Jump to content

Konzervisanje I Cuvanje Boila


Recommended Posts

Apsolutno svaki proizvod koji kupujemo a dobijen je putem prerade (to vam je u prevodu sve sto ima rok veci od 3 dana) sadrzi konzervans tako da je glupo bilo sta pisati na ovu temu vise. Za zivotni vek smo uneli vise konzervansa u sebe nego vitamina, Na zalost u takvom vremenu zivimo, pa ne vidim zasto bi se bilo sta vise polemisalo na ovu temu. Ko ima malu decu neka pogleda na deklaraciji na kasicama koje daje detetu sta pise, svaki suhomesnati proizvod koji apsolutno svi na ovom forumu jedemo sadrzi konzervans i svi smo zivi i zdravi i nista nam ne fali. Tako da ko nema vremena da rola boile pred pecanje slobodno neka ih pravi pocetkom sezone a i onaj koji ima moze isto to da radi apsolutno nema razlike u kvalitetu. Ko moze neka ga ne stavlja nije on uopste skup ali zasto davati i 10 din vise ako ne moras....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ljudi tema uopste nije da li treba ili ne treba stavljati konzervans u mamce nego nacini konzervisanja i cuvanja boila. Ko hoce da raspravlja na temu za i protiv neka otvori novu pa neka pise sta zeli tamo. Cinjenica je da su konzervansi u apsolutno svemu sta unosimo u sebe. Niko ne stavlja konzervanse kad pravi mamce koje ce potrositi na pecanju koje je za dva dana. Problem je u dugim putovanjima i lagerovanju mamaca na duzi vremenski period
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nije riža konzervans nego inzvanredno izvlači vlagu,u kombinaciji sa solju ne bi bile toliko mokre vjerojatno, što si ti naveo da ti se dešava ,Sol nije samo konzervans nego daje i okusnu notu što je po meni još   važnije od samog konzerviranja al je važno i da produžuje valjanost mamca .Ako nečeš izvana možeš kuhati sa 50 gm soli na 10 lit vode,sol ubaciš u vodu za kuhanje,takođe funkcionira.Fantovi takođe,vegeta.Šečer je netko naveo 100 gm po 1 kg,takva bolia se od ljepljivosti ne bi mogla zarolat pa da je šaran i šečeraš na inzulinu,to ne funkcionira.Ubrzavanje boile-topljivost se može ubrzati sa dodavanjem šečera,ja preferiram vočni-fruktozu kad to želim ili nemam corna i to u maks dozi 10- 20-30 gm ,sa 30 gm več znam imati velikih problema pri rolanju,ovisno od miksa.Med je inzvanredan za takve neke kombinacije i  kao konzervans.Osobno isto rolam pred ribolov i trudim se da tempiram barem oko 2-3 dana sušenja tako da me konzervansi ne zanimaju osim male količine soli  u boili što mi je potpuno dovoljno za kampanju 3-5 dana neovisno o vremenu i temperaturi.Ali konzervansi imaju smisla za ljude koji nemaju vremena nego u jednom momentu rolaju za sezonu,t.j. veču količinu za duže vrijeme ili se eventualno bave prodajom boili.

Nisam u tom pravcu ni razmisljao. Medjutim i kada bi stavljao rizu u kombinaciji sa solju ili pak samu, pa trebalo bi mi sito da prosijem iz kante i odvojim rizu od boila. Taman posla da i to jos nosim sa sobom pa da se ko kucna domacica zahebavam jos i sa tim na vodi.

A da je bacam onako nekuhanu u vodu, ne ide nikako. Kinezi bi se naljutili. :D

Ne volim da izvlacim previse vlagu iz boila, zbog vec navedenog razloga da zelim da mi boile imaju veci procenat iste u sebi, pa tako sol upotrebljavam samo i iskljucivo na vodi dok sam i tek ako vidim da mi se pojavljuju bijele tackice po boilama.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Konzervans za tursiju zavrsava pos'o ako je skup Preservabait al do 14 dana pecanja ne treba nista pecati samo malo pripaziti......Ali jedno me buni u predhodnim pisanjima,ako vecina nas izvede zakljucak da je konzervans u apsolutno svemu,kako onda neki izricito NE stavljaju nista??
Link to comment
Share on other sites

kad smo vec kod suvomesnih proizvoda i konzerviranja, dimljenje je jedan od nacina. Pa npr. u boilu stavite aromu Salmon i dimite boile u mrezicama i dobijete aromu smoked salmon. Samo mora hladan dim da ne bi iscurelo salmon oil

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Citam ovo pa se mislim kolko neko boila potrosi za sezonu pa je problem kolko se potrosi za konzervira ili so ili riza ili nesto drugo a za druge stvari nema veze. Ja potrosim za citavo sezonu oko 10 kg boila koje moram da konzerviram ili zaledjavam i potrosim oko 200 kg topljivih boila.

