Jump to content

Kakav Predvez Koristite


Recommended Posts

zadnjih godinu dana se nalazim u lavirintu struna flurokarbona gumica ringova, strune sa skinom, strune bez skina 

 

zanima me kakav uobicajeno predvez koristite na kakvom dnu i naravno da li je reka ili jezero , duzina predveza , duzina dlake udaljenst boile/sneska/2boile od udice

 

pre 2 dana smo drugari i ja bili na nekom sprdnja pecanju u backom jarku i evo sta se dislo , prvih 3 sata imali smo 4 runa i ja dignem stap i nista ,znaci nista , znaci ni da me dirne  , i to me skroz iznerviralo pa sam razmisljao sta da uradim i nadjem u kutiji 2 one shrink tube , i uzmem odsecem na nekih 2cm i stavim to na kraj udice (na vrat ako je to vrat udice mislim da jeste) i potopim u vrucu vodu sa klesima i skupi se tuba pod uglom od nekih  60-70 stepeni znam da udica i ruba moraju biti u istoj ravni na to sam pazio tako kazu ovi englezi da ne ide u stranu  , i to sam uradio na 2 stapa , jer sam imao samo 2 te tubice  i od tad do kraja na ta 2 stapa smo imali oko 9-10 komada a na ona druga dva stapa sto su ostali bez tube neka pipkanja i 1 se otkacio ?

 

iskreno sam mislio da su te tube samo engleska pomodaria i samo jos jedna glupost za koju trebaju da se daju pare , ali ispade da je i vise nego korisno.

i sad sam tako brckao po internetu i shvatim da ustvari predvez osim ostrine udice (da kaci o nokat) treba da se testira i kako se udica okrece tj , stavis udicu sa sve boilom na dlan  i kad ga svlacis sa dlana (isto kao sto bi saranu "izlazilo" iz usta) mora da se udica okrene i da se zabode 

 

pa me sad zanima kakav je vas pouzdani predvez i uopste sistem , jer gledao sam ove kordine filmove kako ispod vode snimaju sarane sto jedu boile , pa sam video da saran moze da boilu sve sa udicom usisa 20 puta i da je ispljune 20 puta  a na stapu ni bip ukoliko je predvez "los" cak i sa savrseno ostrom udicom , i sad kad pogledam ako ga udica hvata iz 1. ili 2 ili 3. puta mnogo je efikasnije nego da ga hvata iz 30. puta ili slucajno.... a jos ako ubacimo i onu umotvorinu da su najveci najiskusniji i najoprezniji ......

 

svaki savet je dobrodosao zelim da naucim , i pravi sam duduk sto se tice predveza :D

 

i da, da li neko koristi te tube na dunavu i kakav predvez koristite na dunavu ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Samo vezi cvor bez cvora (obavezno na kraju  proturi pletenicu sa zadnje strane kroz usicu prema strani gde je vrh udice) stavi neki buzir (ne mora termoskupljajuci) ali ne duzi od vrha udice (duzina buzira ne sme preci vrh udice) na vrtilicu takodje buzir koji ne treba da bude recimo duzi od trecine duzine predveza, fiksno olovo, ne manje od 90gr i pichi.....vazno je i da duzina dlake bude prilagodjena velicini mamca...tj razmak izmedju mamca i dna vrata udice ne sme biti duza  vise od 1-2mm...ako je dlaka duga previse riba uzima mamac a udica ostaje napolju i kada zategne predvez  do olova ili masi ili se kaci plitko (nekada spolja)  i otpada....(mislim da je ovo najcesca greska jer ribolovci zanemaruju...tj mrzi ih da prave vise predveza za razlicite mamce)....ako su u pitanju dve boile ili 4 zrna kukuruza opet je udaljenost od luka udice 1-2mm od pocetka mamca bilo da je boila, dve, kukuruz sa ili bez podizaca i sl....

