Jump to content

Melasa


Guest vladan

Recommended Posts

Melasa šećerne repe

 

Melasa šećerne repe nastaje kao ostatak pri proizvodnji rafiniranog šećera iz šećerne repe.

Pored visokog udela šećera (od 45 do 50%), melasa sadrži čitav niz minerala,

vitamina, aminokiselina, masnih kiselina, belančevina,  pospešuje prehranu kod životinja.

 

 Maltex

 

Malteks je prirodni proizvod dobijen ekstrakcijom celog zrna ječmenog slada.

Bogat je maltozom i predstavlja odličnu zamenu za beli šećer i med . Sastav: maltoza,

glukoza, fruktoza, maltotrioza, belančevine, minerali (Na, K, P, Ca, Mg, Fe),

vitamini (kompleks B vitamina, E, provitamin vitamina A)

 

1 mera secera otprilike  kao 1.5 mera melase ili maltexa

hvala puno!!!!!!  :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nabavio sam neku količinu melase iz fabrike  :yahoo:  i sad bi da malo eksperimentišem :crazy: , vidm da je preporuka nekih 30ml po Kg miksa i da mo že da se tretira i spolja. Dali je to ok merka i za divlju vodu?

Ja Melasu nikad nisam merio u ml ja uvek od prilike na mlak spod mix da se ona lepo rastopi i da je spod mix uvuce u sebe. Meni se Carpix u kombinaciji sa Melasom jako lepo pokazao!

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ja Melasu nikad nisam merio u ml ja uvek od prilike na mlak spod mix da se ona lepo rastopi i da je spod mix uvuce u sebe. Meni se Carpix u kombinaciji sa Melasom jako lepo pokazao!

Ok za spod bi bilo i glupo da se meri ;)  ali pitanje je bilo za boili. A sa Carpix će probamo :good:

Link to comment
Share on other sites

Ok za spod bi bilo i glupo da se meri ;)  ali pitanje je bilo za boili. A sa Carpix će probamo :good:

Unutra sam je stavljao do 40ml ali nisam primetio razliku (sa i bez nje) u kolicini upecane ribe. Spolja je odlicna da se preliju boile da odstoje sat dva pa se pospu nekim praskastim aditivom ili praskastom hranom,ribljim brasnom.... u toplijoj vodi se dobije vrlo zanimljiv efekat. Ovu foru sam pokupio od nekog sa foruma samo se nesecam ko je o tome pisao.....

Link to comment
Share on other sites

Quote

Unutra sam je stavljao do 40ml ali nisam primetio razliku (sa i bez nje) u kolicini upecane ribe. Spolja je odlicna da se preliju boile da odstoje sat dva pa se pospu nekim praskastim aditivom ili praskastom hranom,ribljim brasnom.... u toplijoj vodi se dobije vrlo zanimljiv efekat. Ovu foru sam pokupio od nekog sa foruma samo se nesecam ko je o tome pisao.....

Možda se prilikom kuvanja gube svojstva zato sam i pitao kolika je merka i mislio sam da ih dodatno tretiram potapanjem, dipovanjem a da ih onda kako si i sam naveo pospem iliti obložim pa čak i samim miksom da bi prilikom potapanja se sporije otpuštala i stvarala maglu oko mamca :crazy:

Kkakve si rezultate imao na divljim vodama sa spolja tretiranim boiliem :D dali je bila primetna razlika?

Link to comment
Share on other sites

Dodatkom melase u neodgovarajuci miks, necete biti u mogucnosti da rolate boile, tj. imat cete probleme sa rolanjem.

Samo odgovarajuci miksevi mogu da podnesu melasu dok drugi postanu uzasni.

5-10ml po kilogramu miksa je sasvim ok, a maksimalno 20ml.

Ovo govorim za Masterbih Molasses, jer nije svaka ista.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Melasa zapravo igra ulogu Betain + Sweetener. E sad šta je efikasnije, to je teško proceniti. Mada kažu da ta melasa iz šećerane nije najbolja stvar, bolje je uzimati onu melasu koja je "ciljno pravljena za ribe". A i tu je tržište i kvalitet raznovrstan.
 

Link to comment
Share on other sites

Melasa zapravo igra ulogu Betain + Sweetener. E sad šta je efikasnije, to je teško proceniti. Mada kažu da ta melasa iz šećerane nije najbolja stvar, bolje je uzimati onu melasu koja je "ciljno pravljena za ribe". A i tu je tržište i kvalitet raznovrstan.

