Jump to content

kukuruz


JaneMk

Recommended Posts

neso kao taprtar si vrh broli si mi uradio vrh ostavi sarana na miru teoriju si dobro naucio pokazi se u praksi. Zacu svaka cast,njega i Zeljka Spasica cenim kao ribice a ti ako slusas mozes nesto i da naucis jer kazu covek se uci dok je ziv i opet umire gluuuup.

 

Srele i ti si vodoinstalater pa te niko ne osporava kao ribolovca zato i za tebe nije kasno da neshto nauchish.Ja nisam rekao da ne cenim Zaca,poshtujem ga zbog gomile drugih stvari ali to ne znachi da slepo verujem u svaku rech koju izgovori.Misliti svojom glavom je dobra stvar,nije lako ali pokushaj , necesh se pokajati.:drinks:

Link to comment
Share on other sites

neso kao taprtar si vrh broli si mi uradio vrh ostavi sarana na miru teoriju si dobro naucio pokazi se u praksi. Zacu svaka cast,njega i Zeljka Spasica cenim kao ribice a ti ako slusas mozes nesto i da naucis jer kazu covek se uci dok je ziv i opet umire gluuuup.

 

 

 

 

Au Shone sto Sajmon bije nisko !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nesa je izgovorio svoja saznanja i zapazanja o zivotu i funkcionisanju jedinke zvane sharan. Svako ima pravo na mishljenje i zapazanje, Koliko vidim Nesha se i ogradio u svojoj prvoj recenici na takav nacin. Ne vidim uvredljiv ton niti omalovazavanje bilo cijeg a kamoli Zacovog znanja i truda ni jednog trenutka. Ovo moze i mora biti debata uz potpuno uvazavanje a nikako omalovazavanje bilo cijeg mishljenja, zapazanja ili ove nashe dragocene preokupacije zivotom i lovom nasheg drugara sharana. Ovakve debate (bar ja a nadam se i svi vi) dozivljavam kao pomoc jednih drugima, da napredujemo u saznanjima svega shto nas zanima oko sharana, nikako kao vid prepucavanja ili dokazivanja ko je manje ili vishe u pravu. Ukratko - Uz potpuno uvazavanje Nese i Zaca, svi imamo pravo na mishljenje i zakljucke, bili oni tacni ili ne, pa tako i ja.

 

Ne zeleci da ulazim u dalju raspravu - debatu , kratko cu izneti i svoje steceno (citanjem i ucenjem) zapazanje.

Sharan proizvodi insulin - URRRAAA. Pankreas (gushteracu) nema kao poseban organ, vec kao tkivo koje obavlja funkciju pankreasa sjedinjeno sa jetrom .

Pojednostavljeno, ne ulazeci u hemiski sastav i opshirno pisanje, Ugljeni hidrat - Skrob se ne rastvara u vodi, alkoholu ali se potpuno razgradjuje, delovanjem enzima i kiselina, u Ugljeni Hidrat - Glukozu koja je neophodna za odrzanje zivota celije ...etc

Sharan vari, koristi ugljene hidrate i za kratka komercijana pecanja cu ih obilato koristiti u svojim mixevima i u buducnosti.

 

Ziveli Momci :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Mislim da smo uveliko skrenuli sa teme,shto se mene tice jedini pravi odgovor moze dati samo diplomirani ihtiolog koji tacno zna shta je prirodna hrana sharana i koliko on to svari il ne

 

Jane, napisao sam potpuno jasno da se radi o dosezima i činjenicama znastvenih krugova. Znaći ne moje ili razmišljanje bilo kojeg ribolovca. Mislim da su oni ipak puno mjerodavniji u svemu tome.

Link to comment
Share on other sites

Pripremanjem kukuruza pokushavamo da poboljshamo njegovu svarljivost kod sharana.Ako on ne moze da vari skrob onda je kukuruz totalni promashaj u prihrani sharana zbog dole navedenog sastava istog.Jedino ostaje pitanje zashto ga veoma rado uzima kad mu 60 - 85 posto njegovog sastava nichemu ne koristi?

 

. Zbog visokog sadrzaja skroba, srazmerno velike zastupljenosti ulja i malo celuloze kukuruz je izrazito energetsko hranivo, cija je svarljivost organske materije i do 90%. Ovako velika svarljivost je izmedju ostalog i rezultat malog sadrzaja sirove celuloze (oko 2%). Zrno kukuruza sadrzi 60-85% ugljenih hidrata. U odnosu na njihovu ukupnu kolicinu, skroba ima oko 80%, a ostalo su pentozani, dekstrin, saharoza i hemiceluloza

 

Šaranova prirodna hrana ponekad ima i preko 80% vode, što misliš zašto jede nešto što ima toliko vode od koje nema koristi prevelike. Poznavanje ribe je, kao što sam spomenuo jako bitno. Isto tako lijepo piše o stupnju varenja i u kojim stanjima namirnice sa škrobom. No, ako bi bilo lakše, mogu jednostavno zatvoriti oči i uši nad jednom cijelom industrijom, znanosti, i svemu i reći suprotno. Ipak, to je nemoguće. Riba kao šaran pojede puno toga ako ima u svome sastavu još i manji postotak ppotrenih mu elemenata.

Link to comment
Share on other sites

Šaranova prirodna hrana ponekad ima i preko 80% vode, što misliš zašto jede nešto što ima toliko vode od koje nema koristi prevelike. Poznavanje ribe je, kao što sam spomenuo jako bitno. Isto tako lijepo piše o stupnju varenja i u kojim stanjima namirnice sa škrobom. No, ako bi bilo lakše, mogu jednostavno zatvoriti oči i uši nad jednom cijelom industrijom, znanosti, i svemu i reći suprotno. Ipak, to je nemoguće. Riba kao šaran pojede puno toga ako ima u svome sastavu još i manji postotak ppotrenih mu elemenata.

 

Zac ja sam svoje mishljenje izgradio na osnovu razgovora sa chovekom koji je ihtiolog po struci tako da ga necu menjati,a voda mu ne smeta varenju a neshto shto nemoze da svari bi mu i te kako smetalo pa nije za poredjenje.

Link to comment
Share on other sites

Prema Ostroumovoj i sur. (1980) kod li��inki do

10 mg probavni trakt nije dobro razvijen. Aktivnost

crijevnih proteaza je veoma slaba, a guštera��a nije

potpuno formirana. Kod li��inki mase od 50 do 60

mg sadržaj proteoliti��kih enzima u crijevu je

nekoliko puta pove��an, što je rezultat aktivnosti

guštera��e.

ceo text na http://hrcak.srce.hr/file/3377

 

 

 

Sharan ima organ koji se naziva hepatopankreas ili dva organa u jednom(jetra i pankreas) pa je sposoban,kao svadhtojed, da vari ugljene hidrate a mahanje struchnom literaturom koju mnogi ne razumeju na mene ne ostavlja utisak.:drinks:

 

Mislim da je moj trud sa dokazivanjem teorije neprimjereno nazvati mahanjem, jer i konj maše repom ali on tjera muhe. Meni ne pada na pamet tjerati muve, več podastrijeti za sve nas pa tako i za sebe samoga činjenice.

Ako nisam u pravu nemam nikakvog razloga ne prihvatiti drugo. Okrenuti glavu od tada krivih dokaza svih tih znastvenika i kompletne industrije koja se trudi prevesti jedan oblik škroba u drugi da bi ne ribe, nego životinje za koje znamo da vare škrob imali bolji lakše svarljivi oblik hrane.

Jednostavno ne želim voditi polemike i pisati po sat vremena nešto da bi netko našvrljao da mašem sa nećim. Nismo političari bože pa da se moramo služiti diskreditacijama da nekoga pobijedimo pred očima drugoga.

