Jump to content

Kako Vi To Radite


Dax

Recommended Posts

Svako ima neku svoju teoriju kao i ja kod pravljenja boila, al jedno je sigurno da svi mi to radimo razlicito, pa me pre svega interesuju 2 vazne stvari a to su

 

dali praskaste hemije stavljate u mix, a tecne u jaja i tako mutite, ili sve hemije stavljate i tecne i praskaste u jaja izmutite i dodate mix?

 

drugo dali hemije dozirate po kolicini jaja ili po kilogramu mixa, tj dali pravite boile po principu napravicu sa 7 jaja pa kolko primi mixa primi, ili se striknto pridrzavate da se utrosi ceo kilogram mixa?

Link to comment
Share on other sites

ja sve praskaste dodatke koji se doziraju od par do dvadesetak grama dodajem u jaja...

 

vremenom se stekne iskustvo koliko koji miks pije jaja... eventualno malo unapred korigujem u zavisnosti od ukupne kolicine tecnih dodataka... takodje ni naknadne male korekcije vodom ili miksom nisu nedopustive...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ja sve praskaste dodatke koji se doziraju od par do dvadesetak grama dodajem u jaja...

 

vremenom se stekne iskustvo koliko koji miks pije jaja... eventualno malo unapred korigujem u zavisnosti od ukupne kolicine tecnih dodataka... takodje ni naknadne male korekcije vodom ili miksom nisu nedopustive...

Ja isto ovo uradim, uglavnom su to sastojci mixa kao sto su glm. betain , liver powder itd tako ces biti siguran da su podjednako rasporedjeni u boili...

Link to comment
Share on other sites

Sa ogromnim iskustvom u pravljenu boila mogu reci jedno nikad il vrlo retko se pogodi da je tacno jaja koliko se prvi put uradio jer nikad jaja nisu ista.Priblizno jesu medjutim ako zelish da uvjek miks bude kako treba na dofat ruku uvjek je gore dole malo dostavljanja il jaja il miks.Moguce ako uzimash jaja stalno od istog proizvodjaca i da taj proizvodjac radi kako treba jaaj onda je ok.

 

Uvjek ide hemija na jaja jer miks je taj koji ide u jaja a ne jaja u miks,odnosno sva hemija koja idu u jaja(kako je navedeno i od proizvodjaca) dozirash prema jajima koje si vec postavio a prava kolicina mixa nemora uvjek biti tacna za koji gram manje il vishe.

Shto se tice hemije zna se pa cak i prashkasta koja ide u jaja a koja u mix.

Link to comment
Share on other sites

Sa ogromnim iskustvom u pravljenu boila mogu reci jedno nikad il vrlo retko se pogodi da je tacno jaja koliko se prvi put uradio jer nikad jaja nisu ista.Priblizno jesu medjutim ako zelish da uvjek miks bude kako treba na dofat ruku uvjek je gore dole malo dostavljanja il jaja il miks.Moguce ako uzimash jaja stalno od istog proizvodjaca i da taj proizvodjac radi kako treba jaaj onda je ok.

 

Uvjek ide hemija na jaja jer miks je taj koji ide u jaja a ne jaja u miks,odnosno sva hemija koja idu u jaja(kako je navedeno i od proizvodjaca) dozirash prema jajima koje si vec postavio a prava kolicina mixa nemora uvjek biti tacna za koji gram manje il vishe.

Shto se tice hemije zna se pa cak i prashkasta koja ide u jaja a koja u mix.

 

Eto da se nadovežem, naime ovo poboldano ne smatram potpuno točnim i radim boile gpodinama sasvim drugačije, nikada ne gledam jaja nego mix recimo, a to što piše proizvođač obično objesim mačku o rep. Više se baziram što kaže riba a ona gotovo uvijek traži malo manje nego što piše. Samo primjeri sa esterblendom dvanajsticom i malberijem recimo slučaj. Stavljao sam po tri puta manje i opet je bilo previše. Da se išlo po preporuci proizvođaća nebi ribe dobio u tim slučajevima.

O praškasti dodataka samo oni izuzetno topivi isključivo su dobri za dodavati u tekuču komponentu u jaja, ali najbolje ih je razmutiti prije toga u toploj vodi jer jaja i nisu tako podatna za otapanje kao topla voda. Sve ostalo može u mix kod izrade mixa. Hvala jane što si me potakao na ovo pisanje :good:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Konkretno...

Uvek je bilo praskasti dodaci se mesaju sa praskastim..

a tecno sa tecnim ili ti sa jajima..

Kada se dobije miks da kazemo koji pije vodu ili ti je lovan.. jako je bitno da se svako jaje meri,ili da se proporcijano zna gramaza miksa i kolicina jaja koja ce se ubaciti.. masa iskusnijih nece reci 11. ili 12 jaja,vec ce reci u gramima naravno merenih sa ljuskom,a za buduca rolanja i pravljenja mixa i dodavanja hemije ce uvek biti ista svaki buduci put kada se pravi!!! sto je po meni jako vazno jer mililitar vise onog ili ovog.. je presudan za uspesan ribolov!! bar sto se tice nekog mog misljenja

poz

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da ja se slazem sa kolegama , praskaste u mix a tecne u jaja stim

da naprimer boju praskastu stavljam u jaja da bi otprilike video boju .

