Jump to content

Parenje boila


Kristijan_Sombor

Recommended Posts

Da li neko priprema boile parenjem umesto kuvanjem?! Ako ima neko da li moze da napise neka svoja zapazanja, dobre i lose strane tog pristupa?! ja sam malo citao o tome pa sam odlucio da eventualno probam ove sezone da parim boile! kako prelazim na potpuno novu vrstu mamaca na koju do sada nisam lovio, pa rekoh da onda promenim i nacin pripreme ;) ;) ;) Najvise me interesuje parenje zbog toga sto se time u mamcu zadrzava mnogo vise atraktanata i aroma nego kod kuvanja, ali sigurno ima i tu neka tamna strana, tj sigurno nije sve savrseno jer bi u protivnom onda svi parili a ne kuvali!!! pa ako je neko pripremao mamce na ovaj nacin mogao bi da kaze nesto malo o toj strani ovog nacina pripreme!!!
Link to comment
Share on other sites

Dobra je stvar pariti bojle i sigurno ces biti zadovoljan.E sad ima tu vise varijanti od totalno ne kuvane ,parene u resetki iznad vode u fritezi ,blansirane samo na kratko spustene u kljucalu vodu, do kuvane klasicno.Koju ces od varijanti kada da radis zavisi od vode na koju ides.

Dobre strane ne kuvanja bojli su: sto su mekse ,brze se tope,lakse ih riba vari ,bolji efekat termo nestabilnih komponenti.

Lose strane:sto kao mekane nisu dozvoljene na vecini takmicenjima,lako ih cverglan i bela rida jedu,ne mogu se bacati kobrom daleko jer pucaju , brze se kvare , moras cesce da ih menjas na dlaci tj. da proveravas dali ti se mamac istopijo ili ga je sitna riba pojela.

Po ovim osobinama odredis sta ces raditi kad odlucic gde ides u ribolov.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Josh davno kad je pocelo u engleskoj parenje boila pokusho sam da parim boile,medjutim ja nisam zadovoljan stime shto sam dobio.Shto se tice atraktivnosti boile i zacuvanje svega potpuno ste u pravu-daleko se vishe gubi kuvanjem nego parenjem.Medjutim koja boila-miks koliko treba da se pari e tu je najveca caka koju ja nisam potpuno razumeo u to vreme.Kako kaze stanislav boile su mi bile suvishe meke,ako previshe parim onda se raspadnu il postanu kamen.Ja sam odusto a verujem da sam produzio nasho bi formulu za sve.Al ima dosta ljudi koji su danas preshli na parenje tako oni najbolje mogu da ti objasne.Mada josh stojim na to da svaki miks je stvar za sebe.
Link to comment
Share on other sites

Kuvanjem boila na pari možete ih po želji i potrebi uraditi u bilo kojoj tvrdoći,kao i kod klasičnog kuvanja.Tvrdoća boila kuvanih na pari zavisi od nekoliko faktora : gustine i sastava mixa,veličine,količine koja se istovremeno kuva i naravno-dužine kuvanja. Postoji više načina i posuda za kuvanje na pari.Ja lično kuvam isključivo na pari već 7-8 godina i koristim prohromske šerpe namenjene za taj način kuvanja.Donja,u koju se sipa 1/3 do1/2 vode je klasična i ima 1cm debelo dno (bitno zbog održavanja konstantne temperature).Gornja posuda ima tanko i izbušeno dno koje idealno naleže na donju posudu.Bitno je i da poklopac na gornjoj posudi idealno ''dihtuje'',kako bi para bila pod pritiskom i kako bi se održala temperatura pare.Temperatura mora biti prilično visoka(200-250°)i konstantna.Ono o čemu treba voditi računa je da se u posudu ubacuje samo ona količina koja će pokriti dno u jednom sloju kako bi svi boili bili ravnomerno kuvani.Sama dužina kuvanja je stvar procene i iskustva,i u mom slučaju je to 1.5-3.0 min.- zavisno od gore pomenutih faktora i željene tvrdoće.Kuvanjem na ovaj način se zadržava daleko više korisnih sastojaka u samom boilu i mnogo je ravnomernije jer para probija do srži boila. Kod klasičnog kuvanja većina korisnih sastojaka rastapa se i ostaje u vodi .Još jedna od prednosti je i to što se kod boila kuvanih na pari ne stvara odmah korica, već nabubre i jako dobro upijaju spoljno dodatno tretiranje aromama i atraktima.Ovaj način pripreme boila je možda malo komplikovanije od klasičnog kuvanja u vodi, ali u svakom slučaju - isplati se uloženi trud.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li sam ja utripovao ili mi se parene boile brže suše ali uglavnom da su kvalitetnije, jesu sigurno. A što se čuvanja tiče pa 21 vek je, izmislili ljudi portabl frizove. Ja koristim dorađeni expres lonac i ređam ih kao što Ika kaže samo da pokriju dno friteze u kojoj stoje. Za sada sam zadovoljan njima.
Link to comment
Share on other sites