A tih 10 kg konzerviram sa 5 kg rize koja kosta oko 3€.

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Konzervans za tursiju zavrsava pos'o ako je skup Preservabait al do 14 dana pecanja ne treba nista pecati samo malo pripaziti......Ali jedno me buni u predhodnim pisanjima,ako vecina nas izvede zakljucak da je konzervans u apsolutno svemu,kako onda neki izricito NE stavljaju nista??

 

To je zato jer su im baba BAIT vange rekle da to tako treba i da ima razlike u tome :D

 

Nidje veze spika

Link to comment
Share on other sites

Citam ovo pa se mislim kolko neko boila potrosi za sezonu pa je problem kolko se potrosi za konzervira ili so ili riza ili nesto drugo a za druge stvari nema veze. Ja potrosim za citavo sezonu oko 10 kg boila koje moram da konzerviram ili zaledjavam i potrosim oko 200 kg topljivih boila.

A tih 10 kg konzerviram sa 5 kg rize koja kosta oko 3€.

Pozdrav

druze ti nemoras ni da hranis boilim samo kupi kutijicu jednu ili jednu kesu i sa njim celo leto . Nemoras ni da pravis boile a koliko trosis toliko i ides na vodi ja u oktobru i septembru imao 30 dana na vodia za prolece i leto da ne racunam pa naravno da cu trositi a ti ako sedi kuci neces nista potrositi a naravno da je problem nositi toliko i sto bi nosio i riziu i so kad konzerviram ko sav normalan svet. Ili ako planiram na krace ne konzerviram .
Link to comment
Share on other sites

Druze Ganicu neznam koliko imas ribarsko iskustvo ali mislim malo, ako mislis da sa masom boila dobijes ribu mislim da se varas ja imam drugo misljenje. A to sa 30 dana kratko druze ja zivim na vodi od 1992 god. samo da znas sad sam malo aktivan na forumu zato sto je voda zaledjena inace ja tebi nebi nista odgovorio.

 

Pozdrav i idi malo na vodu

Link to comment
Share on other sites

Pa cudis se kolko se trose boile, koliko si na vodi i koliko pecas toliko trosis . Da bibodrzavao jedno isto mesto i hraniliste mors da hranis a ne da pecas ko pirocanac . Ali mozda ti to tako mozes i samo nastavi svoju pricu . Ja zivim pored vode a nepecam u toj vodi a u pravu si ja sam od prosle godine ribolovac i sad sam se prikljucio ovde na forumu da naucim nesto . I tema je konzerviranje i cuvanje boila ......
Link to comment
Share on other sites

Ljudi tema uopste nije da li treba ili ne treba stavljati konzervans u mamce nego nacini konzervisanja i cuvanja boila. Ko hoce da raspravlja na temu za i protiv neka otvori novu pa neka pise sta zeli tamo. Cinjenica je da su konzervansi u apsolutno svemu sta unosimo u sebe. Niko ne stavlja konzervanse kad pravi mamce koje ce potrositi na pecanju koje je za dva dana. Problem je u dugim putovanjima i lagerovanju mamaca na duzi vremenski period

