Jump to content

Merenje Temperature Vode


dcarp

Recommended Posts

i onda taman sve isplaniras nadjes mesto, sredis ga, izmeris temperaturu , nadjes plicake ,sve lepo olistalo, ozelenelo , nahranis ma sve u fullu kad ono 1 april pocela zabrana ribolova na sarana :) pa onda mrest , pa vlaznost vazduha , pa pritisak pa saturn nije u veneri itd ... Valjda je najbitinija stvar lokacija i mesto na kome pecas . Nevidim da je temp vode bas toliko bitan faktor iz vasih iskustva i mog licno vidimo da jede i kad je temp 5c i 6c i 12c itd ... Kakve onda veze ima razlika od 1 ili 2 c ? Kada kazete da je vazna razlika od 1 ili 2c da li tako mislite zbog broja udaraca ili je nesto drugo u pitanju ? I da hajde da ostavimo po strani izdresiranog sarana sa komercijale , ovo me interesuje iskljucivo za divju vodu... 

A sto ne dodjes na komercijalu pa vidis da li mozes da uhvatis "izdresiranog sarana" kada ti je svejedno da li je temperatura vode +- 1, 2, 3 stepena, gore, dole?

 

Jel fakat mislis da je na "divljoj" vodi i na komercijali razlicito 5 i 5, 6 i 6, 7 i 7?

Link to comment
Share on other sites

 nemoj odmah da skaces i osecas se prozvanim ,stvarno nisam imao nameru da prozivam, pricamo uopsteno, zdravlje od boga poseticu i pelagicevo . A kada sam rekao komercijala mislio sam na ove nase debeljacu , kasapsku itd ... Nisam mislio na pelagicevo . Pricamo recimo o dunavu,tamisu, nebitno uglavnom divlja voda je u pitanju.  Recimo ako imamo podatak od ganica da saran radi sada na 5.5c koja je razlika pecanja na tom istom mestu gde radi ako je temp vode 6.5c ili ajde stepen manje 4.5 ? A uzmimo u obzir da si razbio mit o tome da saran prestaje sa hranjenjem kada temp vode padne ispod 6c .Tacnije tvoja iskustva govore da se saran hrani i i da mu nije bitno ako je temp vode ispod 6c .

Tako si napisao neznam dali sam shvatio dobro ? 

Link to comment
Share on other sites

Po hmz je tem dunava 6.7 trenutno. A veruj mi saran radi . Ali je sad bas zato bitna informacija tem. Vode jer ne radi na svim mestima . Bar ne na mestima gde sam pecao pre 2 meseca. Sto znaci da se pomerio upravo zbog promene temp vode .....
Link to comment
Share on other sites

 nemoj odmah da skaces i osecas se prozvanim ,stvarno nisam imao nameru da prozivam, pricamo uopsteno, zdravlje od boga poseticu i pelagicevo . A kada sam rekao komercijala mislio sam na ove nase debeljacu , kasapsku itd ... Nisam mislio na pelagicevo . Pricamo recimo o dunavu,tamisu, nebitno uglavnom divlja voda je u pitanju.  Recimo ako imamo podatak od ganica da saran radi sada na 5.5c koja je razlika pecanja na tom istom mestu gde radi ako je temp vode 6.5c ili ajde stepen manje 4.5 ? A uzmimo u obzir da si razbio mit o tome da saran prestaje sa hranjenjem kada temp vode padne ispod 6c .Tacnije tvoja iskustva govore da se saran hrani i i da mu nije bitno ako je temp vode ispod 6c .

Tako si napisao neznam dali sam shvatio dobro ? 

