Jump to content

Taktika na divljim vodama


PredragUE

Recommended Posts

Dodjoh na ideju za novu temu inspirisan nekim dogadjanjima na jednoj divljoj vodi.

Naime kako vi resavate probleme sitne (i krupnije) bele ribe na hranilistu? Da li je to veci mamac (boila kukuruz ili sta vec) sa vecom udicom,ili nesto drugo. Kako odbijate recimo klena (deveriku) da vam ne uzima boile i partikle na sistemu. Naravno da ga necete spreciti da jede ali ako mu ne bacate sitnu hranu onda nema sta i da jede....

 

Da li je dovoljno da stavimo 20mm (18 ili 2x14 ili nesto trece) boilu i da hranimo samo boilama posle nekog vremena,ili nastaviti sa partiklima kao na pocetku pecanja pa postepeno smanjivati,da li preskociti tretiranje samih partikla da se bela riba ne bi navukla na hemiju....ideja ima puno ali bih voleo da vidim konkretne primere....

 

Da se dovezem na prvi post na ovom topiku.

 

Koren pitanja bilo ovako "Naime kako vi resavate probleme sitne (i krupnije) bele ribe na hranilistu?."

 

Evo, ja bi naravno kao sto vec receno u ovom topiku koristio partikle za primamu i kao mamac. Pretezno kokuruz ( naravno,... naj bolji i naj jevtini mamc) Medjutim ako pocinje da se javlja bela riba onda bi trebao da menjem taktiku. Na divljim vodama kao recimo "Morava" ne racunam bas na brz rezultat sa boilima. Ali znam da je resene za selekciju riba u velicinu i pogotovo u jacinu mamca (tvrd mamac).

Evo moja taktika bi bilao vako. Hranim sa velikom kolicinom partikla nekoliko dana, da bi aktivirao mesta. Kasnije bi samo za dan ubavio 3-5 kg Tigrovi i to nekoliko dana( zavisi o velecini vode). I naravno pecao na njih.

Tigrovi su slatki i dosta tvrdi. Sarani ga obozavaju ostala bela riba ga ne uzima nikako. Ako ipak se javi neka bela riba, onda je to stvarno velikia slucajnost.

Za ostale komentare mogu reci...Meni se hemija na reku kao sto je Morva nikako i nikada pokazala !

Link to comment
Share on other sites

Evo prebacicu ovde tekst koji sam pisao pre par dana na jednom drugom sajtu, mrzi me da kucam ponovo a tematika je vrlo slicna!!! Tekst se tice pokusaja da se na divljoj vodi selektuju iole ozbiljnije ribe!!!

 

ja mislim da je skoro nemoguce na nasim vodama selektivno loviti velike ribe posto je njihov procenat veoma mali u odnosu na ukupnu populaciju!!! Neka prosecna velicina sarana na nasim divljim vodama je oko 5kg, nije kao na nekim vodama u inostranstvu koje gledamo na DVD filmovima i citamo u stranim magazinima, razlozi tome su brojni, ne bih sada da se udubljujem u tu temu! Nije istina da kod nas ne postoje toliko dobri ribolovci koji bi po nasim rekama i jezerima selektivno lovili iskljucivo velike ribe, cak sta vise mislim da su nasi ribolovci mnogo bolji od vecine tih "faca" zbog toga sto smo zbog male kolicine riba navikli da vise eksperimentisemo i istrazujemo i da se prilagodjavamo razlicitim situacijama ne bi li uspeli uhvatiti po koju tu veliku ribu!!!

Jedna od mojih taktika za ribolov(pokusaj selektovanja iole ozbiljnijih riba) je sledeca: Vise dana konstanto prihranjivanje velike povrsine vode, raznoraznim mamcima(boilama, qqruzom, zitom, sojom, konopljom, secercem, peletama...), povrsina je od prilike velicine jednog teniskog igralista, to ce uciniti da se ribe zadrze na tom delu i posto je hrana rasuta na siroko naterace ih da se vise krecu i da kopaju po dnu ne bi li dosli do kojeg slasnog zalogaja, samim tim se u mnogome smanjuje opreznost ribe!!!

