Jump to content

Melasa


Guest vladan

Recommended Posts

NikolaKi

Iskreno, jako se malo razumem u hemijske procese, šta sa čim i kada ide i sl....ako me razumeš. Uglavnom svoje zaključke donosim u praksi, a dešava se da i tada pogrešim.

Spod miks uvek prelivam melasom. Čak mislim da šaran u jesen uzima slađu bojlu, time mi je prisutna logika da nemože biti kontraproduktivno. E sad, pitanje je šta ti podrazumevaš pod "prelivanjem"?

Kao primer: ja uvek za hranjenje koristim jednu nešovu kantu od 5 kg. U nju iz veće kante gde mi stoji spod, ubacim spod, koji pre toga dobro procedim. Preko toga dodam otprilike dve čaše melase i promešam. Onda po vrhu idu pelete (koje malo pomešam sa spodom), a na kraju seckane, mrvljene i cele bojle. Pre nego što dodajem melasu, razblažim je sa nekom aromom, atraktom, stimulatorom, tečnim betainom i sl. Posle svake ture hranjenja, dodajem opet bojle (seckane, mrvljene i cele).

 

Pozz.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Ja stavim u kantu boile,prelijem ih sa tecnom Melassom i ostavim dva sata da se boile natope u melassi.Nakon toga stavljam preko boila boili mix ili Groundbait,dobro protresem kantu i po potrebi dodajem boili mix ili Groundbait sve dok se oko boila zalepi debeli omotac.Omotac mi sluzi kao stit oko boile i nosac melasse kroz vodu do spota.Sa dodirom vode pocinje omotac sa melassom da radi i nakon par minuta pocinje omotac dase raspada i ispusta melassu koja se po hranilistu razidje i siri sladunjav kremasti miris ali ipak ostaje atraktivno da lezi pored boila jer je melassa teza nego voda i onda mozete zamisliti koja explozija magle se stvara kad saran predje preko hranilista.Inace je melassa bogata sa Betainom,vitaminima,secerom itd... Inace se moze dodati u groundbait, boili mix,natopiti partikle,boile,pelete.

a jel bi moglo to isto samo sto bih boile prelio mesavinom cls(sbs) i melase(nutra) a mozda jos i selmon oil ili hemp oil

Link to comment
Share on other sites

a jel bi moglo to isto samo sto bih boile prelio mesavinom cls(sbs) i melase(nutra) a mozda jos i selmon oil ili hemp oil

Melasa sama po sebi ako je kvalitetna ona je dovoljna i moras racunat da ces je sa csl-om malo razrijediti, no svakako neces nista pogorsati. Mozda ces samo ubrzati proces skidanja tako razrijedjene melase sa boila.

Salmon ulje i konopljino ulje da sam na tvom mjestu, radije bih ubacivao unutar boile prilikom pravljenja mixa jer ovako bukvalno bacas u vodu nesto sto bi saranu bolje koristilo da ide direktno kroz njega a ne da ga u tvom slucaju samo iritira a pojest ne moze.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a jel bi moglo to isto samo sto bih boile prelio mesavinom cls(sbs) i melase(nutra) a mozda jos i selmon oil ili hemp oil[/quote

 

Sto se tice melase koristio biga samo cist bez mesanja cls kao sto tije kolega vec napisao.Salmon oil ti mogu toplo preporuciti za prelivanje i dipovanje boile samo im daj dovoljno vremena dase natope u ulju. Jaga licno koristim i na divljim i na polu divljim jezerima funkcionira svugde i u leto i zimi. Nemoj verovati sve sto ljudi pisu nego skupi hrabrost i radi nesto drugacije nego drugi i videces dase isplati.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
a jel bi moglo to isto samo sto bih boile prelio mesavinom cls(sbs) i melase(nutra) a mozda jos i selmon oil ili hemp oil[/quote

 

Sto se tice melase koristio biga samo cist bez mesanja cls kao sto tije kolega vec napisao.Salmon oil ti mogu toplo preporuciti za prelivanje i dipovanje boile samo im daj dovoljno vremena dase natope u ulju. Jaga licno koristim i na divljim i na polu divljim jezerima funkcionira svugde i u leto i zimi. Nemoj verovati sve sto ljudi pisu nego skupi hrabrost i radi nesto drugacije nego drugi i videces dase isplati.

citam malo ovo o melasi i mozda sam neke postove krivo shvatio jer ne poznajem sve clanove foruma pa mozda je i neko sprdanje u pitanu ;) 

da napisem par rijeci o melasi posto vidim da ima dosta natjerivanja oko prave i neprave melase. Ja osobno godisnje prodam u HR oko 2000 litara melase iskljucivo za saranski ribolov, te jos 500injak litara godisnje u EU posaljem.

jednom tjedno sam u postrojenju gdje se to proizvodi, i odgovorno tvrdim da ne postoji melasa za ribolov, takvo postrojenje nema ni nutra ni rh ni nitko..to je prekompliciran proces da bi se oni upustali u to,a to je samo jedan proizvod (sta mozda imaju i mljekaru za vitamelo ili kazeini ili tvornicu ribe tipa Adria Zadar koja zaposljava 500 ljudi i od toga 150 radi na ribljaku) na melasi mora raditi 50 ljudi, od tehnologa, biologa, pneumaticara, majstora koje kakvih, da ne nabrajam, bude tu svakakvih pizdarija, nece da iscuri jer je temp malo manja od optimalne pa je pregusta i slicno..SVI renomirani brandovi uzimaju OVU kako mi kazem obicnu melasu i istu tu driblaju, muckaju, mjesaju itd..

p.s. u ulaznoj knjigi na porti kad sam se upisivao ovaj tjedan (firma, broj registracije itd) sam vidio jednu firmu upisanu koja proizovdi mamce, da je bila par sati prije mene i dosla po melasu i jos neke proizvode 8)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

i ja isto mislim da je tako , i ne samo za melasu vec za vecinu komponenti , kolko sam procitao zato je i solar prestao da "proizvodi" tj pakuje enchovi extrakt jer je fabrika ili labaratorija koja je to pravila za njih (da li samo ili za jos nekog drugog nzm) prestala da radi.