Slazem se u potpunosti nego nisam mogao da izdrzim a da ne prokomentarisem nesto. Ali da se vratim na temu. Nema potrebe koristiti skuplji konzervans od sorbata jer svaki radi isto, to je moje misljenje. Ali opet se mora paziti kako se cuva boila cak i ako u nju stavite konzervans. Na vodi je cuvate isto kao i da nema konzervansa u sebi samo sto ce mnogo duze trajati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2010 godine isli burazer VladaBG i ja na Sarulesti. Napravio ja oko 50kg boila. Sve lepo osusio po ps-u, prvo na mrezici pa posle u dzakovima... Stavio u kola jedno posledpodne i zaputio se za BG kod Vlade gde smo prespavali pa sutra ujutro ranom zorom krenuli sa ostalima. Put do tamo traje oko 14 sati. Znaci preko 24 sata su mamci bili zapakovani zbog transporta uz nemogucnost vetrenja i slicno jer je bilo mnogo stvari. Jos komenatrisemo nije jako vrucina, kad stignemo malo cemo ih prosteti negde da se jos dosuse i milina, nacemo neku hladovinu i bog da nas vidi. Stigli mi na poziciju.Najblizi grm(ne drvo nego GRM) udaljeno od nas kilometrima. kao u sred sahare da smo pecali. dnevna temperatura konstantno sve vreme 35+ stepeni. U shelteru mereno preko dana 48stepeni!!! Muke koje smo imali sa mamcima su me izludjivale. ujutro vadi boile iz auta, pa ceo dan pomeraj u krug oko kola, ispod kola... kako se sunce pomera jer su kola bila jedini izvor hladovine dostupan, pa uvece da se ne zaboravi opet u kola ubaciti zbog rose i glodara... i tako nedelju dana muka ziva. Onda sam naucio skolu. Sledeci put 2014 godine ista meta isto odstojanje, cak i ista pozicija. poucen prvim iskustvom uyeo lepo DT Preservative i napravio mamce sa njim. Nedelju dana nisam uopste razmisaljo o mamcima, otvorim kantu, uzmem koliko mi treba, zatvorim i teraj dalje. Naravno mamci su ostali mnogo meksi i prirodniji jer nisu bili presuseni. I tako na jos mnogo slicnih putesestvija pre i posle toga samo sto sam se u medjuvremenu prebacio na kalijum sorbat.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2010 godine isli burazer VladaBG i ja na Sarulesti. Napravio ja oko 50kg boila. Sve lepo osusio po ps-u, prvo na mrezici pa posle u dzakovima... Stavio u kola jedno posledpodne i zaputio se za BG kod Vlade gde smo prespavali pa sutra ujutro ranom zorom krenuli sa ostalima. Put do tamo traje oko 14 sati. Znaci preko 24 sata su mamci bili zapakovani zbog transporta uz nemogucnost vetrenja i slicno jer je bilo mnogo stvari. Jos komenatrisemo nije jako vrucina, kad stignemo malo cemo ih prosteti negde da se jos dosuse i milina, nacemo neku hladovinu i bog da nas vidi. Stigli mi na poziciju.Najblizi grm(ne drvo nego GRM) udaljeno od nas kilometrima. kao u sred sahare da smo pecali. dnevna temperatura konstantno sve vreme 35+ stepeni. U shelteru mereno preko dana 48stepeni!!! Muke koje smo imali sa mamcima su me izludjivale. ujutro vadi boile iz auta, pa ceo dan pomeraj u krug oko kola, ispod kola... kako se sunce pomera jer su kola bila jedini izvor hladovine dostupan, pa uvece da se ne zaboravi opet u kola ubaciti zbog rose i glodara... i tako nedelju dana muka ziva. Onda sam naucio skolu. Sledeci put 2014 godine ista meta isto odstojanje, cak i ista pozicija. poucen prvim iskustvom uyeo lepo DT Preservative i napravio mamce sa njim. Nedelju dana nisam uopste razmisaljo o mamcima, otvorim kantu, uzmem koliko mi treba, zatvorim i teraj dalje. Naravno mamci su ostali mnogo meksi i prirodniji jer nisu bili presuseni. I tako na jos mnogo slicnih putesestvija pre i posle toga samo sto sam se u medjuvremenu prebacio na kalijum sorbat.

da ne pisem slican tekst ovom ali i ja sam imao slicno iskustvo . Znaci nije pronlem do 4-5 dana ali 7 dana na vodi cimanje itd Auuuu kiki pa 50 kila onaj ne potrosi za 5 god toliko hahaha sta li si mislio da pecas mora da si taze ribolovac????
Link to comment
Share on other sites

