Jump to content

Mrest I(Li) Hrana


Glod

Recommended Posts

Koga ću da pitam, ako ne vas! (Valjda sam pogodio topic?)

Nikad ga nisam pecao u aprilu i maju, pa ni u junu. A i nisam neki šarandžija. Stoga je pitanje glupo, a glasi:

Da li šaran u mrestu uzima hranu, ili misli samo na "ono"?

 

Hvala unapred na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

To ti je kao kad se zezaju pa kazu:Ja nikad ne pijem dok vozim.Prvo zaustavim auto pa potegnem!

Tako je i sa saranom.Ne jede dok je.e ali cim prestane da je.e,pošto nema potrebu za cigaretom ili tusiranjem,ide da jede.E,sad,pošto u vodi ima uvijek više jedinki desi se da u isto vrijeme svi .... pa se "ustanovi" misljenje da saran ne jede dok radi one stvari.Najčesce neki ....,a neki pojacano jedu jer su izgubili kalorije dok su radili "one" stvari.

Uglavnom nije badava lovostaj u vrijeme kad treba da se mrijesti.

Link to comment
Share on other sites

To ti je kao kad se zezaju pa kazu:Ja nikad ne pijem dok vozim.Prvo zaustavim auto pa potegnem!

Tako je i sa saranom.Ne jede dok je.e ali cim prestane da je.e,pošto nema potrebu za cigaretom ili tusiranjem,ide da jede.E,sad,pošto u vodi ima uvijek više jedinki desi se da u isto vrijeme svi .... pa se "ustanovi" misljenje da saran ne jede dok radi one stvari.Najčesce neki ....,a neki pojacano jedu jer su izgubili kalorije dok su radili "one" stvari.

Uglavnom nije badava lovostaj u vrijeme kad treba da se mrijesti.

 

E, tako se to radi! Kratko i jebitacno! Za udzbenik! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ne bih se slozio da se saran kao ni bilo koja druga vrsta riba mresti na jednoj vodi sav u isto vreme. Mislim da je to podeljeno na vise etapa( da se tako izrazim), malo je neverovatno da citava populacija jedne vrste ribe dobije nagon za mrestom u istom trenutku,a na stranu to da npr ako bi se sva riba izmrestila za par dana i desi se npr pad vodostaja ili neka druga nazovi nepogoda i upropasti svu bacenu ikru to bi onda znacilo da mrest cele populacije ne bi uspeo i da bi nedostajala cela jedan generacija ribe! To bi bio nenadoknadiv gubitak za tu populaciju. Mislim da je mrest podeljen u vise etapa i da se desava nedeljama,kako bi se osigurao sto sigurniji produzetak vrste! Upravo zato lovostaj traje dva meseca.

To je moje misljenje tj misljenje koje sam stekao u razgovoru sa cuvarima i ljudima koji provode dosta vremena na vodi.

Link to comment
Share on other sites

Bas tako i zato i traje 2 mjeseca lovostaj.Mada,u sretnija vremana i u sretnijim udruženjima,čuvari i ribolovci su bili ti koji na terenu primijete kad je krenuo mrijest i ako je van zakonskog lovostaja ustanovili bi lovostaj.Ali,tesko da ce da se desi,da se u istoj bari mrijeste jedni u martu,jedni u maju,a drugi u junu.Sve to stane u 10-15dana.

Dok sam bio normalan i gledao uzgajao akvarijumske ribice pratio sam mrijest raznoraznih vrsta.Koi sarane nisam nikad uspio da izmrijestim u akvarijumu ali sam citao da sam cin mrijesta(dakle-polaganje i oplodjavanje ikre) ne traje duže od 3-4 sata.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih se slozio da se saran kao ni bilo koja druga vrsta riba mresti na jednoj vodi sav u isto vreme. Mislim da je to podeljeno na vise etapa( da se tako izrazim), malo je neverovatno da citava populacija jedne vrste ribe dobije nagon za mrestom u istom trenutku,a na stranu to da npr ako bi se sva riba izmrestila za par dana i desi se npr pad vodostaja ili neka druga nazovi nepogoda i upropasti svu bacenu ikru to bi onda znacilo da mrest cele populacije ne bi uspeo i da bi nedostajala cela jedan generacija ribe! To bi bio nenadoknadiv gubitak za tu populaciju. Mislim da je mrest podeljen u vise etapa i da se desava nedeljama,kako bi se osigurao sto sigurniji produzetak vrste! Upravo zato lovostaj traje dva meseca.

To je moje misljenje tj misljenje koje sam stekao u razgovoru sa cuvarima i ljudima koji provode dosta vremena na vodi.

Zar mislis da se to nikad nije dogodilo?

Link to comment
Share on other sites

Zar mislis da se to nikad nije dogodilo?

Moze da se desi ako u duzem vremenskom periodu uslovi nisu pogodni za mrest,ali ne verujem da se citava populacija sarana na jednoj vodi izmresti u jednom ili u dva dana! I dalje mislim da to traje nedeljama sa manjim ili vecim prekidima!