Link to comment
Share on other sites

p.s. u ulaznoj knjigi na porti kad sam se upisivao ovaj tjedan (firma, broj registracije itd) sam vidio jednu firmu upisanu koja proizovdi mamce, da je bila par sati prije mene i dosla po melasu i jos neke proizvode 8)

Da nije masterbih dolazio po svoju melasu hahahahahaha

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Steamroller,

Posto si me spomenuo, evo da uljudno i odgovorim, odnosno samo da kopiram jedan malio dio (vazniji) svog odgovora u vezi melase koji sam pisao ranije na drugom forumu.

Jednostavno ne zelim da ulazim u neke rasprave sa ljudima koji se bave rekreativnim ribolovom, a ne eksperimentalnim.

Ne zato sto ih podcjenjujem vec zato sto nismo na istim talasnim duzinama, a nevolim da se prepirem i nekome nesto dokazujem jer za to nemam vremena.

Tako da se neko ne nadje uvrijedjen sto ponekad neke teme zaobidjem..

 

 

Ona se dobija iz razno raznih derivata, a naj poznatija je ona iz Secerne repe, Secerne trske i Grozdja.

Sama kvaliteta zavisi od zrelosti secerne repe, trske itd.., ali i samim cinom obrade!

Neke firme na vas zahtjev mogu da obrade melasu po vasim zeljama http://masterbih.com/forum/images/smilies/namiguje.gif

Melasa za stoku je pretezno losije kvalitete i ribe ju u vecini slucajeva osjecaju kao "gorko", zato rezultati nisu isti kao kod neke od saranske brendirane firme!

Iako ima veliku koncentraciju secera, tu gorcinu je nemoguce skriti i rezultati su tokom ribolova losi.

Nemojte se zavaravati da je ona Melasa koja je nama ugodnog okusa zanimljiva i ribama, to je totalno pogresno!

Zato se odma u startu razlikuje melasa po cijeni, a kasnije i po necemu drugom, odnosno po svom nutricionistickom sastavu.

Melasa se koristi u industriji, pa cak i u nekim naizgled cudnim stvarima, ali to je manje bitno za nas.

Sto se tice ribolova, evo par podataka koji mogu da budu od koristi:

 

Stara teorija (literatura i naucna istrazivanja do 2002) i srednja ocjena za (20 grama):

58 kcal

14,95g ugljikohidrata

11,1g secer

 

Nova istrazivanja i poredba kvaliteta Melase (Knjiga i testovi iz 2012 godine):

 

Kolicina % - procenat u Melasi koji se moze dobiti posebnom obradom:

Protein: Raspon se krece od 5,1% do nevjerovatnih 78%

Secer: 4% pa sve do 65%

 

Vezivanja i uklapanja u druge supstance su izvodljiva, ali uz kontrolu i posebnu obradu te izvor, tj. vrstu jer nijedna nije ista, pogotovo za daljnju obradu itd.

Danas je Melasa jedan od neizostavnih derivata prilikom izrade suplemenata, a neke vrste imaju fantastican omjer aminokiselina, razgradivih proteina-bjelancevina itd..

 

 

 

bez uvrede, ali ovo podvuceno je stvarno jedna velika glupost...

nekad je bolje nista nenapisati nego ispalti glupost ovako

za melasu koju ja nabavljam i prodajem (a vjerujem da je melasa i u ostalim exyu seceranama slicna, ako ne i identicna) ljudi koji se bave proizvodnjom boili, peleta i renomirane su firme u Njemackoj i Austriji su mi osobno rekli da se nasa melasa ne moze mjeriti po gustoci i kvalitet, postotku betaina i amino kiselina sa bilo kojom razvodnitom nutrinom ili vde ili slicnom..zato i uzimaju sa podrucja exyu, u ovom slucaju HR jer smo u EU i nema carine..

 

Edited by hrvatskiovcar
Link to comment
Share on other sites

Citam ali ne mogu da povezem ko je napisao da je razvodnjena Nutrabaitsova i VDE melasa?

sorry sto kasnije odgovaram, bio sam na putu, nije nitko ovdje napisao da je razvodnjene..krivo si procitao..

za melasu koju ja nabavljam i prodajem (a vjerujem da je melasa i u ostalim exyu seceranama slicna, ako ne i identicna) ljudi koji se bave proizvodnjom boili, peleta i renomirane su firme u Njemackoj i Austriji su mi osobno rekli da se nasa melasa ne moze mjeriti po gustoci i kvalitet, postotku betaina i amino kiselina sa bilo kojom razvodnitom nutrinom ili vde ili slicnom..zato i uzimaju sa podrucja exyu, u ovom slucaju HR jer smo u EU i nema carine..

ovo sam bio napisao pa si na to mozda mislio.. :good:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...