazein i protein sirutke i izabrati jedan.

Pšenićno brašno kako je dobro primječemo u takovim mixevima ali i u drugim je totalno kontraproduktivno, mora se priznati i krupica pa je zato puno bolja opcija kukuruzni griz ali s oznakom instant.

Radi se o parenom zrnu kukuruza koji se dehidrira i melje zato su mu promjenjene i nutritivnei tehničke karakteristike koje su pak idealne za našu namjenu.

Pšenićne izvedenice brašna kao što su obično bijelo brašno Tip 500 ili 550 te griz ili krupica Tip 400, u sebi sadržavaju veče količine glutena koji se vrlo dobro lijepi za stijenke crijeva šarana i tu dolazi do manjih problema koji su za brze ribolove i malo veči problemi.

Vidim da u tekučoj komponenti imaš 7 ml sladila, to je zaista preko svake mjere. Bez obzira što večina nemaju nikakav nutritivni utjecaj na ribu mislim ipak da se nebi trebalo toliko pretjerivati. Razlog je budučnost ribolova na takvim vodama gdje bi takva dresura mogla ostaviti određene negativne tragove na ponašanju ribe, teške ovisnosti i slično koje pak imaju za posljedicu da sve skupa više ne liči na ribolov šarana nego puko navlačenje ribe van iz vode.

Na kraju sintetičke aminokiseline. Ne samo što su limitirane u iskorištenju nego su u mixu sa LT i kazeinom apsolutno nepotrebne. One se dodaju samo kad se radi o hrani u kojoj su namirnice sa oštečenim proteinima.

Plus toga imaš kao dodatak i iznutra i izvana aminokiselinske mješavine koje su višestruko i bolje i atraktivnije od spomenutih sintetičkih. Inače ako ikad i koristiš nekada spomenute neka omjer bude 2 naprama 1 za lizin-20gr lizina i 10gr metionima.

Eto, to ti je moj mali osvrt na tvoju boilicu!

Link to comment
Share on other sites

Napravio sam najbolji miks sto postoji na svetu,.... Kilo miks mi kosta 26 € jos jaja, kuvanje i dotdatni dip.

Nadam se sada da cu da razvalim sve licne i svetske rekorde...

 

Proslo vreme i vreme,.... hranio sam 3 puta po 3 kilo u nedelji,... ali nikako da se javljaju sarani u mom bunaru !!!

:lol: :lol: :lol:

 

Tako sam i pokusa jedom da nadjasim konja, pa tek onda da da podstavim sedlo... tesko bilo,... :liar:

Link to comment
Share on other sites

Zdravo Zac i ostali..

 

Mislio sam da povecam kolicinu ribljeg brasna zbog malo duze kampanje.ne bih menjao LT i Casein,dodao bih jos malo i to brasno sardina/incun,GLM ne bih dirao jedino +squid liver

 

Vitamelo,ok ,ostaje.

 

Psenicno brasno-zamenicu ga sa instant kukuruzno brasno,da bih izbegao gluten

 

sweetner 5 ml nutrinog,i to skidam ,pa bi ostalo sladila 2 ml talina.iako zasladjivaci nemaju nutritivna dejstva,ali da bi se izbeglo "zavisnost" sarana. :lol: gde jos i on da se "navuce" :D malo se salim ali ima istine naravno

 

Proteinski sastav suvog mixa je dobar,sinteticke amino sam iz ponude izabrao lizin i metionin,po 20gr ,mada i to ce biti ubuduce po 10gr.(ili nikako ako ostanem sa 35 ml nutra+minamino)

 

amino kiselinske mesavine koje sam stavio iznutra i spolja (in 20ml nutra+out15ml minamino CC ) je u cilju sto brze boile.u principu A.K. mesavine i nemaju neku gornju granicu u ml,u novcu da :D ali nije mnogo ni spolja 15 ml taman da 1.300gr boila gotovih mozeda upije atrakciju spolja sa malo betaina .

 

Sutra ih pravim pa cu oprobati opet na vodi,kolicinu boila sa ovim receptom nemam jos mnogo.

 

 

Imam jos neke oprobane recepte ,ali otom -potom,ima vremena ...

Thx .

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ako je duza kampanja onda ti ne treba brza boila.Kako je i Zac rekao lt je najbolje netreba dodati nishta vishe.Poenta je uprostiti mix i imati kvalitetne stvari nego nastaviti 200 stavki od svega pomalo.Tako necesh dobiti ni brzu a najmanje kvalitetnu boilu.Zato i postoje bird miksevi,fish miksevi,zacinski miksevi itd,itd.Ne treba sve u jedno.

Talin je gornja granica 2 ml,ja bi pre isho sa 1 ml-max 1,5 ml.Treba znati da i melasa i nutramino sadrze u sebi sladilo tako da dopunski dobijesh sladilo na koje i nisi racunao.

Link to comment
Share on other sites

uh pa mislim da razlika od 1,5ml talina do 2ml nije toliko znacajna..ili gresim...

 

Kampanja "duz" moze da podrazumeva i pecanje celo leto,pa sumiranje..

mislio sam "duza" ( sad sto planiram) nekih 5 dana...pa zato i mislim da ostanem na brzoj boili.

 

Ne dodajem nista vise,cak smanjujem,stim da sam predlozio malo incun brasno u uukupnoj meri ribljeg sa recepta.

 

Jane,takodje bih te zamolio za tvoja iskustva sa recnog pecanja i koje reke.

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Visoko koncentrovane stvari poput talina i ostalih je veoma bitna razlika i u 0,5 ml kao recimo kod multimina dal cesh dodati il oduzeti 5 ml shto itekako utice na konacni proizvod.

Prvo pravilo da nema pravila,zato sam ti i rekao da istestiraj svoj miks na nekoliko voda a onda ovo shto smo ja i zac preporucili pa videcesh rezultate.

Shto se tice pecanja na reci ja sam iz Makedonije i neznam koliko ce moje iskustvo da ti pomogne jer ovde nemamo reke poput save,dunava,bosuta,tamisha.

Nasha najveca je VArdar koja izgleda kao pritoka vashih reka.Peco sam na dve reke dugo godina uglavnom na kukuruz i valjak.Peca se u virove kao i kod svih reka.Mada u zadnje nekoliko godina neidem shto zbog mrezarosha shto zbog ljudi koji zive pored same obale i jedva cekaju da vide gde hranish mesto.

Link to comment
Share on other sites

Uh Jane,

Katastrofa! mislim na te mrezarose,kod nas je to jako dobro regulisano,bar kod mene na Savi.

 

Znam da si iz Makedonije,mislio sam da imas bolje uslove na rekama,Sava je kod mene siroka oko 500m.

 

Jako lepo pecanje...

 

evo otprilike deo atosfere...

 

 

 

 

http://s2.postimage.org/oukYS.jpg

 

 

i saran sa tog mesta.... ( prosle jeseni...)

 

 

http://s2.postimage.org/oussi.jpg

 

 

garantujem da bi uzivao kod nas...kad bi mogao da napravis jednu kampanjicu od recimo 3 dana..

 

ok..da ne bi smo dalje od teme,ja jesam probao te boile na 2 vode,tj rekao sam to,bilo je ok,ali danas sam napravio korigovane boile,brze,kako smo i pricali o tome,pa cu sledeci nedelje to probati za 48 sati pecanja.

 

Hvala i pozdrav..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...