Kako se blizi dan pecanje hrana se smanjuje i prelazi se na selektivno hranjenje mesta na kojima ce biti mamac, oko 3 kvadrata okolo!! Oko mesta gde ce biti stap sa boilom hrani se boilom uglavnom i malom kolicinom onog ostalog jer ribe su navikle da dobijaju sve i ne reaguju bas jako brzo i dobro na nagle promeneu ishrani nego im se mora postepeno smanjivati partikl, isto tako je i za stap na kojem ce biti qqruz!!! Na sam dan pecanja treba izbaciti svu drugu hranu osim qqruza i boila i to hranim sa oko 1kg hrane po stapu, bacene na vrlo mali prostor! Velika riba, ako je u blizini nece dozvoliti raznim babuskama, jazovima,klanovima... i sitnim saranima da pridje toj maloj gomili, nego ce ih naterati da se zadovolje ostatcima sitne hrane koja je ostala od predhodnih hranjenja!

Velika je greska kada se peca na velikoj divljoj vodi baciti sva tri stapa na isto mesto, treba pokriti svojim hranjenjem takvu oblast na vodi koja ce nam dozvoliti bar dve razlicite opcije, ako nista drugo barem plici i dublji deo, idealno bi odprilike bilo da jedan stap bude u plicaku, na nekom tvrdom platou, jedan na prelazu iz plitkog u duboko, pored nekog granja ili trave i jedan izvucen par metara na vodu u dubini! Taj stap u dubini ce pogotovo biti interesantan ako mozete vizuelno da locirate odakle ribe dolaze na vase hraniliste i da im tim stapom presecete put!!! Vrlo cesto ce najveca riba biti ulovljena bas na taj stap "presretac"!

I jos je vrlo bitno da ne treba biti pasivan pecaros, nego treba stalno gledati na vodu i "citati" desavanja i biti uvek spreman da se prilagodi trenitnim situacijama, jer po nekad, ma koliko mi pomno planirali, ribe ce odluciti da rade nesto potpuno drugacije!!!

Eto to je moja taktika za pokusaj kakvog-takvog selektovanja malo vecih riba na mestu gde pecam, ali mislim da bi radila i na svakoj drugoj velikoj divljoj vodi, samo joj je jedna mana, a to je vreme koje je potrebno da se u potpunosti sve izvede precizno i kako treba, a mnogima od nas je nedostatak slobodnog vremena upravo i najveci problem u ribolovu!!!

A o samim mamcima cemo drugi put :D :D :D :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odlicna taktika,... slazem se,....

 

Ako je dozvoljeno da imate 3 ili cak 4 stapa na vodi. Onda je OBAVEZA da eksperementisete. Ja sam za sebe pronasao da absurdne taktike ,cesto donesu bas te ribe na koji ste pekirali. Ja sam zakljucio da na vodi sa velikom kolecinom ribe, mamci kao sto su to kukurus i co. uvek donese samo male ribe. Testirao sam velicinu mamca. I to nije donelo neki rezultati. Ali zato tvrd mamac kao sto je dobro isusen boili i bas taj tigrov orah meni doneli fantasicni rezultati...

 

Naravno da nije za takmicenje ova moja varijanta. Posto se jako malo ribe hvata. Ali zato je to sto se hvata su uvek vece neko prosek. A to je to sto mene zamina. Odnosno moje neko skromno izkustvo ! :think:

Link to comment
Share on other sites

Tu taktiku sam osmislio po uzoru na moja dva idola u saranskom ribolovu i lovce na iskljucivo velike ribe Alijn Danau-a i Leona Hoogendijk-a, citajuci njihove tekstove o lovu velikih riba, samo sto sam je malo modifikovao i prilagodio uslovima na vodi na kojoj pecam!!!
Link to comment
Share on other sites

