Jump to content

Novi Pravilnik O Kategorizaciji Voda


Recommended Posts

Ok, i treba da cuvaju, ali tamo gde je to potrebno. Za sigurno znam je riba konkretno na meni interesantnoj vodi "cepel" i bez njihove pomoci zasticena. Tako ce i ostati siguran sam

AMIN!

Link to comment
Share on other sites

Citiram kolegu sa jednog drugog foruma :

 

''U najnovijem casopisu "Ribolov" objavljeno je da je ukinuta vecina doplatnih dozvola,i da je ministarstvo zivotne sredine,rudarstva i prostornog planiranja,donelo odluku o poostravanju pravilnika o kategorizaciji voda,ukidajuci njegov deo po kom je bilo moguce kategorizovati svaku vodu sa masenim udelom od bar 70% autohtonih vrsta riba..,a ostavljajuci pravo na izdvajanje iz ribarskog podrucja,pa time i na doplatnu dozvolu,samo za salamonidne revire i one koji se nalaze u sklopu zasticenih prirodnih dobara....Kako je dalje receno,doplatne dozvole za ostale vode se ukidaju i na njima ce u 2012g moci da se peca sa "jedinstvenom" ribolovnicom...na korisnicima je da obestete one koji su vec platili doplatu,a kojih po proceni ministarstva nema mnogo,jer prodaja gotovo i da nije pocela...''

Link to comment
Share on other sites

Možda kad bi je malo natovarili nečim drugim bi donela bolji pravilnik!!!

Cim je ona dosla do tog mesta gde se nalazi,ne sekiraj se da je pretovarena,da kipi na sve rupe!Što bi rekao moj drugar:,, Usta je Škrbava!"

Link to comment
Share on other sites

Da, crtež sve govori.

A kod nas postoji stara izreka "gde je mnogo babica deca su kilava"!

Tako proističe da što se više "brine" i "čuvaju" vode ribe je sve manje.

 

Morate shvatiti da se svuda u svetu najviše štite salminidne ribe i autohtone vrste. Stoga ne možete zahtevati da se neka voda poribi amurom a očisti od soma, jer volite da pecate šarana.

 

što se peskare Čepel tiče, tu bi se možda mogla umešati šaranska federacija, ili SR Srbije, ili... pa napisati jedan kulturan dopis - molbu da se ta voda izuzme, ili dodeli recimo šaranskoj federaciji, za takmičenja, promocije, treninge itd.

Jer ovako, uvredama i anonimnim dopisima, teško da se išta može učiniti.

Link to comment
Share on other sites

Sumnjam...

Ali ne razumem - ti se žalažeš da bude što više doplatnih dozvola?

Vode koje su sprovele kategorizaciju na propisan nacin treba da imaju doplatne dozvole(Peskara ZR),ali vode ciji su korisnici svojevoljno izmislili doplatu treba da snose posledice.Moje misljenje je da je ribolov hobi i privilegija,a svaki hobi iziskuje neka sredstva.Na zalost vecina ljudi pecanje dozivljava kao jeftin nacin nabavke hrane bogate proteinom-mesom ribe.Dok je tako mi,koji ne pecamo da bi smo jeli, cemo nase pare ostavljati po Hrvatskoj,BiH,Madjarskoj. . .a ne u nasoj zemlji.Poz

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Zakon o zastiti odrzivom koriscebju ribljeg fonda nalaze da procenu o kategorizaciji voda mora da vrsi naucna ustanova.

Nase naucne ustanove tu uslugu naplacuju korisniku 1.000-1.500 eura.

Korisnik placa uslugu po obavljenoj kategorizaciji.

Korisnik nece platiti uslugu ako voda nije dobila drugu kategoriju.

Naucna ustanova mora priznati drugu kategoriju ako nadlezni prof.dr. hoce da uzme novac.

Logicno je da su shodno tome kategorizovane vode koje ni priblizno ne zadovoljavaju realne uslove.

