Jump to content

Garderoba Za Zimski Ribolov Šarana


BG Carp

Recommended Posts

Pozdrav kolege! Verujem da medju nama ima dosta takvih koji ne poznaju kraj sezone. Verujem da će biti zanimljivo svima da čuju preporuku za oblačenje, kupovinu odeće i obuće za zimsko pecanje. Mislim da je u navedenom periodu, pored odgovarajućeg izbora mamca i prezentacije podjednako važno i kako se adekvatno obući. Provesti više sati pored vode, često i po kiši, na niskoj temperaturi zna da bude priličan izazov, tako da bez dobre garderobe ne možemo da uživamo u ribolovu.

Link to comment
Share on other sites

Ima raznih modela odela koja mogu da zadovolje potrebe za malo zahtevnije vremenske uslove. Skoro svaka firma ima u ponudi neki model. Neki su skuplji a neki jeftiniji, neki su dišući materijali a neki ne. Sve je pitanje kome je šta potrebno. Npr Trakker je imao model odela Tundra koje je koštalo oko 90e i koje dosta ljudi koristi i koje je fenomenalno toplo, donji deo na tregere i gornji sa mogućnošću odvajanja postave. Odlično odelo ali samo pod uslovom da se čovek neće puno kretati jer odelo ne "diše"  i sav znoj ostaje na telu pa se prvo dobro ufurnjaš dok se krećeš a posle kad se smiriš i znoj se ohladi na tebi onda ti postane hladno. Sada imaju novi model Multi Core koji bi trebao da bude dosta napredniji i njega takođe sada dosta ljudi koristi jer je pristupačno i vrlo kvalitetno. Nash, Fox, Diem... takođe imaju svoje varijante odela za extremne uslove ali ono što se kod nas definitivno najviše koristi i šta se već mnogo godina unazad pokazalo kao apsolutni broj 1 kada je toplota i sve ostalo u pitanju je Prologic Thermo Armour odelo, nebitno da li u Max4 ili Max5 dezenu. Odelo koje spada među skuplja na tržištu ali bez obzira na to dosta ljudi ga koristi jer je top. Ja lično jako puno pecam zimi i Thermo Armour imam već godinama i neću ga menjati nikada.

Što se tiče obuće svake kvalitetne planinarske duboke ili poluduboke cipele će završiti posao. Najbolje bi bilo da su od Goretex-a ali nije ni to nužno, važno je da se redovno mažu i održavaju i trajaće godinama. Ono što je jako bitno za zimu su neoprenske čarape koje su apsolutni "must have" i bez kojih ozibljno zimsko pecanje nije preporučljivo. Takođe u vezi sa tim čarapama je jako bitna stvar da ne bi trebalo da se nose dok se čovek puno kreće, tj dok hoda nego da ih obuje onog momenta kada obavi sve radnje i sedne u šator i svede kretanje na minimum jer takođe nisu dišuće i sav znoj koji bi se na stopalima stvorio u toku kretanja bi ostao unutar čarapa i posle kad se umirimo i on se ohladi bilo bi nam vrlo hladno i čarape nemaju onda nikakvu poentu. Dobra kapa i rukavice su takođe vrlo bitni ukoliko želimo da zimsku kampanju ne pamtimo po upali pluća koju smo zaradili tokom boravka na vodi. Isto jako bitno piti puno čaja, nisu englezi mutavi :) i rakije takođe ali samo u umerenim količinama. ahaha

pre_1511780086__kiki1.jpg

 

pre_1511780114__kiki_2.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ja sam pre 3 godine kupio Prologic Mimicry termo odelo komplet pantalone sa tregerima i jakna, reci cu samo da mi su mi to najbolje ulozene pare u ribolovnu opremu ubedljivo, posto licno najvise idem u ribolov tokom jeseni i period jesen/zima to mi je neizostavni deo opreme..Mozda nije dobro kao armour odela prologica ali ja sam vise nego zadovoljan..Evo bas u subotu sam bio ceo dan na kisi pecao stuku, niti mi je bilo zima niti sam bio mokar pa sam bas zbog toga i izdrzao ceo dan.. :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4tu sezonu vec koristim Thermo Armour 4 ,i sad vec kopam gde bih mogao da nabavim jos jedno , jer mi je mnogo bolje i toplije od max5. A i postava mu je 370g/m naspram 170kod max5ce. I naravno ,donji ves ispod obavezno,i dok voda ne zaledi peca se bez problema.. Da se ne lazemo ,ok svima je bitan dobar stap ,masinica.pribor u globalu,ali sto se tice zimskog pecanja najvaznije je dobra odeca,dobar sator,dobar krevet,vreca,grejalica.. jer zdravlje je na prvom mestu.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo ja da dopunim, vazno je znati da neopren sam po sebi ne greje, nego odrzava temperaturu... znaci ako smrznuti navucete neoprenske carape ili rukavice bice jos gore... odlicna stvar, ali treba znati koristiti... mnogi ne znaju ali bolje ih je koristiti na bosu nogu, nikako preko pamucnih carapa... pogresno vlada misljanje da je pametno imati pamucni materijal do tela... vlaga tj. znoj su glavni izazivaci osecaja hladnoce... pamuk i ostali prirodni materijali se tesko suse, zadrzavaju vlagu i nikako se ne porucuju kao prvi sloj odece... sinteticki materijali koji se lako suse su mnogo bolji izbor... Iako sarandzije nisu mnogo aktivne, moja preporuka je da prvi sloj garderobe bude Aktivni ves. Tanakak sinteticki materijal koji sam po sebi ne greje ali skuplja vlagu sa tela i prenosi na sledeci sloj garderobe, odrzava telo suvim i na taj nacin toplim. Tri dobro odabrana sloja garderobe su sasvim dovoljna za zimu. Aktivni ves, duks od polara i termo odelo cija debljina zavisi od uslova u kojima se boravi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4tu sezonu vec koristim Thermo Armour 4 ,i sad vec kopam gde bih mogao da nabavim jos jedno , jer mi je mnogo bolje i toplije od max5. A i postava mu je 370g/m naspram 170kod max5ce. I naravno ,donji ves ispod obavezno,i dok voda ne zaledi peca se bez problema.. Da se ne lazemo ,ok svima je bitan dobar stap ,masinica.pribor u globalu,ali sto se tice zimskog pecanja najvaznije je dobra odeca,dobar sator,dobar krevet,vreca,grejalica.. jer zdravlje je na prvom mestu.