Nije dovoljno pročitati jedan redak Bogutove knjige o problemima hranidbe ličinki šarana da bi se sve pokupilo. Izuzetno štivo i sigurno sam ga 1000 puta otvorio ali isto i puno drugih.

Link to comment
Share on other sites

Nije dovoljno pročitati jedan redak Bogutove knjige o problemima hranidbe ličinki šarana da bi se sve pokupilo. Izuzetno štivo i sigurno sam ga 1000 puta otvorio ali isto i puno drugih.

 

Procitao sam celu a i josh dosta drugih ali da zakljuchimo debatu stvarno smo skrenuli sa teme.:drinks:

 

.

Link to comment
Share on other sites

Nesa je izgovorio svoja saznanja i zapazanja o zivotu i funkcionisanju jedinke zvane sharan. Svako ima pravo na mishljenje i zapazanje, Koliko vidim Nesha se i ogradio u svojoj prvoj recenici na takav nacin. Ne vidim uvredljiv ton niti omalovazavanje bilo cijeg a kamoli Zacovog znanja i truda ni jednog trenutka. Ovo moze i mora biti debata uz potpuno uvazavanje a nikako omalovazavanje bilo cijeg mishljenja, zapazanja ili ove nashe dragocene preokupacije zivotom i lovom nasheg drugara sharana. Ovakve debate (bar ja a nadam se i svi vi) dozivljavam kao pomoc jednih drugima, da napredujemo u saznanjima svega shto nas zanima oko sharana, nikako kao vid prepucavanja ili dokazivanja ko je manje ili vishe u pravu. Ukratko - Uz potpuno uvazavanje Nese i Zaca, svi imamo pravo na mishljenje i zakljucke, bili oni tacni ili ne, pa tako i ja.

 

Ne zeleci da ulazim u dalju raspravu - debatu , kratko cu izneti i svoje steceno (citanjem i ucenjem) zapazanje.

Sharan proizvodi insulin - URRRAAA. Pankreas (gushteracu) nema kao poseban organ, vec kao tkivo koje obavlja funkciju pankreasa sjedinjeno sa jetrom .

Pojednostavljeno, ne ulazeci u hemiski sastav i opshirno pisanje, Ugljeni hidrat - Skrob se ne rastvara u vodi, alkoholu ali se potpuno razgradjuje, delovanjem enzima i kiselina, u Ugljeni Hidrat - Glukozu koja je neophodna za odrzanje zivota celije ...etc

Sharan vari, koristi ugljene hidrate i za kratka komercijana pecanja cu ih obilato koristiti u svojim mixevima i u buducnosti.

 

Ziveli Momci :drinks:

 

Mišljenje ima svatko, kao i šupak, tako kažu stari ljudi. No to je manje važno. Zaključci su puno bitniji.

Ipak nameče mi se jedno pitanje. Zanima me zaista zašto takvi mamci kako kažeš za kratka pecanja na komercijalama?

Link to comment
Share on other sites

Shupak je u prevodu cmar . Cmar ne moze da ima mishljenje vec moze samo da sere. Upravo govorim da treba imati malo vishe obzira prema drugima ali to ne dopire. Jednim klikom na samo ovaj link ce postati dosta jasnije, pa ima tu i objashnjenja i mishljenja, tj kako ih ti nazivash milozvucno supkovima sa sve literaturama korishtenim za samo tu stranicu.

 

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B1

 

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0

Link to comment
Share on other sites

Evo da postavim jedan koristan tekst koji sam skinuo pre par godina a koji ce nam pomoci da bolje razumemo temu o kojoj se raspravlja,i nadam se da ce neki izvuci nesto korisnosaran.gif

 

 

 

ovom tekstu ću dati bazne informacije za proizvodnju boili smesa. Onako kako na

sve to ja gledam, izrada boili smesa po mojim vizijama. Polazna tačka je izrada boili

smesa koje nenarušavaju zdravlje ribe. Takve smese su u većini slučajeva i jeftine

boile smese. One su bazirane na baznim temeljima fiziologije o ishrani. Ono što važi

za nas ljude važi u većini slučajeva i za naše drugare šarane.

U ovom tekstu ću se potruditi da “prst stavim na mesto gde najviše boli!”. Sa drugim

rečima: potrudiću se da ukažem na greške koje se najčešće prave.

Nemoj nikada iz vida izgubiti sledeću činjenicu: mnogo teže je napraviti skupu i boilu

koja nelovi ribu već jeftinu i lovnu boilu!

Na ovoj stranici možeš pročitati ili sebi odštampati i tekst pod imenom

“Balans Ishrane”. Taj tekst zajedno sa ovim formira bazu za izradu zdravih

i odgovornih smesa za naše drugare šarane. Na istoj stranici možeš videti i

nekoliko recepata, tekst pod imenom “Recepti”.

Izvori energije

Gotovo svi izvori energije se sastoje od: proteina (belančevina), masti, ugljenih

hidrata i vlakana. Izuzetak čine rafinirani produkti iz kojih su se odstranili pojedini

nutrienti kako bi se dobio određeni produkat koji je bogat sa samo jednim od njih, u

većini slučajeva su to produkti bogati isključivo proteinima. Ovakvi produkti su dakle

jednostrani produkti, oni se upotrebljavaju u razno-raznim smesama za bodi bildere,

balansiranoj hrani za decu, životinje i tako dalje.

Ništa nije samo protein, mast ili ugljeni hidrat. Gotovo svi izvori energije su

kombinacija upravo navedenog.

Protein

Od veoma velike važnosti za izgradnju telesnog tkiva, to jest za razvoj šaranskog

tela. Prekomerna doza belančevina se iskoristi kao izvor energije. Za jednu ribu su

belančevina od riba (srodnika) najidealniji izvor za belančevine. Sa drugim rečima:

kvalitetno riblje brašno. Lično upotrebljavam samo LT riblja brašna.

Masti

Jedna od grešaka koja se veoma lako napravi je kombinacija masti sa mnogo

vitamina A. Tako jedna kombinacija prouzrokuje trovanje jetre kod ribe. Suvišna

mast se taloži oko jetre što kod ribe može prouzrokovati fatalne posledice. O ovome

ima jako mnogo dokaza, stručnih tekstova i diskusija. Ljubitelji koi šarana znaju

mnogo o ovom fenomenu. Hrana koja se nudi koi ribama mora biti 100% u balansu.

Iz ovog se vrlo lako mogu izvući i paralele za šaranski ribolov.

Ako u jedan boili miks staviš nekoliko jaja, mleka za teliće, hranu za pastrmke i hranu

za ptice tada već imaš masnu boilu (ovo rade gotovo svi). Ako u nju staviš

balansirane hrane za kerove, mačke, svinje tada se nalaziš u velikim problemima. Jedan šaran od 10 kila može na dan pojesti 1 kilu boila. Većina šaranaša na jedan

kilogram miksa stavlja 10 jaja. Deset jaja na dan nije zdravo za nikog, pa tako ni za

nas ljude, za šarane takođe.

Gde ima mnogo vitamina A. U sledećim produktima: riblje ulje od jetre (apoteka),

kelp, morska trava, hrana za koi šarane, mleka u prahu, jaje (sve forme),

izbalansirana hrana za mačke i kerove, frolic, aminol, hrana za ptice, hrana za kečige,

hrana za pastrmke, Robin Red…

Kada po razno-raznim stranicama malo kritičnije gledam boili smese u mnogima od

njih ima vrlo često više od ovih upravo navedenih produkata. Kada se u miks još

stave i sledeći produkti: konoplja, kiki-riki brašno, sojino masno brašno (najradije

tostirano), ulja (najradije 3 i više) tada je mogućno konkludirati samo sledeće:

“Ti dečko nisi ništa razumeo u vezi boili smesa, nažalost!”.