Pslednjih 4-5 godina ne kuvam boile u vodi.Razloga za kuvanje u vodi ima puno,ali isto toliko i za kuvanje na pari,sto vec procitali u gore navedenim tekstovuma.Za dobro skuvane boile na pari treba mnogo vezbe,jer je dovoljno 30-tak sekundi,pa vam se boile prekuvaju i budu tvrde kao kamen.Kuvao sam ih do pre godinu dana u loncu sa fritezom,ali cim sam uzeo ovo,lonac je zavrsio u garazi.

http://i47.tinypic.com/2mmegcp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bata Srki Borcanski kralj. Vidim da cu dolaziti na pokaznu obuku kod tebe za - koji miks - koliko parenja. Nedostatak, ukoliko se to moze nazvati nedostatkom, sam "prilepio" toj spravi zbog kolicine boila za jedan turnus parenja. To naravno vazi za 10 + kilograma , jer za kilo - dva je izvanredna! I to je jedan od razloga zbog kojeg sam, davno beshe odustao od njene upotrebe. Drugi, kao shto Jane rece, dok pohvatam koji miks koliko - kosa mi se dizala na glavi!

Kakvo je tvoje iskustvo za vreme parenja

-tvrda

-meka

-tzv. normalna boila i naravno objashnjenja za koji mix?

Link to comment
Share on other sites

http://s2.postimage.org/12PnrJ.jpg

 

Da se pridruzimo temi,imamo ovaj vulkan za kuvanje na pari i probali smo ga ali samo za bojle za udicu i to mozda dva tri puta iz iskustva sa takmicenja konkretno nismo primetili neku razliku u boljem ulovu tako da ga vise i nekoristimo slazem se da ima razlike u odnosu na kuvane negube se komponente termickom obradom ali sada imamo i termostabilne arome ,drugo mnogo treba vremena za vece kolicine parenja bojla tako da je mukotrpan proces,problemi sa bacanjem kobrom pucanje i td tako da se treba vise skoncentrisati na sastav i kombinaciju miksa i potrebnih sastojaka bojle nego na ovako nesto to je nase iskustvo sa mnogo takmicenja tako da ovaj vulkan koristim ponekad za pripremanje kukuruza i spoda i to je sve :think:

Link to comment
Share on other sites

http://s2.postimage.org/12PnrJ.jpg

 

Da se pridruzimo temi,imamo ovaj vulkan za kuvanje na pari i probali smo ga ali samo za bojle za udicu i to mozda dva tri puta iz iskustva sa takmicenja konkretno nismo primetili neku razliku u boljem ulovu tako da ga vise i nekoristimo slazem se da ima razlike u odnosu na kuvane negube se komponente termickom obradom ali sada imamo i termostabilne arome ,drugo mnogo treba vremena za vece kolicine parenja bojla tako da je mukotrpan proces,problemi sa bacanjem kobrom pucanje i td tako da se treba vise skoncentrisati na sastav i kombinaciju miksa i potrebnih sastojaka bojle nego na ovako nesto to je nase iskustvo sa mnogo takmicenja tako da ovaj vulkan koristim ponekad za pripremanje kukuruza i spoda i to je sve :think:

 

 

Znam da je off topic. ali koje su to tremostabilne arome???

