Jump to content

Merenje Temperature Vode


dcarp

Recommended Posts

A u kojoj meri i koliko bitno utice na tvoju taktiku podatak da je trenutna temperatura vode 7,2C u odnosu na situaciju kada je temperatura vode 8,7C?

Svim kolegama ribolovcima zelim u novoj godini da vise vremena provode pored vode i uzivaju a manje da se bave kvantnom fizikom i molekularnom biologijom. Manje-vise je poznato kako se lovi saran pocetkom sezone ali to zabacivanje termometra u vodu je preterivanje po mom misljenju. Bistro

Link to comment
Share on other sites

A u kojoj meri i koliko bitno utice na tvoju taktiku podatak da je trenutna temperatura vode 7,2C u odnosu na situaciju kada je temperatura vode 8,7C?

Svim kolegama ribolovcima zelim u novoj godini da vise vremena provode pored vode i uzivaju a manje da se bave kvantnom fizikom i molekularnom biologijom. Manje-vise je poznato kako se lovi saran pocetkom sezone ali to zabacivanje termometra u vodu je preterivanje po mom misljenju. Bistro

Kolega ne bih se slozio sa tobom,nije to kvantna fizika vec bitna informacija pogotovo za prolecno pecanje. Velika je razlika kada je voda npr 8C i kada je temp vode 13-14C. U prolece razlika od 2C moze dosta da utice na ishod kampanje,npr u prolece svi trazimo plicu vodu,zaliv gde nema vetra.... tu je voda toplija za ne vise od 2-3C u odnosu na ostatak jezera  i tu obicno imas mnogo vise udaraca nego u dubokoj otvorenoj vodi. Za mene temperatura vode u prolece jako bitan podatak.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sve to stoji ali ne treba ici bas u krajnosti. Ne treba ti termometar da bi znao da je voda u plicoj uvali bez strujanja nesto toplija nego na dubljim mestima. Obracam paznju na temperaturu vode ali termometar u zivotu svom nisam poneo na pecanje
Link to comment
Share on other sites

Kao sto rece kolega treba sto vise izlaziti na vodu i potruditi se i dati sve od sebe,a saran ce sigurno uzeti ako se nadje u blizini mamca.........vise puta sam se licno u to uverio!!!

14.1.2014. temperatura vode 2 stepena po merenju RHMZ Na Dunavu........ulova je bilo kod drugara,kod mene NE

Koliko po nekom temperatura igra bitnu ulogu-toliko i mesto za pecanje koje smo odabrali igra isto toliko ako ne i jos vazniju ulogu.........

Link to comment
Share on other sites

Imam termimetar koji jacim na stap i zabacujem . I bitna mi je tem vode svakako u jesen i s pocetka sezone u rano prolece da bi upravo znao gde da odaberem poziciju tj.dubinu. pogotovo ako ne poznajem vodu gde bi trebao da bude i naravno bitna mi je i temperatura zbog odabira mamca tj. Dodatka u njemu.
Link to comment
Share on other sites

Zar je bitno da li je voda Ladna bas tako precizno? pre par dana sam upecao ribu koja je bila toliko hladna da je nisam mogao drzati u rukama,kocka leda,logicno je da obitava u jako hladnoj vodi i koliko sam primetio to im ni malo ne smeta da se hrani kao da je sezona........

Link to comment
Share on other sites

Ganicu jel koristis neki termometar specijalnog oblika ili kacis klasican termometar i sa njim meris temperaturu?

koristim neki kupljen kod tome karpa kupljen kao metalna olovka sa jedne strane otvorena i ima gde se kaci najlon inace je metalni da bi brze potonuo. A kad sam polomio termometar koji se nalazi u njemu kupio sam obaj od 50 din za akvariume i ubacio ga na isto mesto u taj metalni deo.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zar je bitno da li je voda Ladna bas tako precizno? pre par dana sam upecao ribu koja je bila toliko hladna da je nisam mogao drzati u rukama,kocka leda,logicno je da obitava u jako hladnoj vodi i koliko sam primetio to im ni malo ne smeta da se hrani kao da je sezona........

 

kolika je temperatura vode kad se riba ukrtozi ? Da li je mozda neko merio ? Ja nisam merio ali obicno znam po boji vode da li se riba krece ili je potpuno mrtvilo

Link to comment
Share on other sites

A u kojoj meri i koliko bitno utice na tvoju taktiku podatak da je trenutna temperatura vode 7,2C u odnosu na situaciju kada je temperatura vode 8,7C?

