Jump to content

Kako Vi To Radite


Dax

Recommended Posts

Sa ogromnim iskustvom u pravljenu boila mogu reci jedno nikad il vrlo retko se pogodi da je tacno jaja koliko se prvi put uradio jer nikad jaja nisu ista.Priblizno jesu medjutim ako zelish da uvjek miks bude kako treba na dofat ruku uvjek je gore dole malo dostavljanja il jaja il miks.Moguce ako uzimash jaja stalno od istog proizvodjaca i da taj proizvodjac radi kako treba jaaj onda je ok.

 

Uvjek ide hemija na jaja jer miks je taj koji ide u jaja a ne jaja u miks,odnosno sva hemija koja idu u jaja(kako je navedeno i od proizvodjaca) dozirash prema jajima koje si vec postavio a prava kolicina mixa nemora uvjek biti tacna za koji gram manje il vishe.

Shto se tice hemije zna se pa cak i prashkasta koja ide u jaja a koja u mix.

Sa ogromnim iskustvom u pravljenu boila mogu reci jedno nikad il vrlo retko se pogodi da je tacno jaja koliko se prvi put uradio jer nikad jaja nisu ista.Priblizno jesu medjutim ako zelish da uvjek miks bude kako treba na dofat ruku uvjek je gore dole malo dostavljanja il jaja il miks.Moguce ako uzimash jaja stalno od istog proizvodjaca i da taj proizvodjac radi kako treba jaaj onda je ok.

 

Uvjek ide hemija na jaja jer miks je taj koji ide u jaja a ne jaja u miks,odnosno sva hemija koja idu u jaja(kako je navedeno i od proizvodjaca) dozirash prema jajima koje si vec postavio a prava kolicina mixa nemora uvjek biti tacna za koji gram manje il vishe.

Shto se tice hemije zna se pa cak i prashkasta koja ide u jaja a koja u mix.

jane ja merim jaja sa ljuskom i ne mogu da se zajebem znam tacno koliko koji mix pije jaja za vecinu mixseva ide 450 gr. dok jagoda vander e. popije 750gr probaj pa javi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jane ja merim jaja sa ljuskom i ne mogu da se zajebem znam tacno koliko koji mix pije jaja za vecinu mixseva ide 450 gr. dok jagoda vander e. popije 750gr probaj pa javi

 

To mora da je pijana jagoda kad toliko popije? :rofl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Drugar prodaje jaja i njegovih 6 jaja taman poklapa skoro sve kupovne mikseve,verovatno su ljudi koji su pisali doziranje mislili na takva jaja a ne ova nasa:D...nekad mozes i 15 da slupas na KG miksa!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ajde da iskoristim ovu temu dali neko koristi ovaj Nutrabaits Preservabait proizod i koliko ga dozirati kao sto pise ili? Dali uopste vredi kupovati da nemoram boile cuvati u zamrzivacu?

http://www.facebook....8&type=1&ref=nf

 

Najveću glupost ali i štetu koju možeš napraviti u svojoj boili je dodavanje konzervansa, pa čak i nekih nazovi prirodnih u velikim dozama kao sol. Time anuliraš sve vrijedne elemente koje si stavio u boilu i ako se odlučiš za takav korak pošto su takvi elementi u tome slučaju potpuno neiskoristivi nemoj ih niti upotrebljavati nego boilu baziraj na grizu i soji.

Link to comment
Share on other sites

Najveću glupost ali i štetu koju možeš napraviti u svojoj boili je dodavanje konzervansa, pa čak i nekih nazovi prirodnih u velikim dozama kao sol. Time anuliraš sve vrijedne elemente koje si stavio u boilu i ako se odlučiš za takav korak pošto su takvi elementi u tome slučaju potpuno neiskoristivi nemoj ih niti upotrebljavati nego boilu baziraj na grizu i soji.

So stavljam od 5 do 10 grama na kilo mixa a ovaj konzervans sam cisto chteo da probam da nemoram cuvati boile u zamrzivacu ali ako vise steti nego koristi necu ni probati.

Link to comment
Share on other sites

So stavljam od 5 do 10 grama na kilo mixa a ovaj konzervans sam cisto chteo da probam da nemoram cuvati boile u zamrzivacu ali ako vise steti nego koristi necu ni probati.

 

Koristi nema dakako nikakve niti če ikada bilo koji konzervans imati koristi, možemo samo pričati o komociji. Evo samo opširno pojašnjenje.

Konzervansi djeluju na enzime kojima microorganizmi napadaju hranjive tvari ne samo u našim boilama nego svemu oko nas što se da razgraditi to je njihov evolucijski zadatak. Znaći niti djelić naše boile adekvatno zaštičen konzervansom nije podložan razgradnji.

Ako znaš kako se razgrađuje hrana u probavnom traktu ribe onda je zaključak jasan. Na isti naćin kao i microorganizmi enzimima se pokušava što više iskoristiti unešena hrana. Pošto je ta hrana apsolutno #zaštičena# razgradnje, a samim time i koristi nema nikakve.

To može, jedno vrijeme, i to na nekim vodama, trajati, ali ne dugo. Samo uz predpostavku da je šaran glup ko panj takvom hranom možemo planirati uspješne ribolove.

Mamci na dlaci, znači oni koji ne dolaze u probavni trakt ribe, nego nam koriste isključivo za prevariti ribu mogu biti tretirani i zaštičeni konzervansima bez nekih prevelikih kontra efekata.