 

Idealna duzina predveza na manje vise ravnom dnu je oko 15 do 20cm....ovde su misljenja razlicita, mada ja mislim da predvez ne bi trebalo da bude kraci od 15cm a na divljim vodama, gde je dno neravno i gde mozda ima nagib  i svih 30cm.....(ako je predvez prekratak tj kraci od 15cm moze se desiti ono sto sam pomenuo, a ako je predugacak onda riba ima vise vremena da oseti udicu i izbaci je pre nego zategne predvez do olova i ubode se sto i jeste cilj....

 

Na trzistu ima pletenica raznih, tonucih, balansiranih tankih raspredajucih, sa ili bez coating-a, ali  i najobicniji hipron ce zavrsiti posao, mozda ce se pri zabacaju mrsiti cesce od specijalizovanih , ali je svakako pristupacniji i jevtiniji za eksperimantisanje..pa kada dodjes do sebi idealnog predveza onda kupi neku  bolju pletenicu....

 

Nadam se da ti je ovo od pomoci i da nisi zalutao jos vise u sve ovo....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Samo vezi cvor bez cvora (obavezno na kraju  proturi pletenicu sa zadnje strane kroz usicu prema strani gde je vrh udice) stavi neki buzir (ne mora termoskupljajuci) ali ne duzi od vrha udice (duzina buzira ne sme preci vrh udice) na vrtilicu takodje buzir koji ne treba da bude recimo duzi od trecine duzine predveza, fiksno olovo, ne manje od 90gr i pichi.....vazno je i da duzina dlake bude prilagodjena velicini mamca...tj razmak izmedju mamca i dna vrata udice ne sme biti duza  vise od 1-2mm...ako je dlaka duga previse riba uzima mamac a udica ostaje napolju i kada zategne predvez  do olova ili masi ili se kaci plitko (nekada spolja)  i otpada....(mislim da je ovo najcesca greska jer ribolovci zanemaruju...tj mrzi ih da prave vise predveza za razlicite mamce)....ako su u pitanju dve boile ili 4 zrna kukuruza opet je udaljenost od luka udice 1-2mm od pocetka mamca bilo da je boila, dve, kukuruz sa ili bez podizaca i sl....

 

Idealna duzina predveza na manje vise ravnom dnu je oko 15 do 20cm....ovde su misljenja razlicita, mada ja mislim da predvez ne bi trebalo da bude kraci od 15cm a na divljim vodama, gde je dno neravno i gde mozda ima nagib  i svih 30cm.....(ako je predvez prekratak tj kraci od 15cm moze se desiti ono sto sam pomenuo, a ako je predugacak onda riba ima vise vremena da oseti udicu i izbaci je pre nego zategne predvez do olova i ubode se sto i jeste cilj....

 

Na trzistu ima pletenica raznih, tonucih, balansiranih tankih raspredajucih, sa ili bez coating-a, ali  i najobicniji hipron ce zavrsiti posao, mozda ce se pri zabacaju mrsiti cesce od specijalizovanih , ali je svakako pristupacniji i jevtiniji za eksperimantisanje..pa kada dodjes do sebi idealnog predveza onda kupi neku  bolju pletenicu....

 

Nadam se da ti je ovo od pomoci i da nisi zalutao jos vise u sve ovo....

 

 

 

Au druze, ali da se bas ni sa jednim tvojim opisom iz prvog pasusa ne slazem, osim sa cvor bez cvora

Molim te meni pojasni svrhu i poentu ''buzira ne duzeg od vrha udice''. 

 

I po tvom opisu ispada kao da riba uzima mamac tako sto ga usnama prvo odigne od zemlje, a ne da usisa u 5cm sve oko mamca, a pritom to sve radi u slow motionu, kad stigne da oseti udicu prvo

 

Izvini, meni je apsolutno nelogicno sve sto si napisao

Edited by milisav
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.korda.co.uk/media/images/products/101/image_alt_4/large.jpgI

 

Izvini, moje poimanje buzira na kraju udice i njegova jedina svrha je ovo sa slike, da udici doda bolji ugao kacenja. Pa kako si napisao da nikako ne sme preci vrh udice, samim tim je neupotrebljiv za ovu svrhu, zato te i pitah da objsnis tvoj stav. 