Evo sad imate podatak i od mene :D .....jes da nije neka sila od sarana ali bitno da se javio

 

http://s14.postimg.org/vix6d34r1/Untitled_3.jpg

 

Ovde gde ga pecam radi i na +20 i na 2 stepna C.......ima perioda bez udarca 10-tak dana,ali zato kada naidje jato.....vezuj stapove ;)

Link to comment
Share on other sites

Znam gane imam i ja info da radi. Nego me zanima da li je stvarno toliko bitno taj 1 ili 2 stepena razlike u temp vode , a lepo je napisao carp yoyo da je pobio teoriju o tome da saran prestaje sa hranjenjem kad temp vode padne ispod 6c . Znaci po tome tu gde ga ima on se hrani . A uzmimo da je sad temp dunava 6.7c i saran radi na odredjenim mestima koja je razlika pecanja na tim istim mestima ako je temp vode stepen vise ili nize ? To me interesuje . Dunavom prolete milijarde kubika vode , saran moze da se pomeri iz bio kog razloga to je neko moje misljenje... Evo i Sale kaze da radi i na 20+ i na 2+ . Zbog cega je toliko bitna razika od 1 ili 2 stepena ? 

Link to comment
Share on other sites

 nemoj odmah da skaces i osecas se prozvanim ,stvarno nisam imao nameru da prozivam, pricamo uopsteno, zdravlje od boga poseticu i pelagicevo . A kada sam rekao komercijala mislio sam na ove nase debeljacu , kasapsku itd ... Nisam mislio na pelagicevo . Pricamo recimo o dunavu,tamisu, nebitno uglavnom divlja voda je u pitanju.  Recimo ako imamo podatak od ganica da saran radi sada na 5.5c koja je razlika pecanja na tom istom mestu gde radi ako je temp vode 6.5c ili ajde stepen manje 4.5 ? A uzmimo u obzir da si razbio mit o tome da saran prestaje sa hranjenjem kada temp vode padne ispod 6c .Tacnije tvoja iskustva govore da se saran hrani i i da mu nije bitno ako je temp vode ispod 6c .

Tako si napisao neznam dali sam shvatio dobro ? 

 

Tamam posla da se nadjem uvrijedjenim, nisi mene ni uzeo u usta, pa zato ne znam kako si zakljucio da sam se nasao uvrijedjen?

 

Pitao sam te, da li mislis da je na Dunavu razlicita temperatura vode kada je temperatura vode 6 stepeni, od tih istih 6 stepeni na jezeru, eto recimo na Maradiku?

Jel mislis da 6 stepeni na rijeci nema istu vrijednost kao 6 stepeni na jezeru? Ovo te pitam jer vidim da pominjes samo rijeku i nju nazivas divljom vodom, kao da jezera nisu divlje vode? Npr Conoplja, Maradik itd.

 

I drugo pitanje bi bilo, jesi ikad bio na vodi u takvim extremnim situacijama, pa makar i na tim manjim jezercima tipa tih vasih komercijala u Srbiji, Debeljaca, Kasapska? Kad vec njih spominjes.

 

Ako nisi, drug, prvo sto ces da uradis, spakuj stvari pa na vodu cim ti se ukaze prilika. Neces na forumima naci odgovore na ova svoja pitanja sasvim sigurno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bio sam na tim jezerima i lovio ribu bilo je izjutra i po minus 2-3 , nepricam nista napamet. A takodje sam bio i na divljim vodama na kojima sam lovio ribu tokom sezone , pa situacija nije cak ni priblizna . Nemozes reci da je saran sa dunava jednako glup kao onaj sa komercijale. to su dve razlicite stvari . Nije u pitanju polemika da li je isto 5,6,7 na komerc i da li je isto 5,6,7 na divljim vodama, isto je sto se mene tice . Mene je zanimalo da li je zaista toliko bitan taj 1 ili 2 stepena razlike ? Recimo kazes da je na pelagi bila 5c temp vode i da je naglo zahladilo i da se spustila magla a i riba i dalje uzima . Koliko bi tvoj ribolov bio bolji da je temp vode bila recimo 6c tu gde si dobija sarana ? ili koliko bi bio gori da je temp bila za stepen manje ? O tome smo pricali posto ste napisali da je mnogo vaznan i stepen razlike pa sam samo pitao zasto je vazno ? 