Svi ti jefini mixovi su tesko sranje za pravo pecanje na divljoj vodi, da se ne lazemo!!! Ako se vec peca na boilu, ona mora da svojim nutritivnim vrednostima privuce ribu i natera je da je nastavi uzimati i da je zadrzi na mestu!!! Miris sam po sebi nema ama bas nista sa ozbiljnim divljim pecanjem!!! Vrlo cesto pravim boile bez ikakve arome u njima, ali sa mnogo amino kiselina, ulja, betaina, krvi u prahu... to je ono sto ce ribi poslati taj signal da se radi o dobrom zalogaju, a ne neki miris iz bocice koji ce da izlapi posle sat vremena!!! Takodje je bitan i sastav suvog mixa i

Ako se radi o duzem konstantnom prihranjivanju mesta na divljoj vodi potrebna je velika kolicina mamaca, tako da se idealni balans nalazi negde u kombinovanju vise vrsta primame, boila, qqruza, ostalih partikli, peleta...

Eventualno na dan pecanja prihranu treba orijentisati prema onome sta zelimo da se nalazi na udici i na sta zelimo da lovimo! Na taj nacin se stvara balans izmedju finansijskih izdataka za obilno prihranjivanje a ne gubi se na kolicini, ali takodje ni na KVALITETU!!!

Vreme jeste novac, zato ga treba utrositi sto je pametnije moguce!!!

 

Ko se malo potrudi moći će da na internetu nađe sve što je potrebno za dobar mix (nekažem da će dati dobre rezultate na takmičenjima) koji treba da zadrži ribu na spotu.

Svako ko ide na vodu bez neke taktike nema šta da očekuje i svaki ulov je slučajnost. Ako je slučajnost da se za devet dana ciljanog ribolova na jednoj od naših divljih voda uhvati 6 Šarana od 4-7kg koji su došli onako usput, i 14 Amura od 11-24kg onda neka bude tako kako je kolega rekao.

Što se tiče količine za taj izlazak bila je sledeća 80 kg kukuruza + 30 kg boila (citiram - tvrdim da se prava boila NE MOZE sastaviti za 400din!!!)

Nemam nameru da se ubeđujem ni sa kim, nego da dam uvid u moj sistem pecanja.

Što se mene tiče toliko na ovu temu.:handgestures-salute: :hand:

Link to comment
Share on other sites

Daleko od toga da mi je namera bila da se raspravljam sa tobom ili bilo kim drugim!!! Malo zdrave polemike nikom nije naskodilo, cak sta vise ;) ;) ;) svaka voda je razlicita, pravi je pecaros onaj ko zna da se prilagodi!!!

Samo cu te pitati sta mislis o tome kakvi bi ti bili rezultati da nisi bacio tih 80kg kukuruza?! Sigurno ne tako dobri, pogotovo ne sto se amura tice!!! :naughty: :naughty:

Link to comment
Share on other sites

Bez kukuruza nigde ne idem na pecanje,svugde ga obilno koristim i nigde nisam omasio sa tim pristupom.

Na Tamisu sam vise puta forsirao bolie uz kukuruz na stapovima i uvek vise rezultata na kukuruz,bude nas vise na pecanju i iskombinujemo mamce ali kukuruz se pokazao kao TOP MAMAC.Opet na jednom jezeru i pored obilnog hranjenja kukuruzom i i po malo boila (zbog cverglana) riba mi se najvise javljala na boile (95%)

Ajd sad budimo pametni :?:

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče kukuruza sve što je za njega rečeno je tačno.

Nisam ja protivnik kukuruza već tvrdim da ne postoji voda gde boila nemože da dođe do izražaja uz pravilnu taktiku.

Nego vidim da se javljaju zaineresovani za jezero Snijeznica, a pošto je to divlja voda, to je idealno da se isprobaju različite taktike od jednom. Normalno trebalo bi da se nekako organizujemo :handgestures-fingerscrossed:

Link to comment
Share on other sites

Ljudi na Snjeznici pecaju godinama na boile,imaju i svoj sajt.

Zlocko mi je dao naziv ali mi se nesto pokarabailo u masini pa se sve bilo pobrisalo.

Mogao bi opet da stavi naziv ali za sire narodne mase.

Inace po njegovoj prii jezero je fenomenalno isto tako i ribe uostalom sve se vidi na sajtu.

 

Pomalo pecam na divljim vodama i mislim da cak ni na istoj vodi na razlicitim mestima nemozes pecati na isti nacin.