Uvredio se ti ili ne, ovo su činjenice koje se jednostavno nesmeju izgubiti iz šaranskih

vidika. Ovo je baza, baza za izradu zdravih i po ribu odgovornih boili mikseva. Meni je

zdravlje šarana isto tako važno kao i moje sopstveno zdravlje. Dakle, ako si se ti

naljutio ili se pak planiraš naljutiti onda te molim da napustiš ovu stranicu i da se

vratiš na sve ostale gde se uglavnom u vezi ove problematike “mlati prazna slama”.

Ti si na kraju krajeva sam i dobrovoljno došao na ovu stranicu. Ako ti ove vizije i

pristup neodgovraju onda lep pozdrav i živ i zdrav ti meni bio.

Još malo o mastima. Mi već znamo da licitin poseduje svojstva emulgatora, sa

drugim rečima on je u stanju da razbije ulja na sitne čestice. Licitina ima u

žumancetu od jaja.

Svako žumance može da emulgira 175 ml ulja. Ti možeš da uradiš sledeće: odstrani

od nekoliko jaja samo žumance. Pomešaj ga zajedno sa eventualnim aditivima,

tečnim aromama i željenom količinom ulja. Sve to izlupaj sa mikserom i tu smesu

dodaj u ostale boili sastojke

Ugljeni hidrati

1. Monosaharidi, oni se sastoje iz jednog molekula, kao na primer: glukoza

(dekstroza, grožđani šećer), fruktoza (voćni šećer).

2. Disaharidi, oni se sastoje od dva monosaharidna molekula. Oni se dele na

sukrozu/saharozu (šećer), laktozu (mlečni šećer) i maltozu (šećer od ječma).

Ugljeni hidrati se dele na SPORE I BRZE. Baza za ovu podelu je takozvani Glihemijski

Indeks, GI indeks.

Produkti sa visokom GI vrednosti se brzo vare, produkti sa niskom GI vrednosti se

sporo vare. Sada smo stigli do bolne tačke u vezi ugljenih hidrata. Kada upotrebiti

spore, kada brze hidrate. Uz sve to uzimajući u obzir i dužinu varenja hrane u

šaranskim crevima, priča o encimima, godišnje doba, temperatura vode. Sporo varljivi (zdravi) ugljeni hidrati

Su polisaharidi, oni se sastoje od više monosaharidnih molekula, uglavnom od

glukoze. Oni se u telu ribe veoma sporo vare. Oni se javljaju u obliku skroba,

celuloze. Ovi hidrati se sastoje od dugih glukoze-lanaca koji se rastvaraju u vodi.

Ovi produkti usporavaju transport svarenih ugljenih hidrata u krv. Samim tim je

procenat glukoze u krvi manje više stabilan. Sa drugim rečima organizam će svarenu

hranu polako i ravnomerno da upije. Ovu činjenicu možemo u odgovarajućim

okolnostima da iskoristimo u našu korist!

U sporo varljive ugljene hidrate spadaju između ostalog i: paprika, kiki-riki, fruktoza,

leče, grašak, slanutak, pasulj, lešnik, slatki krompir, raženo brašno, laktoza, bela riža,

pšenično braon brašno…

Brzo varljivi (nezdravi) ugljeni hidrati

Ovi hidrati se mnogo brže vare, encimi imaju mnogo manje posla već kod prvo

navedinih. Nutrienti se direktno transportuju u krvne sudove. Oni pruzrokuju veliki

porast šećera u krvi u kratkom vremenskom roku. I ova vrsta ugljenih hidrata za nas

šaranaše ima svoje prednosti i nedostatke.

Ovde spadaju izmedju ostalog i: heljda, griz, ječmena kaša, proso, kokice, belo

pšenično brašno, med, beli hleb, šećer, maltoza, glukoza, dekstroza, krompir pire,

modificirani skrob.

Jedan drugi negativni aspekat prilikom varenja ugljenih hidrata je negativni uticaj

sastojaka na encime koji se nalaze u tim biljnim produktima. Sve biljni produkti i jaja

negativno utiču na proces varenja u našoj boili. Tu se može ubrojati i soja. Ta ista

soja koju mi masovno upotrebljavamo u jednom boili miksu. Ona negativno utiče na

encime koji su odgovorni za varenje hrane u šaranskim crevima. Ovo možeš da

izbegneš upotrebom tostirane soje. Šta to znači, tostirana soja:

Soja u zrnu se injektira uz pomoć pare. Na ovaj način se čaura odvoji od

zrna. Zrna se tada presuju dok se nedobije “flakes” (pahuljice) forma.

Putem takozvane heksan ekstrakcije se dobija sirovo sojino ulje. Ostatak

sojinog ulja u pahuljicama se odstrani presovanjem. Pahuljice tada prođu

kroz vakum isparivač. Na ovaj način se dobiju bele pahuljice. Uz pomoć

alkohol-voda ekstrakcije pahuljice se oslobode od nevarljivih polisaharida.

Taj isti produkat se tada tostira, na ovaj način se aktivira tripsin. Produkat

se tada osuši i samelje. Tripsin igra veoma važnu ulogu pri razbijanju

lanaca belančevina i aktiviranju encima za probavu hrane.

Isto važi i za tostirane lupine, konoplju, kukuruz, pšenične klice i tako dalje. Ovde

možeš još da ubrojiš i brašno od sesama i kiki-rikija kao i lanene ljuspice, zadnje

naveden je top sastojak za boile. Sa drugim rečima, ako možeš da kupiš tostirane

produkte uradi to. To su top-sastojci za boile. Oni pozitivno utiču na varenju tvoje

boile.Ispitivanjem pojedinih organa i krvi kod koi šarana se moglo ustanoviti da je kod riba

koje su redovno hranjene sa hranom bogatom brzo varljivim hidratima lošeg kvaliteta

došlo do taloženja masti u jetri i mišićnim tkivima. Ribe nisu imale apetit da

konzumiraju bilo koju hranu. Koi šarani su u potpunosti zavisni od hrane koja im se

nudi, sa drugim rečima ona mora biti perfektno izbalansirana, nije na odmet znati.

Dužina pražnjenja šaranskih creva je jedno, varenje hrane nešto drugo. Šaran će pre

da ogladni ako u hrani koju mu nudimo nema produkata koji se teško vare!

Jedan produkat mora da u sebi ima sto više vlakana koji se teško vare. Ta ista vlakna

podpomažu da hrana lakše prolazi kroz šaransko crevo.

U vezi pojma “ZASIĆENOST” treba prvenstveno da se gleda o kojim energetskim

produktima se radi. Masti i ulja nam daju vise energije i samim tim brže zasite

šaranske potrebe.

Žuč igra važnu ulogu pri varenju masti. Ona emulgira masti tako da encimi bolje

mogu da odrade svoj posao, u masti nema encima. Pri temperaturi vode od 7 stepeni

celzijusa encimi spavaju, što viša temperatura vode to više encima.

Još nekoliko rečenica:

Jedan dobro izbalansirani miks treba da se sastoji od: lako varljivih i u vodi

rastvorljivih produkata uz jedan određeni procenat teško varljivih produkata,

energetska vrednost u njemu nesme da bude preterano visoka.

Sastojci koji se lako vare su i sastojci koji se lako tope u vodi. Jedna instant boila

mora da se sastoji od produkata koji se lako vare i koji se lako tope u vodi.

Boila na duge staze mora biti dobro izbalansirana, u njoj mora da bude sastojaka koji

se teško vare, ona mora biti bogata sa vlaknima kako nebi došlo do zatvaranja creva,

pogotovo pri temperaturi vode ispod 12 stepeni celzijusa.

Jedan deo flore u crevima je u direktnoj zavisnosti od produkata koji se nesvare!