Link to comment
Share on other sites

http://s2.postimage.org/12PnrJ.jpg

 

Da se pridruzimo temi,imamo ovaj vulkan za kuvanje na pari i probali smo ga ali samo za bojle za udicu i to mozda dva tri puta iz iskustva sa takmicenja konkretno nismo primetili neku razliku u boljem ulovu tako da ga vise i nekoristimo slazem se da ima razlike u odnosu na kuvane negube se komponente termickom obradom ali sada imamo i termostabilne arome ,drugo mnogo treba vremena za vece kolicine parenja bojla tako da je mukotrpan proces,problemi sa bacanjem kobrom pucanje i td tako da se treba vise skoncentrisati na sastav i kombinaciju miksa i potrebnih sastojaka bojle nego na ovako nesto to je nase iskustvo sa mnogo takmicenja tako da ovaj vulkan koristim ponekad za pripremanje kukuruza i spoda i to je sve :think:

 

 

Znam da je off topic. ali koje su to tremostabilne arome???

 

Liquid Flavours(tečni ukusi)

Sledeći izbor tečnih ukusa je specijalno izmrežen od strane Essential Products-a upotrebom kombinacije prirodnih ukusa i ukusa indentičnih prirodnim.Čak šta više baza ukusa je formulisana da ostane stabilna na visokim temperaturama stoga za razliku od drugih ukusa ovi se neće izgubiti tokom procesa kuvanja mamaca.

Link to comment
Share on other sites

Liquid Flavours(tečni ukusi)

Sledeći izbor tečnih ukusa je specijalno izmrežen od strane Essential Products-a upotrebom kombinacije prirodnih ukusa i ukusa indentičnih prirodnim.Čak šta više baza ukusa je formulisana da ostane stabilna na visokim temperaturama stoga za razliku od drugih ukusa ovi se neće izgubiti tokom procesa kuvanja mamaca.

 

Hahahahaha, super ti je objašnjenje tosi pročitao u njihovom katalogu? Pitao sam te koje su to baze mirisa koje su stabilne pri kuhanju? Ili da pojednostavim na kojoj su bazi napravljeni essentialovi mirisi???

Link to comment
Share on other sites

Liquid Flavours(tečni ukusi)

Sledeći izbor tečnih ukusa je specijalno izmrežen od strane Essential Products-a upotrebom kombinacije prirodnih ukusa i ukusa indentičnih prirodnim.Čak šta više baza ukusa je formulisana da ostane stabilna na visokim temperaturama stoga za razliku od drugih ukusa ovi se neće izgubiti tokom procesa kuvanja mamaca.

 

Hahahahaha, super ti je objašnjenje tosi pročitao u njihovom katalogu? Pitao sam te koje su to baze mirisa koje su stabilne pri kuhanju? Ili da pojednostavim na kojoj su bazi napravljeni essentialovi mirisi???

 

 

Druze nista nije smesno ja nisam alhemicar procitao preveo koristio izneo svoje misljenje na temu ako ti znas nesto vise izvoli napisi mozda nesto i naucimo tema je bila parenje boila i ja sam izneo iskustveno svoje misljenje,skrenuli smo temu ako zelis otvori novu po ovom pitanju i ako nesto znas napisi da naucimo nesto posto mi izgleda nemamo pojma ali zato imamo puno sati provedenih na vodi sto u slobodnom sto u takmicarskom ribolovu

