Jump to content

Boila Za Prolece


igorcarp88

Recommended Posts

Ako preteras sa aromom onda nista i od najboljeg mixa.Ako neka kombinacija hemije neide dobro opet si pogreshio.Ima dosta polemike.

Divlja voda nece moci nikad da se poredi sa komercijalom :) retko ko na komercijali peca na natur boilu svi stavljao sve i svacega samo da bi sto vise izvadili dok na divljim vodama ili se ne stavlja aroma ili se stavi minimalno tek tek da mirise boila :) a razmisljam nesto kad citam u m1 boili mix ne predstavlja nikakvu ulogu samo dobro izbalansirana hemija :)

Link to comment
Share on other sites

Ako se malo dublje zagrebe po nauci o boilama i njenom strukturom,najvise do 5% ulogu igra aroma,sve ostalo je vaznije i sa vecim procentom daje ribu i hvata.

Mnogo zabluda postoje,a pogotovo oko arome koja je,koliko,cija itd.Saran ne oseca arome kao mi ni priblizno tako da je suludo pricati i ulaziti u tematiku daljeg razjasnjenja.

Aromu koristite ali ne ocekujte da ona hvata ribu a da je sve drugo zapostavljeno!

Link to comment
Share on other sites

Quote

Divlja voda nece moci nikad da se poredi sa komercijalom :) retko ko na komercijali peca na natur boilu svi stavljao sve i svacega samo da bi sto vise izvadili dok na divljim vodama ili se ne stavlja aroma ili se stavi minimalno tek tek da mirise boila :) a razmisljam nesto kad citam u m1 boili mix ne predstavlja nikakvu ulogu samo dobro izbalansirana hemija :)

 

 

Bozo i te kako da je vazan mix, naprotiv puno puta ti je mix vazniji nego hemija,ponekad solo mix sa minimalno hemije bolje odradjuje posao nego neki sa preteranom hemijom pogotovo na divljoj vodi,a m1 je posebna prica tu netreba polemisati, probano vise puta da se napravi neki mix sa aromom i hemijom m1 ali nikad nije bio dobar ko original m1 mix  :)

Link to comment
Share on other sites

U prvom kontaktu sa boilom koju ste napravili presudnu ulogu da li ce je saran uzeti ili nece igra upravo aroma.Cak i na dugotrajnim kampanjama ako je hraniliste dobro odradjeno.kvalitetnim boilama i partiklima,na udici moze da bude boila od praznog mixa sa aromom i pecace kao luda.Silikonski kukuruz nema nikakvu ''nutritivnu vrednost''ali na dobrom hranilistu(koje ne mora obavezno biti hranjeno boilama)daje odlicne rezultate-silikon koji je natopljen aromom.Jos jedan primer,izuzetan mix sa malo arome-takva boila prija saranu,on je rado uzima ali dipovanjem boile na udici na dnu je istaknemo kao jace namirisanu i on je pre uzme.Nikako ne tvrdim da sve drugo nije vazno, naravno da jeste i te kako,ali aroma ima mnogo veci uticaj na lovnost od tih pet posto.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

U prvom kontaktu sa boilom koju ste napravili presudnu ulogu da li ce je saran uzeti ili nece igra upravo aroma.Cak i na dugotrajnim kampanjama ako je hraniliste dobro odradjeno.kvalitetnim boilama i partiklima,na udici moze da bude boila od praznog mixa sa aromom i pecace kao luda.Silikonski kukuruz nema nikakvu ''nutritivnu vrednost''ali na dobrom hranilistu(koje ne mora obavezno biti hranjeno boilama)daje odlicne rezultate-silikon koji je natopljen aromom.Jos jedan primer,izuzetan mix sa malo arome-takva boila prija saranu,on je rado uzima ali dipovanjem boile na udici na dnu je istaknemo kao jace namirisanu i on je pre uzme.Nikako ne tvrdim da sve drugo nije vazno, naravno da jeste i te kako,ali aroma ima mnogo veci uticaj na lovnost od tih pet posto.

APSOLUTNO  se slazem :good:

Link to comment
Share on other sites

Za jednodnevna pecanja mix mozda i nije toliko bitan,Jednom u razgovoru sa tamo nekim ribolovcem na Adu Safari rekli su mi da dok saran ukapira da moj mix nevalja ja cu biti kuci na spavanje.,ja i danas verujem u to.Za takav nacin pecanja pre bi posvetijo paznju gde da bacim hranu i da plasiram mamac,isto bitna je i aroama

Link to comment
Share on other sites

uzmi neki domaci ili kupovni mix sam odluci i napravi sve isto sa hemijom ili bez hemije,i stavi 3 razlicite arome. Napravi 3 boile sve isto samo arome drugacije i probaj.I onda ces videti da li ima uticaj aroma ili nema. Videces razliku neku vise uzima neku manje,neku bolje danju neku nocu,neku kad je oblacno nekad kad je sunce... 