Link to comment
Share on other sites

JA sam bio na pecanju ponedeljak na utorak na jednom jezeru i riba grize,temperatura kao na motoru,ruke smo prali Jazak vodom koja je stajala u satoru da nebi slucajno morao u jezerskoj vodi prati,koma........Riba na jezeru je umrtvljena jer nema potrebe da pliva dok recimo na Dunavu ako zaspi moze otici u Rumuniju,verovatno je u tome razlika u aktivnosti ribe.Ovih dana i narednih dana dok led ne sabije obale reke X ljudi sasvim redovno peca sarana u Slankamenu ali ti ljudi su stalno na pozicijama i ne mere temperaturu niti bilo sta od ovoga sto se po forumima talasa,cak ne pecaju ni specijalnim zimskim i prolecnim mamcima,riba ne bira jer mora da jede!

Link to comment
Share on other sites

Bio sam na tim jezerima i lovio ribu bilo je izjutra i po minus 2-3 , nepricam nista napamet. A takodje sam bio i na divljim vodama na kojima sam lovio ribu tokom sezone , pa situacija nije cak ni priblizna . Nemozes reci da je saran sa dunava jednako glup kao onaj sa komercijale. to su dve razlicite stvari .

A ti hoces da isto pecas ljeti i zimi na istom mjestu na divljoj vodi? :D  eeee rodjaceeee

I onda se pitas zasto je bitna temperatura vode i sto to riba nije na tom mjestu zimi kao i ljeti. Odgovori su ti pred nosom sto bi se reklo, samo ih trebas zapaziti ili malko vise procitati o saranskim navikama.

 

I ne znam za tebe, ali meni saran uopste nije glupa riba, ja nisam nigdje napisao da je saran glup.

 

Link to comment
Share on other sites

JA sam bio na pecanju ponedeljak na utorak na jednom jezeru i riba grize,temperatura kao na motoru,ruke smo prali Jazak vodom koja je stajala u satoru da nebi slucajno morao u jezerskoj vodi prati,koma........Riba na jezeru je umrtvljena jer nema potrebe da pliva dok recimo na Dunavu ako zaspi moze otici u Rumuniju,verovatno je u tome razlika u aktivnosti ribe.Ovih dana i narednih dana dok led ne sabije obale reke X ljudi sasvim redovno peca sarana u Slankamenu ali ti ljudi su stalno na pozicijama i ne mere temperaturu niti bilo sta od ovoga sto se po forumima talasa,cak ne pecaju ni specijalnim zimskim i prolecnim mamcima,riba ne bira jer mora da jede!

Pa probudit ce ga na granici da mu cekiraju pasos :D

 

Na rijeci je jednostavno saran aktivan vise nego na jezeru jer trosi vise energije zbog toga sto pliva i bori se sa protokom vode non stop i to mu odnosi energiju. A pomjeri se u toplije ili potrazi neki zaklon jer mu je to tako odgovara.

Sto se tice tog mjesta, normalno je i to da ce se riba zadrzavati tamo gdje ima hrane, a samim tim sto ti ljudi su non stop na vodi dao si odgovor zasto tu riba radi. Pa hrane je non stop tu i sto bi isao da trazi hranu negdje drugo kad je ima pod nosom na svedskom stolu. Da je ne hrane, ne bi je ni pecali tu mozda.

 

A moze biti da recimo tu na Slankamenu imas podzemne vode koje se ulijevaju u Dunav pa to ribi svakako odgovara jer im donosi i novi kisik , a i ponekad kako kazu zna biti malko vec temperatura bas na tim mjestima.

Link to comment
Share on other sites

A ti hoces da isto pecas ljeti i zimi na istom mjestu na divljoj vodi? :D  eeee rodjaceeee

I onda se pitas zasto je bitna temperatura vode i sto to riba nije na tom mjestu zimi kao i ljeti. Odgovori su ti pred nosom sto bi se reklo, samo ih trebas zapaziti ili malko vise procitati o saranskim navikama.

 

I ne znam za tebe, ali meni saran uopste nije glupa riba, ja nisam nigdje napisao da je saran glup.