Svim kolegama ribolovcima zelim u novoj godini da vise vremena provode pored vode i uzivaju a manje da se bave kvantnom fizikom i molekularnom biologijom. Manje-vise je poznato kako se lovi saran pocetkom sezone ali to zabacivanje termometra u vodu je preterivanje po mom misljenju. Bistro

Kada ti se desi da ti se riba pomjeri sa mjesta gdje pecas samo 250 m dalje, samo zato sto je sunce malo jace ugrijalo od 11 sati prije podne do 15 sati poslije podne, onda ces sigurno poceti da obracas paznju na temperaturu vodu i zanimat cete itekako gdje bi voda mogla da bude toplija za makar 1 stepen.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...pogotovo ako je tih 250m dalje od tebe jezero plice za 1m npr. i nema prepreka na obali tipa visoko drvece da blokira sunce a kod tebe debeli hlad ☺

 

U tom slucaju kopas nos na poziciji dok se saran tamo izbacuje sve u 16.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada ti se desi da ti se riba pomjeri sa mjesta gdje pecas samo 250 m dalje, samo zato sto je sunce malo jace ugrijalo od 11 sati prije podne do 15 sati poslije podne, onda ces sigurno poceti da obracas paznju na temperaturu vodu i zanimat cete itekako gdje bi voda mogla da bude toplija za makar 1 stepen.

 

Govorim o bacanju termometra u vodu a ne o temperaturi vode kao faktoru u ribolovu.
Link to comment
Share on other sites

Za one koji hoce tacno da znaju tacnu temperaturu vode ovo je pravi alat: Anaconda Fish Hawk GTM ili Fish Hawk TD. Cena je prava "sitnica". Meri temperaturu vode na svakih x stopa/metara.

Mislim da je bacanje zivinog(analognog) termometra besmisleno ako recimo i jedan stepen razlike u temperaturi ima veliki znacaj. Npr sta ako se treba meriti temp vode na recimo 100+ metara? Dok se on izvuce na obalu prodje neko vreme a time raste i greska merenja. Druga stvar je spustanje termometra iz camca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Obicna glupost u domenu teoretisanja,na jezeru riba kad legne onda je legla,deluje kao da je mrtva,eventualni uspeh zavisi jedino ako se potrefi da si u momentu kada se malo trgne ti bas na tom mestu sa udicom ispred njega! Pre neki dan sam nasao video gde ronioci naletese na 2 ribe,jedna na sred livade da kazem a druga u nekom vagonicu,mulj ih prekrio odkad miruju,jednog je drndao par puta dok se saran nije valjda probudio ili sta vec.......

Link to comment
Share on other sites

Obicna glupost u domenu teoretisanja,na jezeru riba kad legne onda je legla,deluje kao da je mrtva,eventualni uspeh zavisi jedino ako se potrefi da si u momentu kada se malo trgne ti bas na tom mestu sa udicom ispred njega! Pre neki dan sam nasao video gde ronioci naletese na 2 ribe,jedna na sred livade da kazem a druga u nekom vagonicu,mulj ih prekrio odkad miruju,jednog je drndao par puta dok se saran nije valjda probudio ili sta vec.......

Izgleda da nisi procitao prvi post. Covjek pita za pecanje i temperaturu u danima kada riba pocinje da se budi. A ne kad je u zimovniku i kad je u hibernaciji.

Link to comment
Share on other sites

Od sportskog ribolova se  pravi kvantna fizika.....kljuc uspeha je biti na vodi,onaj ko to radi cesto taj i vata ribu,1,2,3 stepena ni u prolece ne igra ulogu jer dok ti izmeris toplomerom mesto gde je recimo plicak,nahranis,zabacis i sednes dunuce neki vetric prolecni i napraviti strujanje vode koje ce rashladiti vodu i sta si radio? mrsenje muda....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam ciljno postavio pitanje za tehniku u proleće,toga ima dosta na forumu.

Mozda na komercijali mozete da predvidite ponasanje ribe ali na divljoj vodi malko teze.ti sarani sto miruju pod muljem jednog momenta moraju da se pokrenu,verujem u topliji deo vode u odnosu na onaj gde je lezao.

Pitam jer me interesuje savet iskusnijih,steta je sto nekako tema mora da skrene u vređanje i podsmeh.U svakom slučaju najviše sam pitao da bih otprilike shvatio gde gresim,jutarnje temperature vazduha ove godine sa prvim ulovima su bile su 2-3 stepena,sa prvim prepodnevnim suncem oko 6 a najveći broj poteza dolazi oko ponoći sa nekih 1 stepen temperature vazduha.pa me sad iz ovoga zbunila preporuka nekih da u zimskom periodu treba ići iskljucivo u najtoplijem delu dana.