Jalova boila ima tekođe u sebi hranljivu vrednost, naročito ako si fiksiran na ulov

velike ribe, u zavisnosti od situacije…

Svako živo biće je u stanju da u sebe unese (upije) nekoliko grama belančevina na

sat. Ostatak se koristi kao izvor energije ili kroz creva napusti telo.

Višak belančevina se kao amonijak napolje izbacuje putem škrga.

Ako se nešto 100% svari to ne mora da znači da se i 100% iskoristi!

Jedan MALI deo prevarene hrane se pretvori u biomasu.Brzo varenje znači da se hrana brzo transportuje koroz šaranska creva, samim tim će

korisni učinak svarene hrane biti umanjen, da li nam je to cilj?

U svakom slučaju, i ovu činjenicu možeš da iskoristiš u tvoju korist, kada upotrebiti

brzo varljive a kada sporo varljive ugljene hidrate?

Vlakna

Vlakna su vrlo važna naročito u kasnu jesen, zimu i proljeće. Voda je hladnija,

metabolizam ribe pada i probava hrane traje duže. U zimskim mesecima probava

hrane traje i do 24 sata, leti je to oko 6 sati!

Postotak vlakana u tvom miksu treba biti od 3-4 grama na 240/kcal. Leti 3 grama, u

jesen i proleće oko 3.5 grama i zimi 4 grama.

Bogati vlaknima su sledeći produkti:

 

Žitno posije, soja bez masti, zob, kakao, badem, heljda, žitne klice, masna soja,

hrana za ptice, cimet, koncentrat za svinje, slatka aleva paprika, kim, koi spirulina,

raž, indijski orah, hrana za koi šarane, mleveni grašak, lan, proso, konoplja, zobena

slad, robin red, lupini-žuti, kiki-riki…

Vitamini i minerali

Regulišu između ostalog varenje hrane u telu kod riba. Igraju veoma važnu ulogu za

jedan duži vremenski period. Oni nebi smeli izostati u jednom dobrom boili miksu.

Boili miksevi – kombinacije

Postoji više načina (kombinacija) kako doći do lovnih i za po zdravlje ribe odgovornih

recepata. Tako nešto se između ostalog može ostvariti realizacijom sledećih mikseva:

- miks sa relativno mnogo proteina i jako malo masti;

- miks sa relativno malo masti i proteina i sa mnogo ugljenih hidrata;

- miks sa osrednjim količinama proteina, masti i ugljenih hidrata (neutralni miks,

miks sa kojim se može loviti tokom cele godine).

Sve navedene količine se odnose za jedan kilogram suve boili smese (100%).

Miks sa relativno mnogo proteina i relativno malo masti

Najveći deo boili mikseva se sastoji od žitarica (mehaničke osobine boile: vezivanje,

tvrdoća, valjanje, istant reakcija, izvori za vitamine iz B grupe i vlakna), ribljeg brašna

(izvori za najkvalitetniji protein, masti, amino kiseline, atrakcija), mleka u prahu

(vitamin A, lako topiv mlečni protein, masti, amino kiseline), hrane za ptice (izvori za

vitamine B i A, masti, atrakcija), jaja (masti, vitamin A, mehaničke osobine).

Za žitarice je najbolje koristiti sledeću kombinaciju: kukuruzno brašno, pšenično

braon brašno, pšenični griz. Ako ti ove tri žitarice čine bazu za jedan boili miks (40%-

50%) tada ti još ostane 50% do 60% za ostale sastojke po želji. Ako se pridržavaš ovih baznih pravila nemoguće je napraviti skupu i nelovnu boilu. Nemoguće je

napraviti boilu sa lošim mehaničkim osobinama!

Savet: stavi u bazni deo miksa kukuruzno i pšenično braon brašno u sledećem

odnosu: 1/3 kukuruznog i 2/3 pšeničnog braon brašna.

Ovako jedan miks se sastoji od: žitarica 60% (uključujući i masnu tostiranu soju, ona

je bogata sa biljnim proteinom), ribljeg brašna 25%, mlečnih proteina 10%, prirodnih

aditiva 5% (crvrni luk u prahu) i 5 svežih jaja od kokoške (praksa me je naučila da je

za 1kg suvog miksa dovoljno staviti 5-7 jaja).

U ovako jedan miks se mogu staviti sledeći produkti (procentualno izraženo).

01. Kukuruzno brašno 20%

02. Pšenično smeđe (braon) brašno 15%

03. Pšenični griz 15%

04. Sojino masno tostirano brašno 10%

05. LT riblje brašno, haringa 25%

06. Lakto-albumin, P=80% 10%

07. Luk, crveni, osušeni, prah 05%

Totalno 100%

08. 5 svežih jaja od kokoške, ostali deo po potrebi voda.

Belančevine 48%

Masti 20%

Ugljeni hidrati 42%

NIB, Neto iskorištene belančevine 76%

Amino kiseline 23,%

Vlakna 3,6 grama/240kcal

Miks sa relativno malo masti i proteina i sa mnogo ugljenih hidrata

Sastav ovako jednog miksa je: žitarice 85%, hrana za ptice 10% (ili Robin Red, to je

takođe jedna vrsta hrane za ptice), prirodni aditiv 5%.

U ovako jedan miks se mogu staviti sledeći produkti (procentualno izraženo).

01. Kukuruzno brašno 20%

02. Pšenično smeđe (braon) brašno 15%

03. Pšenični griz 15%

04. Slanutak, tostirano brašno 10%

05. Heljdino brašno 15%

06. Krompirovo brašno 10%

07. Luk, crveni, osušeni, prah 05%

08. Hrana za ptice (Robin Red) 10%

Totalno 100%

09. 8 svežih jaja od kokoške, ostali deo po potrebi voda. Belančevine 17%

Masti 18%

Ugljeni hidrati 65%

NIB, Neto iskorištene belančevine 69%

Amino kiseline 07%

Vlakna 4,9 grama/240kcal

Miks sa osrednjim količinama proteina, masti i ugljenih hidrata

Ili, zlatna sredina. Sa ovako jednim miksom možeš loviti cele godine.

Sastav ovako jednog miksa je: žitarice 70%, riblje brašno 15%, mlečni protein 10%,

prirodni aditiv 5%.

U ovako jedan miks se mogu staviti sledeći produkti (procentualno izraženo).

01. Kukuruzno brašno 20%

02. Pšenično smeđe (braon) brašno 15%

03. Pšenični griz 15%

04. Sojino masno tostirano brašno 10%

05. LT riblje brašno, haringa 15%

06. Lakto-albumin, P=80% 10%

07. Luk, crveni, osušeni, prah 05%

08. Zagrejani pasulj, brašno 10%

Totalno 100%

08. 6 svežih jaja od kokoške, ostali deo po potrebi voda.

Belančevine 34%

Masti 20%

Ugljeni hidrati 46%

NIB, Neto iskorištene belančevine 74%

Amino kiseline 20%

Vlakna 3,8 grama/240kcal

Ako se budeš pridržavao svega upravo napisanog tada imaš zdravu, lovnu i jeftinu

boilu. Boilu koja i bez upotrebe razno-raznih boili programa zadovoljava bazne

kriterijume. Sve ovo i nije tako teško kako na prvi pogled izgleda. U većini slučajeva

je malo logičnog razmišljanja i upornosti više nego dovoljno.

Ti bi znači sa tvojom boilom trebalo da islkjučiš mogućnost da se šaran

vrati da jede prirodnu hranu, ili još bolje rečeno ti sa tvojom boilom treba

da pobudiš interesovanje šarana da uopšte pokuša da pojede tvoju boilu.

