Jump to content

Priprema Smese


ivan06

Recommended Posts

Da li tecni deo smese za boile treba odmarati pre mesanja sa brasnastim?

Koliko pustiti zamesanu smesu da se odmori pre izrade kobasica?

Ponekad mi se desavalo da dobijem suvise retku ili gustu smesu-sta je najbolje tada uraditi-sta dodati?

 

Ja sam ova pitanja resavao tako sto sam dodavao brasna ili vode,a testo odmarao minimum pola sata-tecni deo petnestak minuta.

Interesuju me vasa iskustva sta je najbolje raditi po ovim pitanjima?

Link to comment
Share on other sites

emulsifier bi trebao da sjedini tecne komponente... mislim da nije na odmet i da malo odmori...

 

testo moze da odmara i kad ga srolas u kuglice pod uslovom da obezbedis da se ne presuse... ja prekrijem posluzavnik sa najlon folijom i stavim u frizider...

 

ja uvek dodajem praskasti deo u tecni uz neprestano mesanje, dok ne dobijem potrebnu cvrstinu testa... tako da ne moze da se desi da da bude pregusto ili premekano... treba samo uvek imati dovoljno miksa pri ruci, ne mora to po pravilu biti okruglo 1 ili 2 kg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

emulsifier bi trebao da sjedini tecne komponente... mislim da nije na odmet i da malo odmori...

 

testo moze da odmara i kad ga srolas u kuglice pod uslovom da obezbedis da se ne presuse... ja prekrijem posluzavnik sa najlon folijom i stavim u frizider...

 

ja uvek dodajem praskasti deo u tecni uz neprestano mesanje, dok ne dobijem potrebnu cvrstinu testa... tako da ne moze da se desi da da bude pregusto ili premekano... treba samo uvek imati dovoljno miksa pri ruci, ne mora to po pravilu biti okruglo 1 ili 2 kg

Druze,hvala na odgovoru.

Izgleda da samo ti imas neko iskustvo po ovim pitanjima,a mozda su i glupa pitanja? :unknw:

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovezem na razgovor kako i ja imam neka mal iskustva.

tecni deo uvjek ostavim 20-30min medjutim stavim 2-3 shake od mixa,izmesham pa nakon toga ostavim da stoji.

shto se tice smese sve zavisi kakav si mix uradio i kakve komponente imash u njemu odnosno neki mixovi pogotovo gotovi mixevi naduvavaju znaci izrada boila mora odma i za nih treba i posebna inka,neki se sushe brze nego shto treba poput 3d pa i njih treba shto je brze uraditi.Sve je iskustvo druze nishta vishe sam cesh da vidish kad pocnesh izradu kubasica i kakva izlazi boila(nije svaki put greshka u konusu il u roleru nego u MIXU) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Iskustvo je naravno najbitnije,ali i citajuci tekstove o iskustvima drugih mozemo da usmerimo razmisljanja u pravom smeru.

Evo iz Milancetovog i Janetovog teksta vidim gde sam pravio neke greske. :good:

Jane vidim da imas skromno iskustvo tek mozda da se napise neka knjiga. ;)

Link to comment
Share on other sites

Da li tecni deo smese za boile treba odmarati pre mesanja sa brasnastim? Koliko pustiti zamesanu smesu da se odmori pre izrade kobasica? Ponekad mi se desavalo da dobijem suvise retku ili gustu smesu-sta je najbolje tada uraditi-sta dodati? Ja sam ova pitanja resavao tako sto sam dodavao brasna ili vode,a testo odmarao minimum pola sata-tecni deo petnestak minuta. Interesuju me vasa iskustva sta je najbolje raditi po ovim pitanjima?

 

Za tvoja pitanja nema mnoshtvo odgovora iz vrlo prostog razloga - jednostavno nema pravila. Mozesh i ovako i onako. Svu tecnost mozesh a i ne morash da "odmarash" , isto kao shto mozesh da u tecnost dodajesh mix ili pak obratno. Jane rece - potrebno je iskustvo - pa i ja da dodam da je popuno u pravu. Razliciti mixevi - pa i razlicit pristupi. Neke mixeve je neophodno raditi veoma brzo i manje kolicine, bez obzira na dodatno meshenje i dodavanje vode, dok je druge pozeljno odmarati pre rolanja - i tako u nedogled. U principu - gusti mixevi se daju reshiti dodavanjem vode uz meshenje a da se ne remeti pocetni sastav, dok je kod retkih to vec problem. Zato je bolje, dok iskustvom ne dodjesh do tacne kolicine tecnosti za odredjeni mix, uvek ga je bolje napraviti gushceg pa onda prema potrebi polako dadavati vodu do prave potrebne gustine.