Naprimer dunav u cortanovcima i dunav u krcedinu,ispod bescanskog mosta tri mesta tri razlicita nacina hranjenja...

Link to comment
Share on other sites

Tu si potpuno u pravu. Moje iskustvo npr. sa Tamiša je da sa hrani spot dužine 5m širine 1-2m, na staroj Tisi hranim u tačku za svaki štap, Na Dunavu (Đerdap - imam dva mesta na razmaku od 3 km) jedno nehranim u opšte, a drugo na kante.

Bitno je da svako mesto ima svoje tajne, puteve kretanja i hranjena ribe kao i spotove gde je riba aktivnija.

Još ako poznajemo strukturu dna, onda je veliki deo posla gotov.

Prošle godine sam doživeo jedno veoma važno iskustvo. Pošto su mi i klinci takmičari i to veoma kvalitetni (ljubi ih tata) vodim ih sa sobom kad god imam uslova za to, tako da su išli samnom na Dunav 10 dana na kamp. Posle 6 dana luftiranja na prvoj od pozicija klinac (6 god.) me je zvao da mi kaže kako već par dana posmatra šarane na mestu udaljenom 30m od mog na 7-8m od obale, gde on i ćerka (12 god.) pecaju na plovak belu, "normalno" nisam mu poverovao. Kada su osmi dan u roku od pola sata oboje izvadili lepe divljake od po 2-2,5kg zapitao sam se gde grešim, da fazon bude još veći pošto klinci znaju da ludim za šaranom dogovorili su se da me puste na njihovo mesto pod izgovorom da i ja upecam nešto, i to nešto su bila 14 kom. od 2-6kg za preostala dva dana.

A sad sistem: najlon 0.25mm; mikro hranilica bez otežanja-klizni sistem; predvez gamakatsu fluorokarbon 0,20mm dužine 10cm; udica maruto 988 broj 8; mamac 1-2 zrna šećerca direktno na udici.

Zbog osetljivog sistema na koji sam pecao, izgubio sam 8 riba koje sam držao i po pola sata na udici pre bega.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
STRPLJENJE I STO MANJE NAJLONA U VODI.BOILA MA KAKVA BILA UVEK DOVUCE SARKA NA MESTO HRANJENJA.PO MENI ZBOG LOSE PREZENTACIJE MAMCA NA UDICI MNOGO RIBA UZME I IZBACI MAMAC.TU JE MOZDA I ODGOVOR ZA MANJE UPECANIH RIBA.POGOTOVU NA DIVLJOJ VODI GDE SE NAS POTEZ CEKA I DANIMA.POSLE MNOGO GODINA I TONA KUKURUZA MISLIM DA I SARAN VOLI MALO DA PROMENI JELOVNIK.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
pozdrav, ja pecam na DTD kanalu i hranim i boilom i kukuruzom ali kad krene saran u 95 posto slucajeva dodje na boilu a obavezno imam jedan stap na kukuruz ali samo uzima boilu. Moj problem je sto neznam koliko da hranim dnevno jer pecam svaki dan i iskljucivo poslepodne jer radim stalno prepodne, kolika bi kolicina bila dovoljna boila a kolika kukuruza dnevno.
Link to comment
Share on other sites

To ti niko nemoze reci,najbolje bi bilo kad bi mogo da kontrolises mesto.

Znaci da na neki nacin vidis dali su pojele to sto si bacio.

Gde su jaki tokovi vode to nije ni bitno jer voda sve odnese,ali negde gde miruje lako mozes da napravis od dobrog mesta lose,posebno ako sa gomilom hrane navuces rakove.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
pozdrav kolege po stapu pa jedno pitanje za vas pecam uglavnom na divljim vodama morava dunav mlava pa me zanima da li svako od vas koji pecate na rekama koristite hranilice ili pecate i bez njih samo sa prihranom mesta.inace vreme je najveci problem tako da ja koristim iskljucivo hranilice pa me zanima vase ikustvo sto se tice hranilice.poz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Takodje i ja to radim ( pecam iz čamca ) stim da ako je na udici boila stavim po koju i u hranu ili stavim u pva i puštam.