Link to comment
Share on other sites

Druze nista nije smesno ja nisam alhemicar procitao preveo koristio izneo svoje misljenje na temu ako ti znas nesto vise izvoli napisi mozda nesto i naucimo tema je bila parenje boila i ja sam izneo iskustveno svoje misljenje,skrenuli smo temu ako zelis otvori novu po ovom pitanju i ako nesto znas napisi da naucimo nesto posto mi izgleda nemamo pojma ali zato imamo puno sati provedenih na vodi sto u slobodnom sto u takmicarskom ribolovu

 

Uglavnom to su sve samo markentiški trikovi. Baze mirisa su ulja, alkoholi i esteri, a niti jedan od njih nije termostabilan.

Link to comment
Share on other sites

Koja je najpovoljnija opcija za parenje boili?

Posebna masina i koliko kosta ili lonci?

 

 

Po meni je nabolje rješenje neki lonac/posuda..za njega napraviš odgovarajuče da kazem "korpice" na etaže ..normalno da budu od neke mreže kako bi kroz njih što lakše strujala para i to je to...Mislim da je to puno većeh kapaciteta od raznih "mašina" koje služe za paranje..i jeftinije je!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Pslednjih 4-5 godina ne kuvam boile u vodi.Razloga za kuvanje u vodi ima puno,ali isto toliko i za kuvanje na pari,sto vec procitali u gore navedenim tekstovuma.Za dobro skuvane boile na pari treba mnogo vezbe,jer je dovoljno 30-tak sekundi,pa vam se boile prekuvaju i budu tvrde kao kamen.Kuvao sam ih do pre godinu dana u loncu sa fritezom,ali cim sam uzeo ovo,lonac je zavrsio u garazi.http://i47.tinypic.com/2mmegcp.jpg

Nameravam da kupim ovako nesto. Jel jos uvek koristis ovakav? Ako jos neko koristi neka napise svoja iskustva

Link to comment
Share on other sites

Evo da kazem svoja iskustva. Parenjem boila se bavim od samog pocetka pravljenja boila, Probao sam par puta kuvati i nije mi se dopalo jer se dosta sastojaka ispere.

Nije nikakva velika matematika u pitanju, nadjete majstora koji ce vam od lima 1,5-2mm debljine napraviti kotao za parenje.

Npr. dimenzija 60x60cm i dubine nekih 50cm. Na poklopcu tog kotla se zavare drzaci koji ce da drze one mreze sa boilama.

Kod mene je recimo u tri nivoa, drveni okvir sa pocincanom mrezicom zategnutom preko.

Postupak je sledeci, naspete vodu za neka 2-3 prsta dubine (najbolje toplu vodu iz bojlera) upalite plin i sacekate da pocne kljucati.

Kad dobro prokljuca stavite boile unutra, ja recimo 14mm parim 4 minuta, 20mm 5min itd.

Toliko sam usao u rutinu da upalim stopericu i kad istekne vrijeme vadim odmah bez da razmisljam jel dobro napareno.

Ako vas jos nesto zanima slobodno pitajte.

Link to comment
Share on other sites

Evo da kazem svoja iskustva. Parenjem boila se bavim od samog pocetka pravljenja boila, Probao sam par puta kuvati i nije mi se dopalo jer se dosta sastojaka ispere.

Nije nikakva velika matematika u pitanju, nadjete majstora koji ce vam od lima 1,5-2mm debljine napraviti kotao za parenje.

Npr. dimenzija 60x60cm i dubine nekih 50cm. Na poklopcu tog kotla se zavare drzaci koji ce da drze one mreze sa boilama.

Kod mene je recimo u tri nivoa, drveni okvir sa pocincanom mrezicom zategnutom preko.

Postupak je sledeci, naspete vodu za neka 2-3 prsta dubine (najbolje toplu vodu iz bojlera) upalite plin i sacekate da pocne kljucati.

Kad dobro prokljuca stavite boile unutra, ja recimo 14mm parim 4 minuta, 20mm 5min itd.

