Jump to content

Vode Unistene Krivolovom


Recommended Posts

Postovani prijatelji,posto nisam primetio da ovo postoji kao zasebna tema,vec se sporadicno pominje ,smatram da bi bilo korisno da ovakva tema postoji. Nazalost ,ovo su ucestale pojave na nasim vodama,a sto je jos tuznije-podrazumevane.Nije ni malo prijatan osecaj uloziti pre svega vreme i trud,zatim i novac ,a zatim cuti od lokalaca i ljudi koji dolaze na tu vodu da je voda 'pociscena' od strane strujarosa,mrezarosa i ostalih kriminalaca. Desavalo mi se ,vrlo cesto da odaberem neko lepo mesto za pecanje,odredim dubinu,hranim ,sve odradim kako treba i po svim parametrima,mojim a i opstim znanjima o saranu ,tu bi trebalo da ga bude,ali on jednostavno nece. u stvari nema ga. Tek kasnije cujem da su tu bile ili su konstantno postavljene mreze,dolaze ovi-oni,rade struju,gas... :/ Zeleo bih da ovom temom svi,koliko smo u mogucnosti skrenemo paznju nasim kolegama na mesta gde su takve stvari radjene,kako ne bi trosili svoje vreme,trud,elan i novac na mestima gde (najverovatnje) nece dobiti nista za svoj trud . Bilo bi lepo kad bi sto vise clanova pisalo o vodama u njihovoj blizini na kojima su se ovakve stvari desavale ,kako bismo znali na cemu smo,posto cesto tako lepa mesta ,koja obecavaju,nemaju nista da daju za uzvrat. Posto sam zapoceo ovu temu ,pocecu prvi ,u narednom komentaru......

Link to comment
Share on other sites

Ono sto me je pokrenulo da otvorim ovu temu je sledece iskustvo ;  naime,pre dve nedelje imao sam kampanju u trajanju od tri dana I dve noci na jednoj Sljunkari pokraj Smedereva  u selu  Radinac (Radinacko jezero) . Dosao sam sa prijateljem nedelju dana ranije,detaljno izmarkirao vise pozicija I odabrao jednu od njih . Imao sam dva spota,dve podvodne terase,jednu na  100 m uz ostrvo ,a drugu na nekih 40-ak metara . Dolazili smo 4 puta u 5 dana da hranimo ,hranom koja nije ni malo jeftina (barem meni) ,a zatim smo dosli na pecanje. Znam price iz prve ruke da u jezeru ima (ili je bilo) sarana 20 +, drugar,koji je inace clan ovog foruma,imao je zapazene ulove amura (10+) kg .jezero se nalazi na 20 –ak km. od moje kuce I svaki dolazak I hranjenje iziskuje odredjena novcana sredstva I minimum 2h vremena ,no da ne odugovlacim ,posle tih 5 dana,mi smo dosli na pecanje. Euforija. Stapovi zabaceni precizno da peciznije ne moze biti,noc se spusta ,cekam run. U tom trenutku dolazi jedan od lokalaca I kaze mi da je juce izvuceno  1 km mreza iz vode .Zatim,sutra dolazi u naletima usput jos par njih ,da bi mi rekli : ,,Bas si nasao gde ces da pecas,pa znas li ti da je odavde izvadjeno 1 km mreze ?‘’

I sta sada ja da ocekujem ? :/ Ostajem na mestu postojano do kraja kampanje I sedim ko ludak tri dana bez bipa (tacnije sa jednim bipom ,tj. drop-om)  Odlazim kuci tuzan,razmisljajuci kako je covek najveca zivotinja,surovi  I odvratni predator  koji  ce uzeti sve sto moze od prirode u svojoj pohlepi za novcem . Nemam reci za ovakve stvari .

Zatim,najblize jezero mojoj kuci je Kovinska sljunkara o kojoj je vec pisano na ovom forumu . Proveo sam bas dosta vremena na njoj,ulova sam imao,nije da nisam. Imam obicaj da odem do tamo I kad ne pecam,cisto da vidim sta se desava  . Cujem informaciju iz prve ruke ,od coveka koji tu kampuje I koji je video celu akciju u julu; dosao je (ne)covek,koji je nama vec dobro poznat,ubacio preko noci gumeni camac I ‘mlatio’ ribu strujom. Ova informacija je  100 % tacna ,jer mi je potvrdio I jedan poznanik ,koji drzi riblji restoran I kupovao je od njega tu ribu,a nije joj znao poreklo. Istina,sljunkara je I posle toga davala ulove,ali svakako je devastirana,u poredjenju sa onim sta je bila pre 10 godina.