Link to comment
Share on other sites

Bas tako i zato i traje 2 mjeseca lovostaj.Mada,u sretnija vremana i u sretnijim udruženjima,čuvari i ribolovci su bili ti koji na terenu primijete kad je krenuo mrijest i ako je van zakonskog lovostaja ustanovili bi lovostaj.Ali,tesko da ce da se desi,da se u istoj bari mrijeste jedni u martu,jedni u maju,a drugi u junu.Sve to stane u 10-15dana.

Dok sam bio normalan i gledao uzgajao akvarijumske ribice pratio sam mrijest raznoraznih vrsta.Koi sarane nisam nikad uspio da izmrijestim u akvarijumu ali sam citao da sam cin mrijesta(dakle-polaganje i oplodjavanje ikre) ne traje duže od 3-4 sata.

Link to comment
Share on other sites

Kad je nash mrest ne jede ali dugo pre toga muzjaci dolaze u plicak i cekaju zenke.Sam mrest kako je candr bn reko netraje vishe od par dana ali priprema za mrest traje i mesec i po.Dok je priprema sharan uzima sve shto nadje medjutim to su skoro sve mushkarci i manji primerci kad pocne mrest dolaze zenke i onda se misli samo na ONO i nishta drugo.Kako je i napisao nakon mresta uzima ko lud.Ovo je za divlju vodu dok kod komercijale Rott,PedjaKV i ja smo bili svjedoci da u vreme mresta tih 4 dana uhvatili smo 40+ komada
Link to comment
Share on other sites

Jane predpostavljam da su skoro sve bili sitniji primerci jer ti i idu na udicu,jer saran tek od trece godine zivota postaje sposoban za rasplod,a sto se tice zavrsetka mresta moze se videti i po samom saranu jer je dosta ispovredjivan od trske i granja u kome se mrest desava,slazem se sa goranom bilijem kad je napisao da se celokupni mrest na divljim vodama desava u vise etapa i kako kom saranu ikra sazre da kazem tad pocinje da je izbacuje,posle mresta je saran nezainteresovan za uzimanjem hrane kako bi mi rekli BOLUJE i to traje nekih 15-tak dana,desavalo mi se dosta puta da posle mresta uhvatim sarana i kada ga otvorim vidim da u njemu jos ima ikre koja je dobila tamno braon boju,to je pokazatelj da se iz nekog razloga nije izmrestio kako treba i istu posto nije mogao da izbaci pocinje da trosi i koristi za energiju,zrela ikra je crvenkasto bele boje,zato idem nekom logikom da i mesec dana i jace saran slabije uzima dok se skroz ne oporavi ,e posle je druga prica,onda uzima sta stigne, da bi nadomestio energiju koja mu je potrebna ..
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
dodao bih da sharan mozhe da se mresti i vishe puta godishnje.za hladnije vode potrebna mu je vecha kolichina toplote tj.broj sati da bi se dobila optimalna temperatura vode.logichno da sitniji sharan brzhe izlazi iz mresta,i ranije kreche da uzima hranu.na jednoj meni blizu nekadashnjoj tekuchoj vodi,krupni sharani su se pecali maltene na kraju mresta.ukoliko sharan ne izbaci ikru,on mozhe ili da boluje ili da tu istu ikru preradjuje i zhivi od nje,i zato biva nezainteresovan za uzimanje ponudjenih mamaca.
Link to comment
Share on other sites

Na Tamisu mi se desavalo da 90% ulovljenih riba budu zenke i apsolutno sve imaju ikru a sve su uhvacene u periodu septembar-novembar...nikako mi nije jasno kako ikra u stomaku a uslovi za mrest u prolece budu idealni,toplo vreme,velika voda itd...da li je moguce da dva puta ima ikru u toku godine i sta se desava ako ikru ne izbaci ???
Link to comment
Share on other sites

Kad sipusti ikri zenka sharana odma pocinje sa radom nove ikre koja polako zasreva do iduceg proljeca.Kako sazreva ikra zenka mora da izbaci napolje jer moze doci do komplikacija i infekcije sa sazrelom ikrom i da zenka ugine
Link to comment
Share on other sites

Koga ću da pitam, ako ne vas! (Valjda sam pogodio topic?)

Nikad ga nisam pecao u aprilu i maju, pa ni u junu. A i nisam neki šarandžija. Stoga je pitanje glupo, a glasi:

Da li šaran u mrestu uzima hranu, ili misli samo na "ono"?

 

Hvala unapred na odgovoru.

 

Znaci , i ovde vazi pravilo da nema pravila. Ako hoce hoce ako nece nece :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Kako sazreva ikra zenka mora da izbaci napolje jer moze doci do komplikacija i infekcije sa sazrelom ikrom i da zenka ugine

Ovo je tačno kada su u pitanju ribnjački šarani.

Divlji šaran se prilagodio.

Kada je hidrometereološka situacija nepovoljna i kada zbog toga ne može da se izmresti,može da prenese ikru za sledeću godinu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...