 

Uopste nisam pricao o letnjem , prolecnom saranolovu . Govorimo o zimskom pecanju . Rodjace ti si meni sve ispricao i rekao samo nisi odgovorio sta sam te pitao , a i predspostavio sam da ce ovako biti ... Ja necitam o navikama sarana  ja idem i pecam ga . Postavio sam ti konkretno pitanje , odgovor nisam dobio ali zato si ispricao sijaset drugih stvari o kojima nepricamo . Ja sam rekao rekao da je saran sa komercijale najgluplja riba koju sam u zivotu upecao ... Druze zbunjujes me malo ... Pokusavam da shvatim sta si hteo da kazes ? Temperatura ti je bitna i razlika od 1 ili 2 stepena ti je takodje jako bitna i kazes da si pobio teoriju da saran prestaje sa hranjenjem kad temp vode padne ispod 6c . Po tvom iskustvu saran se hrani uvek kad god naidje na hranu i evo sad u poslednjem postu pises da tu gde ima hrane on ce tu uvek jesti na svedskom stolu da li i tu vazi da je temp vode jako bitna to jest onaj 1 ii 2c razlike u temp vode pored izobilja hrane 

Link to comment
Share on other sites

pardon vidim da si mi podebljao u pitanju je stamparska greska :) mislim na zimsko pecanje .E da i nema potrebe nizakvim podcenjivanjem i revoltom i prepirokom samo bi voleo ako mozes da mi odgovoris zasto ti je bitna ta razlika od 1ili 2c temp vode ? Kako se to odrazava na tvoj ribolov? Koje su razlike ? I ako nije tajna gde si to istestirao ? Cisto me zanimaju te razlike da bih uporedio sa nekim svojim iskustvima .Nemozemo uporedjivati ribu sa komerc jezera koje ima povrsinu 3,4 hektara ta riba je tu zarobljena i ona nema kud , i sarana sa divlje vode .  Zato nam i sluzi ovaj forum da razmenimo iskustva i da mozemo evuntualno da uporedimo sa nekim svojim dogadjajima sa voda na kojima pecamo 

Link to comment
Share on other sites

Jeydee ne mozes govoriti divlja voda a misliti samo na reke. Ima i prirodnih(divljih) jezera,nisu sva vestacka. Kazes lepo reke.

Ljudi,kad vas neko nesto pita direktno,direktno i odgovorite. Probacu ja,ako gresim-ispravite. Koliko sam shvatio,1-2 stepena znace saranu jer svaki pad temperature znaci manje hrane. Sto bi onda spartao Dunavom i trosio svoje zalihe a pitanje je da li ce naci hranu? Ovako se umiri,svede potrosnju na minimum i hrani se ako nadje hranu u neposrednoj blizini a najizglednije mesto za to je koji stepen toplija voda jer ce tu mozda naci kojeg puza i skoljku vise.

Link to comment
Share on other sites

pardon vidim da si mi podebljao u pitanju je stamparska greska :) mislim na zimsko pecanje .E da i nema potrebe nizakvim podcenjivanjem i revoltom i prepirokom samo bi voleo ako mozes da mi odgovoris zasto ti je bitna ta razlika od 1ili 2c temp vode ? Kako se to odrazava na tvoj ribolov? Koje su razlike ? I ako nije tajna gde si to istestirao ? Cisto me zanimaju te razlike da bih uporedio sa nekim svojim iskustvima .Nemozemo uporedjivati ribu sa komerc jezera koje ima povrsinu 3,4 hektara ta riba je tu zarobljena i ona nema kud , i sarana sa divlje vode .  Zato nam i sluzi ovaj forum da razmenimo iskustva i da mozemo evuntualno da uporedimo sa nekim svojim dogadjajima sa voda na kojima pecamo 

Tacno je da ne mozemo uporedjivati bare od 3 do 4 hektara i rijeke i srednja i velika jezera.