 

Koja od renomiranih firmi pravi Melasu pa je TA bolja od one iz secerane?? Mozda Nutra ili CC .... ima svoju fabriku za preradu secerne repe pa prave Melasu za pecanje? Ja licno koristim Melasu iz secerane i imam i Nutrinu i potpisujem da je ona iz secerane gusca,sladja i ima intenzivniji miris od Nutrine!

A mozda ti znas nesto sto ja ne znam pa mi molim te pojasni zasto je bolja FIRMIRANA ( razblazena) Melasa od one iz secerane?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To što tebi ima intenzviniji miris to je jedna stvar, a drugo je šta riba oseća.
Mene zanima.... ako si koristio melasu od nutre i iz šećerane, što odmah nisi napisao sa kojim se imao više sreće? To bi bio vredan korisnički savet.
I ja sam napisao "Mada kažu da....." E sad što se tako priča ne znam, ali ako saznam, javim ti. Siguran sam da svako ima svoju priču, treba svakog saslušati....
Možda Masterbih može da objasni...

Link to comment
Share on other sites

Da te citiram! Napisao si :Mada kažu da ta melasa iz šećerane nije najbolja stvar, bolje je uzimati onu melasu koja je "ciljno pravljena za ribe". A i tu je tržište i kvalitet raznovrstan.

Tvrdim da ne postoji Melasa koja se pravi ciljano za ribe. Ako nisi probao obe onda nemoj savetovati ljude da BACAJU pare na razblazenu Melasu od renomiranih firmi jer je to ona ista Melasa iz secerane samo malo razblazena!!!

Ja sam koristio i Nutrinu i Melasu iz secerane i iz cistog iskustva kazem da je ona iz secerane koncentrovanija i po meni kvalitetnija od Nutrine!! A razlika u ceni je ogromna.

Na forumu ima dosta mladih ljudi (Pocetnika) koji upijaju svaki post koji se napise i trose gomilu novca na gluposti koje razni strucnjaci ovde ili na nekom drugom forumu napisu ( to znam iz licnog iskustva) pa se nekako osecam obaveznim da se ovakve zablude razrese!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ti još uvek nisi napisao sa kojim si imao više iskustva. Sa kupovnom brendiranom ili sa onom iz šećerana. Mene samo to zanima.

 

Ja mogu savetovati bilo šta želim zar ne? Zato se ovo zove forum... osim ako je to zabranjeno. Neprijatno mi je da "moderator" na kraju svake svoje rečenice ima par uzvičnika......
Da li će neko verovato tebi zato što imaš 800+ postova ili meni zbog 40 opširnijih postova je na ostalima da odluče zar ne?

Moj predlog na primer je da se ne koristi melasa uopšte (ni kupovna ni sirova iz šećerane), ako te toliko zanima moj ugao na sve to. Betain + Sweetener i to je to.
Može neka razblažena melasa na partikle..... Ono što sam na napisao "da sam čuo" je na temu melase.

Hoće ti sad smetati i to što predlažem da se melasa uopšte ne koristi?

Link to comment
Share on other sites

Citiram sebe: Tvrdim da ne postoji Melasa koja se pravi ciljano za ribe. Ako nisi probao obe onda nemoj savetovati ljude da BACAJU pare na razblazenu Melasu od renomiranih firmi jer je to ona ista Melasa iz secerane samo malo razblazena!!!

Samim tim sam rekao da je POMENI bolja Melasa iz secerane.

Kome ce ljudi verovati tebi ili meni je nebitno,ja imam 800 postova ( po meni to je totalno nevazno ko koliko postova ima jer to nista ne govori sem da je redovan na forumu)a ti u svom potpisu imas renomiranu firmu tako da bi ti trebao da delis samo korisne i prakticne savete i da tako opravdas svoj CT za koji pecas i zastupas.A ja sam ovde prvo ribolovac i pisem  iz svog iskustva i totalno je nevazno sto sam moderator.

Sto se mene tice ja stavljam tacku na ovu raspravu,Melasa je Melasa samo se ambalaza placa NE POSTOJI MELASA PRAVLJENA ZA RIBE!

Link to comment
Share on other sites

Nevezano što si moderator? To što si moderator zapravo predstavljaš forum, verovao ili ne.
Bio sam svojevremeno moderator na drugom forumu, sad sam zbog obaveza samo član redakcije.
Znamo kako to sve ide, i napušavanje korisnika nikad nije bio u opisu moderatorskog posla.
I ne vidim razloga zašto opet moramo da trujemo temu sa ovakvim stvarima, nažalost na insistiranje moderatora. Ja sam rekao svoje,
ti se rekao svoje, ne vidim razloga da me opet napadaš u drugoj temi, posle onoga sa "pripremanjem kukuruza".

