Jump to content

"Moderan" saranski ribolov


TopMix

Recommended Posts

Koliko sam ja shvatio MŠR je ribolov koji uključuje lov šarana prvenstveno boilom, a potom i drugim mamcima montiranim na dlaku, korištenje upredenica, fluorokarbona itd. za predveze, raznih montaža sa antitangle tubom ili leadcoreom, korištenje elektronskih indikatora, swingera i hangera, rod-poda itd....dakle svega što olakšava ulov opreznih riba i boravak uz štapove što duže... i što je najvažnije puštanje svih ili makar većine ulovljenih riba, pogotovo kapitalnih!

Iako se ovaj način ribolova već odavno pojavio kod nas, omasovio se tek zadnjih 7-8 godina tako da ga se još uvijek može zvati modernim!

Link to comment
Share on other sites

Korak ka "modernom" saranskom ribolovu sigurno bi se mogao smatrati i prelazak sa bambusa na stapove od fiberglasa i sa namotaca na masinice i kad su vesla zamenili vanbrodski motori... I to su bili modni noviteti, u svoje vreme.
Link to comment
Share on other sites

Misli se na sve zajedno,oprema,mamci,montaze i humaniji tretman ribe.Ovo drugo posebno na zdravlje ribe i bezbedno vracanje u vodu.Udice bez kontra kuke,udice koje prave manje ubodne rane,tretiranje rana antiseptikom.Lecenje svih povreda i bolesti na telu ribe.Sto manje nepotrebnog zadrzavanja ribe na suvom.Ako imate licni rekord npr. 20kg necete se slikati sa svakom koja je puno laksa.Nece te se slikati sa nekoliko riba poredjanih na duseku.Necete meriti svaku ribu ako se vidi da je laksa,po meni je cak glupo kad kazu za x sati upecao sam x kila ribe.Ako je pretoplo rashladiti ribu vodom dok se zavrsi slikanje,ako je hladno paziti da ne promrzne.Tretirati ribu kao dostojnog protivnika koji vam je priustio zadovoljstvo a ne kao objekat kojim velicate svoj ego.....itd.
Link to comment
Share on other sites

Misli se na sve zajedno,oprema,mamci,montaze i humaniji tretman ribe.Ovo drugo posebno na zdravlje ribe i bezbedno vracanje u vodu.Udice bez kontra kuke,udice koje prave manje ubodne rane,tretiranje rana antiseptikom.Lecenje svih povreda i bolesti na telu ribe.Sto manje nepotrebnog zadrzavanja ribe na suvom.Ako imate licni rekord npr. 20kg necete se slikati sa svakom koja je puno laksa.Nece te se slikati sa nekoliko riba poredjanih na duseku.Necete meriti svaku ribu ako se vidi da je laksa,po meni je cak glupo kad kazu za x sati upecao sam x kila ribe.Ako je pretoplo rashladiti ribu vodom dok se zavrsi slikanje,ako je hladno paziti da ne promrzne.Tretirati ribu kao dostojnog protivnika koji vam je priustio zadovoljstvo a ne kao objekat kojim velicate svoj ego.....itd.

:clap: ... Jednostavno i lijepo opisano sve sto je vazno ... :clap:

Link to comment
Share on other sites

Ja lovim na kukuruz mora da nisam moderni sarandzija,....ipak ponekad budem moderan pa namestim boilu ali samo na jedan stap....:) a imam sve one moderne igracke sto kao olaksavaju ribolov....

Kukuruz je opet in! Moderniji si nego itko :D

 

Inače sve te blagodati "modernog šaranolova" te ne čine bitno uspješnijim šaranašem. Što boljim shvaćanjem načina života i potreba ribe u pojedinoj vodi i sposobnost prilagodbe određuje uspješnost. Ostalo su samo pomagala, a postupanje s ulovom određuje koliki se ČOVJEK nalazi u šaranašu!