Nemoj da se brineš ako je boila dobra on će to da zapamti, postoji čak i

mogućnost da ako redovno i dugo budeš hranio tvoju boilu prihavati kao

dodatni izvor energije (dodatni izvor hrane)! Sa drugim rečima: ti treba da

mu ponudiš top boilu. To možeš da uradiš samo onda kada znaš koje produkte možeš kombinovati jedne sa drugima i šta sve postižeš sa

izabranim satojcima.

Nadam de da sam ti bar malo pomogao pri realizaciji boili mikseva. I ovde važi

sledeće: “RADI I RAZMIŠLJAJ ŠTO MOGUĆE JEDNOSTAVNIJE.”

Na ovoj stranici ima još više informacija, kao i tekst “Balans ishrane” (Mala Riba –

Velika Riba). Taj tekst zajedno sa ovim formira bazu za izradu boili mikseva.

Mnogo uspeha!

dARKO (2009)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Shupak je u prevodu cmar . Cmar ne moze da ima mishljenje vec moze samo da sere. Upravo govorim da treba imati malo vishe obzira prema drugima ali to ne dopire. Jednim klikom na samo ovaj link ce postati dosta jasnije, pa ima tu i objashnjenja i mishljenja, tj kako ih ti nazivash milozvucno supkovima sa sve literaturama korishtenim za samo tu stranicu.

 

http://sr.wikipedia....%80%D0%BE%D0%B1

 

http://sr.wikipedia....%BE%D0%B7%D0%B0

 

Sta ce kome postati jasnije,kada je to samo sto si naveo definicija za skrob i glukozu,rote nigde se ne spomnji kako kako je saran vari i preradjuje,bez konkretnih primera,WIKIPEDIJA je cudo,ali ,mislim da ima i zanimljivijih stiva,po ovakvim primerima ispada koje navodite sto se tice varenja kod sarana treba da se vratimo na SMRDLJIVI KUKURUZ,da se sto vise srob iz kukuruza razlozi da bi ga saran lakse prevario,a sta je i sa masom propratnih stvari koje uz to dolaze...

Sta se zapravo desava prilikom kiseljenja odnosno prilikom procesa fermentacije:

Zahvaljujuci radu mikroorganizama prisutnih u vazduhu dolazi do promjene njegove strukture, a preporucljivo je sledece:

Da prvo krenu bakterije mlijecno kiselog vrenja te svojim enzimima pocnu da razgradjuju secer, te se kod idealnih uslova pretvara u mlijecnu kiselinu, e bas tu je potrebno sve zaustaviti jer je mamac idealan, a mala prisutnost sircetne kiseline ne smeta toliko, ali sta nastupa dalje..

Mamac nastavlja sa fermentacijom jer nemoze dugo da ostane u gore navedenoj fazi koja je idealna za ribolov, na nasu nesrecu nastupaju bakterije kiselog vrenja i razgradjuju ugljene hidrate na sircetnu kiselinu i alkohol sto nikako nije dobro za riblji organizam, na samom kraju dolazi jos gore bakterije buterno kiselog vrenja, a mamac poprima uzegli kiseli miris zato sto su svi ugljeni hidrati koji su ostali degradirani u buternu kiselinu te poprima cestice toksicnog otpada kao sto su vodonik, ugljen dioksid i ostali tipovi bakterija i gljivica koji su otrovni. Takav mamac nema dovoljno mlijecne kiseline koja bi ih prirodno konzervirala, te ga je potrebno baciti, ali ne u vodu vec u kantu za smece!

Poznati ribolovci ovakve mamce prave potpuno drugacije te ih tretiraju raznim aminokiselinama, te raznim stimulatorima apetita za ribu. Imamo i neke proizvode koji su potpuno termostabilni pa ih mozemo koristiti i u boilama. U sustini potreban nam je rad korisnih bakterija i gljivica kao i ljudima poput jogurta.

Bitno je da ribi postavimo obilan i uravnotezen svedski sto koji varira od godisnjeg doba, a samim tim i lokacije te drugih prirodnih faktora.

Ovo je iz predhodnog posta..

Link to comment
Share on other sites

Au ala ste ga iskomlikovali , sutra idem do nutricioniste da mi napravi plan i program hranjenja za sezonu 2011/2012 :friends: :give_rose:

 

 

Bogami krle kako se tema zapalila, i ja se razmisljam da sve tekstove o saranu i raznorazne literature krenem ponovo da prelistavam koje datiraju jos sa starog sajta SARANDZIJE od neke 2003,2004 kada se pisalo i vodile ovakve rasprave,a mozda unajmim nekog ihtiologa,nutricionistu pa cak i fitnes trenera po mogucnosti zenskog za svaki slucaj,nek bude u rezervi,kada pocnemo pripremu za pecanje i pravljenu boili i partikla :D

Ili da jednostavno poslusam naseg velikog drugara sreleta sajmona i sve uprostim :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo da postavim jedan koristan tekst koji sam skinuo pre par godina a koji ce nam pomoci da bolje razumemo temu o kojoj se raspravlja,i nadam se da ce neki izvuci nesto korisnosaran.gif

 

 

 

ovom tekstu ću dati bazne informacije za proizvodnju boili smesa. Onako kako na

sve to ja gledam, izrada boili smesa po mojim vizijama. Polazna tačka je izrada boili

smesa koje nenarušavaju zdravlje ribe. Takve smese su u većini slučajeva i jeftine

boile smese. One su bazirane na baznim temeljima fiziologije o ishrani. Ono što važi

za nas ljude važi u većini slučajeva i za naše drugare šarane.

U ovom tekstu ću se potruditi da “prst stavim na mesto gde najviše boli!”. Sa drugim

rečima: potrudiću se da ukažem na greške koje se najčešće prave.

Nemoj nikada iz vida izgubiti sledeću činjenicu: mnogo teže je napraviti skupu i boilu

koja nelovi ribu već jeftinu i lovnu boilu!

Na ovoj stranici možeš pročitati ili sebi odštampati i tekst pod imenom

“Balans Ishrane”. Taj tekst zajedno sa ovim formira bazu za izradu zdravih

i odgovornih smesa za naše drugare šarane. Na istoj stranici možeš videti i

nekoliko recepata, tekst pod imenom “Recepti”.

Izvori energije

Gotovo svi izvori energije se sastoje od: proteina (belančevina), masti, ugljenih

hidrata i vlakana. Izuzetak čine rafinirani produkti iz kojih su se odstranili pojedini

nutrienti kako bi se dobio određeni produkat koji je bogat sa samo jednim od njih, u

većini slučajeva su to produkti bogati isključivo proteinima. Ovakvi produkti su dakle

jednostrani produkti, oni se upotrebljavaju u razno-raznim smesama za bodi bildere,

balansiranoj hrani za decu, životinje i tako dalje.

Ništa nije samo protein, mast ili ugljeni hidrat. Gotovo svi izvori energije su

kombinacija upravo navedenog.

Protein

Od veoma velike važnosti za izgradnju telesnog tkiva, to jest za razvoj šaranskog

tela. Prekomerna doza belančevina se iskoristi kao izvor energije. Za jednu ribu su

belančevina od riba (srodnika) najidealniji izvor za belančevine. Sa drugim rečima:

kvalitetno riblje brašno. Lično upotrebljavam samo LT riblja brašna.

Masti

Jedna od grešaka koja se veoma lako napravi je kombinacija masti sa mnogo

vitamina A. Tako jedna kombinacija prouzrokuje trovanje jetre kod ribe. Suvišna

mast se taloži oko jetre što kod ribe može prouzrokovati fatalne posledice. O ovome

ima jako mnogo dokaza, stručnih tekstova i diskusija. Ljubitelji koi šarana znaju

mnogo o ovom fenomenu. Hrana koja se nudi koi ribama mora biti 100% u balansu.

