Jump to content

Prezabacivanje


BG Carp

Recommended Posts

Na koliko često prezabacujete štapove, tj. menjate mamce ili koliko dugo dajete vremena mamcu/prezentaciji da "odradi posao"? Naravno da sve zavisi od mnogo faktora - vrste pecanja i mamca, vode na kojoj se peca, godišnjeg doba itd...ali ajde da čujemo iskustva kolega...

Link to comment
Share on other sites

Kao sto si sam rekao od dosta toga zavisi. Na komercijalama kada pecam na topive boile ili atraktor onda je cesto prezabacivanje na 30-45 min. To je neka donja granica. Najcesce na oko sat vremena. Na divljim i poludivljim vodama redje, opet zavisno od vrste mamca, aktivnosti ribe, temperature vode itd. mamci nekada satima budu u vodi
Link to comment
Share on other sites

Licno sam poprilicno strpljiv po tom pitanju. Uglavnom u toku noci ne prezabacujem,a ako to uradim,najvise jedanput u toku noci. Preko dana prezabacujem jedanput u par sati,dok sa jednim stapom 'cackam' i prezabacujem nesto cesce. Trudim se da sistemi budu savrseno vezani,provereni,da bih sebi obezbedio unutrasnji mir,da znam da je sve savrseno leglo na dnu,jer nema goreg osecaja nego kad se izvuce sistem koji je upetljan oko olova.odstupanje od ovog je kad u vodi ima previse cverglana,a ja forsiram boilu ili neko slatko zrnevlje. Tad prezabacujem na svakih 20 ak min,dok ne odustanem i stavim sva tri stapa na kukuruz ili tiger :) ukoliko je bila neka aktivnost na stapu,koja nije rezultirala kontrom,ostavim stap jos pola sata,pa tek onda vadim iz vode. Ovo se odnosi na nekomercijalne vode ,a inace na komercijalama sam prilicno lenj u odnosu na druge,jer prezabacujem na svakih sat,dva vremena. Vodim se onim:'nisam dosao da radim' :)
Link to comment
Share on other sites

Ja prezabacim štapove na nekih 45-60 minuta...da kažem da je to neki prosek kad hoću da "osvežim" mamce...na divljoj vodi ne pecam puno, ali kad idem obično su to višednevna pecanja...pecam na kukuruz...pa se prezabacivanje svede na tri puta dnevno - ujutro oko podne i pred mrak...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pored toga da li se radi o divljoj vodi ili o komercijali,jos jedan znacajan faktor koji meni odredjuje ucestanost prezabacivanja je i to da li sam na poznatoj vodi i mestu, ili sam tu prvi put. Ako je mesto novo, svakako da daleko cesce prezabacujem, menjajuci i mesto zabacivanja i mamce u pokusaju da pronadjem dobitnu kombinaciju, dok na poznatom mestu za tim imam daleko manje potrebe.

Kada je poznata divlja voda u pitanju, prezabacim 2-3 puta u toku 24 sata (naravno, ukoliko vrsta mamca na koji lovim dozvoljava tako duge intervale), a na komercijali, intervali su mi daleko kraci, u proseku od 30min. pa do 2 sata..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam jednom na Miki jednog našeg poznatog ribolovca i vrhunskog takmicara kako peca

Tri stapa svaki ide sa pva sad ne sećam se kako pre hrane,u hranu,i preko čini me mada to sad nije ni važno

I na 10min vadi stapove jedan pa novi ova pa drugi pa pva pa treći....

i ja ga pitam sto to tako,kaže ako ne uzme u prvih 10min neće uzeti ni posle pola sata

Dok izvrši treći štap i zabaci prodje 20min od zabacaja

Kaže pokreće ga i zvuk pva i stalno buckanje i hrana koja je stalno tu i bukvalno u prvih 10min mora da uzme ili ni ne uzme

Uhvatio je gomilu riba taj dan,meni bilo dosadno i da gledam a nebi tako pecao da znam da bi 1000riba uvatio jer je teška fizikalja

 

Pričam o nekoj taktici pored toga da je mamac verovatno vrhunski,spod isto tako,sve spremno i uigrano

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja se sit naradim na ovim barama.Dok sam pecao na Savi i Kolubari znali su mamci da se kisele i po par sati.Inace kada sam pocinjao sa saranskim ucili su me da i netreba da menjam do udarca.Godine nose iskustvo.Od prosle godine,2017,sam se posvadjao sa divljim vodama ali ako se ikada vratim praktikovacu cesto prezabacivanje kao i promenu mamaca.