A muutim 10 jaja i dodajem mix i mesam do odgovarajuce gustine i potom

testo stavljam u kesu 5 min da se to dobro sjedini i posle istiskivanje , rolanje

kuvanje i susenje . ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uvek je bilo praskasti dodaci se mesaju sa praskastim..

a tecno sa tecnim ili ti sa jajima..

meni licno oduvek je bilo onako kako sam napisao... mislim da se recimo 10g betaina nikako nemoze pomesati i ravnomerno rasporediti na kilogram miksa, sto opet ne znaci da sam u pravu...

za buduca rolanja i pravljenja mixa i dodavanja hemije ce uvek biti ista svaki buduci put kada se pravi!!!

to je tako kad imas pravi recept... ali kad ga "trazis" tj. dolazis do njega onda pravis razlicite kombinacije da bi jednom dosao do one koja daje dezultat... isto tako, ja na istom miksu pravim razlicite boile pa je hemija totalno razlicita... samim tim cesto ne dodajem istu kolicinu jaja u isti mix...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto rece jedan moj prijatelj vremenom se dobije proporcija jaja na kilogram miksa a to znaci premeri se vagicom i dobije tacna tezina u gramima (jaja sa sve ljuskom),praskaste stvari se doziraju na kilogram miksa ili na pola zavisi od toga koliko vam je potrebno boila,samo na taj nacin dobijate uvek istu boilu sa podjednakim procentom sve sto ste ubacili u miks ili jaja...

Ove godine sam resio da se toga pridrzavam i vidim sta se desava u praksi,do sada sam i ja kao i vecina umutio odredjenu kolicinu jaja i dodavao miks,ali sta se desava sa procentom praskastih dodataka koji se doziraju na kolicinu miksa? nikada ne znam koliko sam tacno miksa utrosio i nikada nije apsolutno ista boila.Jedino resenje napraviti vec gotov miks sa svim onim sto se stavlja u njega vec pripremiti sve i onda na osnovu broja jaja dodavati tecne komponente sa tako umucenom smesom samo dodati vec napravljen miks u slucaju da je domace izrade,kada su u pitanju kupovni vec gotovi miksevi mislim da je stvar mnogo laksa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto rece jedan moj prijatelj vremenom se dobije proporcija jaja na kilogram miksa a to znaci premeri se vagicom i dobije tacna tezina u gramima (jaja sa sve ljuskom),praskaste stvari se doziraju na kilogram miksa ili na pola zavisi od toga koliko vam je potrebno boila,samo na taj nacin dobijate uvek istu boilu sa podjednakim procentom sve sto ste ubacili u miks ili jaja...

Ove godine sam resio da se toga pridrzavam i vidim sta se desava u praksi,do sada sam i ja kao i vecina umutio odredjenu kolicinu jaja i dodavao miks,ali sta se desava sa procentom praskastih dodataka koji se doziraju na kolicinu miksa? nikada ne znam koliko sam tacno miksa utrosio i nikada nije apsolutno ista boila.Jedino resenje napraviti vec gotov miks sa svim onim sto se stavlja u njega vec pripremiti sve i onda na osnovu broja jaja dodavati tecne komponente sa tako umucenom smesom samo dodati vec napravljen miks u slucaju da je domace izrade,kada su u pitanju kupovni vec gotovi miksevi mislim da je stvar mnogo laksa

 

Znaci ako sam dobro razumeo:

 

Imas kilo mixa nekog lupam solar tu dodas sve praskaste sto idu na grame tj koje se meshaju u mix Doziras tacno kolko treba u 1 kg mixa.

Uzmes 8 jaja otprilike za 1 kg mixa, izmeris ih zapishes, tu dodajes hemije koje se mere u ml to jest dodajes proporcionalno broju jaja, ako na aromi pishe 2-5 ml na 6 medium eggs ti onda izracunas kolko treba na 8 jaja da stavish jel tako nekako??. I nebitno dal prilikom meshanja 8 jaja neprime sav kg mixa ti si dobio boile u kojem je tacno sve izracunato. Isto to i sa 20kg mixa i sa 100 jaja nebitno.

Link to comment
Share on other sites

Broj jaja odnosno tezina u gr se ili dobija kroz praksu ili si od nekoga dobio podatak ko vec ima ,kada dobijes da na kilogram odredjenog miksa ide npr.750gr jaja uzmes vagicu i premeris 750gr,nisu uvek jaja iste velicine pa shodno tome varira i broj,drugo ne treba ista kolicina jaja za svaki miks shodno sastavu miksa i broj jaja varira tako da je tesko reci kolicinu jaja za svako kilo miksa razlikuje se od miksa do miksa

U jaja dodajes sve sti ide u proporciji za kilogram miksa a u miks sve sto ide od praskastih dodataka tako dobijes idealnu proporciju za 1 kg miksa,barem ja tako radim s tim sto sam ja pravi vec kompletno gotove razlicite mikseve sa svim praskastim dodatcima i pakujem u plasticne kantice tako da prilikom pravljenja bolila imam vec napravljen miks onda samo dodajes jaja i tecne komponente

Link to comment
Share on other sites

nije bash tako.Na primjer bash kod solara pishe tacno koliko jaja al ne da ti plus dodash prashkaste i tecne aditive koje uvecaju gramazu suvog mixa i uvecaju tecni deo.AKo koristish za jedne manje tecnih dodataka a za neke vode vishe onda opet nemash pravu soluciju jer itekako dodavanje tecnih dodataka menjaju kolicinu suvog mixa koji stavljash.opet ista stvar i ako uvecavash prashkaste komponente u suvi deo a ne dodajesh tecne.

