Jump to content

Taktika na divljim vodama


PredragUE

Recommended Posts

Dodjoh na ideju za novu temu inspirisan nekim dogadjanjima na jednoj divljoj vodi.

Naime kako vi resavate probleme sitne (i krupnije) bele ribe na hranilistu? Da li je to veci mamac (boila kukuruz ili sta vec) sa vecom udicom,ili nesto drugo. Kako odbijate recimo klena (deveriku) da vam ne uzima boile i partikle na sistemu. Naravno da ga necete spreciti da jede ali ako mu ne bacate sitnu hranu onda nema sta i da jede....

 

Da li je dovoljno da stavimo 20mm (18 ili 2x14 ili nesto trece) boilu i da hranimo samo boilama posle nekog vremena,ili nastaviti sa partiklima kao na pocetku pecanja pa postepeno smanjivati,da li preskociti tretiranje samih partikla da se bela riba ne bi navukla na hemiju....ideja ima puno ali bih voleo da vidim konkretne primere....

Link to comment
Share on other sites

klen ne odustaje,tako da ako ga ima u broju nemozesh ga oterati,prvo nemoj meso jer daleko vishe napada nego voce.Ja reshavam na taj nacin shto postavim dve 14mm il jednu 18mm.Ako pecam kukuruz onda 3 zrna starog kukuruza.Prihranu radim samo sa starim kukuruzom i boilama.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cime ces hraniti zavisi od vode na kojoj pecas i nemoze se generalizovati.Ono sto vazi za sve vode ,to je da treba hraniti toliko da i pored bele ili klena koji moraju da jedu ,kada se saran pojavi ostane dovoljno hrane i za njega.A to opet moras sam da procenis ili ako bi mogao da proveris dali imas hrane na hranilistu ,to bi bilo najbolje.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Na dve vode gde ja pecam imam isti problem, na jednoj sa klenom (i taj je manji), a na drugoj deverika i babuska (e taj je vec PROBLEM). Problem sa klenom i nije neki problem posto ako intenzivno hranis partiklom i boilima saran dodje na red bez problema, a problem sa deverikom i babuskom je vec prica za sebe posto velicina boili i nema mnogo uticaja posto sam na 2x22mm ladno dobio deveriku od 5 kg i super, dok kod sitnijih mamaca od svirke signalizatora ne moze se ziveti tako da je bolje traziti ono sto slabije jedu, kod mene je to bila bela cokolada i poneke vockice, ali i frankfurtska koju valjda zbog smrada nece nista sem brke (i jednog i drugog, citaj naklatio se som). Jedini je savet kod partikla da brzo napustis sitni partikl i predjes na krupan stari kukuruz i malo tvrdje boile (niposto frozen varijantu), kao i da potrosis malo vise hrane nego sto si planirao. Takodje kod voda koje imaju puno bele ribe (po mom iskustvu) cesci su udarci na stapove koji su van glavnog hranilista (par metara) i koji su hranjeni samo boilima kojima i pecam i to ne velikom kolicinom.
Link to comment
Share on other sites

Neslazem se vlado sa ovim sto kazes,partikle(kukuruz,konoplja,vrste graskova,psenica,secerac) mogu da budu jako dobra stvar za primamnjivanje sarana i to pogotovo na divljim vodama,nekad je dobro navuci swu tu belu ribu na spot,znaci u pocetku neka desavanja,kada saran dodje pocne da se kupa,prevrce,a vreme prolazi ne uzima hranu,prelazi se na selekciju mamaka,to jest vece boile, ili po 2 na dlaku,i samim tim pravis selekciju,zrnevlje je jak dobar izbor kad na spotu ima dosta mulja,za par dana pecanja sa prihranjivanjem sa sitnim zrnevljem privlacis dosta bele ribe koja fakticki cisti spot od mulja ili ga smanjuje,kad saran krene da se javlja smanjujes sve partikle i kukuruz i prelazis samo na boile sa po par saka kukuruza radi prizvuka svedskog stola :D,kako ribe pocne da se javlja tako je gruvas boilima i malo kukuruza da bi je zadrzao na spotu i imao zategnute strune.

Po meni partikle su odlicna stvar a i sjajan kompromis skoro za sve vode

Dosta smo u vezi toga polemisli na pecanju i misljenja nam idu u razlicitim pravcima,tako da bih voleo da se malo potpali rasprava na forumu,da bude malo zanimljivije inace veliki pozdrav za Vladu velikog sarandziju i mog drugara

inace veliki pozz za swe,pa se gledamo na sajtu i kuckamo:DD

Link to comment
Share on other sites

Ajde i ja da se malo pravim pametan. Pecam na Tamišu i Dunavu i UVEK kada krenem sa hranjenjem bacim po spotu (gledam da mi spot bude ako je to ikako moguće oko 2-3met. dužine sa 1-1,5met. širine) u zavisnosti od doba godine od 5-10 kg spoda i oko 100-200gr. boila. Sledeći dan bacim još oko 2-3kg spoda i 1/5kg boila, ali hranjenje vršim samo pred sumrak. tako 2 dana pa 1 dan pauze.

ako ima cverglana ili bele ribe to možeš da rešiš jedino konstantnim dohranjivanjem.