Takodje pecam i na kukuruz uglavnom cukk i ima rezultata.Protivnik sam istresanja punih kanti kukuruza za pre podne , nego po malo raznovrsnim zrnevljem ( naravno i kukuruza u manjim količinama ). Pecam u panjevima tako da je sva hrana tu.

Uglavnom sam na vodi od petka do nedelje , odavno je taj Šaran naučio da ga neću hraniti svaki dan , a i nemam toliko vremena. Ali kad stignem da hranim 2 puta pre vikenda retko da ne bude i ulova.Naravno ako je vodostaj normalan bez velikih oscilacija.

Hranilice uglavnom koristim na početku sezone, dok još riba slabo jede ili kad se ne javlja duže vreme , pa onda probam da je pokrenem... :cool:

Link to comment
Share on other sites

pecam na bazenima na Ubu to je divlja voda i imam problem sa cverglanima.. cime da hranim i na sta da pecam sarana a pritom da cverglan nece da uzima taj mamac?? do sad sam pecao na boile i nisam mogao nista da upecam od cverglan dok na stari kukuruz je islo malo bolje... :saran: :blink:
Link to comment
Share on other sites

Kada pecam na Tamisu,a to mi je omiljena reka,koristim taktiku da uzvodno nekih 15,20 metara gde cu pecati pocinjem da bacam vecu kolicinu starog dobro kuvanog kukuruza,konoplje,graskova,sa obilnim hranjenja idem bar 3 dana,onda polako pocinjem da izbacujem kukuruz i pocinjem da bacam vise boili,dobra prica je pecati ga sa hranilicom ili lepiti hranu na samo olovo,volim kada mi se na mestu gde pecam pocinje javljati krupna deverika i babuska ,jer je to znak da ce se i sarko brzo javiti,opet je veoma bitno naci pravo mesto za plasiranje hrane,da se nadje neka uvala,da je dno tvrdo,dosta faktora po meni zavisi dal ce ribolov biti uspesan ili ne,po meni je mesto gde cemo pecati na 1 mestu jer nekad ti dzaba i najbolja primama ako ga tu nema,desavalo mi se dosta puta da sedim bez udarca opet je bilo do mesta gde sam pecao,zato je najbitnije po meni ispitati ceo potez dooobro gdecemo stati,jer po meni to je od presudnog znacaja,evo jednog lepog sa tamisa ..

 

gallery_1517_87_158441.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pozdrav. Početnik sam u ribolivu šarana pa ako možete odgovorite mi na neka pitanja.

Morava je sporijeg toka pa me interesuje koliko uzvodno bih trebalo bacati hranu?

Da li mogu hraniti i očekivati udarac na reci u koliko se tu povremeno peca i hrani druga bela riba i ukoliko radi pumpa za zalivanje?

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo , a pecam iskljucivo na Dunavu , kolicina hrane nije presudna koliko je izbor mesta ne koje pecamo.Postoje mesta na kojima saran boravi i mesta koja posecuje zbog hrane ( saranski put ). Ova prva iz iskustva ne hranim skoro uopste , nago kao i ostale kolege zalepim malo hrane na olovo isecem dve tri boile na cetvt i njih ubacim unutra i samo spustim u panjeve, po pravilu kada saran radi dobijem ga najduze za sat ipo.Na ovakvim mestima uopste se ne javlja bela riba tako da hranilica dugo stoji na olovu.Na lokaciji drugoj hranim ozbiljnije ( kukuruz,konoplja boile ), ako je voda brza moram da pravim "bombe"od prekrupe i tu dodam sve komponenta stavim kamen i spustam( jedno 10-15 kom ). Po mom iskustvu posle jedno 3 dana od kada sem poceo da hranim pocne dobro da se javlja krupna deverika tada skidam hranilice sa olova i spustam samo boile.Kada saran udje u hranu imam i po nekoliko udaraca. Obicno kada pocne da se javlja taj dan je i najbolji( citaj najkrupniji ) kako vreme prolazi bez obzira sto sa hrana baca sveki dan sve slabije i sve sitniji se javljaju( mozda je osetio opasnost )!!
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...