Ali nije tacno da je saran glup samo zato sto je zarobljen u bari u kojoj nema gdje da se sakrije i u kojoj je osudjen da jede ono sto mu se ponudi od strane ribolovca. Taj isti saran se ne bi tako ponasao kad ga premjestis u neku vecu vodu, rijeku itd.

Eh to kad skontas, onda dodji da razgovaramo.

 

A za temperaturu i ostale drangulije, na vodu pa odgovaraj sam sebi.... :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxa pametniji odgovor i nisam ocekivao . Ja rekoh odgovorices na konkretno pitanje kad ono prozivanje i trazenje kavge . Gluposti . To sta ja znam i sta ja shvatam nije tema vec dobio si par pitanja na koja nemas odgovor tako da u pravu si zavrsavamo ovaj diskus . Samo da te zamolim da nepricas o stvarima za koje nemas adekvatno objasnjenje . u zdravlje ovde zavrsavam pricu sa tobom o temperaturi vode . 

Link to comment
Share on other sites

Vecu glupost od merenja temperature nisam cuo,pogotovu ovako banalne razlike od 1-2 stepena. Sto se tice divlje vode bez obzira da li je jezero ili reka najbitnije je mesto gde pecas,to je na prvom mestu,pa zatim sve ostalo. Ako ne nadjes mesto gde se saran zadrzava ili da mu preseces marsutu kuda se krece mozes sedeti mesecima i imati poneki griz. Zna se vrlo dobro da se pocetkom sezone peca u plicim delovima iz svima dobro poznatih razloga.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

procitao sam sve postove u ovoj temi i resio da i ja napisem po koju rec o ovoj prirodnoj pojavi .sto se tice kretanja i ponasanja ribe u odnosu na temperaturu vode stvari stoje ovako :

prolece-

prvo se zagreva plici sloj vode to svi znamo i riba ulazi u plicake preko dana dok je sunce da bi podigla telesnu temperaturu .riba ce se tu hraniti i boraviti ali postoi i jedna zackoljica kada se taj sloj vode dovoljno ugreje a poznavajuci fiziku koja kaze da topla voda ide gore to znaci da se nasa voda na dnu nebi ugrejala za dosta suncanih dana .....medjutim stvari se tako neodvijaju toplija voda bez obzira sto bi trebala da bude gore ima manju gustinu od hladne vode u dubini ...znamo da tecnost ima tu specificnost da veca gustina pliva (led) tako i nasa topla voda se podvlaci pod hladnu i potiskuje je na gore .u ovom periodu koji se desava sporadicno na pojedinim delovima jezera riba se spusta dublje u toplom talasu vodene struje i tu zadrzava neko vreme .tako da vam niko sa sigurnoscu nemoze reci gde je riba ,ali znajuci kako se ponasa voda lakse nam je da shvatimo njeno ponasanje...

zima:

kao sto se u prolece prvo zagreje gornji sloj vode tako se zimi voda hladi u gornjem sloju .tako ohladjena ali ne velike temperaturne razlike odlazi na dno i toplu vodu potiskuje gore do odredjenog trenutka kada gornji sloj vode postane mnogo gusci i prinudjen je da pliva i stvara led.ispod leda voda se slabije hladi ali proces i dalje traje .zato nam se desava zimi da riba cesto prateci toplu vodenu struju bude u raznim delovima vodenog stuba sto veoma zavisi od dubine vode.Nije preterivanje ako se kaže da ceo život na Zemlji počiva na ovoj osobini. Na primer, kada bi gustina leda bila veća od gustine tečnosti tada bi led nastao tokom zime vrlo lako ostao očuvan na dnu jer topla voda bi, zbog manje gustine ostala na površini i led bi se vrlo sporo topio. Dakle, ne bi bilo prirodnog mešanja vode zbog kojeg se na dnu, umesto leda, skuplja voda sa temperaturom od + 4 °C. Drugim rečima, stajaće vode bi se mrznule od dna ka vrhu i u njima ne bi moglo da bude višegodišnjih živih bića. Voda (i led) su dobri toplotni izolatori i prvi slojevi leda na površini vodenih masa usporavaju mržnjenje donjih slojeva jer se, zbog manje gustine, ne mešaju sa njima.Dakle, ukupan efekat je da se, zbog postojanja vodoničnih, veza u prirodnom okruženju hladna voda konvekcijom spušta na dno vodene mase dok se ne postigne ravnoteža pri kojoj je temperatura na dnu + 4 °C. Voda i hladnija i toplija od 4 °C biće potisnuta na površinu. Posledica toga je da je pri jakoj zimi voda na površini, bez obzira na zamrzavanje hladnija nego na dnu što veoma usporava zamrzavanje po celoj zapremini, koje se odvija od vrha ka dnu.

