Jump to content

Postupci Kad Seva I Grmi


biser

Recommended Posts

Na zalost, ovde na forumu, a i po medijima sve je cesci slucaj da kolege stradaju dok su na vodi na pecanju kad je nevreme i tuku gromovi.

Mi sarandzije smo posebno izlozeni problemu jer smo duze na vodi i imamo mnogo opreme. Varalicarcima imdrugim je mnogo lakse, samo se sklone, a mi.....svi znamo koliko je tesko pakovanje.

Ova tema je posebno aktuelna u ovom periodu jer nikako da se stabilizuje vreme. Bio sam skoro na vodi, u dva navrata je tako tuklo da mi se guzica tresla.

Postupak?

Prvo treba prepoznati sta dolazi, treba pratiti, poznato je da se moze odrediti i daljina (vreme u sekundama koje prodje od munje dok necujete zvuk je priblizno daljina u km). Ukloniti sve metalno sto strci na poziciji, kao na primer tronozac za merenje ribe. Izvaditi stapove udaljiti rod pod od satora i poloziti vrhove na zemlju. Ugasiti mobilne aparate, signalizatore i dr.opremu. Ako se nalazite u blizini visokog suvog drveta, udaljiti se od njega. Ako se nalazite u blizini drveta sa dubokim korenjem, takodje se udaljiti. Obicno su pored vode topole, vrbe i sl. koja nemaju duboko korenje i manja je verovatnoca da u njih udari grom radi praznjenja.

Treba biti svestan da ste u prirodi i da sva tehnika, karboni i metal privlaci grom. Auto u takvim uslovima takodje nije potpuno bezbedan. Malom je verovatno da grom udari u sator, ako u njemu nema uredjaja koji mogu da ga privuku.

 

Otvaram temu da i ostali iznesu neko misljenje i iskustvo

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kloniti se dalekovoda, stap nikako ne podizati u vis, ne paniciti bez potrebe jel se obicno u panici prave najvece greske. Ostati miran i stalozen i sedeci u broliju ili lezeci u satoru sacekati da se nebo "isprazni". Ostati prizeman, kloniti se uzvisenja, brezuljaka, ledina....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bi samo da ispravim Bisera. Auto u takvim situacijama je jedno od najsigurnijih mesta. Verovatnoca da udari grom u auto je jako mala a i ako udari putnicima nece biti nista sve dok ne dodiruju metalne delove. Jedino ce ogromna buka od groma biti neprijatna. Posto je sasija auta od metala ona formira Faradejev kavez koji stiti unutrasnjost od elektriciteta. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

skloniti se na sigurno i povući iz pljoske :rofl:  naravno, koristiti cevčicu i ne dizati pljosku prema nebu.

 

štapove nikako ne dizati jer je to najopasnije! vrh štapa predstavlja strimer koji se diže prema nebu i ako se susretne sa strimerom oblaka nastaje atmosfersko pražnjenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kloniti se dalekovoda, stap nikako ne podizati u vis, ne paniciti bez potrebe jel se obicno u panici prave najvece greske. Ostati miran i stalozen i sedeci u broliju ili lezeci u satoru sacekati da se nebo "isprazni". Ostati prizeman, kloniti se uzvisenja, brezuljaka, ledina....

koliko te placaju ovi sa ex you ti bre na sve imas komentar ahahahahhahaahah

Link to comment
Share on other sites

Hm....

I ja sam bio ubedjen u to za auto, dok nisam video neke snimke i procitao par clanaka o tome

mene zanima da procitam ako imas neki link okaci jer i ja sam ubedjen da nemoze u kola da udari grom . verujem ti ali me zanima da procitam

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...