Što se melase tiče, i ja ću sebe da ponovim "ja sam tako čuo, kad saznam više, javljam".

Link to comment
Share on other sites

Ja sam vec rekao da sam to napisao kao ribolovac a ne kao moderator. Ja tebe ne napadam nego me vredja kao ribolovca naziv MELASA SPECIJALNA ZA RIBE! Vec dugo ne verujem u Deda Mraza tako da to ne bi proslo bez mog komentara i da nisam moderator. Ja tebe nisam napao ni u jednoj temi i nemam nista protiv tebe kao coveka ( ne poznajem te ..) vec na tvoje pisanje i navodjenje ljudi da bacaju pare na gluposti.

Toliko od mene.

Link to comment
Share on other sites

u nutrinoj fabrici pored one shupe gde prave boile sto smo imali prilike da vidimo,tamo iza ima jedna haj tek gradjevina montazna hala od 2000kvadrata koju su napravili za preradu secene repe i za izradu melase za pecanje. A to je i specijalna secerna repa koja se specijalno pravi za specijalnu izradu melase za pecanje.

a ti bily ako si modernator,a nisi video tu farbiku i nisi cuo da to postoji nemoj da pricas da nema specijalna melasa...
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Steamroller,

Posto si me spomenuo, evo da uljudno i odgovorim, odnosno samo da kopiram jedan malio dio (vazniji) svog odgovora u vezi melase koji sam pisao ranije na drugom forumu.

Jednostavno ne zelim da ulazim u neke rasprave sa ljudima koji se bave rekreativnim ribolovom, a ne eksperimentalnim.

Ne zato sto ih podcjenjujem vec zato sto nismo na istim talasnim duzinama, a nevolim da se prepirem i nekome nesto dokazujem jer za to nemam vremena.

Tako da se neko ne nadje uvrijedjen sto ponekad neke teme zaobidjem..

 

 

Ona se dobija iz razno raznih derivata, a naj poznatija je ona iz Secerne repe, Secerne trske i Grozdja.
Sama kvaliteta zavisi od zrelosti secerne repe, trske itd.., ali i samim cinom obrade!
Neke firme na vas zahtjev mogu da obrade melasu po vasim zeljama http://masterbih.com/forum/images/smilies/namiguje.gif
Melasa za stoku je pretezno losije kvalitete i ribe ju u vecini slucajeva osjecaju kao "gorko", zato rezultati nisu isti kao kod neke od saranske brendirane firme!
Iako ima veliku koncentraciju secera, tu gorcinu je nemoguce skriti i rezultati su tokom ribolova losi.
Nemojte se zavaravati da je ona Melasa koja je nama ugodnog okusa zanimljiva i ribama, to je totalno pogresno!
Zato se odma u startu razlikuje melasa po cijeni, a kasnije i po necemu drugom, odnosno po svom nutricionistickom sastavu.
Melasa se koristi u industriji, pa cak i u nekim naizgled cudnim stvarima, ali to je manje bitno za nas.
Sto se tice ribolova, evo par podataka koji mogu da budu od koristi:

Stara teorija (literatura i naucna istrazivanja do 2002) i srednja ocjena za (20 grama):
58 kcal
14,95g ugljikohidrata
11,1g secer

Nova istrazivanja i poredba kvaliteta Melase (Knjiga i testovi iz 2012 godine):

Kolicina % - procenat u Melasi koji se moze dobiti posebnom obradom:
Protein: Raspon se krece od 5,1% do nevjerovatnih 78%
Secer: 4% pa sve do 65%

Vezivanja i uklapanja u druge supstance su izvodljiva, ali uz kontrolu i posebnu obradu te izvor, tj. vrstu jer nijedna nije ista, pogotovo za daljnju obradu itd.
Danas je Melasa jedan od neizostavnih derivata prilikom izrade suplemenata, a neke vrste imaju fantastican omjer aminokiselina, razgradivih proteina-bjelancevina itd..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hvala na opširnom objašnjenju! Izgleda da "nisam lud" i melasa koju pakuje Nutrabaits, CC Moore, MASTERBIH itd, stvarno nije "obična melasa" koju dobijaš sa "dobar dan rođače koji radiš u šećerani, treba mi kilo melase".
Hvala još jednom. Postoji jedno pet-šest vrsta melase koji si dobijaju raznim procesima, tamo, svetlo, sa sumporom, bez sumpora... bla bla bla. Ne bi firme pakovale melasu i prodavale, a da nisu uložili malo vremena u neko istraživanje.