Ucestanost mojih prezabacivanja bi se mogla meriti kao sto je Vlada opisao.Najduza pauza bi bila dok izgori cigareta.Teska fizikalija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se sit naradim na ovim barama.Dok sam pecao na Savi i Kolubari znali su mamci da se kisele i po par sati.Inace kada sam pocinjao sa saranskim ucili su me da i netreba da menjam do udarca.Godine nose iskustvo.Od prosle godine,2017,sam se posvadjao sa divljim vodama ali ako se ikada vratim praktikovacu cesto prezabacivanje kao i promenu mamaca.

Ucestanost mojih prezabacivanja bi se mogla meriti kao sto je Vlada opisao.Najduza pauza bi bila dok izgori cigareta.Teska fizikalija.

Druze to zabacivanje na 10 minuta ima svrhe jedino na ozbiljnom takmicenju koje se peca za dobru lovu i na vodama gde je takva aktivnost ribe tipa Mike Alasa. Sve ostalo je nebuloza i tezak rad radi gluposti i kompleksa. Divlje vode posebno se ne mogu ovako pecati. Ako te je neko savetovao da na divljim vodama menjas mamce na 10 minuta taj lupa gluposti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jbg,nisam se dobro izrazio pa nisam dobro ni shvacen. Zadnje dve recenice se odnose na komercijale.

Sto se tice prezabacivanja na divljim ponovicu.Siguran sam kada bih se vratio da pecam na njima da bih cesce menjao mamce i prezabacivao sisteme nego sto sam to radio do sada.A necu se vratiti u skorije vreme,i to sam siguran.Posle sigurnih 35 godina pecanja na Savi ovo ce biti prva jubilarna bez kupovine dozvole i zabacenog stapa.

I jos ovo moram da ti odgovorim.Tice se tvoje zadnje recenice.O pecanju na divljim vodama ako uzmemo moj ribolovacki staz a pogotovo provedeno vreme na istim ne moze niko i nista da mi usoljava.O pecanju na komercijalama vec mnogi bi mogli zednog da me prevedu.Jos uvek ucim i ucicu.I siguran sam naucicu.A to se ne uci sedeci pored stapova uz casicu rakije i kremom faktor 40.Rad na prvom mestu a verujem da se i vi slazete sa tim.A da li je definicija prezabacivanja cigara ili dve ili pola pakla je stvar izbora.

Znaci i dalje je moj stav cesto prezabacivanje pa i da se definise kao kompleks ili kako vec rece.Druge kolege po sopstvenom nahodjenju.

 

Druze to zabacivanje na 10 minuta ima svrhe jedino na ozbiljnom takmicenju koje se peca za dobru lovu i na vodama gde je takva aktivnost ribe tipa Mike Alasa. Sve ostalo je nebuloza i tezak rad radi gluposti i kompleksa. Divlje vode posebno se ne mogu ovako pecati. Ako te je neko savetovao da na divljim vodama menjas mamce na 10 minuta taj lupa gluposti

Ne znam da ubacujem jbn citate pa kako ispadne.

Limar druze i napisah tako.Teeeska fizikalija ali meni to nekako odgovara.

Poz.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da se svako nalazi u necem sto mu odgovara,tako neka taktika da non stop zabacujes odgovara za istrenirane vode,po meni je pos'o kada nahranis i kada ti riba udje u tvoju hranu i da tada Nema potrebe da prezabacujes nego samo da vadis ribe u nekom normalnom vremenskom intervalu A dok recimo na "divljoj" vodi ja prezabacujem u zavisnosti kakve sam volje,kad se peca negde jako daleko onda sistem i stoje i 2 dana.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da se svako nalazi u necem sto mu odgovara,tako neka taktika da non stop zabacujes odgovara za istrenirane vode,po meni je pos'o kada nahranis i kada ti riba udje u tvoju hranu i da tada Nema potrebe da prezabacujes nego samo da vadis ribe u nekom normalnom vremenskom intervalu A dok recimo na "divljoj" vodi ja prezabacujem u zavisnosti kakve sam volje,kad se peca negde jako daleko onda sistem i stoje i 2 dana.