Velike jedinke se mogu na prste nabrojati,a upecati se najcesce  mogu glave koje su ubacene pre 3 godine u jezero.

Voleo bih da I ostali forumasi nastave ovaj tuzni niz,kako bismo znali gde smo I na cemu smo. Kako stvari idu,pecacemo samo na komercijalnim revirima L

Link to comment
Share on other sites

Ista situacija,dovijao sam se na svakakve nacine da se sakrijem od ribokradica ali uvek me nadju,valjda vise i znaju kad vide mene da je dobro mesto za sarana..bas trenutno hranim mesto na Bosutu vec jedno 7 dana po mom misljenju idealno 2m dubina,tvrdo sa par santimetara mulja,lokvanj,trava,trska ma sve,icu sutra da probam da pecam ali mreza je vec bila tamo ruku dajem..

Ja sam iz tog razloga izbacio boile iz pecanja na reci, samo kukuruz,tajger i manje me glava boli i kad mi stave mrezu..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kakva drzava takve i drzavne vode. Nista novo. Vec vidjeno, vec razocarano. Toliko prelepih jezera, reka, bara...a opustosene! E da smo rodjeni u Francuskoj....a nismo. Ostaje nam samo da gledamo slike na internetu i mastamo.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

. Bilo bi lepo kad bi sto vise clanova pisalo o vodama u njihovoj blizini na kojima su se ovakve stvari desavale ,kako bismo znali na cemu smo,posto cesto tako lepa mesta ,koja obecavaju,nemaju nista da daju za uzvrat.

Evo "par" mesta da se nez....eš opet : Jezero Međeš-Šatrinci, Jezero Vranješ- Mardjelos, jezero Bruje i jezero Moharač- Erdevik , Sotsko jezero, Borkovačko jezero-Ruma, jezero Dobrodol, Ovo sve iznosi otprilike "tričavih" 260 ha vodene površine pa evo ti odgovor na čemu smo!!! Poredjenja radi jezero Pelagićevo je površine oko 33 ha. Znači sj..ali smo bar 7 Pelagićeva! Ova tema je "bolna" za većinu i mislim da ništa nećemo uraditi ovim putem samo će mo se jediti. Institucije ne rade svoj posao i ovako će ostati zaveka, bar meni tako izgleda ,nažalost! Srkijan je napisao lepo u predhodnom postu, tako da ... pusti kraju!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Kod nas u Srbiji uspece se popraviti situacija samo u koliko se privatizuju jezera u sportsko ribolovni turizam samim tim zna se ko je gazda,pa se odma vidi ko, sta i kako se radi posao.Imaju mnogi ljudi da kupe jezera,al ne i da od njega bude javna korist sa odredjenim pravilima.Zakon bi trebalo menjati da na toj privatnoj vodi gde vazi pravilo uhvati i pusti ,nema slobode mrezama ko kako kad i sta hoce . Toliko bogatstvo imamo mrzi nas i lenji da svojoj deci pokazemo sta imaju ,vec im pokazujemo sta nemamo.Ludi od ratova i oruzja laki na obaracu igre bez granica ,rog u rog sa mrezarosima bezobraznim ,ne postenim radnicima, i sprege, koje su za koje pare to rade su sramota.Eto povedem sina na pecanje vidim slikam ,snimam prosledim ... i nista... jbg kaze jedan imam i ja decu trebaju mu pare.... I sta cete preduzeti vi koji imate uticaja na ovu situaciju ?
Link to comment
Share on other sites

Ako niste znali evo jednog jasnog primera ,najvece prirodno mrestiliste sarana,bele ribe itd. u toku Dunava od Madjarske granice do Rumunije vam je prirodno jezero Tikvara u Backoj Palanci i to je nacionalni park prirode. Obratite paznju svi na ovo ,jer kolege ribolovci i posteni radnici ribari, najvecu korist imaju bas iz ovog jezera .Hvala vam kolege iz Novog Sada ,Beograda ,Smedereva i svi ostali sto ste procitali ovaj post.
Link to comment
Share on other sites