Srki, nije dobra informacija... Max5 Thermo armour ima 360gramsku postavu, 170gramski je spoljni materijal. Za nijansu je tanje od Max4 modela ali znatno lakse i idalje jako toplo (po meni i suvise).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Srki, nije dobra informacija... Max5 Thermo armour ima 360gramsku postavu, 170gramski je spoljni materijal. Za nijansu je tanje od Max4 modela ali znatno lakse i idalje jako toplo (po meni i suvise).

Bem li ga buraz,znam da sam negde procitao kada sam uporedjivao da pise 170 :D kako god,sta god da se uzme greske nema :)

Link to comment
Share on other sites

Aktivni ves nema neku veliku poentu ukoliko se ne krece puno. Milanche je lepo objasnio koja je njegova svrha i namena. Postoje pod odela od thermo fleeca i slicnih materijala koja "greju" ali to je nesto drugo. Aktivni ves ukolikp sedino na stolici ili lezimo na krevetu u satoru nema bas neku veliku vajdu
Link to comment
Share on other sites

ja glasam za aktivni ves bez obzira na aktivnost.... treba samo imati na umu da je samo po sebi tanko, nema funkciju da greje i nije dovoljno samo to obuci ispod i ocekivati cuda... postoje ljudi koji se znoje bez obzira na aktivnost i u tom slucju pomaze puuuno... termo flis ili neki polar je svakako neophodan ispod jakne kako bi se obezbedila toplota...  probao sam vise puta razne kombinacije sa i bez aktivnog vesa... Varijanta A: 1. Aktivni ves 2. Termo flis 3. Termo jakna. Varijanta  B: Pamucna majica dug rukav 2. Termo flis 3. Termo jakna. Razlika je nebo i zemlja u korist prve varijante, bez obzira sto je aktivnost minimalna...  neverovatna mi je efikasnost tog dela garderobe iako deluje tanano i smesno...  vredi uloziti svaki dinar, posebno ako se lako znojite...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se preznojim samo dok raspakujem pribor i postavim štapove...da ne govorimo o tome ako treba da se pešači do mesta pecanja. Koliko god toplo da se obučeš zimi, ako se oznojiš - postaje baš zajebano :shok: Koristim od skoro upravo  A varijantu što kaže Milanche... dole - aktivni veš, termo ski pantalone i preko toga navlaku za pantalone od goretexa...

Edited by BG Carp
Link to comment
Share on other sites

Ima li neka preporuka za aktivni veš,donji deo i gornji ja gledao iglo sport,tamo cene malo jače....

Jeste da je mamut u pitanju ali donji deo 8000din....

ja sam kupovao u inter sportu za skijanje i njega i ovako koristim kad ga vec imam a ellese je bio bas jeftin od 2000 din a imas i HH do 8000din ali injeftiniji vrse poso a deci sam uzimao umbro u sport visionu mislimoko 1500-1800 din nisam siguran
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima li neka preporuka za aktivni veš,donji deo i gornji ja gledao iglo sport,tamo cene malo jače....

Jeste da je mamut u pitanju ali donji deo 8000din....

 Na Kupujem  prodajem za 40 evra, gornji i donji deo...uzeo pre 20-ak dana...zadovoljan...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a sta je najbitnije da se gleda,posto gledam neki su sa vuno,neki poliester,neki polipropilen neki mesano jedno dva ili ta sva tri.....
i cene ko sto kazes od 1800 pa na dalje.... 
sta bi trebalo gledati il i sto bi se reklo sta je best buy
 
ovi najskuplji  modeli su vuna sa jos necim,da li to ima smisla dati 3-4puta vise para obzirom da ne idemo na skijanje po 8 sati na -15 nego eventualno pre podne po laganom minusu na stuki ili sta vec

Link to comment
Share on other sites

Juce sam trenirao napolju dva sata trcanje gimnastika trbusnjaci na sebi sam imao vuneni gornji deo pamucnu majcu neki tanki duks i suskavac . Bio sam skroz mokar a hladnocu nisam osetio ni jednog trenutka . da sam imao pamuk kao prvi deo upala pluca u najavi. a sto se tice vesa on ti i leti pomaze imas osccaj kao da te hladi . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a sta je najbitnije da se gleda,posto gledam neki su sa vuno,neki poliester,neki polipropilen neki mesano jedno dva ili ta sva tri.....

i cene ko sto kazes od 1800 pa na dalje.... 

sta bi trebalo gledati il i sto bi se reklo sta je best buy

 

ovi najskuplji  modeli su vuna sa jos necim,da li to ima smisla dati 3-4puta vise para obzirom da ne idemo na skijanje po 8 sati na -15 nego eventualno pre podne po laganom minusu na stuki ili sta vec

sad ti izmisljaju i kao carbon ubacuju ali taj sa vunom to je drugi spoljasnji sloj i oni su skuplji ali ti i ovi poliesterski vrse poso ali preko njih oblacis pamucno nesto da upija znoj .
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...