Prošle godine sam za 20 dana pecanja Jul-Avgust na ovaj način imao 48 šarana (2 kg+) od čega 8 od 7-11,5kg

Svi ispod 2kg. i preko 5kg. pušteni nazad.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Evo moje iskustvo kako da se rijesim deverika i manjih sarana na hranilistu i pokusam uhvatiti kojeg veceg.U sredinu hranilista nabacam kukuruza secerca,konoplje,jecma a okolo boile i tvrdi kukuruz(najbolje mi se pokazao onaj za golubove koji nakon dana mocenja jedan sat kuham).Deverike babuske (a ponekad i pastrmke jer ja sam iz Bayerna :D )naprave pravu uzbunu na hranilistu skupljajuci partikl.To ce privuci i one vece sarane koji su oprezniji i nece se zaletit tek tako na hraniliste vec ce polako na rubu hranilista uzet po koju boilu i uz malo srece i moj mamac.Tu taktiku sam nazvao Caru (saranu) carevo a i ostalima nesto.

 

http://img262.imageshack.us/img262/1372/zweikrugasx7.jpg

Shot at 2007-06-27

Link to comment
Share on other sites

Što bre ljudi toliko pljuju po Tigrovom orahu kad je extra. Uz pravilnu pripremu i prezentaciju zna on da pokaže svoje kvalitete. Ja sa svojom ekipom bez njega ne idem npr. na nijedno takmičenje. U pojedinim situacijama sam sa njim ostvarivao extra ulove i na divljim vodama. Inače uvek ga sam pripremam u zavisnosti od vode. A inače da, probao sam ga i ima ukus šećerne repe, a ko se malo više razume znaće šta je to što se oseća upravo ono što se iz nje i dobija (betain).

 

p.s moj najveći šaran na komercijalnim vodama ( 17,32 kg.), U Debeljači na Zemunskoj ligi je upecan upravo na Tigra

:angelic-little:

Link to comment
Share on other sites

Sala na stranu,... Tigrov je za mene posle boilia mamc broj 1.

Drago mi je sto veliki deo ljudi neveruju u njega. I molim boga da ce tako ostane

Znam da ova poruka neozbiljno izgleda, i bas sa namerom to i tako pisem !

 

Čovek je potpuno u pravu. NE VALJA TIGAR UOPŠTE, bacite ljudi sve što imate :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Po nekoj logici mamac broj jedan na divljim vodama je kukuruz.Ove ili one arome ali kukuruz.To je mamac koji ce uvek i svuda na svakoj vodi po svim uslovima jesti riba.A vecina ribolovaca sto ozbiljnih sto neozbiljnih mogu da bacaju i hrane sa ovim ili onim ali kukuruz je NEZAOBILAZAN!!!Ne kazem da ne treba bacati i koristiti i ostale varijante boila,tigera,peleta i nekih drugih stvarcica (hvala bogu ima svega i svacega) ali opet mislim da niko i nigde i nikada ne ide na vodu bez kukuruza! Ali ovo nema bas nikakve veze sa taktikom....
Link to comment
Share on other sites

ovo nema bas nikakve veze sa taktikom....

 

Peđa je u pravu za kukuruz ali samo iz jednog razloga:

 

6kg kukuruza = 42,00 din. (dobije se 10kg kuvanog)

5-6kg tigrovog oraha = 2.250.00 - 2.700,00 din. (dobije se 10kg kuvanog)

10kg boila (prosečnih) = 4.000,00 - 4.500,00din.

 

Kada se ove brojke pogledaju dolazi se do odnosa 1kg boila = 100 kg kukuruza

Link to comment
Share on other sites

Nisam ja pricao o finansijskim aspektima kukuruza i boila...samo sam hteo reci da na nekim vodama (divljim naravno) cete se napecati na kukuruz mnogo pre nego i jedan saran uzme boilu....svako pravilo ima i svoj izuzetak...
Link to comment
Share on other sites

od GORANBILLY u Pon Dec 07, 2009 4:28 pm

Kojih(SOLIDNIH) boila 400 din po kg? Mislim da bi mnogi voleli ( pa i ja)da je 400 din kg boila!

