Jump to content

Komponente za izradu boili


Recommended Posts

. Ovo su ti moji izvori. Ja lovim na te namirnice, toga sastava i sa tom primjenom. Ove instant reakcije sam isprobao prije 25 godina i ostale su mi u sječanju. Prošlo vrijeme, i rado se ga sječam. Ove sad komponente nose pak nešto sasvim drugo, ribi puno jače i prihvatljivije zato su i reakcije na te komponente puno jače i dugotrajnije. Sve ovo drugo sa raži i šta sve nije tu navedeno zovemo "suhi petak".

Svi koji su bili u JNA dobro znaju što je suhi petak.

 

Pre nekih 10 dana bio sam sam u jednom ribičkom dučanu ,bilo je tamo nekih par ljudi i baš su pričali o nekoj boili koja se zove suvi petak,navodno je neki tip na Mrežnici njome dosta dobro lovio a u isto vreme si i ti bio na toj vodi i koliko sam uspeo saznati nije ti išlo najbolje,jeli to istina ili nije :?:

Link to comment
Share on other sites

:D :D :D :D , moram priznati da mi je sad malo više jasnije mislim na neka događanja na drugom forumu. Je, lovio je dobro, ja nisam lovio po mome mišljenju dovoljno dobro.

Inače lovio sam na mjestu gdje je cijelu zimu ulovljeno par riba, imao sam ih 8, največa oko 7 kila.

Isto tako nije na odmet reči da je desno od mene isto bila ekipa, mali Vudrag i Rapala. Lovili su još tri puta bolje, do 15 kila samo nisu bili isto na top poziciji.

Nije vrag da su nam sva iskustva super uspješna :D

Link to comment
Share on other sites

Evo kad smo već kod komponenti,jel može analiza ove hrane za ptice?

 

Žuti proso 32%

Crveni proso 10%

Ljuštena zob 9%

Canary seed 9%

Prugasto sjeme suncokreta 6%

Pšenica 5%

Šafranovo 5%

Bijeli proso 4%

Repica 4%

Sjeme konoplje 4%

Bijelo sjemenke suncokreta 3%

Laneno sjeme 3%

Paddy riže 2,5%

Jezgra kikirikija 1,5%

Niger sjeme 1%

Japanski proso 1%

Link to comment
Share on other sites

. Ovo su ti moji izvori. Ja lovim na te namirnice, toga sastava i sa tom primjenom. Ove instant reakcije sam isprobao prije 25 godina i ostale su mi u sječanju. Prošlo vrijeme, i rado se ga sječam. Ove sad komponente nose pak nešto sasvim drugo, ribi puno jače i prihvatljivije zato su i reakcije na te komponente puno jače i dugotrajnije. Sve ovo drugo sa raži i šta sve nije tu navedeno zovemo "suhi petak".

Svi koji su bili u JNA dobro znaju što je suhi petak.

 

Pre nekih 10 dana bio sam sam u jednom ribičkom dučanu ,bilo je tamo nekih par ljudi i baš su pričali o nekoj boili koja se zove suvi petak,navodno je neki tip na Mrežnici njome dosta dobro lovio a u isto vreme si i ti bio na toj vodi i koliko sam uspeo saznati nije ti išlo najbolje,jeli to istina ili nije :?:

 

Sve je meni jasno samo mi nikad nece biti jasno zasto sve mogu da ti oproste samo uspeh nikako. Ja se stvarno izvinjavam svima ali me jedno zanima da li je toliko bitno da li je neko na nekom pecanju prosao dobro ili lose a sve pre toga se zaboravlja. Sto znaci da Grabmajera treba razapeti na krst i zabraniti mu da peca jer vise nije prvak a vodi sme da pridje jednio u kadi a i o tome treba razmisliti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko prosecni sarandzija ima dana provedenih u ribolovu godisnje?Dali su to jednodnevni izlasci ili duge kampanje ili takmicenja?Sta ako svaki put ide na drugu vodu i mnogo toga jos.Kako onda da znamo dali je uspeh ili neuspeh bio zato sto je boila imala 12% a ne 15% bilo cega.Dali je mozda polozaj planeta vazniji?Dali se uopste vredi zamarati sa svim tim teorijama?Sve se lepo tumaci i objasnjava u teorijama,ali za uspeh-neuspeh treba da se posloze mnoge stvari?U junu mesecu idem na Sarulesti,500 hektara vode,dali bolje radi malina ili kupina?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo kad smo već kod komponenti,jel može analiza ove hrane za ptice?

