Jump to content

Zasladjivaci


Recommended Posts

Fruktoza nije samo zaslađivać več i prirodni stimulator apetita. Nekoriste je bezveze sve velike kompanije tipa coca cola a najčešće u obliku kuk sirupa. Drugim riječima izaziva blagu ovisnost. I nije tako zdrava kao što pojedini izvori tvrde jer je izravno vezana sa povečanjem udjela masnog tkiva u organizmu ako se koristi u večim količinama.

Osobno koristim i sol i sladilo u svim mixevima i dobro se pokazalo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zanimame u koje mixeve je zasladjivac obavezan a u koje ne i dali u fish mix sa dodatkom livera,glm i ostalih atraktora potrebno dodati zasladjivac ili ne i zasto da ili ne

 

U sve mixeve mogu ići zaslađivaći jer okusna nota uz mirisnu, uz kvalitetu, uz mnogo drugih stvari čini osnovu razloga zbog kojih će neku boilu šaran bolje uzimati a drugu ne. Ta okusna nota je stimulacija receptora u prvom stupnju preko signala a drugi je stupanj kada šaran uzme u usta mamac. Ako samo pričamo o šaranu onda smo tokom godina spravljanja mamaca došli do zaključka da pojedine okuse voli više nego druge. Da se razumijemo, voli puno različitih okusa. Slatko zauzima prvo mjesto. Znači sve mixeve možeš zasladiti kvalitetnim sladilima. Sol također može imati određenu ulogu, ali kao glavni nosioc okusa nije na tom nivou na svim vodama. Ona,sol, posebno dolazi do izražaja kada želimo naglasiti neku okusnu notu jer njezino prisustvo poboljšava te zadane okuse. Naravno u toj mjeri da ne nadvlada glavni okus koji želimo. Tu se radi i o slatkom, jer slatko bez soli, i slatko sa soli nije isto slatko. Slatko sa malo soli je izražajnije, a šaran je poseban gurman što se tiće tih okusa. Njegova su usta i drugi dijelovi tijela zaista posebno osjetljivi na puno elemenata.

Na kraju su iskustva. Boila kraj boile u par ribolova, i brzo ćeš saznati za određeno godišnje doba, određenu vodu, što ti je bolje. Slatko ili slano. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
nutrin zasladjivac nije u trendu ali to sto je njihova najeftinija komponenta na znaci da ne peca.da li neko ima iskustvo sa tim meni se dobro pokazalo.

ja kad sam kretao da pravim boile 1 sam ga kupio na te boile nisam nesto mnogo peco ali od tada je proslo 4 godine a u meni i dalje predrasude da 400 din za zasladjivac nemoze da uradi posao obicno koristim vnd-ov praskasti superzeoet i on mi super radi

Link to comment
Share on other sites

niko ne spominje  licorice ili ti po naski slatki koren ili sladic to je biljka ciji koren samleven u prah koristi se kao prirodan zasladjivac 100 puta je sladji od belog secera a stavljao sam ga u boile .......... radile su do duse ima malo onaj backtaste malko gorci onako na bilje ko maslacak samo mnogo slabije :hi: 

Link to comment
Share on other sites

pa ako hoces da ti bude slatka boila onda treba, a ako neces onda ne treba  :pardon:

svaka boila treba da bude slatka pogotovo one za hranjene da ga navode da jede dalje dalje dalje pa i onu tvoju na dlaci

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Quote

Solarov i udri

meni se endeov mnogo bolje pokazao nego solarov ima vestacki miris

 

ja na 10 kg domaceg mixa stavim 100-130g endeovog superzoeta i ne brinem

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam solar candy sweetener u prahu,i pise mi da on ide u mericama u receptu koji sam dobio i na pakovanju isto,jel to ima neka merica u njemu unutra ili je to poklopac?

ima za 1500 i manje na snizenjima gramska digitalna vaga obcno mere do 5 kila ja preko toga naravno ima i skuplje (ko voli nek izvoli) ali 2 godine mi je trajala ta najskrnavija :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Quote

 

Zavisi u kojem obliku. Ako misliš one u trgovinama kao fruktoza šečer u kristalu njega treba dosta. No ima fkuktoza con. od moora pakovanje 250 grama oko 14 eura što je dovoljno za cca 100 kg mixa. Znažan jaki okus voća, idealan također i za partikl posebno.