Ne znam da li si seo nekada da izračunaš ali evo ja ću.

1. Mix 1kg 500,00din.

2. Jaja 10kom. 100,00din.

3. Hemija (se računa po 1kg mixa) 200,00 - 300,00din.

Mix radim sam i košta me toliko ako radim mesnu ili začinsku boilu, ako radim voćnu varijantu onda je za

150,00din. manje

Inače ovo je boila za reku gde se redovno dohranjuje tako da je konstantno sveža boila, i ako si ubo mesto rezultati su neminovni.

Što se kukuruza tiče, nisam ni ja imun na njegovu upotrebu ali ne radim ko neki da ga jednostavno istresem iz džaka.

Link to comment
Share on other sites

500+100+300=900 din,1kg mixa +10 jaja =1300-1400gr boila....... ali necemo o tome nije to tema.

Kukuruz se mnogo vise baca na divljim vodama od boila i riba se vec nekako navikla na njega( TO JE NEKO MOJE MISLJENJE) ali ako naidje par puta na ukusan i hranjiv obrok u vidu boile vrlo rado ce ga uzeti kad god naidje na njega.

Link to comment
Share on other sites

500+100+300=900 din,1kg mixa +10 jaja =1300-1400gr boila....... ali necemo o tome nije to tema.

Kukuruz se mnogo vise baca na divljim vodama od boila i riba se vec nekako navikla na njega( TO JE NEKO MOJE MISLJENJE) ali ako naidje par puta na ukusan i hranjiv obrok u vidu boile vrlo rado ce ga uzeti kad god naidje na njega.

De se uhvati za cifre, sve su one približne.

Mix može biti i jeftiniji (Marcel Van Den Eynde 400,00/1kg ; jaja ne kupujem, plin za kuvanje ne plaćam, hemija 200,00 = 400,00din. :dance: :dance: :dance:

Kada bi ih pravio moj komšija recept bi počinjao ovako : Ukradeš 1kg mixa, ....:lol: :lol: :lol:

Što se tiče kukuruza sve što je za njega rečeno je tačno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posto ni boili ni kukuruz ne rastu u vodi tako ni jedan ni drugi obrok ne predstavljaju saranu prirodnu hranu i samo svojim mirisom pa tek onda izgledom i ukusom (sastavom) privlace ribu da ga proba i nastavi da jede, moje iskustvo govori da kad se sabere i oduzme sve, boili ipak imaju mnooooogooooo vecu isplativost narocito kad se uzme u obzir vreme pripreme mesta pocetak uzimanja, kao i velicina primeraka. Naravno, ovo se odnosi na velika i druga divlja jezera i delimicno za Savu posto nemam nekog iskustva sa Dunavom i drugim rekama, ali i onu staru vreme je novac.
Link to comment
Share on other sites

Svi ti jefini mixovi su tesko sranje za pravo pecanje na divljoj vodi, da se ne lazemo!!! Ako se vec peca na boilu, ona mora da svojim nutritivnim vrednostima privuce ribu i natera je da je nastavi uzimati i da je zadrzi na mestu!!! Miris sam po sebi nema ama bas nista sa ozbiljnim divljim pecanjem!!! Vrlo cesto pravim boile bez ikakve arome u njima, ali sa mnogo amino kiselina, ulja, betaina, krvi u prahu... to je ono sto ce ribi poslati taj signal da se radi o dobrom zalogaju, a ne neki miris iz bocice koji ce da izlapi posle sat vremena!!! Takodje je bitan i sastav suvog mixa i tvrdim da se prava boila NE MOZE sastaviti za 400din!!!

Ako se radi o duzem konstantnom prihranjivanju mesta na divljoj vodi potrebna je velika kolicina mamaca, tako da se idealni balans nalazi negde u kombinovanju vise vrsta primame, boila, qqruza, ostalih partikli, peleta...

Eventualno na dan pecanja prihranu treba orijentisati prema onome sta zelimo da se nalazi na udici i na sta zelimo da lovimo! Na taj nacin se stvara balans izmedju finansijskih izdataka za obilno prihranjivanje a ne gubi se na kolicini, ali takodje ni na KVALITETU!!!

Vreme jeste novac, zato ga treba utrositi sto je pametnije moguce!!!

Link to comment
Share on other sites

Sve se slazem sa cenjenim kolegom sto sam u kracim crtama i hteo reci, a "miris" imaju svi sastojci koje pobroja, naravno da miris boila koji pokrece okidac hranjenja ne cini aroma (mada moze da se desi i to), valjda ne moramo o tome raspravljati. Saranov receptor mirisa jeste upravo ono na sta treba ciljati posto po tvrdnjama naucnika je upravo on najveceg dometa i istancanosti!
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...