Nase cenjeno ministarstvo donelo je odluku da na vrlo jednostavan nacin resi nastali problem, novim pravilnikom svima ukida kategorizaciju. Na osnovu pomenutog savesni krisnici koji su ulozili znacajna sredstva bivaju izjednaceni sa prevarantima koji samo prodaju godisnje dozvole, ne cuvaju vodu, ne poribljuju i vrsili cu lazne kategorizacije.

Logicno je ocekivati da ce ovako postvljena situacija dovesti do pustosenja voda u kojima realo ima ribe, jer bez sredstava od doplatnih dozvola nije moguce vode cuvati i poribljavati.

Prema postojecoj zakonskoj regulativi uz objedinjenu ribolovacku dozvolu slobodno bez ikakve naknade mozete poneti sa vode jednog sarana od vise od 20 kg,

Stvarno smo napravili genocidan zakon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, ja pročitao do kraja, u pravu je taj Doman Radojević.

Eto Shiki sa čime se ja slažem.

A Peskara ZR treba da bude posebna, trenutno pripada RSV, a oni i te kako imaju prihoda (Tisa, Tamiš, itd - malo li je?).

Znači, upravo takve vode se mogu davati u zakup, na licitaciju, pa ko da više njegov je zakup. I onda neka sam odlučuje koliko će da naplaćije.

Takođe i fruškogorska jezera, itd...

Ali rekama može gazdovati jedino država, a nikako komša Pera iz solitera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, ja pročitao do kraja, u pravu je taj Doman Radojević.

Eto Shiki sa čime se ja slažem.

A Peskara ZR treba da bude posebna, trenutno pripada RSV, a oni i te kako imaju prihoda (Tisa, Tamiš, itd - malo li je?).

Znači, upravo takve vode se mogu davati u zakup, na licitaciju, pa ko da više njegov je zakup. I onda neka sam odlučuje koliko će da naplaćije.

Takođe i fruškogorska jezera, itd...

Ali rekama može gazdovati jedino država, a nikako komša Pera iz solitera.

Nemoj samo da te cuju ljudi koji su izneli slepere smeca iz Peskare,i koji su od svojih para poribljavali i cuvali to jezero,da predlazes da im jezero ode na neki tender.

Link to comment
Share on other sites

Od tendera nema nista!!!

Naj bolje bi bilo da se pojavi neko i uzme sve na gotovo???/ DA se to moze odavno bi neko od nas odkupio ili zakupio tu vodu.

Peskara ostaje na koriscenje i cuvanje ksr Banata, kako do sada tako i u buduce.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj samo da te cuju ljudi koji su izneli slepere smeca iz Peskare,i koji su od svojih para poribljavali i cuvali to jezero,da predlazes da im jezero ode na neki tender.

Pa naravno da takvima treba iznajmiti vodu. U ovom slučaju besplatno, jer su je sopstvenim radom već platili!

Ali koliko znam, Peskara nije njihova, nego RSV, a nisam ubeđen da je RSV iznosio smeće.

Jer ja znam kada je sve to počelo, lično sam bio prisutan, fotografisao i pisao o toj lepoj akciji.

Ali narode šarandžijski, ne radi se ovde samo o Peskari ili Tresetištu, nego o "čiji su naši novci"?

Ovakvim načinom kupovina dozvole privilegovani su veliki centri sa brojnim ribolovcima, a ne oni koji imaju očuvane vode u manjim sredinama. Ne gledajte previše usko i lokalno, nego globalno - ko Doman Radojević.

Nažalost, on nije član ovog foruma pa ga moram ja zastupati. :D

Link to comment
Share on other sites

Pa naravno da takvima treba iznajmiti vodu. U ovom slučaju besplatno, jer su je sopstvenim radom već platili!

Ali koliko znam, Peskara nije njihova, nego RSV, a nisam ubeđen da je RSV iznosio smeće.

Jer ja znam kada je sve to počelo, lično sam bio prisutan, fotografisao i pisao o toj lepoj akciji.

Ali narode šarandžijski, ne radi se ovde samo o Peskari ili Tresetištu, nego o "čiji su naši novci"?

