Jump to content

Pomoc Za Recept


STEVDZA

Recommended Posts

Hocu da napravim dve mesne boile i dva voca sa kojima cu ici na dunav, moravu, sljunkare....

I sada sam u totalnoj nedoumici sta praviti i kako.

Jer se upustih u citanje recepata i sta je sta i sta od koga i koliko od cega... i glava mi je sada uvrnuto zbunjena...

Zato i trebam pomoc od vas.

Prva ideja mi je bila da sklopim praskasti mix sa kojim cu moci duze da ostanem na vosi i da hranim cele godine. L

I na isti taj mix da napravim npr jedno dve mesne boile i dve vocne. I to je to.

Kada sam krenuo da istrazujem samo sam se jos cise i vise umrsio.

Da li neko moze da pomog e konkret o receptom?

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Prva ideja mi je bila da sklopim praskasti mix sa kojim cu moci duze da ostanem na vosi i da hranim cele godine. L

I na isti taj mix da napravim npr jedno dve mesne boile i dve vocne. I to je to.

 

Link to comment
Share on other sites

Svaku boilu za divlje pecanje mozes da napravis od istog mixa. Tj svaku boilu generalno. Mozes da napravis neutralni bazni mix koji ce usebi sadrzati i riblje brasno i mlecne proteine i pticiju hranu. Neutralan u tom smislu da ni jedna od ovih stvari ne preovladjuje. Takav mix moze da ti sluzi kao 80% mixa za bilo koju boilu koju smislis da napravis. A onih preostalih 20% da sastavljas u odnosu na to koju aromu zelis, koje godisnje doba, tvrdoca... Tako uglavnom prave boile i kompanije. Zar stvarno neko misli da firme koje imaju u ponudi po 20 razlicitih aroma gotovih boila to rade iz 20 razlicitih mixeva?! Malo sutra. A iskreno nema ni potrebe. Evo ja cu ti dati jedan primer tog "baznog" mixa pa mozes njime da se vodis za pocetak a ti posle sam menjaj i eksperimentisi.

10% lt brasno

5% predigest brasno

5% robin red

20% kukuruzno brasno

20% psenicni griz

10% sojino brasno

10% pirincano brasno

10% mleko u prahu za telad ili bolje proteinkoncentrat

10% pticija hrana mlevena

Ovakav mix mozes da zamesas u kantu i da ga uvek imas kuci. Kada pravis boile umes 80% toga i ostatak kao sto rekoh po zelji i potrebi. Veruj mi da tako mozes napraviti koju god aromu da smislis i da ce uvek da ti da divlju ribu, pa cak i onu koja bas i nije divlja :)

Hristos se rodi!!!

  • Like 24
Link to comment
Share on other sites

Samo bih se nadovezao na predhodni post kolege i dao jednu malu sugestiju:

mlevenu pticiju hranu pomesaj sa gore pomenutim mixom tek kad resis da pravis boile...zna ta hrana da se uzegne malo i da promeni miris kada se samelje i duze stoji.To je neko moje iskustvo koje sam zapazio.

Link to comment
Share on other sites

lepo ti je kiki dao a ja bi predlozio da riblje brasno ne mesas vec pre upotrebe ubacis jer hoce da se umirise mix da ga preuzme riblje brasno pa onda krem ili vocna boila se dosta oseti na riblje brasno dosta probija. ja tako radim riblje ubacujem pre mesanja...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mix moze da se zamrsne ili?

miks zamesaj neposredno pre rolanja . Nemoj da ga zamrzavas itd . Ovako ces ga uraditi sa svezim sastojcima i bice svez ,a takva boila je najbolja :) 

Moj savet napravis miks , srolas boile osusis i na pecanje , ja tako uvek radim 

Miks uvek mozes da nadogradis liverom , squidom zavisi sta pravis . Imas i one jeftine vde atraktore jagoda , tuti fruti (odlican), vanila . Mislim da su po 350 din 250gr i doziranje oko 50gr na kg miksa . Mozes i sa tim malo da se igras , nije skupo :) a opet da miksu smek 

Link to comment
Share on other sites

Mix moze da se zamrsne ili?