Link to comment
Share on other sites

Humaniji tretman ribe i C&R su nastali ne zato sto se promenila svest ljudi, nego zato sto je to propisano pravilo ponasanja na zatvorenim i komercijalnim vodama. Taj odnos prema ribi sad se siri i na druge vode, vise po inerciji, a manje zbog masovne i sveopste ljubavi prema saranima. Da ih toliko volimo nebi ih kupovali onako zaklane po ribarnicama i jeli pecene ili kuvane. Ako sarana posmatramo kao bice, zasto onda pravimo razliku izmedju ribnjackih tovljenih (konzumnih) sarana i onih drugih sarana koje lovimo?

Da se vratim na pocetak posta... Po nekim misljenjima, "modernizam" u pecanju sarana rezultat je zapravo cinjenice da savremeni saranasi zele da uhvate sto vise velikih sarana u sto kracem vremenu (ne govorim samo o takmicenjima), a to mogu samo u poribljenim jezerima, dok na divljim vodama, pogotovo na rekama treba mnogo vise strpljenja i umeca. Pri tom su modernisti najbolji konzumenti konfornosti u ribolovu, pocev od unificiranog pribora, pa preko pomocne opreme, do savremenih mamaca, a sve na zadovoljstvo proizvodjaca i trgovaca.

Cak jedan staromodni sarandzija tvrdi da se saran na komercijali moze uloviti i na bambus, motalicu i domacu noklu il kukuruz.

Ma ljudi svasta pricaju, a ja vise ne znam kome da verujem.

Link to comment
Share on other sites

Top Mix ti vidim nisi na čistu sa puno stvari. Moraš početi ispočetka jer tko misli da je osječaj prema nečemu prirodnom,živom, nečemu što je izašlo iz nekog drugog svijeta kao riba samo tu jer su to odredila pravila očito je zalutao u moderan ili jednostavno u šaranolov. Svi mi ponekad griješimo, pa tako i ja naravno pa ponekad izmučimo ribu previše ili nešto slično napravimo što joj baš i nije od koristi ali netreba mi netko prokazati nekim zakonom nešto što osječam. Tko to ne osječa i čeka pravila zlo je za takav pokret. Ako na nekoj vodi nije donešen takav akt onda šarana dakle možemo strugati po kamenju.

Razlika između tovljenika i divljeg šarana je ta,ako nisi znao, da tovljenika mogu napraviti i odhraniti do zavidnih veličina i težina koliko hočeš,na stotine tisuća tona. Divlji šaran, izmriješten u prirodi koji je prošao sve te moguče zamke i probleme poseban je slučaj. Zato na njega treba primjeniti posebnu pažnju iz razloga jer se baš na takvim mjestima kao eto jer nisu donešena pravila ponašanje odvija po nekim drugim regulama.

Postoje i u divljoj i drugim vodama situacije kad možemo puno uloviti, ali isto tako postoji mjerilo uspjeha koje je u svima nama. Tako ako smo ulovi 100riba na laganoj vodi veći osječaj zadovoljstva nam je 1 riba na nekoj teškoj ili divljoj vodi.

Kad čovjek sa time bude na čistu onda če napokon i shvatiti da če on i njegovi preživjeti i bez svih tih poklanih i uništenih riba jer ovo je ipak 21 stoljeće i otvorene su puno veće opcije opstanaka.

Na kraju krajeva u svakom pokretu ima pomodarstva ali isto tako ne treba se okretati samo prema takvim poludevijalnim vrstama ponašanja. Ima puno lijepših primjera i odnos prema ribi je iz razloga svoga poštovanja prema tome biću a ne zbog onoga što lovi kraj nas ili društva koje je propisalo neka pravila.

Link to comment
Share on other sites

Po tebi, zac, ne bi trebali jesti nikakvu ribu, jer je i tunu ili sardinu u konzervi neko negde ubio i spakovao u parce metala ( verujem da je velika vecina videla na TV-u kako se tuna lovi). Da ne spominjem smrznutu ribu koje ima svakakvih fela. Pa ceo svet jede ribu najnormalnije a mi se sada snebivamo zasto se ista lovi i jede. Doduse, istina je da treba voditi racuna o kolicini ulovljene ribe, ne treba nositi kuci tonu ribe jer ne moze da se pojede ali smatram da jedna riba od 2-3kg za neki rucak ili veceru nije "ribomorstvo". Topmix nije daleko od istine i to se mora priznati. Da me ne shvate pogresno, mnogo mi je vece zadovoljstvo odneti jednu ribu uhvacenu na Dunavu s vremena na vreme kuci i spremiti je nego kupiti svaki dan na pijaci ili u ribari.Ako se pod moderan saranski ribolov smatra vracanje BAS SVAKE RIBE onda postavljam pitanje kada i da li uopste moderni saranasi jedu ribu.
Link to comment
Share on other sites