Vezano mamac za 1-2mm od dna udice, ne bih bio toliko iskljuciv ukoliko se koristi buzir (silicon tube) na samoj udici, sto ja svakako preporucujem (ali ne insistiram), jer ukoliko se stavlja bilo sta od podizaca, pop up boila, plasticni kukuruz, pena, jako tesko ce dobiti efekat onoga sto englezi zovu 'criticaly balanced', tj onog 'pirkanja' u vodi ukoliko imas i buzir i ostavis 1-2mm od dna udice samo

Na kraju, zadatak udice jeste da ribu zakaci za usta, da li prilikom usisavanja ili pljuvanja, sto kamencici u 90% slucajeva ne mogu  :)

 

http://www.korda.co.uk/media/images/products/103/image_alt_2/large.jpg

Link to comment
Share on other sites

a kolika treba da bude duzina dela tube sto "silazi" sa udice tj nije navucen na udicu vec daje taj ugao , jel to secete otprilike ili neki odnos velicine udice i duzine tube ili kako?

Link to comment
Share on other sites

http://oi60.tinypic.com/108gqv9.jpgovako igleda predvez na koji sam promasio 4 ili 5 runova tj 

 

a ovako izgleda predvez na koji su se svi lepo zakacili i ni 1 se nije otkacio 

http://oi60.tinypic.com/qqz8dy.jpgtuba je tacno 15mm sad sam izmerio , malo je duza nego sto ti kazes i boila je udaljena od udice oko pola cantimetra i to ih je bas lepo hvatalo za donju usnu, milisave koji bi ti komentar dao za ovaj predvez , duzina je  17-18 cm i dno je bilo tvrdo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa Predragom da dlaka mora biti prilagodjena obliku i velicini mamca... Ali nikako se ne bih slozio da mamac treba da ti bude 1mm ili 2mm od udice... Nikako, to je najveca greska koju mozes da uradis i koju mnogi prave...

Postoje rigovi u koje mozes imati puno poverenje, ali ne postoji rig koji je savrsen za svaku situaciju...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Slika 1. Prekratka dlaka, los polozaj mamca.

Ocekivano lose kacenje.

Slika2.Dobra duzina dlake, dobar polozaj mamca. Dobro kacenje i bez buzira. Vezi udicu tako da ti mamac stoji kao na slici i resen problem. Uvek kad je to moguce treba koristiti jednostavnija resenja. Licno se trudim da mi rig bude sto laksi jer mislim da i to utice na bolje kacenje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Apsolutno potpisujem da je dlaka prekratka na prvom sistemu i to sa milancetovom konstatacijom o rastojanju

Ja sam malo ''usporio'' jer se ovde tesko podnosi kritika

Po meni, to sa drugom slikom predveza je najmanja razlika izmedju mamca i udice, a naravno, mm su upitanju sta bi bilo najveca.

Takodje, buzir preko vrata udice je po meni neophodan, kako bi mamac zauzeo pravilan polozaj (moja druga slika mislim)

Sa duzinom predveza mozes da se igras i da na vodi vidis kako koji uzima. Moje neko pravilo ja da mi je duzina konca u pocetku 30cm (duzina kordine kutije) i odatle pocinjem sa cvorom, duzinom dlake i sl, a vecinom pecam na 14ice boile i 5mm pene koja je izbalansira. Eventualne promene prilagodjavam na osnovu velicine mamca, ali nikako na ustrb duzine dlake

 