ribi je priroda usadila da na temperaturi vode od 4 stepena pocinje hibernacija jer je to najtoplija i najhladnija temperatura vode koju ce ona zimi moci da podnese ako nebude uzalud gubila snagu na kretanje (trosenje energije)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

procitao sam sve postove u ovoj temi i resio da i ja napisem po koju rec o ovoj prirodnoj pojavi .sto se tice kretanja i ponasanja ribe u odnosu na temperaturu vode stvari stoje ovako :

prolece-

prvo se zagreva plici sloj vode to svi znamo i riba ulazi u plicake preko dana dok je sunce da bi podigla telesnu temperaturu .riba ce se tu hraniti i boraviti ali postoi i jedna zackoljica kada se taj sloj vode dovoljno ugreje a poznavajuci fiziku koja kaze da topla voda ide gore to znaci da se nasa voda na dnu nebi ugrejala za dosta suncanih dana .....medjutim stvari se tako neodvijaju toplija voda bez obzira sto bi trebala da bude gore ima manju gustinu od hladne vode u dubini ...znamo da tecnost ima tu specificnost da veca gustina pliva (led) tako i nasa topla voda se podvlaci pod hladnu i potiskuje je na gore .u ovom periodu koji se desava sporadicno na pojedinim delovima jezera riba se spusta dublje u toplom talasu vodene struje i tu zadrzava neko vreme .tako da vam niko sa sigurnoscu nemoze reci gde je riba ,ali znajuci kako se ponasa voda lakse nam je da shvatimo njeno ponasanje...

zima:

kao sto se u prolece prvo zagreje gornji sloj vode tako se zimi voda hladi u gornjem sloju .tako ohladjena ali ne velike temperaturne razlike odlazi na dno i toplu vodu potiskuje gore do odredjenog trenutka kada gornji sloj vode postane mnogo gusci i prinudjen je da pliva i stvara led.ispod leda voda se slabije hladi ali proces i dalje traje .zato nam se desava zimi da riba cesto prateci toplu vodenu struju bude u raznim delovima vodenog stuba sto veoma zavisi od dubine vode.Nije preterivanje ako se kaže da ceo život na Zemlji počiva na ovoj osobini. Na primer, kada bi gustina leda bila veća od gustine tečnosti tada bi led nastao tokom zime vrlo lako ostao očuvan na dnu jer topla voda bi, zbog manje gustine ostala na površini i led bi se vrlo sporo topio. Dakle, ne bi bilo prirodnog mešanja vode zbog kojeg se na dnu, umesto leda, skuplja voda sa temperaturom od + 4 °C. Drugim rečima, stajaće vode bi se mrznule od dna ka vrhu i u njima ne bi moglo da bude višegodišnjih živih bića. Voda (i led) su dobri toplotni izolatori i prvi slojevi leda na površini vodenih masa usporavaju mržnjenje donjih slojeva jer se, zbog manje gustine, ne mešaju sa njima.Dakle, ukupan efekat je da se, zbog postojanja vodoničnih, veza u prirodnom okruženju hladna voda konvekcijom spušta na dno vodene mase dok se ne postigne ravnoteža pri kojoj je temperatura na dnu + 4 °C. Voda i hladnija i toplija od 4 °C biće potisnuta na površinu. Posledica toga je da je pri jakoj zimi voda na površini, bez obzira na zamrzavanje hladnija nego na dnu što veoma usporava zamrzavanje po celoj zapremini, koje se odvija od vrha ka dnu.