 

Žuti proso 32%

Crveni proso 10%

Ljuštena zob 9%

Canary seed 9%

Prugasto sjeme suncokreta 6%

Pšenica 5%

Šafranovo 5%

Bijeli proso 4%

Repica 4%

Sjeme konoplje 4%

Bijelo sjemenke suncokreta 3%

Laneno sjeme 3%

Paddy riže 2,5%

Jezgra kikirikija 1,5%

Niger sjeme 1%

Japanski proso 1%

 

A šta da ti kažem, meni izgleda ok. Koristim najčešče ptičju hranu za tigrice papige ili kanarince. Ovo je nešto drugo ali jako zanimljiva hrana.

Link to comment
Share on other sites

:D :D :D :D , moram priznati da mi je sad malo više jasnije mislim na neka događanja na drugom forumu. Je, lovio je dobro, ja nisam lovio po mome mišljenju dovoljno dobro.

Inače lovio sam na mjestu gdje je cijelu zimu ulovljeno par riba, imao sam ih 8, največa oko 7 kila.

Isto tako nije na odmet reči da je desno od mene isto bila ekipa, mali Vudrag i Rapala. Lovili su još tri puta bolje, do 15 kila samo nisu bili isto na top poziciji.

Nije vrag da su nam sva iskustva super uspješna :D

Žac ja sam te samo pitao jeli to bilo tako,nisam sa time mislio ništa slabo,naravno da mi svi imamo i promašenih kampanja,makar ja za tu tvoju nebih rekao,ipak si lovio sasvim solidno u ovim zimskim uvjetima.,

Link to comment
Share on other sites

Evo kad smo već kod komponenti,jel može analiza ove hrane za ptice?

 

Žuti proso 32%

Crveni proso 10%

Ljuštena zob 9%

Canary seed 9%

Prugasto sjeme suncokreta 6%

Pšenica 5%

Šafranovo 5%

Bijeli proso 4%

Repica 4%

Sjeme konoplje 4%

Bijelo sjemenke suncokreta 3%

Laneno sjeme 3%

Paddy riže 2,5%

Jezgra kikirikija 1,5%

Niger sjeme 1%

Japanski proso 1%

 

A šta da ti kažem, meni izgleda ok. Koristim najčešče ptičju hranu za tigrice papige ili kanarince. Ovo je nešto drugo ali jako zanimljiva hrana.

 

Da,ovo je hrana za velike tigrice. :D

http://www.su-dal.hr/ptice/prestige_mje ... jemena.php

Link to comment
Share on other sites

:D :D :D :D , moram priznati da mi je sad malo više jasnije mislim na neka događanja na drugom forumu. Je, lovio je dobro, ja nisam lovio po mome mišljenju dovoljno dobro.

Inače lovio sam na mjestu gdje je cijelu zimu ulovljeno par riba, imao sam ih 8, največa oko 7 kila.

Isto tako nije na odmet reči da je desno od mene isto bila ekipa, mali Vudrag i Rapala. Lovili su još tri puta bolje, do 15 kila samo nisu bili isto na top poziciji.

Nije vrag da su nam sva iskustva super uspješna :D

Žac ja sam te samo pitao jeli to bilo tako,nisam sa time mislio ništa slabo,naravno da mi svi imamo i promašenih kampanja,makar ja za tu tvoju nebih rekao,ipak si lovio sasvim solidno u ovim zimskim uvjetima.,

 

Jesam, samo neki imaju velike ciljeve. Osobno sam prema sebi uvijek ne prenježan i kad nisam zadovoljan učinjenim onda to i priznam i predbacujem si. U tome slučaju bez obzira na situaciju nisam bio zadovoljan, no gledajući realno trebao bi biti :D . No to su ponekad i intimne stvari koje čovjek zadrži za sebe. U svemu treba puno više opuštenije atmosfere 8-)

Glavno da sam se sa svim tim dobrim ljudima tri dana intezivno družio, debatirao, jeli smo i pili i sve 5!