Nemam visemogucnosti postova za danas :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ti bolju realizaciju nije donela termo tuba tj njena zakrivljenost vec korekcija duzine dlake mada je tuba stisnula dlaku uz vrat udice sto ja na svojim predvezima uvek radim. Pretezno pecam na Savi i Sremskim jezerima za reku najcesce koristim kombinovan predvez flurokarbon-mekana struna duzine 30-40cm ili samo mekana struna iste duzine s' tim da uvek na vrat udice postavim ili mikro prsten ili parce silikonskog crevca da drzi dlaku uz vrat udice. Razmak koji ostavljam izmedju mamca i luka udice je nekih pola cm zavisno od velicine mamca,ako je mamac recimo dupla boila 18mm razmak moze biti i veci,ja sam u pomenutoj kombinaciji ostavljao razmak i 1cm i sve je bilo ok. Po meni bolje da je dlaka duza nego prekratka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hodor....pogledaj svoje slike koje si postavio....na prvoj kazes da je predvez koji je masio ribu, a na drugoj da je predvez na koji si lovio...obrati paznju na udaljenost boile od dna vrata udice.....

 

Nikako ne vidim koja bi to greska bila ako je mamac od udice 1-2mm....nadam se Hodore da pored ovolikih saveta mozes napraviti nekoliko predveza i isprobati ih na vodi......

Link to comment
Share on other sites

http://i58.tinypic.com/1zgyqvo.jpg

 

Neki to vole ovako  :give_rose:

ako smem da pitam na kojoj vodi koristite ovakav prevez ovo mora da je za neke grdosije :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Sve zavisi (opet ona)o kojoj vodi je reč,ja lovim na dlaku od pa skoro i od kada pecam ali uvek prilagodim dužinu dlake udici i mamcu,mnoge kolege to mrzi ali ja isključivo pravim sisteme dužine od 12 -15cm,nekada i kraće.Pošto sam fider ribolovac,dosta koristim i power-gum u svojim sistemima pogotovo kada mi je predvez tanak.Nikada neznaš šta može dadođe na udicu.Dosta zavisi od terena gde loviš i šta loviš.Nemogu ja da lovim npr.šarana ili amura na 0,15-0,20 najlon,sve ima svoje.Pozdrav i bistro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se previse koplikuju proste stvari....

 

I dalje mislim da duzinu dlake treba prilagoditi velicini i vrsti mamca a duzinu predveza situaciji na vodi, konfiguraciji dna i sl...

 

Naravno da ne mora niko da se slozi sa mojim misljenjem.....prisetite se vremena kada je postojao samo silikonski buzir....(ovo vazi za one koji love malo vise od 2 godine unazad i nisu gledali Kordu da formiraju  osnov svog znanja)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Najbolje ti je objašnjeno sve u ovom postu,ali kada vezuješ udicu(čvor bez čvora)prvo stavi mamac na koji ćeš da loviš,postaviš ako je boila u pitanju ili bilo šta drugo stoper,znači odrediš dužinu dlake,znači mamac mora da visi ispod luka udice,odmeriš dužinu dlake i provučeš to što koristiš(strunu,najlon itd.od čega praviš predveze) ka unutra,obično sve šaranske udice imaju ono okce ka unutrašnjosti udice.Kada to sve uradiš počinješ sa vezivanjem sistema.Prva dva-tri kruga obomotaš normalno preko dlake,zatim dlaku zavratiš pa ideš još koliko hoćeš krugova ispod dlake znači samo za vrat udice,lubriciraš to zategneš,sve kako treba namestiš,veruj mi ovo izgleda kao nekakva nobuloza ali ovako vezan sistem ne oprašta.Netrebaju ti nikakvi bužiri za ovako vezan sistem.Dokazano u praksi.Samo je bitno da ti predvez tj.nit od predveza ide sa unutrašnje strane udice.A dužina ispod 12 cm  :nea: Pozdrav i bistro na vodi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pre_1485941401__moj_sistem.png

 

Malo se igramo preko zime a cim otopli proba :) Udica Mustad Cruve Shank Elite br. 4, struna Prologic 15 lb!!!

Koristim te udice vec dve sezone,odlicne! Samo taj predvez od 15l je za ciste komercijale bez i jedne prepreke. Mala neka prepreka i puca kao dobar dan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...