Link to comment
Share on other sites

melasu koristim jako dugo. ispocetka iz prodavnica, a vec 6 g.iz secerana, preko nekih distrbutera stocne hrane. sada kantu od 25kg placam 750din. nisam primetio razliku, možda je ima, ali razlika u ceni je velika. madjijam sa njom svasta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hvala na opširnom objašnjenju! Izgleda da "nisam lud" i melasa koju pakuje Nutrabaits, CC Moore, MASTERBIH itd, stvarno nije "obična melasa" koju dobijaš sa "dobar dan rođače koji radiš u šećerani, treba mi kilo melase".

Hvala još jednom. Postoji jedno pet-šest vrsta melase koji si dobijaju raznim procesima, tamo, svetlo, sa sumporom, bez sumpora... bla bla bla. Ne bi firme pakovale melasu i prodavale, a da nisu uložili malo vremena u neko istraživanje.

Naravno da nije!

Ova iz šećerane nije razvodnjena.

A i glupani prave lošiju za krave i bikove koje mogu vrijediti i više tisuča eura  nego za ribe koje su ipak bitnije.

Jer šta  ako sjebeš par stotina visoko mlječnih  krava naspram utamničenog šarana koji jede niz "ništetnih produkata".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Steamroller,

Posto si me spomenuo, evo da uljudno i odgovorim, odnosno samo da kopiram jedan malio dio (vazniji) svog odgovora u vezi melase koji sam pisao ranije na drugom forumu.

Jednostavno ne zelim da ulazim u neke rasprave sa ljudima koji se bave rekreativnim ribolovom, a ne eksperimentalnim.

Ne zato sto ih podcjenjujem vec zato sto nismo na istim talasnim duzinama, a nevolim da se prepirem i nekome nesto dokazujem jer za to nemam vremena.

Tako da se neko ne nadje uvrijedjen sto ponekad neke teme zaobidjem..

 

 

Ona se dobija iz razno raznih derivata, a naj poznatija je ona iz Secerne repe, Secerne trske i Grozdja.

Sama kvaliteta zavisi od zrelosti secerne repe, trske itd.., ali i samim cinom obrade!

Neke firme na vas zahtjev mogu da obrade melasu po vasim zeljama http://masterbih.com/forum/images/smilies/namiguje.gif

Melasa za stoku je pretezno losije kvalitete i ribe ju u vecini slucajeva osjecaju kao "gorko", zato rezultati nisu isti kao kod neke od saranske brendirane firme!

Iako ima veliku koncentraciju secera, tu gorcinu je nemoguce skriti i rezultati su tokom ribolova losi.

Nemojte se zavaravati da je ona Melasa koja je nama ugodnog okusa zanimljiva i ribama, to je totalno pogresno!

Zato se odma u startu razlikuje melasa po cijeni, a kasnije i po necemu drugom, odnosno po svom nutricionistickom sastavu.

Melasa se koristi u industriji, pa cak i u nekim naizgled cudnim stvarima, ali to je manje bitno za nas.

Sto se tice ribolova, evo par podataka koji mogu da budu od koristi:

 

Stara teorija (literatura i naucna istrazivanja do 2002) i srednja ocjena za (20 grama):

58 kcal

14,95g ugljikohidrata

11,1g secer

 

Nova istrazivanja i poredba kvaliteta Melase (Knjiga i testovi iz 2012 godine):

 

Kolicina % - procenat u Melasi koji se moze dobiti posebnom obradom:

Protein: Raspon se krece od 5,1% do nevjerovatnih 78%

Secer: 4% pa sve do 65%

 

Vezivanja i uklapanja u druge supstance su izvodljiva, ali uz kontrolu i posebnu obradu te izvor, tj. vrstu jer nijedna nije ista, pogotovo za daljnju obradu itd.

Danas je Melasa jedan od neizostavnih derivata prilikom izrade suplemenata, a neke vrste imaju fantastican omjer aminokiselina, razgradivih proteina-bjelancevina itd..

Daj neki link da vidim to istraživanje.

Link to comment
Share on other sites

melasu koristim jako dugo. ispocetka iz prodavnica, a vec 6 g.iz secerana, preko nekih distrbutera stocne hrane. sada kantu od 25kg placam 750din. nisam primetio razliku, možda je ima, ali razlika u ceni je velika. madjijam sa njom svasta.

I jel ti pecalo na tu melasu kad si je koristio ? :D Posto ovde izgleda ako ne kupis bilo koji proizvod koji nije firmiran da ne mozes upecati ribu ili je gorko pa riba bezi sa hranilista i ostale gluposti :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...