Pozdrav i opushteno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

evo i ja da iznesem pred svima moj nacin kako pravim boile.

mix mi e spremen unapred u vecoj kolicini.

izmesam celi tecni deoi i u to dodajem od mix celo vreme mesajuci kada vec dobijem dobra smesa koju mislim da je dobra zamotam u najlon veliku loptu testo i to ostavim da odstoi 30minuta.

nakon toga izrolam i varim.

znaci tecnosti ne ostajem da stoi ali kada je u testo sve izmeseno ostavim 30min.

nakon varene ostavim da boile se posuse malo na krpi i da oladu.kada budo skoro ladni znaci mnogo malo mlaki tada stavim u kesu izdipujem sa isti sastav od tekuceg dela samo bez jaja,i ostavim os neki 30minuta u kesu da se sve to upie dobro.i nakon toga susim 4-5 sati,i to e to.

mislim da vecinum ovo znaju i vec rade tako ali mozda nekome i pomogne.

Link to comment
Share on other sites

evo i ja da iznesem pred svima moj nacin kako pravim boile.

mix mi e spremen unapred u vecoj kolicini.

izmesam celi tecni deoi i u to dodajem od mix celo vreme mesajuci kada vec dobijem dobra smesa koju mislim da je dobra zamotam u najlon veliku loptu testo i to ostavim da odstoi 30minuta.

nakon toga izrolam i varim.

znaci tecnosti ne ostajem da stoi ali kada je u testo sve izmeseno ostavim 30min.

nakon varene ostavim da boile se posuse malo na krpi i da oladu.kada budo skoro ladni znaci mnogo malo mlaki tada stavim u kesu izdipujem sa isti sastav od tekuceg dela samo bez jaja,i ostavim os neki 30minuta u kesu da se sve to upie dobro.i nakon toga susim 4-5 sati,i to e to.

mislim da vecinum ovo znaju i vec rade tako ali mozda nekome i pomogne.

 

Ne ide mi u glavi to sta gi dipues sa isti sastav tekuca hemija koju si stavio pre varenje...aroma,amino,ulje...pa to ima da mirise mnooogo jako.. :shok:

Link to comment
Share on other sites

Ja bih se malo nadovezao na ovu temu, kolege su to sve lepo objasnile u vezi pripreme  testa za boile,   Moje licno iskustvo je da odmaram testo malo duze nego sto su to kolege gore navele.

Testo zamesam uvek malo redje i ostavim ga naj manje 3-4 sata da odmori u nekoj najlonskoj kesi  ( neke mixeve ostavim i celu noc da odmore pa ih tek sutra rolam)  dobro zatvorim da nedi imao dodira sa kiseonikom za to vreme dok odmara,  U vecinom slucaja se mix sam po sebi dovoljno stegne da mogu odmah da ga rolam, u slucaju da se nije dovoljno stegao dodam malo suvog mixa dok ne dobijem kompaktno testo da mogu da pustam kobaje.

Ima 2 razloga sto ga ostavljam tako dugo da odmori!!

 

1: Dam suvom mixu dovoljno vremena da lepo upije sve tekuce komponente

 

2: Ovaj je mozda i dosta vazniji od prvog a to je da ENZIMI odrade svoj posao u testu, njihov posao je da razgrade  ugljenohidtate,proteine aminokiseline i masti u testu. A time pomazemo saranu da bolje vari nase mamce.

 

A sto se tice dipovanje mamaca posle kuvanja!! To se radi zbog bolje atraktivnosti boile i jaceg signala u vodi, boila izgubi manji deo atraktivnosti dok se kuva, da bi povecali brzu reakciju ribe na nasu boilu mi je posle izdipamo sa nekih 15-20ml nekog aminododatka i 2 ml arome koje si koristio u mixu,  Ma da to nije obavezno to radu u vecinom slucaja takmicari ili se to radi sa lovnim mamcima. toga imas dosta ovde u drugim postavama. 