Iz ovog se vrlo lako mogu izvući i paralele za šaranski ribolov.

Ako u jedan boili miks staviš nekoliko jaja, mleka za teliće, hranu za pastrmke i hranu

za ptice tada već imaš masnu boilu (ovo rade gotovo svi). Ako u nju staviš

balansirane hrane za kerove, mačke, svinje tada se nalaziš u velikim problemima. Jedan šaran od 10 kila može na dan pojesti 1 kilu boila. Većina šaranaša na jedan

kilogram miksa stavlja 10 jaja. Deset jaja na dan nije zdravo za nikog, pa tako ni za

nas ljude, za šarane takođe.

Gde ima mnogo vitamina A. U sledećim produktima: riblje ulje od jetre (apoteka),

kelp, morska trava, hrana za koi šarane, mleka u prahu, jaje (sve forme),

izbalansirana hrana za mačke i kerove, frolic, aminol, hrana za ptice, hrana za kečige,

hrana za pastrmke, Robin Red…

Kada po razno-raznim stranicama malo kritičnije gledam boili smese u mnogima od

njih ima vrlo često više od ovih upravo navedenih produkata. Kada se u miks još

stave i sledeći produkti: konoplja, kiki-riki brašno, sojino masno brašno (najradije

tostirano), ulja (najradije 3 i više) tada je mogućno konkludirati samo sledeće:

“Ti dečko nisi ništa razumeo u vezi boili smesa, nažalost!”.

Uvredio se ti ili ne, ovo su činjenice koje se jednostavno nesmeju izgubiti iz šaranskih

vidika. Ovo je baza, baza za izradu zdravih i po ribu odgovornih boili mikseva. Meni je

zdravlje šarana isto tako važno kao i moje sopstveno zdravlje. Dakle, ako si se ti

naljutio ili se pak planiraš naljutiti onda te molim da napustiš ovu stranicu i da se

vratiš na sve ostale gde se uglavnom u vezi ove problematike “mlati prazna slama”.

Ti si na kraju krajeva sam i dobrovoljno došao na ovu stranicu. Ako ti ove vizije i

pristup neodgovraju onda lep pozdrav i živ i zdrav ti meni bio.

Još malo o mastima. Mi već znamo da licitin poseduje svojstva emulgatora, sa

drugim rečima on je u stanju da razbije ulja na sitne čestice. Licitina ima u

žumancetu od jaja.

Svako žumance može da emulgira 175 ml ulja. Ti možeš da uradiš sledeće: odstrani

od nekoliko jaja samo žumance. Pomešaj ga zajedno sa eventualnim aditivima,

tečnim aromama i željenom količinom ulja. Sve to izlupaj sa mikserom i tu smesu

dodaj u ostale boili sastojke

Ugljeni hidrati

1. Monosaharidi, oni se sastoje iz jednog molekula, kao na primer: glukoza

(dekstroza, grožđani šećer), fruktoza (voćni šećer).

2. Disaharidi, oni se sastoje od dva monosaharidna molekula. Oni se dele na

sukrozu/saharozu (šećer), laktozu (mlečni šećer) i maltozu (šećer od ječma).

Ugljeni hidrati se dele na SPORE I BRZE. Baza za ovu podelu je takozvani Glihemijski

Indeks, GI indeks.

Produkti sa visokom GI vrednosti se brzo vare, produkti sa niskom GI vrednosti se

sporo vare. Sada smo stigli do bolne tačke u vezi ugljenih hidrata. Kada upotrebiti

spore, kada brze hidrate. Uz sve to uzimajući u obzir i dužinu varenja hrane u

šaranskim crevima, priča o encimima, godišnje doba, temperatura vode. Sporo varljivi (zdravi) ugljeni hidrati

Su polisaharidi, oni se sastoje od više monosaharidnih molekula, uglavnom od

glukoze. Oni se u telu ribe veoma sporo vare. Oni se javljaju u obliku skroba,

celuloze. Ovi hidrati se sastoje od dugih glukoze-lanaca koji se rastvaraju u vodi.

Ovi produkti usporavaju transport svarenih ugljenih hidrata u krv. Samim tim je

procenat glukoze u krvi manje više stabilan. Sa drugim rečima organizam će svarenu

hranu polako i ravnomerno da upije. Ovu činjenicu možemo u odgovarajućim

okolnostima da iskoristimo u našu korist!

U sporo varljive ugljene hidrate spadaju između ostalog i: paprika, kiki-riki, fruktoza,

leče, grašak, slanutak, pasulj, lešnik, slatki krompir, raženo brašno, laktoza, bela riža,

pšenično braon brašno…

Brzo varljivi (nezdravi) ugljeni hidrati

Ovi hidrati se mnogo brže vare, encimi imaju mnogo manje posla već kod prvo

navedinih. Nutrienti se direktno transportuju u krvne sudove. Oni pruzrokuju veliki

porast šećera u krvi u kratkom vremenskom roku. I ova vrsta ugljenih hidrata za nas

šaranaše ima svoje prednosti i nedostatke.

Ovde spadaju izmedju ostalog i: heljda, griz, ječmena kaša, proso, kokice, belo

pšenično brašno, med, beli hleb, šećer, maltoza, glukoza, dekstroza, krompir pire,

modificirani skrob.

Jedan drugi negativni aspekat prilikom varenja ugljenih hidrata je negativni uticaj

sastojaka na encime koji se nalaze u tim biljnim produktima. Sve biljni produkti i jaja

negativno utiču na proces varenja u našoj boili. Tu se može ubrojati i soja. Ta ista

soja koju mi masovno upotrebljavamo u jednom boili miksu. Ona negativno utiče na

encime koji su odgovorni za varenje hrane u šaranskim crevima. Ovo možeš da

izbegneš upotrebom tostirane soje. Šta to znači, tostirana soja:

Soja u zrnu se injektira uz pomoć pare. Na ovaj način se čaura odvoji od

zrna. Zrna se tada presuju dok se nedobije “flakes” (pahuljice) forma.

Putem takozvane heksan ekstrakcije se dobija sirovo sojino ulje. Ostatak

sojinog ulja u pahuljicama se odstrani presovanjem. Pahuljice tada prođu

kroz vakum isparivač. Na ovaj način se dobiju bele pahuljice. Uz pomoć

alkohol-voda ekstrakcije pahuljice se oslobode od nevarljivih polisaharida.

Taj isti produkat se tada tostira, na ovaj način se aktivira tripsin. Produkat

se tada osuši i samelje. Tripsin igra veoma važnu ulogu pri razbijanju

lanaca belančevina i aktiviranju encima za probavu hrane.

Isto važi i za tostirane lupine, konoplju, kukuruz, pšenične klice i tako dalje. Ovde

možeš još da ubrojiš i brašno od sesama i kiki-rikija kao i lanene ljuspice, zadnje

naveden je top sastojak za boile. Sa drugim rečima, ako možeš da kupiš tostirane

produkte uradi to. To su top-sastojci za boile. Oni pozitivno utiču na varenju tvoje

boile.Ispitivanjem pojedinih organa i krvi kod koi šarana se moglo ustanoviti da je kod riba

koje su redovno hranjene sa hranom bogatom brzo varljivim hidratima lošeg kvaliteta

došlo do taloženja masti u jetri i mišićnim tkivima. Ribe nisu imale apetit da

konzumiraju bilo koju hranu. Koi šarani su u potpunosti zavisni od hrane koja im se

nudi, sa drugim rečima ona mora biti perfektno izbalansirana, nije na odmet znati.

Dužina pražnjenja šaranskih creva je jedno, varenje hrane nešto drugo. Šaran će pre

da ogladni ako u hrani koju mu nudimo nema produkata koji se teško vare!