Link to comment
Share on other sites

Evo kad smo već kod komponenti,jel može analiza ove hrane za ptice?

 

Žuti proso 32%

Crveni proso 10%

Ljuštena zob 9%

Canary seed 9%

Prugasto sjeme suncokreta 6%

Pšenica 5%

Šafranovo 5%

Bijeli proso 4%

Repica 4%

Sjeme konoplje 4%

Bijelo sjemenke suncokreta 3%

Laneno sjeme 3%

Paddy riže 2,5%

Jezgra kikirikija 1,5%

Niger sjeme 1%

Japanski proso 1%

 

A šta da ti kažem, meni izgleda ok. Koristim najčešče ptičju hranu za tigrice papige ili kanarince. Ovo je nešto drugo ali jako zanimljiva hrana.

 

Da,ovo je hrana za velike tigrice. :D

http://www.su-dal.hr/ptice/prestige_mje ... jemena.php

 

E, ona za male ti u sastavu nema kikirikija i ovih drugih večih sjemenki i ponekad u nekima ima vitamina u nekim sitnim granulicama. Inače ova firma koju si stavio je poskupljela u zadnje vrijeme bezobrazno poskupila.

Link to comment
Share on other sites

Sastav:

 

Isjeckana crvena repica 25,0%, svjetlo sjeme 40,0%, valjakasta zob 11,0%, crno sjeme 6,0%, konoplja 3,0%, krmni lan 9,0%, crveno proso 4,0%, perilla-sjeme 2,0%.

 

 

Sastojci u g/kg:

 

Sirove bjelančevine176 g , sirove masti 148 g , sirova vlakna 112 g , sirovi pepeo 47 g .

 

 

Vitamini i mikroelementi na kg:

 

Vitamin A 5.400 I.E., vitamin D3 720 I.E., vitamin E 9,0 mg, jod 3,0 mg.

 

 

Ak su preskupi ima onda ova,makar mi se čini dosta slabija..

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast na ovakvim detaljnim textovima.

Zac ima li neki relativno stalni recept za bazni mix.

 

Odi na "slaganje mixeva" temu. Ako tamo ne iskombiniraš ništa javi se i pojasni što točno trebaš.

Link to comment
Share on other sites

ovaj , Lakto albumin , sta je to ? gde njega ima ? ima li ga u mleku u prahu ?

 

Lactalbumin uz lactoglobulin u največem dijelu sastavlja protein sirutke. Pošto se takvi izdvojeni proteini često koriste u prehrambenoj industriji radi svojih funkcionalnih svojstava kao što su,topljivost, viskoznost,vezivost vode,emulgiranje, pjenjenje i želiranje u tim karakteristikama tražimo i primjenu u našim mamcima. Veliki realan problem postoji u proizvodnji takovih proteina gdje dolazi do denauracije proteina što značajno utječe i na njihovu funkcinalnu značajku ali i biološku vrijednost samog proteina.

Link to comment
Share on other sites

ovaj , Lakto albumin , sta je to ? gde njega ima ? ima li ga u mleku u prahu ?

 

Lactalbumin uz lactoglobulin u največem dijelu sastavlja protein sirutke. Pošto se takvi izdvojeni proteini često koriste u prehrambenoj industriji radi svojih funkcionalnih svojstava kao što su,topljivost, viskoznost,vezivost vode,emulgiranje, pjenjenje i želiranje u tim karakteristikama tražimo i primjenu u našim mamcima. Veliki realan problem postoji u proizvodnji takovih proteina gdje dolazi do denauracije proteina što značajno utječe i na njihovu funkcinalnu značajku ali i biološku vrijednost samog proteina.

 

znaci protein surutke (ono za bodybilder-e) , ne surutka u prahu koja ima da se kupi u zdravoj hrani ?