Mislim ko ima vremena i zelje da experimentise ovako ce da dobije najpouzdaniju informaciju

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Po meni da bi napravili takvu podelu na mix i hemiju treba da razgraničimo da li je jednodnevno pecanje ili visednevno,da li je komercijala ili divlja voda. Ali opet je pravilo da nema pravila,meni se desavalo na Conoplji npr da smo dipovali boilu direktno u Cranberry aromu i saran je uzimao jako dobro ( Niko i Ivan su to probali) a opet do nas je pecao Deni 90 na svoju Belu cokoladu koja jedva da se oseca na istu. A opet jeo je i Triggu Ice aromatizovani po PS-u! Pravilo je da nema pravila!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ja mogu da kazem da ima veze aroma i to dosta , jer uzmimo primer kukuruza iz teglice tj. cuka . sto se tice boje na dubini od 7-8 m saran jedva razlikuje boju  . a zasto onda jede skoljku ili med a jagodu ili vanilu ne. pa to vam je primer da je aroma takodje presudna ali ujedno mnogo bitan faktor u kojim kolicinama je stavljamo jer znamo da saran ima doosta jace culo od nas. a imamo i jos jedan primer kad stavimo na jednom stapu med cuk a na drugom isto med nekog drugog proizvodjaca i cuk jede a ovaj drugi ne . pa sta je onda? dali je aroma ista ? iako nama deluje med je med?

Link to comment
Share on other sites

Quote

uzmi neki domaci ili kupovni mix sam odluci i napravi sve isto sa hemijom ili bez hemije,i stavi 3 razlicite arome. Napravi 3 boile sve isto samo arome drugacije i probaj.I onda ces videti da li ima uticaj aroma ili nema. Videces razliku neku vise uzima neku manje,neku bolje danju neku nocu,neku kad je oblacno nekad kad je sunce... 

Mislim ko ima vremena i zelje da experimentise ovako ce da dobije najpouzdaniju informaciju

 

Upravo ovako mislim da je najbolje videti koliko aroma ima uticaja na lovnost boile. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

U prvom kontaktu sa boilom koju ste napravili presudnu ulogu da li ce je saran uzeti ili nece igra upravo aroma.Cak i na dugotrajnim kampanjama ako je hraniliste dobro odradjeno.kvalitetnim boilama i partiklima,na udici moze da bude boila od praznog mixa sa aromom i pecace kao luda.Silikonski kukuruz nema nikakvu ''nutritivnu vrednost''ali na dobrom hranilistu(koje ne mora obavezno biti hranjeno boilama)daje odlicne rezultate-silikon koji je natopljen aromom.Jos jedan primer,izuzetan mix sa malo arome-takva boila prija saranu,on je rado uzima ali dipovanjem boile na udici na dnu je istaknemo kao jace namirisanu i on je pre uzme.Nikako ne tvrdim da sve drugo nije vazno, naravno da jeste i te kako,ali aroma ima mnogo veci uticaj na lovnost od tih pet posto.

I obican stiropor (bez arome)kuglica hvata ribu,tako da i dalje tvrdim da do 5% aroma igra ulogu u lovnosti boile.Ako podjemo redom po primerima,nadipovana boila radi brze,a zasto se boile stavljaju u kanticu i pecaju kad odstoje i po nekoliko sati ako je dip uvek jaci i brzi da ga uzme saran?Ako je spod dobar i privukao ribu u tome nema problema na cega cemo ga pecati u obilju hrane.

Da se polemika ne bi vodila mnogo dublje,svako ima svoje iskustvo i misljenje ali ne moze se sa 100% tvrditi nista od ovog jer ne znamo bit sarana.