2010 godine isli burazer VladaBG i ja na Sarulesti. Napravio ja oko 50kg boila. Sve lepo osusio po ps-u, prvo na mrezici pa posle u dzakovima... Stavio u kola jedno posledpodne i zaputio se za BG kod Vlade gde smo prespavali pa sutra ujutro ranom zorom krenuli sa ostalima. Put do tamo traje oko 14 sati. Znaci preko 24 sata su mamci bili zapakovani zbog transporta uz nemogucnost vetrenja i slicno jer je bilo mnogo stvari. Jos komenatrisemo nije jako vrucina, kad stignemo malo cemo ih prosteti negde da se jos dosuse i milina, nacemo neku hladovinu i bog da nas vidi. Stigli mi na poziciju.Najblizi grm(ne drvo nego GRM) udaljeno od nas kilometrima. kao u sred sahare da smo pecali. dnevna temperatura konstantno sve vreme 35+ stepeni. U shelteru mereno preko dana 48stepeni!!! Muke koje smo imali sa mamcima su me izludjivale. ujutro vadi boile iz auta, pa ceo dan pomeraj u krug oko kola, ispod kola... kako se sunce pomera jer su kola bila jedini izvor hladovine dostupan, pa uvece da se ne zaboravi opet u kola ubaciti zbog rose i glodara... i tako nedelju dana muka ziva. Onda sam naucio skolu. Sledeci put 2014 godine ista meta isto odstojanje, cak i ista pozicija. poucen prvim iskustvom uyeo lepo DT Preservative i napravio mamce sa njim. Nedelju dana nisam uopste razmisaljo o mamcima, otvorim kantu, uzmem koliko mi treba, zatvorim i teraj dalje. Naravno mamci su ostali mnogo meksi i prirodniji jer nisu bili presuseni. I tako na jos mnogo slicnih putesestvija pre i posle toga samo sto sam se u medjuvremenu prebacio na kalijum sorbat.

Jel potrebno stavljati vise od 50 ml DT-a na kilo mixa da uradi posao konzerviranja i koliko mogu dugo da stoje van zamezivaca ako nisi stavljao so i sl.stvari?

 

Послато са GT-I9505 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Izbjegavanjem koje kakovih komponenti može se reducirati kvarenje boili.

Treba potrefiti omjer riže i soli .

Takovu finu rižu(punu  tekučina iz boili) i sol ne treba bacati nego je eventualno obariti i koristiti u partikl mixu .

A dodavanjem soli u vodu pospješujete kvalitetu same vode 8)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2010 godine isli burazer VladaBG i ja na Sarulesti. Napravio ja oko 50kg boila. Sve lepo osusio po ps-u, prvo na mrezici pa posle u dzakovima... Stavio u kola jedno posledpodne i zaputio se za BG kod Vlade gde smo prespavali pa sutra ujutro ranom zorom krenuli sa ostalima. Put do tamo traje oko 14 sati. Znaci preko 24 sata su mamci bili zapakovani zbog transporta uz nemogucnost vetrenja i slicno jer je bilo mnogo stvari. Jos komenatrisemo nije jako vrucina, kad stignemo malo cemo ih prosteti negde da se jos dosuse i milina, nacemo neku hladovinu i bog da nas vidi. Stigli mi na poziciju.Najblizi grm(ne drvo nego GRM) udaljeno od nas kilometrima. kao u sred sahare da smo pecali. dnevna temperatura konstantno sve vreme 35+ stepeni. U shelteru mereno preko dana 48stepeni!!! Muke koje smo imali sa mamcima su me izludjivale. ujutro vadi boile iz auta, pa ceo dan pomeraj u krug oko kola, ispod kola... kako se sunce pomera jer su kola bila jedini izvor hladovine dostupan, pa uvece da se ne zaboravi opet u kola ubaciti zbog rose i glodara... i tako nedelju dana muka ziva. Onda sam naucio skolu. Sledeci put 2014 godine ista meta isto odstojanje, cak i ista pozicija. poucen prvim iskustvom uyeo lepo DT Preservative i napravio mamce sa njim. Nedelju dana nisam uopste razmisaljo o mamcima, otvorim kantu, uzmem koliko mi treba, zatvorim i teraj dalje. Naravno mamci su ostali mnogo meksi i prirodniji jer nisu bili presuseni. I tako na jos mnogo slicnih putesestvija pre i posle toga samo sto sam se u medjuvremenu prebacio na kalijum sorbat.

Odlicno iskustvo, i dalje imam isti problem kad idem na Pelagicevo. Stavljanje zaledjenih boila u prenosni frizider djelimicno rjesava stvar ali ne duze od 3-4 dana.

Sad nam lijepo reci za taj kalijum sorbat, gdje ga naci i koliko dozirati?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...