Na kraju to je jedna strana priče, druga strana je ona još gora koja govori o direktnoj šteti konzervansa na sav podvodni svijet u koji takve stvari trpamo u velikim količinama. Direktan poguban značaj na biće ribe koja sa određenim količinama takvim tretiranih produkata ima u perspektivi tužan kraj.

Sad dolazi veliko pitanje, a zašto to sve skupa. Samo je jedan razlog, KOMOCIJA PROIZVOĐAĆA I SAMIH RIBOLOVACA. Ništa drugo!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Koristi nema dakako nikakve niti če ikada bilo koji konzervans imati koristi, možemo samo pričati o komociji. Evo samo opširno pojašnjenje.

Konzervansi djeluju na enzime kojima microorganizmi napadaju hranjive tvari ne samo u našim boilama nego svemu oko nas što se da razgraditi to je njihov evolucijski zadatak. Znaći niti djelić naše boile adekvatno zaštičen konzervansom nije podložan razgradnji.

Ako znaš kako se razgrađuje hrana u probavnom traktu ribe onda je zaključak jasan. Na isti naćin kao i microorganizmi enzimima se pokušava što više iskoristiti unešena hrana. Pošto je ta hrana apsolutno #zaštičena# razgradnje, a samim time i koristi nema nikakve.

To može, jedno vrijeme, i to na nekim vodama, trajati, ali ne dugo. Samo uz predpostavku da je šaran glup ko panj takvom hranom možemo planirati uspješne ribolove.

Mamci na dlaci, znači oni koji ne dolaze u probavni trakt ribe, nego nam koriste isključivo za prevariti ribu mogu biti tretirani i zaštičeni konzervansima bez nekih prevelikih kontra efekata.

Na kraju to je jedna strana priče, druga strana je ona još gora koja govori o direktnoj šteti konzervansa na sav podvodni svijet u koji takve stvari trpamo u velikim količinama. Direktan poguban značaj na biće ribe koja sa određenim količinama takvim tretiranih produkata ima u perspektivi tužan kraj.

Sad dolazi veliko pitanje, a zašto to sve skupa. Samo je jedan razlog, KOMOCIJA PROIZVOĐAĆA I SAMIH RIBOLOVACA. Ništa drugo!

 

:good: :good: :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

Tehnicki alkohol sprecava pojavu gljivica i bakterija sto bi trebalo da spreci kvarenje. Moja majka kada razlije pekmez u tegle,pre zatvaranja,prelije jednom jelacom kasikom rakije i nikada joj se pekmez nije pokvario! Cuo sam da nesto slicno rade i proizvidjaci boila i da zato mogu dugo da stoje i da se ne pokvare. ps:To je glavni razlog zasto ja uvek prvi mazem,mljac!!!
Link to comment
Share on other sites

Kao prvo pekmez je koncetriran šečerom, termički obrađen, i u takvim okvirima problem može doći samo izvana i zato tvoja mama tretira izvana po površini alkoholom koji če spriječiti da se stvori problem na površini. Mada kada se i stvori problem,kvarenje, ono je isključivo na površini i sve ispod toga je čisto i zdravo,

Boila nema u sebi takve koncetrirane substance zato kod njih ne pale te fore jer problem može stiči i iznutra bez obzira na termičku obradu.

Zato tu treba malo više razmišljanja, i čuvanja boila na drugim temperaturama. Obložene nekim koncetriranim sokom, vakumirane, i čuvane na 4-5 stupnjeva mogu izdržati 3 mjeseca.

Da ne ulazimo u zamrzavanja islično.

Tu se onda nameće pitanje soljenja. Soljenje, pogotovo što se u njemu uvijek pretjeruje, izaziva iste efekte kao i tretiranje sintetskim konzervansima. Plus toga trajno oštečuje konzistenciju boile, nekih nutrijenata, i količine koje ubacujemo u vodu su i više nego pretjerane.

Najoptimalnije je djelovati sa raznim sirupima, prirodnim medom i sličnim koncetriranim tekučim proizvodima. Alkohol donekle dolazi u obzir ali dosta razblažen u kombinacijama sa navedenim tekučim dodacima.

Isto tako , pošto osobno tako pakiram svoje proizvode, važno je što manje kontaminirati boile nakon proizvodnje. Znači obratiti što veću pažnju gdje stavljamo boile nakon kuhanja, gdje i na kakvim podlogama ih sušimo, i kako ih pakiramo. Čiste grabilice, čiste ruke, vrečice za pakiranje, sve to donosi onaj optimalan rok trajanja. Ako smo na tome polju aljkavi unesemo puno bakterija u pakiranju i proces razgradnje počinje puno prije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da ili je efikasno koliko i ako steti kada bi se ,recimo boile na bazi ribljeg brasna,dobro prosusile na promaji i onda skladistile u kartonskoj kutiji dobro posoljene spolja? Kutija bi stojala u garazi gde je temperatura svakakva samo ne optimalna (4-5 stepeni) a sve u cilju izbegavanja zamrzavanja boila.
Link to comment
Share on other sites

Ja sam probao tu varijantu ali nisam bio bas zadovoljan, ustvari nisam bio uopste zadovoljan. Napravio boile u boile stavio so prosusio zapakovao u kartonsku kutiju i dobro posolio i kutio stavio u garazu pored pribora i posle nedelju dana pocele su se pojavljivati bele pegice po boilama i to je bi zavsen experiment. Mozda sam ja negde pogrecio ali neznam probao sam isto to sa vocnom boilom samo umesto soli stavio spolja secer isto se zavrsilo.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...