Ok, mozda sam nekog isprovocirao sa ovom temom, ali mi nije bila namera da nekom neistomisljeniku dajem do znanja kako "nije nacisto sa puno stvari".

 

Definitivno, postoje razlike i pristupi u nacinima pecanja sarana, al mislim da podela na "moderan" i neki drugi nacin, blago receno, nije prikladna. Pamtim neka vremena, bez malo pedeset godina unazad i znam velemajstore u pecanju sarana cijem sam se umecu divio i koji su tacno znali sta rade i vracali ribu nazad samo onda kad upecaju vise nego sto im treba. A pecalo se pomocu "stapa i kanapa". Cilj je i onda bio isti: upecati sarana, samo se metodi razlikuju.

A verujem da postoje mladi narastaji koji ni ne znaju da saran moze da se upeca bez rod poda ili baitrunera.

Bitna je sustina a ne forma.

A da li ce neko vratiti sarana zato sto hoce ili zato sto mora, ili ga uopste nece vratiti nazad u vodu, pa nek radi svako onako kako misli da je najbolje.

Link to comment
Share on other sites

Kao pojedinac praktikujem "uhvati i pusti" na svim vrstama voda i sa svim podvrstama sarana.Pecam zbog onog zadovoljstva koje mi riba pruza u svom otporu da bude ulovljena.Nekad i lovim na najgoroj komercijali (mada to ne cinim dosta dugo) isto se ponasam.Znaci u startu znam da cu je vratiti nazad u vodu,zato zelim da joj to ne prirodno stanje dok je zamaram i njen boravak na suvom prodje sto pre.Takodje imam razumevanje i za ljude koji vole da ponesu koji komad ribe kuci,to je njihov izbor.Ali ubiti veliki primerak sarana ili bilo koje druge vrste ribe ne razumem.Da bi svako od nas mogao da upeca kapitalnog sarana treba i prema onim manjim da se korektno ponasa,da bi imali sansu da narastu.Ako mi treba riba za jelo odem u ribarnicu i kupim koliko mi treba,jer znam da ta riba sluzi samo za jelo.Kilogram sarana je 2,5 eura,koliko treba kilograma za 4-clanu porodicu.To je smesna cena u odnosu na pare koje potrosim na opremu,mamce itd.
Link to comment
Share on other sites

Puno stvari koje se spominju u odgovoru na moje pisanje nisam niti spomenuo. Prvo moderan šaranolov ili ulovi i pusti ne spominje nigdje puštanje baš svih riba. Postoje vode gdje se godišnje trpa na tisuće kilograma šarana konzumnih i na kojima svatko pa i ja mogu uzeti kao i u ribarnici ribu. Volim ribu i gurman sam ali sam pričao o nečem drugom.

Čovjek odrasta ili samo kako mu idu godine ili usput kupi iskustva drugih. Pa tako je i sa ovim slučajem o kojem raspravljamo. Ponavljam, onaj kome trebaju pravila da bi ih samo poštivao je nešto sasvim drugo od onoga što bi trebao biti kao večina na ovom forumu. Ne mogu reči da u svemu nema nekih nedorečenosti ali isto tako zbog njih nemogu dovesti u pitanje ono što osječam. A osječam da na divljoj vodi ne uzimam ribu. Isto razumijem neke običaje koje gaje ljudi rođeni u samoj blizini rijeka. Običaje kuhanja fiš paprikaša i slično, i ostalih delicija. Ja im to niti najmanje ne zamjeram pogotovo ako su tu ribu ulovili bez mreže ili dinamita. No ako je običaj u mrijestu vilama nakupiti par stotina kilograma šarana i to isto pokušati opravdati onda je tu problem sa pameču.