Toliko sam usao u rutinu da upalim stopericu i kad istekne vrijeme vadim odmah bez da razmisljam jel dobro napareno.

Ako vas jos nesto zanima slobodno pitajte.

Hvala na odgovoru. Postupak znam, par puta ranije sam pario sa serpom i cediljkom ali nije ispalo kako sam hteo. Mene interesuje konkretno za ovakav aparat kao na slici kod Srdjana kako se pokazao, prednosti, mane itd. Juce sam kupio takav pa cu probati. Ovo za vreme parenja mi je bitno i posto ima aparat 3 nivoa da li da u toku parenja zamenim prvoj i trecoj mesta kako bi se sto ravnomernije naparile? Neko rece da je tako radio
Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru. Postupak znam, par puta ranije sam pario sa serpom i cediljkom ali nije ispalo kako sam hteo. Mene interesuje konkretno za ovakav aparat kao na slici kod Srdjana kako se pokazao, prednosti, mane itd. Juce sam kupio takav pa cu probati. Ovo za vreme parenja mi je bitno i posto ima aparat 3 nivoa da li da u toku parenja zamenim prvoj i trecoj mesta kako bi se sto ravnomernije naparile? Neko rece da je tako radio

Znas kako ja radim, na donjoj mrezi ostavim prazno nekih 5cm okolo tako da para moze prolaziti prema gornjem sloju.

I najcesce parim u dva sloja jer tako ispadne brzei bolje, mada moze i bolje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pslednjih 4-5 godina ne kuvam boile u vodi.Razloga za kuvanje u vodi ima puno,ali isto toliko i za kuvanje na pari,sto vec procitali u gore navedenim tekstovuma.Za dobro skuvane boile na pari treba mnogo vezbe,jer je dovoljno 30-tak sekundi,pa vam se boile prekuvaju i budu tvrde kao kamen.Kuvao sam ih do pre godinu dana u loncu sa fritezom,ali cim sam uzeo ovo,lonac je zavrsio u garazi.http://i47.tinypic.com/2mmegcp.jpg

koja kolicina boile ti stane ukupno u jednoj turi otprilike?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Boila skuvana u obicnom loncu nista nije losija od te tako zvane parene ,niti je ta parena boila losija u odnosu na ovu. Mnogo filozofije a rezultat isti! Nevidim svrhu i potrebu a niti bilo kakvu razliku.

Jako puno se komplikuje a nema potrebe za tim,cak sta vise uvek jednostavne  stvari piju vode cak i bolje prolaze od tako zvanih parenih ili ti ko zna cega. Ako ta boila vredi jebe se ribi da li je kuvana u metalcu ili parena u koje kakvoj napravi i kraj. Pa jebo te kako se ta tako zvana parena boila skuva ?znaci  dodje mu na isto kao u loncu. samo duze tarje! isti  k.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Boila skuvana u obicnom loncu nista nije losija od te tako zvane parene ,niti je ta parena boila losija u odnosu na ovu. Mnogo filozofije a rezultat isti! Nevidim svrhu i potrebu a niti bilo kakvu razliku.

Jako puno se komplikuje a nema potrebe za tim,cak sta vise uvek jednostavne  stvari piju vode cak i bolje prolaze od tako zvanih parenih ili ti ko zna cega. Ako ta boila vredi jebe se ribi da li je kuvana u metalcu ili parena u koje kakvoj napravi i kraj. Pa jebo te kako se ta tako zvana parena boila skuva ?znaci  dodje mu na isto kao u loncu. samo duze tarje! isti  k.....

jede on i parenu i kuvanu i susenu bez kuvanja . A razlike postoje velike , osnivna razlika je sto ti kuvana boila upije vodu vecu kolicinu pa je duze susis a tokom kuvanja iz boile izadje veliki deo hemije uz to i atraktora dok kod parenih sve to ostaje ....... ali naravno jede on sve e sad dali pravi razliku to samo on zna .
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...