Kakva crna privatizacija jezera,gluposti..........Maradik je od MK pa ekipe iz Endjije redovno klepaju sarana i amura na nacine kakvih nema ni u filmovima! samo zakon da se sprovede pa po dzepu prvo a onda robija,posle 2 godine bi bili naj posteniji narod u Evropi. Preksinoc na Lov i ribolov emisija o nekom Apatinskom dunavcu,kamerman ide i snima majmune kako trebe stuke do iznemoglosti,cuvarke do pola pune,Cari ribolova snimaju seljake sa surnajz stapova i pritom ih predstavljaju kao mahere,znaci ni ta sredstva informisanja nemaju obzira ni znanja da predstave ribolov u granicama zdravog razuma,sta dalje onda pricati a setih se onog Ribolova novina sada,haoticno,sramota!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Vode unistene krivolovom. Nazalost ovo je sve cesci razlog zbog kojeg ribolovci napustaju svoj omiljeni sport. Prelistavajuci oglase ribolovnog pribora sve cesce se kao kao razlog prodaje  navodi naslov ovog posta. Razlog da se uhvatim tastature i napisem nesto o ovoj temi je ovonedeljna kampanja mog prijatelja na potezu kanala DTD ispod kajtasovacke brane koja se zavrsila porazavajuce. Sest uzaludnih dana i noci bez ijednog povlacenja. Mesto velike dubine i puno panjeva. Nekada je to mesto davalo izuzetne rezultate. Prelepi sarani dvocifrene kilaze su se izbacivali i budili nadu nas ribolovaca da ce zapistati nas signalizator. Bas u ovo vreme polovinom jeseni javljali su se najkrupnii komadi. Ovog puta nista. Sest dana bez ijednog izbacivanja. Jednostavno saran nije tu. Napustio je svoje prirodno staniste oteran mrezama ili je ubijen strujom. Prelepa voda izgleda mrtvo. Dvadeset godina bezvlasca na ovoj vodi uzelo je danak. Poslednjih godina saran od pet kilograma je pravi kapitalac. Najveci saran meni poznat uhvacen na ovom delu kanala tezio je 19,6kg. Da podsetim rec je o divljoj vodi. Nadu ribolovaca da nije kraj budi imenovanje novog ribocuvara koji zasad radi svoj posao. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, taj potez ispod brane je dobrih 20-25, pa i celih 30 godina bilo jedno od boljih mesta u Srbiji za pecanje sarana... Sve je krenulo nizbrdo kad su nasuli obale! Tada je vrlo otezan pristup ribolovcima, a olaksan svim drugim zainteresovanim za sve druge vrste hvatanja ribe osim pecanjem...

 

Najveci saran upecan na tom potezu je, bar ono sto ja znam, tezio 22.5 kg, i licno poznajem coveka koji ga je upecao! Cuveni Mića taksista, zvani Mića Šamšula... Covek koji je provodio na tom potezu izmedju 5 i 6 meseci godisnje!!! I koji je mnoge (cak i neke od nas sa ovog foruma) naucio osnovama pecanja sarana... Ali to vec nije tema!

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovežem na tužni niz. Pecam na Dunavu, sa broda a tereni su oko BG. Dakle, Male i Srednje Vode kao i potes ispod Bele Stene pa do šljunkare Pančevo. Krupnog šarana nisam video već 2 god, najveći je od 2kg i to vrlo retko a izlazim svake nedelje na bar po 2 dana. Sve su opustošili zlotvori i to toliko da su sad i oni digli ruke, ni za njih nema više dabogda za lekove dali.

Elem, pošto sam odavno shvatio da ovde više ribe nema promenio sam taktiku. Odlazim dosta dalje od Bg a orijentišem se na Smederevski dunavac koji je kako tako očuvan jer je dalje a pored toga aktivna je rečna policija koja juri švercere nafte a uz to ume da podkači i lopove. U planu su Stojkova ada i Žilava a sve to iziskuje mnogo više napora i planiranja jer se na takve terene ne ide ispod nedelju dana u cugu. Ovde izlazim kad hoću da se izluftiram a pošto unapred znam da je skoro sve prazno prestao sam da se nerviram.

Srediće se ovo stanje za koju deceniju, ako uđemo u EU odnosno kada nas pritisnu i za to. Kazao mi je jedan Rumun da je sada tamo vrlo oštra politika pa tako za neku ribu koja je zabranjena za ribolov (mislim da je jesetra) kazna je 7 god. zatvora, pa izvolte.

Jezero Sarulešti odavno ima svog gazdu i poznato je po bogatim ulovima a problem sa lopovima iz okolnih sela rešili su odavno sa bezbol palicama. Toliko su ih prevaspitali da sada ti seljaci rade za jezero, opremljeni su dvogledima i vaspitnim sredstvima i problema nema verć godinama.

Link to comment
Share on other sites

I kod nas postoje zakoni jos odkad samo nam je sistem korumpiran pa to ne pije vodu......U Belegisu policija navata lokalnog lopova u kradji drva,usput postave mreze pa u povratku pokupe masu ribe,krali naftu kojekuda i posle odredjenog vremena slucaja nema jer je baca kadar vladajuce partije tako da je sunce jako daleko!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...