Nema potrebe kolega da ga zamrzavas. Zamesas sve i stavis npr u papirni dzak i onda u neku vecu kantu i to tako moze da ti stoji mesecima. Veruj mi, nema uopste potrebe da se mucis sa time da svaki put iznova sve mesas. Mix cuvan na hladnom i suvom mestu nece nista izgubiti na kvalitetu. Pa sta se desava sa kupovnim mixevima? Oni nekad stoji i vise od godinu dana i to u neadekvatnim uslovima, na policama radnji, a toplom i svetlom pa im opet nista ne fali. To sve oko svezine vise peca ribolovce nego ribe. Samo je bitno da ga adekvatno cuvas i nece biti nikakvih problema. Usredsredi se ti na onih 20%, nemoj da se brines oko sitnica :)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja ne pravim miks nikad unaprijed tj.ne stoji mi nikad dugo.

Razlog je to sto sam radio u firmi koja je izmedju ostalog proizvodila stocnu hranu pa sam vidio sta se desava npr.sa mlijekom za telad ako dugo stoji u otvorenoj ambalazi i ne koristi se.

Miks uvijek pravim 2-3 dana prije rolanja i onoliko koliko mi treba za tu turu boili.

Znao sam i napraviti vise miksa pa mi stoji nekoliko mjeseci prije rolanja, nije mi se dopalo to jer mi se desi los ribolov sa takvom boilom i onda me kopka savjest da je do tog miksa.

Ne volim da sjedim kraj vode i razmisljam da sam nesto zajebao i da mi zbog toga riba nece da uzima mamac.

Link to comment
Share on other sites

Sta jos dodati na ovaj miks gore sto je napisao Kristijan ako se pravi vocna boila?

aroma,amino,betain i zasladjivac a ulje stavljas zavisno od temperature vode tj.godisnjeg doba.
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je aca91 mislio na onih 20% miksa za koje je Kristijan rekao da se menjaju u zavisnosti od vrste boile..Ako se radi vocna boila tih 20% miksa bi mogla da bude neka jajcana hrana za ptice (megablend,nectarbled ili slicno)..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kupovni miksevi sigurno imaju u sebi neki sastojak koji ih odrzava u zivotu dugorocno , ovi nasi domaci miksevi su kvarljivi , koliko puta se desi zatvoris u kantu ostavis i kad otvoris a ono stvorila se paucina ona mala i takav miks mozes samo da bacis . Drugo moljci se skupljaju na to kao ludi . Imao sam problem pa zato i kazem . U sustini kako hoces , ali sveza boila je uvek bolja od one iz zamrzivaca . I upravu su nelomi glavu oko sitnica ono ti je super miks , ima sve sto treba rolaj i pecaj , nema greske 

Link to comment
Share on other sites

Kupovni miksevi sigurno imaju u sebi neki sastojak koji ih odrzava u zivotu dugorocno , ovi nasi domaci miksevi su kvarljivi , koliko puta se desi zatvoris u kantu ostavis i kad otvoris a ono stvorila se paucina ona mala i takav miks mozes samo da bacis . Drugo moljci se skupljaju na to kao ludi . Imao sam problem pa zato i kazem . U sustini kako hoces , ali sveza boila je uvek bolja od one iz zamrzivaca . I upravu su nelomi glavu oko sitnica ono ti je super miks , ima sve sto treba rolaj i pecaj , nema greske

Zanima me kakvu si primetio razliku izmedju kako ti kazes sveze boile i iste te boile koja je bila mesec dana u zamrzivacu?

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

U dzaku zatvoren i poklopljen u kutiji na mracnom i hladnom nece se pokvariti. Sigurno. Ko hoce da hemija moze u mix da doda kalijum sorbat, dve kafene kasikice na kilu mixa. Ako ce mu to pretstavljati neku sigurnost ali za tim nema potrebe.

i meni se nista ne desava isto i ja drzim u jupolkama mixeve i bez dzaka ali sam imao lose iskustvo sa ribljim brasnima pa od tada u friz. a cc moor lt mi se uzeglo i od tada ne reskiram jer boila mi posle nije to sto treba....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanima me kakvu si primetio razliku izmedju kako ti kazes sveze boile i iste te boile koja je bila mesec dana u zamrzivacu?

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

mnogo bolje pecam sa svezim boilama , to je moje iskustvo . Meni ima razlike 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...