Jump to content

Melasa


Guest vladan

Recommended Posts

Ja stavim u kantu boile,prelijem ih sa tecnom Melassom i ostavim dva sata da se boile natope u melassi.Nakon toga stavljam preko boila boili mix ili Groundbait,dobro protresem kantu i po potrebi dodajem boili mix ili Groundbait sve dok se oko boila zalepi debeli omotac.Omotac mi sluzi kao stit oko boile i nosac melasse kroz vodu do spota.Sa dodirom vode pocinje omotac sa melassom da radi i nakon par minuta pocinje omotac dase raspada i ispusta melassu koja se po hranilistu razidje i siri sladunjav kremasti miris ali ipak ostaje atraktivno da lezi pored boila jer je melassa teza nego voda i onda mozete zamisliti koja explozija magle se stvara kad saran predje preko hranilista.Inace je melassa bogata sa Betainom,vitaminima,secerom itd... Inace se moze dodati u groundbait, boili mix,natopiti partikle,boile,pelete.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako Vam se pokazala,sta je bolje:tecna melasa ili sirova?

 

Ne znam shta si mislio pod sirova?Melasa je ostatak u proizvodnji konzumnog shecera tj.sirup tamno smedje boje iz kog se vishe ne moze dobiti konzumni shecer.Kristalizacijom melase dobija se smedji secer koji se moze koristiti kao i melasa .Bogata je betainom i vitaminima ali i belanchevinama koje pod dejstvom enzima oslobadjaju aminokiseline od kojih su pet esencijalne pa je to najveci kvalitet zbog koga je melasa odlichna kao dodatak u nashim mamcima i prihrani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

neso.. citao sam mnogo puta da se betaina "ekstraktuje" iz melase i prodaje se farmecuticnim kompanijama, i do vremena kad melasa nadje put u prodavnici tu ima veoma malo (ako ima uopste) betaine...!

 

koliko je sve to istina ne znam, ali ako uzmes u obzir cenu melase i cenu ciste betaine sve zvuci veoma logicno...

Link to comment
Share on other sites

@Nesa

Vidi u Ribolovcu,ima i jedna i druga,mrzi me da kacim slike mnogo su male...

 

 

 

Obrok Melase je sirov,vlažan,prirodan obrok koji je natopljen šećernom melasom.

 

Evo iz Ribolovca ,kolko vidim to nije prashkasta melasa nego obrok natopljen melasom.Namera mi je bila da ukazem da je smedji secer ustvari kristalizovana melasa i da se moze koristiti umesto techne .

Link to comment
Share on other sites

neso.. citao sam mnogo puta da se betaina "ekstraktuje" iz melase i prodaje se farmecuticnim kompanijama, i do vremena kad melasa nadje put u prodavnici tu ima veoma malo (ako ima uopste) betaine...!

 

koliko je sve to istina ne znam, ali ako uzmes u obzir cenu melase i cenu ciste betaine sve zvuci veoma logicno...

 

Mislim da ne postoji osiromashena melasa,ili se prodaje kao chista ili se preradjuje pa ostatka nema.Logichno da je betain skuplji,koliko melase treba preraditiu ako je sadrzaj betaina oko 2 procenta po kilogramu iste.

Link to comment
Share on other sites

Valja li ona melesa koja se nabavi direktno iz šećerane?

 

Six ako si u mogucnosti da dobijes direktno iz secerane mellasu nakon kristalizacije i prvog Zentrifugiranja onda tu priliku ne propustaj jer taj jos nije osiromasen i sa nekim hemikalijama napunpan kao sto nam neke poznate firme nude jer bolji BIO kvalitet neces dobiti.

 

Crno Zlato (Originalna Mellasa)

http://img90.imageshack.us/img90/6127/melasse.jpg

 

 

PS...Ako budes isao sebi mellasu doneti,pitaj u secerani dali imaju (mellase pellete)!Ako imaju ponesi sebi par kila za probu a ja cuti objasniti sta i kako treba da uradis pre upotrebe :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Otto melasa koju ja nabavljam je iste viskoznosti kao i ta na tvojoj slici,a za te palete nisam čuo da prave!?

Zašto bi to pravili u šećerani?

 

P.S.

Ako se nevaram tebi je nekada šećerana bila na nekih 12 km.

Link to comment
Share on other sites

Otto melasa koju ja nabavljam je iste viskoznosti kao i ta na tvojoj slici,a za te palete nisam čuo da prave!?

Zašto bi to pravili u šećerani?

 

P.S.

Ako se nevaram tebi je nekada šećerana bila na nekih 12 km.

 

Six ti pelleti se presuju od odpada,nakon obrade secerne repe i sadrze u sebi dosta aminokiseline.Ovde secerane ne bacaju nista i poneke su pocele same da presuju pelete za zivotinjsku ishranu a te se mogu ujedno i za ribolov koristiti.Zato sam mislio mozda su u nasim seceranama isto tako poceli sa presovanjem pelleta.Ko pita ne skita :friends:

 

http://img821.imageshack.us/img821/7581/mellasepellets.jpg

Link to comment
Share on other sites

da radim u šečerani. nestavlja se ništa. to je sušeni rezanac nastao od šečerne repe. znači repa se reže na duge trakice, zatim se iz tog rezanca izlučuje kuhanjem šečer. on se presa da se ocijedi, zatim suši na određenu vlagu i zatim presa u pelet.
Link to comment
Share on other sites

da radim u šečerani. nestavlja se ništa. to je sušeni rezanac nastao od šečerne repe. znači repa se reže na duge trakice, zatim se iz tog rezanca izlučuje kuhanjem šečer. on se presa da se ocijedi, zatim suši na određenu vlagu i zatim presa u pelet.

 

@Neso kao sto je stuki vec napisao: (znači repa se reže na duge trakice, zatim se iz tog rezanca izlučuje kuhanjem šečer)nakon kuvanja i cedenja ostane jo uvek mellase u tom otpadnom rezancu koji se posle presuje u mellase pellets za ishranu zivotinja!

 

@Stuki nakon kuvanja tih rezanaca od secerne repe se dobija prva mellasa pase mellasa cetrifugira i tako razdvaja secer od melase jer u mellasi ima skoro 50% secera ili sam ja pogresno informiran?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...