ribi je priroda usadila da na temperaturi vode od 4 stepena pocinje hibernacija jer je to najtoplija i najhladnija temperatura vode koju ce ona zimi moci da podnese ako nebude uzalud gubila snagu na kretanje (trosenje energije)

Opis kretanja slojeva vode je dobar, jedino ovo boldovano nije tacno. Voda je najgusca na + 4°C, a na svim drugim temperaturama je redja (laska). Iako nije logicno voda u cvrstom stanju (led) je laksa od vode u tecnom stanju, zato i pliva. Olovo pada na dno jer je mnogo gusce od vode, a ne suprotno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

kad ovako citas izgleda da si u pravu ali se stvarno ovako desava (zbog reci PRINUDJEN)ako te zanima zasto evo..gusca voda na povrsini nije logicna ali je tu zimi jer je na povrsini drzi topla voda koja se dize sa dna i neda joj da propada nize dok cim pocne da prelazi u led gubi na gustini trenutno i pliva .ovde vladaju mnoge sile fizike izmedju sile koja tera guscu vodu na dno i sila tople vode koja se dize sa dna ...ova druga je nesto veca jer da nije jezero bi smrzavalo od dna a ne od povrsine ....jako je mala razlika u gustini vode a dosta veca u sili potiska na gore tople vode ...u svakom slucaju treba pecati a ovakvi podaci samo mogu da pomognu oko ponasanja ribe i da u nekim situacijama daju neocekivane rezultate....bistro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da napisem nesto SRECNA NOVA  GODINA!! :pivopija1:  :pivopija1:  :pivopija1:

 

Dugo smo Jovan Ivosevic i ja bili u ubedjenju da riba ne jede kad je voda ispod 5 stepeni!!

Zasto?Pa svi saraniu koji su uhvaceni su bili na granici ili visoj tempreaturi vode.Znaci niko nije mogao da nas ubedi drugacije.

Dok ????????????

Dosao je i taj dan kad je riba uzimala i na 2 stepena u DUnavu.Nase zaprepascenje ali pozitivno sto nas skroz okrenulo onoj teoriji da nema pravila od svih pravila!!

Mislim da su zablude oko temperature,jer treba pecati tamo gde je saran,neko je vec napisao sto je u pravu 100%!!!

 

Zakljucak je da treba biti na vodi ali prvenstveno voditi racuna da ste jako toplo obuceni,kuvana rakija da vas greje i vatra obavezna!!!Bistro!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

u mom tekstu gore postoje dve greske

 

1. znamo da tecnost ima tu specificnost da veca gustina pliva (led_)prva greska treba da pise manja gustina

2. gornji sloj vode postane mnogo gusci i prinudjen je da pliva i stvara led opet treba da stoi redji

 

deni hvala na ispravci nisam primetio ove lapsuse !!!

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slazem sa kolegom Dukasom.....dve najbitnije stvari u zimskom pecanju sarana su:

1.izlazak na vodu(dobra i jaka volja)

2.pecanje na mestu gde je saran u tom trenutku

 

Ne mozete izaci zimi i pecati na mestu gde je protok vode veliki i mala dubina....jer saran u ovim mesecima trazi sporiji tok vode i sa dosta prepreka u vidu velikih panjeva,stubova mostova....da bi se tu sakrio i iskoristio malo strujanje vode kako bi sagorevanje kalorija sveo na minimum u ovom periodu.Kada nadjete takvo mesto vase je da odradite deo posla i servirate mamac a riba ako je tu velike su vam sanse da ce te imati udarac.....to je neko moje vidjenje zimskog pecanja koje sam stekao na divljim vodama(rekama)....a sto se tice temperature vode nije mi palo na pamet da je merim....uvek sam se oslanjao na podatke RHMZ i pratio podatke o vodostaju i temperaturi vode kada sam planirao pecanje....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...