Ovakvim načinom kupovina dozvole privilegovani su veliki centri sa brojnim ribolovcima, a ne oni koji imaju očuvane vode u manjim sredinama. Ne gledajte previše usko i lokalno, nego globalno - ko Doman Radojević.

Nažalost, on nije član ovog foruma pa ga moram ja zastupati. :D

Ne gledam ja lokalno,vec samo prakticno.Zivim u BGD-u,i gde mogu da pecam?Reci ce svi "Sava,Dunav. . ."a gde mogu za 24 ili 36 sati da upecam ribu i zadovoljim zelju-na Adi Safari ili Miki Alasu.Zalosno je sto drzavu zabole za vode u Srbiji,zasto mi ne mozemo da vadimo cudovista iz nasih reka,kao sto to rade kolege iz Hrvatske?.Stavljanje svih pod istu kapu nije fer,najblaze receno.Moje misljenje je da dok ne bude privatne svojine,barem sto se jezera tice,sve ce zavisiti od nekih retardiranih ministara.Otisao sam predaleko od osnovne teme,jebi ga.Kapiram ja ljude cije su dozvole obezvredjene imaginarnim kategorizacijama,ali komunisticki pristup da su svi jednaki,na ovim prostorima nista dobro nije doneo,nego je unistilo ono sto je valjalo.Plasim se da ce tako unistiti i tih par revira u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

Živiš u BGD a nemaš gde da pecaš, pa ideš u ZR!

Upravo se o tome radi, jer Beograd uzima najviše para - pa šta rade s njima? Jer Beograd ima i Dunav i Savu, i Adu, i...

Mika Alas, Ada Safari, Čepel... uopšte nisu problem - nego recimo Drina, ili fruškogorska jezera. Jer tamo pecaju Beograđani, Novosađani... na hiljade njih, koji nisu dozvole platili nekome iz Malog Zvornika, Ljubovije, šatrinaca, Rume, itd - nego Beograđanima, Novosađanima i ostalim "velegrađanima".

Pa onda neka šatrince i Zvorničko pribljavaju i čuvaju... velegrađani!

Prijatelju, bojim se da ne vidiš šumu od - drveća!

Nije najveći problem šaranski ribolov, niti je šaran ugrožena vrsta - ko što ni vaše pecanje nije jedina vrsta ribolova. Problem je mnogo širi, i ne može se rešavati parcijalno. Razumem ja vas, ali kad već pominješ Hrvatsku, da li se slažeš i sa ovim, citiram:

Taman kad sam našao jednu krasnu vodu koja se solidno čuva, gdje nema čamaca a ima kapitalnih somova, čitam na jednom forumu malo o tom reviru. Inače ta voda je opasana trskom i jedna je od posljednjih u kojoj pliva velika populacija linjaka i zlatnog karaša, kao i sve druge ribe. Uglavnom, izvjesni ugledni šaranaš, obavještava svekoliko pučanstvo da je lijevi dio tog revira službeno proglašen vodom "uhvati i pusti". I tako on nabraja koje sve ribe plivaju tom vodom i na kraju kaže: "nažalost, ima i puno kapitalnog soma, preko 40 kg". I to je problem koji će u budućnosti trebati riješiti.

A ostali problemi su što je voda netaknuta pa je treba malo preurediti da šaranaši mogu parkirati uz vodu, i što ima jedan veći sprud na sredini jezera, pa i to treba riješiti. Također taj vrsni poznavalac flore i faune navodi kako treba educirati ljude o C&R ribolovu i treba izvršiti poribljavanja amurima, jer ima puno trske i malih šarana 1-3 kg, pa ne mogu pecat kako spada.

Eto, od jedne prekrasne prirodne oaze mira i tišine izgleda da će se svim silama potruditi da je "malo preurede" u C&R vodu.

Link to comment
Share on other sites

Živiš u BGD a nemaš gde da pecaš, pa ideš u ZR!

Upravo se o tome radi, jer Beograd uzima najviše para - pa šta rade s njima? Jer Beograd ima i Dunav i Savu, i Adu, i...