Jedan produkat mora da u sebi ima sto više vlakana koji se teško vare. Ta ista vlakna

podpomažu da hrana lakše prolazi kroz šaransko crevo.

U vezi pojma “ZASIĆENOST” treba prvenstveno da se gleda o kojim energetskim

produktima se radi. Masti i ulja nam daju vise energije i samim tim brže zasite

šaranske potrebe.

Žuč igra važnu ulogu pri varenju masti. Ona emulgira masti tako da encimi bolje

mogu da odrade svoj posao, u masti nema encima. Pri temperaturi vode od 7 stepeni

celzijusa encimi spavaju, što viša temperatura vode to više encima.

Još nekoliko rečenica:

Jedan dobro izbalansirani miks treba da se sastoji od: lako varljivih i u vodi

rastvorljivih produkata uz jedan određeni procenat teško varljivih produkata,

energetska vrednost u njemu nesme da bude preterano visoka.

Sastojci koji se lako vare su i sastojci koji se lako tope u vodi. Jedna instant boila

mora da se sastoji od produkata koji se lako vare i koji se lako tope u vodi.

Boila na duge staze mora biti dobro izbalansirana, u njoj mora da bude sastojaka koji

se teško vare, ona mora biti bogata sa vlaknima kako nebi došlo do zatvaranja creva,

pogotovo pri temperaturi vode ispod 12 stepeni celzijusa.

Jedan deo flore u crevima je u direktnoj zavisnosti od produkata koji se nesvare!

Jalova boila ima tekođe u sebi hranljivu vrednost, naročito ako si fiksiran na ulov

velike ribe, u zavisnosti od situacije…

Svako živo biće je u stanju da u sebe unese (upije) nekoliko grama belančevina na

sat. Ostatak se koristi kao izvor energije ili kroz creva napusti telo.

Višak belančevina se kao amonijak napolje izbacuje putem škrga.

Ako se nešto 100% svari to ne mora da znači da se i 100% iskoristi!

Jedan MALI deo prevarene hrane se pretvori u biomasu.Brzo varenje znači da se hrana brzo transportuje koroz šaranska creva, samim tim će

korisni učinak svarene hrane biti umanjen, da li nam je to cilj?

U svakom slučaju, i ovu činjenicu možeš da iskoristiš u tvoju korist, kada upotrebiti

brzo varljive a kada sporo varljive ugljene hidrate?

Vlakna

Vlakna su vrlo važna naročito u kasnu jesen, zimu i proljeće. Voda je hladnija,

metabolizam ribe pada i probava hrane traje duže. U zimskim mesecima probava

hrane traje i do 24 sata, leti je to oko 6 sati!

Postotak vlakana u tvom miksu treba biti od 3-4 grama na 240/kcal. Leti 3 grama, u

jesen i proleće oko 3.5 grama i zimi 4 grama.

Bogati vlaknima su sledeći produkti:

 

Žitno posije, soja bez masti, zob, kakao, badem, heljda, žitne klice, masna soja,

hrana za ptice, cimet, koncentrat za svinje, slatka aleva paprika, kim, koi spirulina,

raž, indijski orah, hrana za koi šarane, mleveni grašak, lan, proso, konoplja, zobena

slad, robin red, lupini-žuti, kiki-riki…

Vitamini i minerali

Regulišu između ostalog varenje hrane u telu kod riba. Igraju veoma važnu ulogu za

jedan duži vremenski period. Oni nebi smeli izostati u jednom dobrom boili miksu.

Boili miksevi – kombinacije

Postoji više načina (kombinacija) kako doći do lovnih i za po zdravlje ribe odgovornih

recepata. Tako nešto se između ostalog može ostvariti realizacijom sledećih mikseva:

- miks sa relativno mnogo proteina i jako malo masti;

- miks sa relativno malo masti i proteina i sa mnogo ugljenih hidrata;

- miks sa osrednjim količinama proteina, masti i ugljenih hidrata (neutralni miks,

miks sa kojim se može loviti tokom cele godine).

Sve navedene količine se odnose za jedan kilogram suve boili smese (100%).

Miks sa relativno mnogo proteina i relativno malo masti

Najveći deo boili mikseva se sastoji od žitarica (mehaničke osobine boile: vezivanje,

tvrdoća, valjanje, istant reakcija, izvori za vitamine iz B grupe i vlakna), ribljeg brašna

(izvori za najkvalitetniji protein, masti, amino kiseline, atrakcija), mleka u prahu

(vitamin A, lako topiv mlečni protein, masti, amino kiseline), hrane za ptice (izvori za

vitamine B i A, masti, atrakcija), jaja (masti, vitamin A, mehaničke osobine).

Za žitarice je najbolje koristiti sledeću kombinaciju: kukuruzno brašno, pšenično

braon brašno, pšenični griz. Ako ti ove tri žitarice čine bazu za jedan boili miks (40%-

50%) tada ti još ostane 50% do 60% za ostale sastojke po želji. Ako se pridržavaš ovih baznih pravila nemoguće je napraviti skupu i nelovnu boilu. Nemoguće je

napraviti boilu sa lošim mehaničkim osobinama!

Savet: stavi u bazni deo miksa kukuruzno i pšenično braon brašno u sledećem

odnosu: 1/3 kukuruznog i 2/3 pšeničnog braon brašna.

Ovako jedan miks se sastoji od: žitarica 60% (uključujući i masnu tostiranu soju, ona

je bogata sa biljnim proteinom), ribljeg brašna 25%, mlečnih proteina 10%, prirodnih

aditiva 5% (crvrni luk u prahu) i 5 svežih jaja od kokoške (praksa me je naučila da je

za 1kg suvog miksa dovoljno staviti 5-7 jaja).

U ovako jedan miks se mogu staviti sledeći produkti (procentualno izraženo).

01. Kukuruzno brašno 20%

02. Pšenično smeđe (braon) brašno 15%

03. Pšenični griz 15%

04. Sojino masno tostirano brašno 10%

05. LT riblje brašno, haringa 25%

06. Lakto-albumin, P=80% 10%

07. Luk, crveni, osušeni, prah 05%

Totalno 100%

08. 5 svežih jaja od kokoške, ostali deo po potrebi voda.

Belančevine 48%

Masti 20%

Ugljeni hidrati 42%

NIB, Neto iskorištene belančevine 76%

Amino kiseline 23,%

Vlakna 3,6 grama/240kcal

Miks sa relativno malo masti i proteina i sa mnogo ugljenih hidrata

Sastav ovako jednog miksa je: žitarice 85%, hrana za ptice 10% (ili Robin Red, to je

takođe jedna vrsta hrane za ptice), prirodni aditiv 5%.

U ovako jedan miks se mogu staviti sledeći produkti (procentualno izraženo).

01. Kukuruzno brašno 20%

02. Pšenično smeđe (braon) brašno 15%

03. Pšenični griz 15%

04. Slanutak, tostirano brašno 10%

05. Heljdino brašno 15%

06. Krompirovo brašno 10%

07. Luk, crveni, osušeni, prah 05%

08. Hrana za ptice (Robin Red) 10%

Totalno 100%

09. 8 svežih jaja od kokoške, ostali deo po potrebi voda. Belančevine 17%

Masti 18%

Ugljeni hidrati 65%

NIB, Neto iskorištene belančevine 69%

Amino kiseline 07%

Vlakna 4,9 grama/240kcal

Miks sa osrednjim količinama proteina, masti i ugljenih hidrata

Ili, zlatna sredina. Sa ovako jednim miksom možeš loviti cele godine.

Sastav ovako jednog miksa je: žitarice 70%, riblje brašno 15%, mlečni protein 10%,

prirodni aditiv 5%.

U ovako jedan miks se mogu staviti sledeći produkti (procentualno izraženo).