Link to comment
Share on other sites

Od sportskog ribolova se  pravi kvantna fizika.....kljuc uspeha je biti na vodi,onaj ko to radi cesto taj i vata ribu,1,2,3 stepena ni u prolece ne igra ulogu jer dok ti izmeris toplomerom mesto gde je recimo plicak,nahranis,zabacis i sednes dunuce neki vetric prolecni i napraviti strujanje vode koje ce rashladiti vodu i sta si radio? mrsenje muda....

Hoce, vjetar ce napravit strujanje i mozda i rashladiti vodu, ali isto tako donijet ce i cestice hrane koje su ribi zanimljive. Probaj da razmisljas malo i u tom pravcu. Vjetar je i zimi nekad dobra opcija. Istina ne uvijek, ali logika u ribolovu, (po meni i mojim zapazanjima) je da nema logike.

 

Slazem se da treba biti na vodi da bi ribu uhvatio.

Po nekim teorijama riba prestaje da se hrani ispod temperature od 6 stepeni. Ja sam sam sebi dokazao da to nije tako i da su to price za malu djecu

Ko ce meni da objasni odakle to da sada kada je temperatura vode 5 stepeni na Pelagicevu ja uhvatim 6 riba na 2,3m dubini, dok na drugim dijelovima jezera ima i dubljih dijelova.

 

Ono sto jos vise izenadjuje da sam bio na vodi u trenutku kada je magla za 5 minuta prekrila jezero, a sa tom maglom si mogao komotno da osjetis da dolazi i 1 ili 2 stepena manja temperatura. No to nije sprijecilo ribu da bas uzima po toj magli i po tom zahladnjenju i to naglom.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ciljno postavio pitanje za tehniku u proleće,toga ima dosta na forumu.

Mozda na komercijali mozete da predvidite ponasanje ribe ali na divljoj vodi malko teze.ti sarani sto miruju pod muljem jednog momenta moraju da se pokrenu,verujem u topliji deo vode u odnosu na onaj gde je lezao.

Pitam jer me interesuje savet iskusnijih,steta je sto nekako tema mora da skrene u vređanje i podsmeh.U svakom slučaju najviše sam pitao da bih otprilike shvatio gde gresim,jutarnje temperature vazduha ove godine sa prvim ulovima su bile su 2-3 stepena,sa prvim prepodnevnim suncem oko 6 a najveći broj poteza dolazi oko ponoći sa nekih 1 stepen temperature vazduha.pa me sad iz ovoga zbunila preporuka nekih da u zimskom periodu treba ići iskljucivo u najtoplijem delu dana.

upravo i zato sam ti napisao da mi je najbitnije u prolecu kad riba treba da se pokrene. I to sto se menja temperatura vazduha danju nocu i ujutru to ti nije bitno jer se voda tako lako necrashladjuje i ne zagreva. Nije to deciji bazencic pa ce secugrejati na suncu tako brzo. A i to sto kazes u zadnjoj recenici tvog posta nije pravilo . Pravilo je da nema pravila meni se uglavnom javlja i ujutru u zoru i pre podne. Nema pravila zavisi gde ti je mamac i kako se riba krece. A sto se tice temperature vode i tu nema pravila sad ti je dunav na 5.5 stepeni voda a saran jos radi samo zavisi od mesta .....
Link to comment
Share on other sites

i onda taman sve isplaniras nadjes mesto, sredis ga, izmeris temperaturu , nadjes plicake ,sve lepo olistalo, ozelenelo , nahranis ma sve u fullu kad ono 1 april pocela zabrana ribolova na sarana :) pa onda mrest , pa vlaznost vazduha , pa pritisak pa saturn nije u veneri itd ... Valjda je najbitinija stvar lokacija i mesto na kome pecas . Nevidim da je temp vode bas toliko bitan faktor iz vasih iskustva i mog licno vidimo da jede i kad je temp 5c i 6c i 12c itd ... Kakve onda veze ima razlika od 1 ili 2 c ? Kada kazete da je vazna razlika od 1 ili 2c da li tako mislite zbog broja udaraca ili je nesto drugo u pitanju ? I da hajde da ostavimo po strani izdresiranog sarana sa komercijale , ovo me interesuje iskljucivo za divju vodu... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...