Posto je tema uopstena trebali bi da se izjasnimo i naglasimo za gde je taktika ali i to je malo sire nego li se cini.Evo bas zbog ove nase prepiske.Na svakoj vodi i sa raznim ciljevima i taktikama drugaciji je i pristup.To podrazumeva svasta nesto.Pocev od tipa vode, duzine ribolova,vrste mamaca-prihrane itd.Ja se prvi nisam dobro izjasnio.Kad sam pominjao u mom slucaju divlje vode mislio sam iskljucivo na Savu i Kolubaru.Tu je vec velika razlika medju te dve reke u ribolovu pa i u pristupu kad je rec o ovoj temi.Mogao bih nasiroko ali nije tema.Kad je rec o komercijalama opet je razlika od vode do vode.Boile ili kukuruz,duzina ribolova itd.Licno sam se opredelio za gumu sto je fizikalija ali noc pregrmim sa boilama pa malo i odmorim.Jos nisam imao duza pecanja od 24 sata pa ne mogu ni da bulaznim na tu temu.Siguran sam da zahteva drugaciji pristup od gore pomenutog sa bas cestim prezabacivanjem.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da su kolege koje cesce prezabacuju stapove na takmicenjima u vecoj prednosti od onih koji nahrane i cekaju da im ''udje '' riba u hranu. Iz razloga sto ima vece sanse da nabode ribu u boksu bacajuci joj pod nos dok ne docekaju da im uleti u hranu .

Licno izbegavam ta takmicenja gde pobedjuje fizicka spremnost i broj takmkcara u ekipi a ne nadmudrivanje sa ribom . Nije isto kad pecaju 2 u ekipi i 4 . Mnogo pre se umore oni kod kojih su samo dva u ekipi i pocinju da posustaju jer nemaju snage zadnji dan a taj dan moze da ih izvuce mozda medju prva 3 a oni zakicaju...

Najlepse pecanje za mene je od 7 do 12 riba maksimalno dnevmo i milina . Non stop se nesto desava i nije dosadno a opet se ne umoris .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa pre se pecalo 2coveka i ćao,a od kad je pecanje prešlo u to stenje od jutra do sutra onda je krenulo 3cpveka pa 4coveka pa sad ima i sa 5ljudi..... pa ograničen spod na 60kila i slično

A takmicenja gde je 2coveka i samo boila i to ogranicena na 10tak kila.... nemogu da skupe ekipe da bi se održalo

Ako se ne peca da 3.ima 700kg ribe na takva takmicenja se ne ide to je nebuloza ili tamo nema ribe

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Svestan sam svega ja , lakse je pecati 4 coveka iz vise razloka . A prvi i najbitniji je taj sto se dele troskovi na 4 dela a ne na 2 . A to da se ne mogu organizovati takmicenja koja su ogranicena na 2 takmicara si potpuno u pravu . 
Jednostavno idem tamo gde mi odgovara , gde ne odgovara ne idem . Jednom na miki kad sam pecao prvo takmicenje , bukvalno ne prodje vise od 6-7 minuta da nema ribe , racunam reko to je to prvi smo garant . Stigla lista burazeru ono mi sedmi ... Gledam okolo sebe jel neka sala ili sta , kako li peca onda onaj prvi ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

kada bi bilo takmicenja gde je ogranicenje jupolka spoda i 6-7kg boila tu bi moglo normalno da se peca... ja ne razumem kako neko baci u vodu 20, 30, 50kg boila... pa meni bi u stanu trebalo 7 dana samo da rolam, da mi presedne i pecanje i sve... a o tonama spoda da ne pricam... moja serpa jedva vata 3kg suvog zrna, trebalo bi mi mesec dana da kuvam spod na ringli... sad ce neko reci eto on nema gde da spremi pa kuka... stvarno mi njie realno da se tolike kolicine bacaju u vodu, svaka draz se gubi... pa ja se smorim dok prezabacim na 6 stapova, treba mi pola sata... dzak pva vrecica... ma idi bezi...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...