01. Kukuruzno brašno 20%

02. Pšenično smeđe (braon) brašno 15%

03. Pšenični griz 15%

04. Sojino masno tostirano brašno 10%

05. LT riblje brašno, haringa 15%

06. Lakto-albumin, P=80% 10%

07. Luk, crveni, osušeni, prah 05%

08. Zagrejani pasulj, brašno 10%

Totalno 100%

08. 6 svežih jaja od kokoške, ostali deo po potrebi voda.

Belančevine 34%

Masti 20%

Ugljeni hidrati 46%

NIB, Neto iskorištene belančevine 74%

Amino kiseline 20%

Vlakna 3,8 grama/240kcal

Ako se budeš pridržavao svega upravo napisanog tada imaš zdravu, lovnu i jeftinu

boilu. Boilu koja i bez upotrebe razno-raznih boili programa zadovoljava bazne

kriterijume. Sve ovo i nije tako teško kako na prvi pogled izgleda. U većini slučajeva

je malo logičnog razmišljanja i upornosti više nego dovoljno.

Ti bi znači sa tvojom boilom trebalo da islkjučiš mogućnost da se šaran

vrati da jede prirodnu hranu, ili još bolje rečeno ti sa tvojom boilom treba

da pobudiš interesovanje šarana da uopšte pokuša da pojede tvoju boilu.

Nemoj da se brineš ako je boila dobra on će to da zapamti, postoji čak i

mogućnost da ako redovno i dugo budeš hranio tvoju boilu prihavati kao

dodatni izvor energije (dodatni izvor hrane)! Sa drugim rečima: ti treba da

mu ponudiš top boilu. To možeš da uradiš samo onda kada znaš koje produkte možeš kombinovati jedne sa drugima i šta sve postižeš sa

izabranim satojcima.

Nadam de da sam ti bar malo pomogao pri realizaciji boili mikseva. I ovde važi

sledeće: “RADI I RAZMIŠLJAJ ŠTO MOGUĆE JEDNOSTAVNIJE.”

Na ovoj stranici ima još više informacija, kao i tekst “Balans ishrane” (Mala Riba –

Velika Riba). Taj tekst zajedno sa ovim formira bazu za izradu boili mikseva.

Mnogo uspeha!

dARKO (2009)

Odlichan text,mnogo moze da se nauchi iz njega ako se pazljivo prochita.

Link to comment
Share on other sites

Bogami krle kako se tema zapalila, i ja se razmisljam da sve tekstove o saranu i raznorazne literature krenem ponovo da prelistavam koje datiraju jos sa starog sajta SARANDZIJE od neke 2003,2004 kada se pisalo i vodile ovakve rasprave,a mozda unajmim nekog ihtiologa,nutricionistu pa cak i fitnes trenera po mogucnosti zenskog za svaki slucaj,nek bude u rezervi,kada pocnemo pripremu za pecanje i pravljenu boili i partikla :D

Ili da jednostavno poslusam naseg velikog drugara sreleta sajmona i sve uprostim :D

 

 

 

Poslushaj Sajmona.:good:

Link to comment
Share on other sites

Odlichan text,mnogo moze da se nauchi iz njega ako se pazljivo prochita.

 

Samo ima jedan nepremostiv problem, to u wikipediji nema veze sa ribama. Pošto ovo prerasta u grupiranje ideja i citiranja ribiča koji sa 20 dana ribolova godišnje imaju doktorate na tom polju nebi više o toj temi. Nivo rasprave nije kakav je započeo. Znaći nemogu citirati svog komšiju koji uzgaja šampinjone i to da bude moja glavna činjenica u mojoj raspravi o škrobu. Svi moji navedeni citati imaju izvor i taj je izvor i zadnje što mislim na toj temi napisati jer valjda čemo se složiti na informacijama o biću čovjek ne možemo raspravljati o ribi šaran.

 

Evo ga tu do zadnjega:

 

Literatura

1. Kearns, J. O. 1993. Exstrusion of Aquatic Feeds. Technical Bulletin, American Soybean Association, Singapore

2. Kersten, J., Rohde H. R., Nef, E., 2005. Principles of Mixed Feed production. Agrimedia, Bergen/Dumme, Germany

3. Lucht, H. W., 2000. Expanded Feed and Pig Production. International Pig Topics, Volume 7, Number 2.

4. Lucht, H. W., 2001. The Importance of the Product Density in the Production of Fish Feed. Feed Tech, 5:1, s. 30-33.

5. Lucht, H. W., 2009. KAHL Expanders and Extruders. Presentation, Kahl Group, Hamburg

6. Mercier, C., Linko, P. and Harper J. M., 1989. Extrusion Cooking. AACC, St Paul, Minnesota

7. Nielsen, L. C. 1995. Danish Experiences with Structurized Pig Feed. VICTAM Symposium, Proceedings

8. Nocek, J. E., Tamminga, S., 1991. Site of Digestion of Starch in the Gastrointestinal Tract of Diary Cows and Its Effect on Milk yield and Composition. Journal of Diary Science 74, s. 3598-3629.

10. Riaz, M. N., 2007. Extruders and Expanders in Pet Food, Aquatic and Livestock Feeds. Agrimedia GmbH, Clenze, Germany

11. Robinson, R. 1970. Pelleting – Introduction and General Definitions. Feed Manufacturing Technology, American Feed Manufacturers Association, INC, USA

12. Svihus, B., Ulhen, A. K., Harstad, O. M. 2005. Effect of Starch Granule Structure, Associated Components and Processing on Nutritive Value of Cereal Starch. Animal Feed Science and Technology 122, s. 303-320.

13. Thomas, M., Zuilichem, D. J., Poel, A. F. B. 1996. Physical Quality of Pelleted Animal Feed. 2. Contribution of Processes and it’s Conditions. Animal Feed Science and Technology 64, 173-192.

14. Thomas, M., Vliet, T., Poel, A. F. B. 1997. Physical Quality of Pelleted Animal Feed, 3. Contribution of Feedstuff Components. Animal Feed Science and Technology 70, 59-78.

15. Veldman, A., Vahl, H. A, 1993. Xylanase in Wheat-based Broiler Diets. Enzymes in animal nutrition, Proceedengs of 1st Symposium Kartause Ittingen, Switzerland, October 13-16.

16. Woodroof, J. M. 1993. Dry Exstrusion Application in the Feed Industry. Technical Bulletin, American Soybean Association, Singapore

17. Zimonja, O. 2009: Current Issues in Pelleting in Respect to Ph

Link to comment
Share on other sites

Shupak je u prevodu cmar . Cmar ne moze da ima mishljenje vec moze samo da sere. Upravo govorim da treba imati malo vishe obzira prema drugima ali to ne dopire.

 

 

 

Mislim da si previše dozvoljavaš citirajući stare izreke iz naroda na način da im daš negativan kontekst. Taj gard sa sektaških foruma nije primjeren ovome,otvorenom, no to je tvoj izbor. Naši stari su ponekad, ali samo na prvi pogled bili grubi možda i bezobrazni u svojim riječima kojima su prenosili misli. Samo što su te riječi i misli bile prokleto istinite i toćne.

Prema takvim proizvoljnim i krajne bezobraznim tumačenjima tih starih izreka kada je teško pohvatati smisao vrijedi još jednom reći. Šupak ili ti čmar zaista ima svatko od nas, kao i mišljenje samo što to dvoje nikako nemožemo dovesti u vezu osim ako nismo zlobni iz ko zna kakvih razloga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znaci - Neverovatan si !

 

Sve oko sebe nazovesh shupkovima (kroz upotrebljenu izreku) samo zato shto imaju drugacije mishljenje, vidjenje od tebe, i onda mene nazivash bezobraznim.

 

Shta reci !? osim Bravo!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...