 

jel ima smisla staviti mleko u prahu kao dopuna mlecnog proteina ,topljivosti ,vezivnosti...

Link to comment
Share on other sites

ovaj , Lakto albumin , sta je to ? gde njega ima ? ima li ga u mleku u prahu ?

 

Lactalbumin uz lactoglobulin u največem dijelu sastavlja protein sirutke. Pošto se takvi izdvojeni proteini često koriste u prehrambenoj industriji radi svojih funkcionalnih svojstava kao što su,topljivost, viskoznost,vezivost vode,emulgiranje, pjenjenje i želiranje u tim karakteristikama tražimo i primjenu u našim mamcima. Veliki realan problem postoji u proizvodnji takovih proteina gdje dolazi do denauracije proteina što značajno utječe i na njihovu funkcinalnu značajku ali i biološku vrijednost samog proteina.

 

znaci protein surutke (ono za bodybilder-e) , ne surutka u prahu koja ima da se kupi u zdravoj hrani ?

 

jel ima smisla staviti mleko u prahu kao dopuna mlecnog proteina ,topljivosti ,vezivnosti...

 

Apsolutno, naročito umjesto ovoga kojeg si spomenuo, lactalbumin. Mlijeko u prahu naročito ona za dopunu ishrane životinja ima i puno više kvalitetnih svojstava od topivosti ,i veziva ponajmanje. Izvrsno veže sirutka u prahu, ne protein sirutke nego sirutka u cjelosti.

Link to comment
Share on other sites

SIRUTKA

 

Sirutka je zeleno-žuta tekućina koja predstavlja sporedni proizvod u proizvodnji sira (koagulaciji kazeina). Od 10 litara mlijeka dobije se 1 kg sira i 9 litara sirutke. Iako je sirutka stara kao i sirevi, ova dragocjena tekućina se najprije bacala, a potom koristila isključivo kao krmivo. Njezina primjena u ljudskoj prehrani započela je nakon što se spoznalo da je sirutka izvanredan izvor visokovrijednih proteina. U početku su se dobivali proteini sirutke sa 10-15% proteina, a danas već sa 90-94% proteina.

 

 

Sastav i svojstva sirutke ovise o tehnologiji proizvodnje sira te o kakvoći upotrebljenog mlijeka. Najveći dio sirutke je voda (94%), ostatak je suha tvar koju čine laktoza (75%), proteini (14%) te masti i mineralne tvari (11%).

U sirutku prelaze svi ugljikohidrati mlijeka preostali nakon proizvodnje sira, a to su laktoza, glukoza, galaktoza, oligosaharidi te aminošećeri.

Isto tako u sirutku prelaze gotovo sve topljive soli i mikroelementi mlijeka, a i soli dodane u proizvodnji sira.

 

 

Od vitamina sirutka sadrži najviše vitamina topljivih u vodi, dok količina vitamina topljivih u mastima ovisi o količini masti koja zaostaje u proizvodnji sira.

 

Najvrijednija komponenta sirutke su proteini, koji se sastoje od ß-laktoglobulina, ?-laktalbumina, imunoglobulina, laktoferina i albumina krvnog seruma.

Proteini sirutke sadrže sve esencijalne aminokiseline, a njihova je vrijednost i u tome što su potpuno probavljivi i iskoristivi. Isto tako proteini sirutke predstavljaju dobar izvor razgranatih aminokiselina (valin, leucin, izoleucin). Veća biološka vrijednost proteina sirutke u odnosu na proteine mlijeka rezultat je visokog udjela lizina (40% više) te cisteina i metionina (2,5 puta više). Za iskoristivost proteina u organizmu bitan je omjer cisteina i metionina, koji je u proteinima sirutke oko 10 puta veći nego u kazeinu.

Primjena

 

 

Proteine sirutke najbolje je koristit sa vodom, jer ako se koristi sa mlijekom, kazein iz mlijeka usporiti će apsorpciju proteina sirutke.

Zbog toga što povećavaju razinu glutationa i glutamina, proteini sirutke značajni su i za održavanje dobroga zdravlja imunosnog sustava.