Na kraju kad se spominju neki izlovi postoje način kako životinju usmrtiti na najhumaniji način. Koliko je to ružno za vidjeti je druga priča ali mi malo stariji vidjeli smo u životu i puno težih situacija, nažalost.

Puno puta sam zatekao ribiča kako drži ribu na suhom ili u neadekvatnim uvjetima umjesto da ju riješi muka ako ju je več namjenio uzeti. U svemu tome treba naći poneku mjeru da bi čovjek i njegova savjast bili mirniji.

Inače ovo je samo moje mišljenje i mogu ipak prihvatiti činjenicu da puno ljudi tako ne razmišlja.

Ima nas bože moj različitih i svatko može razmišljati na svoj način.

Link to comment
Share on other sites

Moderan sharanski ribolov pred se pocinje sa mamcem na dlaku,raznih predveza,razlicitih sistema uz opremu poput svingera i alarma pa do uhvati i pusti.Provedeno vreme,prihrana i vrsta mamaca nema veze sa modernim ribolovom.
Link to comment
Share on other sites

Smatram da za definisanjem modernog saranskog ribolova nema potrebe. Svako odabira i prihvata ono sto ce mu olaksati ribolov i doprineti ocuvanju prirode i ribljeg fonda. A ako nemas na stapu LC ipak ce dosta kolega da te rangira na pogresan nacin,na zalost tako. Pozerstvo nema nikakve veze sa evoluciom saranskog ribolova.

Pozdrav svima i zelim vam sto vise vremena provedenog na vodi!

Link to comment
Share on other sites

Ajmo ovako!

Usporedimo šaranolov sa plovkarenjem, špinanjem, mušičarenjem itd. Ni u jednoj od navedenih disciplina ili vrsta ribolova nije napravljen sličan drastičan pomak u pogledu unaprijeđenja ribolova. I dalje imamo jednak ili u detaljima poboljšan pribor - najlon, plovak, olovo, udica; i dalje nam na kraju mušišarske strune visi najlonski predvez i mušica po imenu autora iz polovice prošlog stoljeća; varaličarski štapovi su sad od grafita, a i dalje se vuče kojekakvo željezo, a u zadnje vrijeme nešto više vobleri i silikon itd. ... sve je to jako blizu onome kako se lovilo prije 10, 20 ili 30 godina, dok je šaranolov neprepoznatljiv u odbnosu na ta vremena pa se s pravom može pričati o "modernom šaranolovu" i ono što se šaranolovu dogodilo se bez zadrške može nazvati i revolucionarnim.

Link to comment
Share on other sites

Neki smatraju da je C&R osnovno obelezje "modernog" saranolova. Ako je to tako, onda taj pokret ima pun smisao na otvorenim, divljim vodama, u funkciji ocuvanja prirode i ribljeg fonda, a ne tamo gde se vrsi vestacko poribljavanje krupnim saranima...

Neki smatraju da je savremeni pribor ono sto razdvaja moderan saranski ribolov od onog drugog ribolova koji nije moderan... Ili odredjeni noviteti na trzistu mamaca...

Uvazavam razlicita misljenja, ali Thug je, po mom misljenju, postavio stvari na svoje mesto kad je pomenuo pojam "evolucija" u saranskom ribolovu i da nema potrebe za definisanjem pojma "moderan" saranski ribolov.

Pokrenuo sam ovu temu jer se taj pojam vrlo cesto koristi i u razlicitim kontekstima, do te mere kao da saranski ribolov nije ni postojao do pre dvadesetak godina. Zato danas imate mladog kompjuterizovanog sarandziju koji salje svoj prvi post, otprilike ovako: "Juce sam kupio tri najnovija shimano stapa od 3.60 i tri masinice daiwe, pa bih zeleo da mi neko da savet koje su boile najbolje za sarana..."

A sarandzije su i pre pojave "modernog" pristupa ribolovu bili vrlo suptilni, pametni i pronicljivi ljudi i uspesno lovili sarane pod daleko skromnijim uslovima nego sto je to danas.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...