Primjer s tigrovim oraščićem

Kilu tigera prekriti vodom, tri prsta iznad. dodati cca 5 gr max. fruktoze con. Tiger popije dio tekučine samim time i sladilo te postaje još atraktivniji u okusnom smislu i aromom. U preostaloj tekućini se uobičajeno skuha.

Jedno pitanje,koliki je promer posude u koju sipamo 

mix i vodu preko njega,mislim mera od tri prsta nije isto na serpu 

na primeru 15 cm i 20 cm precnika.

Ako moze samo manja dopuna,i hvala opet Zac :help:

Link to comment
Share on other sites

Quote

U svakom slucaju pre bih ti preporucio Dekstrozu (glukoza) jer predstavlja izvrstan izvor energije. Svi ugljeni hidrati moraju prvo da se pretvore u oblik glukoze da bi mogli biti iskorisceni u energiju, dok se glukoza ne vari nego ide direktno u krvotok sto povecava iskoristenost mamca. Takodje mozes koristiti i MALTEKS (ekstrat jecmenog salda) koji je bogat maltozom, glukozom, belancevinama, mineralima(Na, K, P, Ca, Mg, Fe), vitaminima ( kompleks B vitamina, E, provitaminom A) a pri tom nije vestacki zasladjivac a i prstupacna mu je cena ( A da ne govorim o glikemjskom indeksu i naglim skovima insulina kod korscenja prostih secera).Izgledom podseca na med samo malo tamnije boje i karakterisicnog miris i ukusa. Moze se koristiti i u umakaljkama i dipovima.

Na sve ovo hfale samo tegovi 

pa da pocnu sa treninzima

i budu u formi :yahoo:  :a026:  :a018:

mala sala,

ali zar neidemo pomalo predaleko

Moje misljenje

Link to comment
Share on other sites

Kad smo več kod odličnih zaslađivača onda je tu i javorov sirup. Do pojave nekih drugih zaslađivača puno sam ga koristio.

U kojim mixevima se po tebi najbolje pokazao

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Ali, opet mi nije jasno u kom smislu ima veze marka, u kvalitetu napravljenog mamca ili kolicini doziranja da bi mamac bio dobar?

Slazem se,bitno je dobiti 

pravu kombinaciju

dobitni tiket,

a sa kojim mixevima,aromama i zasladjivacima,

cije marke,da li su to jeftiniji ili skuplji nije bitno

konacnu rec dobijamo na vodi

Link to comment
Share on other sites

e dobar si bevebo, mislim da si do sad samo napucavao postove, kojekavim pitanjima, aj da kazemo, uzmez zeninu serpu za supu stane u nju brat bratu 6 litara vode, sipas , e sad je pitanje koliko tigra, dal kilo 2 i l manje, to je kljucno pitanje, ako preteras u prsima, moze da se desi pucanje serpe l ne daj boze detonacije, ko na plinskom uredjaju, u autu, a posto si iz borce verovatno imas neko dvoriste, pa se lepo isetas, pa sa tanjracom, il -talandarom , namesis, dve cigle podlozis, i stavi 4 prsta vode, sad kako odmeriti prste, ako su ko cevapi, ne ide ako su ko moji klavirski, nadji neku sredinu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

e dobar si bevebo, mislim da si do sad samo napucavao postove, kojekavim pitanjima, aj da kazemo, uzmez zeninu serpu za supu stane u nju brat bratu 6 litara vode, sipas , e sad je pitanje koliko tigra, dal kilo 2 i l manje, to je kljucno pitanje, ako preteras u prsima, moze da se desi pucanje serpe l ne daj boze detonacije, ko na plinskom uredjaju, u autu, a posto si iz borce verovatno imas neko dvoriste, pa se lepo isetas, pa sa tanjracom, il -talandarom , namesis, dve cigle podlozis, i stavi 4 prsta vode, sad kako odmeriti prste, ako su ko cevapi, ne ide ako su ko moji klavirski, nadji neku sredinu.

Eeeeeeee sada se razumemo :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...