 

Milance je lepo rekao ako koristish obicni betain i nekako mozesh da ga izmeshash al ako koristish nutrinog koji ide 2-4 gr nikad ga necesh pravilno promeshati sa mixom al cesh zato idealno da ga promeshash u tecni deo.Znaci ima komponenti i od prashkastih koje idu i tecni a drugi koje idu u suvi mix.

Link to comment
Share on other sites

Kod kupovnih mikseva je drugacija prica u odnosu na mikseve domace izrade,a sto se tice jaja sigurno je da nece biti uvek ista kolicina iz npr. 6 jaja iako uzimas istu klasu , mozda to nije toliko presudno ali cu se malo igrati ove godine sa merenjem...vagicu imam pa udri xe xe xe malo prskaste i ko zna sta mi padne napamet :diablo:
Link to comment
Share on other sites

ljudi napravili ste filozofiju samo oko sitnica koje jesu bitne ali zasto-da bi ste napravili istu tu boilu ako se pokazala dobra i lovna. pa onda nema tu puno filozofije nego papir i olovka i belezi sta koliko stavljas. tako da ces sa povecanjem mase povecati i procenat. ali sto kaze krle tacno je da od domacih mikseva ne pije svaki miks isto jaja. prema tome trebas upoznati koliko grama jaja ide u taj tvoj domaci mix i nista vise. i milance je sto posto u pravu i to ne 4 grama na kg da nemozes rasporediti nego i 20 nece biti lepo rasporedjeno a kamo li 4.
Link to comment
Share on other sites

Vecinu praskastih stvari stavljam u mix, sem onih topljivih u jajima. Primetio sam da i posle mesanja jaja sa mixerom na dnu ostaje kao "talog" praskastih stvari, tj. nije rasporedjeno ravnomerno. Npr to mi se dogadjalo sa pivskim kvascem.
Link to comment
Share on other sites

pivski kvasac stavljam do 50gr na kg mix tako da to i normalno da ide u sam mix a ne u jaja a praskaste stvari koje se doziraju u manjim kolicinama 2-4 pa i 10 gr u jaja bar ja tako radim
Link to comment
Share on other sites

ljudi mislim da dax nije dobio jos odgovor na prvo pitanje ja kako sam na kraju razumeo dax-ovo prvo pitanje je dali treba da meri recimo jaja koja iznose recimo 450 gr i doda 1 kg mixa to onda iznosi 1450gr pa dali da dozira hemiju na 1450gr ili na 1kg suvog mix. tako sam razumeo a svi smo otisli u pogresnom pravcu.ja merim po suvom mixu i toliko dodajem hemiju
Link to comment
Share on other sites

kada radim hemiju,radim na kolicinu jaja,a kada to uradim,mix dodajem sipanjem u tecni deo sve dokle se ne formira smesa koja se ne lepi,pa onda sve ostalo sto ide.
Link to comment
Share on other sites

ako si dobro procito shvatio bi da se hemija dodaje na jaja a ne na gramazu.nema nikakve veze sveukupna gramaza sa hemijom

ja sam procitao i ne zanima mene nego je dax postavio pitanje i temu a ja u jaja sipam tecnost sto pise na ambalazi i normalno je da ide u jajakad je tecnost i kad pise u ml a pazljivo procitajte sta je dax pitao prvo pitanje. a na mix stavljam tj. merim u gr. procitajte prvo pitanje.

 

neka se javi dax pa neka obrazlozi bolje pitanje. meni ne treba ja u grame merim ono sto ide u mix a u tecnost sipam tecnost u ml u jajima.a male kolicine sto idu u mix a dozira se do 10gr stavljam i to u jaja.

Link to comment
Share on other sites

Ajde josh jedanput mada je sve lepo receno

 

hemija tecna kako pishe na ambalazi,ako je 1 kg mix pojeo 10 jaja a na flashici pishe 5ml na 6 jaja onda treba da se stavi 8ml otprilike da bi bilo prema proizvodjacu.Ovo se odnosi na sve tecne dodatke kako je vec nekoliko puta napisano.

Prashkaste dodatke na kg mixa ako je u manjoj kolicini stavljamo u jaja bez razlike na to koliko je jaja postavljeno opet po preporuci proizvodjaca.

 

Shto se ostalog tice mislim da ne mora da se povtaram shta je i kako je sa mixom i jajima.Al verujem da je dax sve lepo procito i skonto.

Da nije vec bi postavio podpitanje ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...