Link to comment
Share on other sites

odgovor za tebi dimitar je dao kolega goran

citiram:

 

A sto se tice dipovanje mamaca posle kuvanja!! To se radi zbog bolje atraktivnosti boile i jaceg signala u vodi, boila izgubi manji deo atraktivnosti dok se kuva, da bi povecali brzu reakciju ribe na nasu boilu mi je posle izdipamo sa nekih 15-20ml nekog aminododatka i 2 ml arome koje si koristio u mixu,  Ma da to nije obavezno to radu u vecinom slucaja takmicari ili se to radi sa lovnim mamcima. toga imas dosta ovde u drugim postavama.

Link to comment
Share on other sites

Da kireelektron,znam ja to da boile pri kuvanje gube deo hemije(atraktivnbosti) ali kako kaze Goran,a i ja isto kazem da te varijante dipovanje posle kuvanje za aroma i razni amina kako bi boile povecali brzu reakciju to vise je za lovnim-mamcima,komercijale i za takmicenja..za divoj vodi malo morgen...Sta znaci moze da se dipova ali nije obavezno i pravilo..

Link to comment
Share on other sites

prvo i osnovno pravilo kada god nesto pravis, uzmes svesku i olovku i pises, sto mnogi zaborave

ako ti zafali jedno jaje ili jedno vise stavis, sve zapises lepo

i sledeci put kad pravis istu boilu, naravno ako ti je dala rezultat....nema sta da mesas malo po malo, sve ti lepo stoji zapisano samo sipas i mesis :)

dalji proces je vec mnogima poznat...gotovo testo stavis u kesu, podelis po kilo testa u svaku kesu, isteras vazduh i stavis u frizider da ostoji, da lepo upije sve

alo je hemiski nadrndana boila treba ostaviti malo duze ja licno do sat vremena, pa tek onda u pastamatik. dalje vec svi znate

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo pitanje i tema.

 

Počevši davno, da pravim svoj miks, nisam imao nimalo poverenja u to što radim. Možda sam i sad stava da renomirane firme to rade na bazi mnogobrojnih testiranja i dobijenih referenci. Ipak je to ozbiljna industrija.

Kako bilo, bio sam uporan. Jedini razlog za sopstveni miks je bio što je to svejevrstan hobi i kada nisam na vodi. Otprilike kao kada varaličar pravi sveje varalice-mušice, pa eksperimentiše. Mi zaista imamo mnogo toga da eksperimentišemo.

Za to se mora biti mnogo na vodi. Treba sa sigurnošću otkloniti sumnju u ono što se mesi. Može da se dogodi da za jedan vikend ribolova riba uzima to što ste smesili, ali u suštini vi neznate dali bi to uzimala i 5-dan. Kada ste na vodi u kontinuitetu  i do 25 dana, onda uočite mnogo toga.

Uz svo poštovanje iznetih mišljenja, a neka su zaista od veoma iskusnih ljudi koji isto dugo mešaju svoj miks, mislim da se netreba mnogo baviti razmišljanjem oko toga koliko da odstoji, kako mesiti i sl. Brojni su ti video fajlovi na kojima čovek izlupa do 100 jaja u veliku kantu, ubaci hemiju, rokne brasno, uzme busilicu, stavi nastavak i udri. Testo zatim gurne u masinu i pije kafu.

Kao što neko reče, mnogo zavisi i od komponenti koje stavljaš u miks. Na primer stavi 5% egg albumina i stavi 5% Wey proteina, pa čekaj 3-4 sata da rolaš. Možeš da rolaš, ali sa sekirom  ;) .

Moj ti je savet da se ne "mlatiš" mnogo sa razmišljanjima o tome. Umuti jaja, dodaj ostalu tečnost, dodaj prvo malo brašna (da bude retka smesa), onda zapali cigaru ako pušiš i popi kafu ili radi nešto drugo, pripremaj pribor, i sl. Nakon te pauze, dodavaj postepeno brašno i što više mešaj viljuškom po malo. Kada dobiješ željenu gustinu, zasučeš rukave i mesiš. Uvek ostavi rezervu brašna. Ja testo od početka do željenih 3 kg. mesim skoro pola sata. Kada završim u kesu. Dok očistiš sto, raspremiš, pripremiš, prodje dovoljno vremena da počneš da rolaš.

Kada sa jednim te istim miksom stekneš iskustvo, tada ćeš znati koliko ti vremena treba da se ne bi stvrdnuo mnogo.

Nemožeš sve naučiti ovde. Moraš da budeš spreman i na to da neće iz pištolja i sa 7 bara, a kamoli rukom. Zajebeš se dva puta, treći put valjda nećeš  ;) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...