Link to comment
Share on other sites

niko nije rekao da aroma nije bitna... aroma je bitan atraktor... ali ista aroma na razlicitim miksevima kombinovanih sa razlicitom hemijom ima drugaciji miris tj smek... razlicite doze iste arome razlicito love... razlicit nosioc arome ili dipa razlicito siri miris u vodi i razlicito lovi... tako da ako neko peca na bananu ne znaci da ce "tvoja" boila sa aromom banane ili dip banane koji imas u torbi davati ribu... pored toga, x puta sam se nasao u situaciji da vise ljudi istog dana na istoj vodi peca istim mamcima a nemaju ni priblizno slicne rezultate... aroma je vazan faktor, ali ima jos 50 jednako vaznih i vaznijih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li je neko ubacivao alkohol u boile za rano prolece dok je voda jos hladna zbog boljeg sirenja mirisa? Ako jeste zanima me koliko ml i da li se radi o 100% alkoholu?

2-3 mililitra sam ubacivao na 1kg  za hladniju vodu  70%alkohola e sad dal bi radile isto i bez toga nmg da tvrdim, ali tako kazu  ovi sto "znaju" da je 3ml prava doza

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

niko nije rekao da aroma nije bitna... aroma je bitan atraktor... ali ista aroma na razlicitim miksevima kombinovanih sa razlicitom hemijom ima drugaciji miris tj smek... razlicite doze iste arome razlicito love... razlicit nosioc arome ili dipa razlicito siri miris u vodi i razlicito lovi... tako da ako neko peca na bananu ne znaci da ce "tvoja" boila sa aromom banane ili dip banane koji imas u torbi davati ribu... pored toga, x puta sam se nasao u situaciji da vise ljudi istog dana na istoj vodi peca istim mamcima a nemaju ni priblizno slicne rezultate... aroma je vazan faktor, ali ima jos 50 jednako vaznih i vaznijih.

A kakav miris ima na silikonu?Na duzim kampanjama mix igra veliku ulogu ali samo u boilama kojima hranis dobro pronadjeno i pripremljeno mesto,na udici moze biti namirisan silikonski mamac naravno istom aromom kao i boile za prihranu samo malo pojacan.Na kratkotrajnom pecanju mix ama bas nista ne znaci,na prazan mix sa dobro izbalansiranom hemijom ces se napecati i te kako.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

I obican stiropor (bez arome)kuglica hvata ribu,tako da i dalje tvrdim da do 5% aroma igra ulogu u lovnosti boile.Ako podjemo redom po primerima,nadipovana boila radi brze,a zasto se boile stavljaju u kanticu i pecaju kad odstoje i po nekoliko sati ako je dip uvek jaci i brzi da ga uzme saran?Ako je spod dobar i privukao ribu u tome nema problema na cega cemo ga pecati u obilju hrane.

Da se polemika ne bi vodila mnogo dublje,svako ima svoje iskustvo i misljenje ali ne moze se sa 100% tvrditi nista od ovog jer ne znamo bit sarana.

Stiropor je mamac za belu ribu,drzanje boili u kantici sa

vodom uzetom sa mesta gde pecas je jako dobra prica zato sto ubrzava

boilu,ponistavas vreme koje joj treba da pocne da pusta aromu i sve

drugo sto treba u vodu.Ali i dalje je aroma prisutna pa ce na istom

mix-u neku aromu bolje uzimati a neku nece uopste.U prolecnom mamcu se

izbegavaju arome na bazi ulja,koriste se alkoholne i na bazi propilenglikola bas zbog sto boljeg rasprostiranja u vodi.Culo mirisa je jako bitno i kod ljudi prilikom izbora hrane tako da ne vidim razlog da tako ne bude i kod sarana.Prvi signal da bi nesto probao je dobar miris(ako nesto nema miris ili mi se ne svidja njegov miris nece mi pasti na pamet da ga probam),posle toga ukus odigra presudnu ulogu da li nastaviti,onda tek na kraju dolazi kako je to prijalo stomaku.Ako uspemo da sve ovo obezbedimo u boili to je dobitna kombinacija-lepo mirise,dobrog je ukusa i lako se svari.Saranu je u prolece kad je voda jos prilicno hladna dosta usporen metabolizam jer temperatura njegovog tela zavisi od okoline u kojoj pliva tako da treba koristiti lagane lako svarljive komponente i arome koje se lako rasprostiru u hladnoj vodi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Po mome misljenju u mnogome se razlikuju miksevi za divlje vode i za komercijale gde je riba uvek vestacki hranjena

Ali po mome iskustvu bar za tamis ,sa proleca se pokazali bolje bojle sa mesnim ukusom,mada smatram da je tako i za vecinu divljih voda pogotovo posle duge i hladne zime kada je izgubio na tezini i masti

Komercijalne vode,eeee to vec ide od dana do dana,od jezera do jezera.Tu pored znanja sreca duplu ulogu igra.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...