Mika Alas, Ada Safari, Čepel... uopšte nisu problem - nego recimo Drina, ili fruškogorska jezera. Jer tamo pecaju Beograđani, Novosađani... na hiljade njih, koji nisu dozvole platili nekome iz Malog Zvornika, Ljubovije, šatrinaca, Rume, itd - nego Beograđanima, Novosađanima i ostalim "velegrađanima".

Pa onda neka šatrince i Zvorničko pribljavaju i čuvaju... velegrađani!

Prijatelju, bojim se da ne vidiš šumu od - drveća!

Nije najveći problem šaranski ribolov, niti je šaran ugrožena vrsta - ko što ni vaše pecanje nije jedina vrsta ribolova. Problem je mnogo širi, i ne može se rešavati parcijalno. Razumem ja vas, ali kad već pominješ Hrvatsku, da li se slažeš i sa ovim, citiram:

Taman kad sam našao jednu krasnu vodu koja se solidno čuva, gdje nema čamaca a ima kapitalnih somova, čitam na jednom forumu malo o tom reviru. Inače ta voda je opasana trskom i jedna je od posljednjih u kojoj pliva velika populacija linjaka i zlatnog karaša, kao i sve druge ribe. Uglavnom, izvjesni ugledni šaranaš, obavještava svekoliko pučanstvo da je lijevi dio tog revira službeno proglašen vodom "uhvati i pusti". I tako on nabraja koje sve ribe plivaju tom vodom i na kraju kaže: "nažalost, ima i puno kapitalnog soma, preko 40 kg". I to je problem koji će u budućnosti trebati riješiti.

A ostali problemi su što je voda netaknuta pa je treba malo preurediti da šaranaši mogu parkirati uz vodu, i što ima jedan veći sprud na sredini jezera, pa i to treba riješiti. Također taj vrsni poznavalac flore i faune navodi kako treba educirati ljude o C&R ribolovu i treba izvršiti poribljavanja amurima, jer ima puno trske i malih šarana 1-3 kg, pa ne mogu pecat kako spada.

Eto, od jedne prekrasne prirodne oaze mira i tišine izgleda da će se svim silama potruditi da je "malo preurede" u C&R vodu.

Ja jos ni na jednoj vodi nisam video ljude iz velegrada koji postavljaju mreze,bacaju dinamit ili ubijaju ribu plinom ili strujom.To u 99% slucajeva rade lokalci(pogledaj lokalne pijace)!U pravu si kada kazes da saran nije ugrozena vrsta-ugrozene su sve vrste ribe u Srbiji(sem prokletog cverglana).Mislim da obojica zelimo istu stva,a to su vode koje su bogate ribom,vlasnike/korisnike voda koji dobro cuvaju iste,i nas-pecarose koji sa jedinstvenom dozvolom pecamo po celoj drzavi.Na zalost toga kod nas,nikada biti nece,jer zivimo tu gde zivimo.Pozdrav

P.S.Zadnji put kada sam pogledao ovo je bio forum o pecanju :saran: . :boc:

Link to comment
Share on other sites

Ja jos ni na jednoj vodi nisam video ljude iz velegrada koji postavljaju mreze,bacaju dinamit ili ubijaju ribu plinom ili strujom.To u 99% slucajeva rade lokalci

Odakle su korisnici, sa sela? Gde su im kancelarije, firme... nego u gradovima. A kad već pominješ, lično poznajem baš neke Beograđane (i druge građane) koji su najveći grabuljaši i krivolovci u zemlji. Znaš ih i ti, često su na televiziji.

 

Mi svi želimo isto, ali nam se razlikuju i strategija i taktika - jer smo Srbi. Stoga je ovako kako je. A biće još gore, jer svi znaju sve. A gde je mnogo babica deca su kilava!

 

Za vaš šarandžije je najlakše, imate i svoju federaciju. Organizujte se, dogovorite, pa ćete i dobiti svoje vode. Jer vi ne zahtevate ni Dunav ni Savu, ni Drunu ni Moravu, nego bare i šljunkare. Dogovorite se...

Samo se prvo - složite, hehehe.

A to je najteže - zar ne?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...