Nadalje, proteini sirutke pomažu sitost, tako što povećavaju nivo hormona koji «koče» apetit.

 

Načini dobivanja proteina sirutke

 

Proteini sirutke dobivaju se separacijom iz tekuće sirutke raznim postupcima pročišćavanja.

Koncentrat se dobiva procesom ultrafiltracije, a sadrži 80 % proteina sirutke. Ovako dobiveni proteini sirutke su jeftiniji od ostalih preparata, ali sadrže nešto laktoze.

Izolat se dobiva metodom ionske izmjene, a sadrži proteine sirutke 90 %-tne čistoće. Ovakav proces proizvodnje uklanja vitalne biološki aktivne frakcije (imunoglobulin, ß-laktoglobulin i laktoferin).

Drugi postupak za dobivanje izolata je metoda mikro ili nanofiltracije, kojom se dobivaju proteini sirutke 90-94%-tne čistoće, ali su i biološki aktivne frakcije sačuvane jer se proizvode pod niskim temperaturama i bez kiselih kemijskih uvjeta.

 

Vrste sirutke

Svježa sirutka postoji u dva oblika. Slatka koja se dobiva prilikom proizvodnje tvrdih sireva (čedar, švicarski sir), i kisela sirutka koja se dobiva prilikom proizvodnje svježeg kravljeg sira. Kisela sirutka je ukusnija i stabilnija, a sadrži i manje laktoze i mliječne masti.

 

Sirutka u prahu dobiva se uklanjanjem vode iz svježe sirutke. Postoji slatka sirutka u prahu (pH>5,6), kisela sirutka u prahu (pH<5,1), demineralizirana sirutka u prahu i sirutka u prahu bez laktoze. Sirutka u prahu koristi se kao aditiv u proizvodnji kobasica, juha, pekarskih proizvoda, sireva i namaza, dok se demineralizirana i sirutka bez laktoze koriste za dječju hranu.

Evo prda nadam se da češ pronači rješenja svojih dvojbi. Dakle največa kvaliteta sirutke su njezini proteini. Velika biološka iskoristivost. Sirutka i proteini dobiveni iz sirutke-whey proteini su dvije različite stvari(piše gore). Kazein je protein iz mlijeka i uspoređivati se može sa isto tako izoliranim proteinima iz sirutke ali ne sa sirutkom samom. Proteini iz sirutke kako piše gore su veće iskoristivosti od kazeina.

Sirutka u prahu je ponavljam, u našem mixu odlična za vezanje, topivost-signal, rijedak ili jedini izvor UH životinjskog podrjekla, i odličnih proteina kojih je na žalost u sirutki samo cca 14%. Izolirani protein sirutke-whey protein je odličan izvor proteina naročito onaj dobijen metodom nanofiltracije i taj je vrhunska opcija u našem mixu.

Radi nekih svojih specifičnih, naznačenih karakteristika , treba obratiti pažnju na količinu sirutke ili proteina sirutke u prahu u mixevima.

Mixevi za brze ribolove sa gubljom teksturom 5% sirutke u prahu za bolje vezanje i signal.

Miksevi za dulje kampanje 5 do 15% proteina sirutkev ili kombinacije sirutke i proteina sirutke ovisno o teksturi mixa.

Sa sirutkom u prahu apsolutno se mogu izbaciti veziva glutenskog tipa koji su za šarana velika teškoća u procesu probave, tj nisu uopče probavljivi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 8 months later...

sporo

Glavni sastojak kazeinskih proteinskih prašaka, kao što i samo ime kaže, je kazein koji u mleku boravi u obliku sitnih micela (globula). Globule su netopive u tecnosti pa kao posledicu imamo sporiju probavu kazeina od naprimer whey-a ili proteina povrća. Nekim oblicima je potrebno i do sedam sati kako bi se u potpunosti svarili. To znači da osiguravaju sporo i ravnomjerno otpuštanje aminokiselina koje su toliko potrebne celom telu. Ovakvi sporo probavljujući proteini su izvrstan izbor suplemenata

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...