Jump to content

Komponente za izradu boili


Recommended Posts

Da li neko moze da mi kaze nesto vise o Protein koncetratu,kako se koristi,sastav,svrha dodavanja u mix? Sve sto sam uspeo da saznam o njemu je da je to neka mesavina mlecnih proteina i da se koristi kao (jeftinija) zamena za kazein ili tako nekako?

Link to comment
Share on other sites

a kakve veze ima sundjer sa komponentama za izradu bojli?

Da nisi nesto pobrkao kolega?

nije prda nista pobrkao ,reko je mnogo lepu stvar a ko razume shvatice. bez opterecivanja sa nutricionizmom
Link to comment
Share on other sites

Da li neko moze da mi kaze nesto vise o Protein koncetratu,kako se koristi,sastav,svrha dodavanja u mix? Sve sto sam uspeo da saznam o njemu je da je to neka mesavina mlecnih proteina i da se koristi kao (jeftinija) zamena za kazein ili tako nekako?

Prvo bi trebalo da znas koji je koncentrat u pitanju, da li je iz surutke, mleka, soje itd.... Ni jedan od ovih koncentrata nije isti, jer struktura aminokiselina nije kod svih potpuna. Najkvalitetniji je protein iz surutke, odnosno Whey protein. Takodje i Whey protein se proizvodi u različitom obliku, koncentrat, izolat, hidroizolat i najnoviji hidrolizat whey protein. Razlika je u brzini razgradnje samog proteina na aminokiseline, pa samim tim i probava istog može biti trenutna ili produžena. Koncentrovani protein se sporije razgradjuje, dok hidrolizat gotovo trenutno. Kazein ima najduzi proces razgradnje i u humanoj upotrebi se koristi isključivo pred spavanje( sportisti) kako bi tokom spavanja imali produženo snabdevanje hranljivih materija, dok tokom aktivnosti nije preporučljiv jer probava traje duže. Ja koristim i Whey i kazein, ali zavisno od situacije šta mi treba. Za brza pecanja i kraca takmičenja koristim whey, a za duže kampanje i intenzivna hranjenja Kazein. Jednostavno razlika i kao kod boile, brza atraktivna i spora al za duže staze.

 

Uf al ga oteglih...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znam Milance da si vec pisao,al aj da malo nponovimo ;-) Da li šaran vari na isti način stvarno ne znam, a još nisam naišao na neki konkretan podatak, tako da sam pisao samo o razlikama medju proteinima i načinu na koji ih koristim. Bazirao sam se na ljudsku upotrebu, jer sam tu upućen, a ne mora da znači da će tako delovati na šarana, jer se njegov sistem veoma razlikuje od našeg. Doduše imao sam lepe rezultate koristeći ih na ovaj način. Brza boila- Whey. Spora boila- Kazein.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Whey protein, naravno. Najčešće izolat ili koncentrat, pošto ga uglavnom uvek imam. Čistu surutku nikad nisam stavljao, jer sadrži dosta laktoze, a kao što smo kazali pitanje je kako to šaran vari.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam uspeo da saznam to je mesavina mlecnih proteina (kazeina,laktalbumena,whey i jos kojecega) evo i sastava koji navodi proizvodjac ali meni to nista ne govori : Analysis:

- Moisture: 3-6%
- Protein: 68-72%
- PH: 5.5 - 6
- Fat: 10-16%
- Ash: max. 9%
Digestibility of crude protein (pepsin method) min. 97%

Amino Acids:
Lysine: 4.64%
Proline: 6.17%
Methionine: 1.44%
Glycine: 9.90%
Cysteine​​: 0.60%
Alanine: 6.40%
Threonine: 2.54%
Valine: 3.54%
Tyrosine: 1.81%
Isoleucine: 2.43%
Asparagine: 5.73%
Leucine: 4.96%
Serine: 3.03%
Phenylanin: 2.81%
Glutamine: 10.43%
Histidine: 1.39%
Arachidonic: 2.00%
Arginine: 4.47%
Taurine: 0.081%

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam uspeo da saznam to je mesavina mlecnih proteina (kazeina,laktalbumena,whey i jos kojecega) evo i sastava koji navodi proizvodjac ali meni to nista ne govori : Analysis:

- Moisture: 3-6%

- Protein: 68-72%

- PH: 5.5 - 6

- Fat: 10-16%

- Ash: max. 9%

Digestibility of crude protein (pepsin method) min. 97%

 

Amino Acids:

Lysine: 4.64%

Proline: 6.17%

Methionine: 1.44%

Glycine: 9.90%

Cysteine​​: 0.60%

Alanine: 6.40%

Threonine: 2.54%

Valine: 3.54%

Tyrosine: 1.81%

Isoleucine: 2.43%

Asparagine: 5.73%

Leucine: 4.96%

Serine: 3.03%

Phenylanin: 2.81%

Glutamine: 10.43%

Histidine: 1.39%

Arachidonic: 2.00%

Arginine: 4.47%

Taurine: 0.081%

Ako dobro shvatam pricas o Protein Koncentratu od Imperial Baits-a? Ja ga koristim i mogu ti reci da je dobar,jakog je mirisa,jako se dobro rastvara u vodi i lako vari. Neces pogresiti ako ga uzmes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Koristi se izmedju ostalih dodataka za pravljenje bake

 

Ok..ali baka me ne zanima,pitanje je bilo da li ga koristi neko u domaci mikseva u pricji,mesni...u koja kominacija i dali vredi uopste..

Link to comment
Share on other sites

Ok..ali baka me ne zanima,pitanje je bilo da li ga koristi neko u domaci mikseva u pricji,mesni...u koja kominacija i dali vredi uopste..

koristim ga ja u vocne i krem boile . Veoma je dobar . Stavljaj u preporucenim dozama za divlje vode a za komercijale testiraj.
Link to comment
Share on other sites

koristim ga ja u vocne i krem boile . Veoma je dobar . Stavljaj u preporucenim dozama za divlje vode a za komercijale testiraj.

hvala druze,to me je zanimalo dali ga neko koristi u koji dozama i dali uopste vredi za nesto...divlje vode pecam 99% 

Link to comment
Share on other sites

Sta te konkretno interesuje da probam da ti pomognem drug?

pa druze niko nece da kaze ili napise sta i kako konkretno...primer

ako pravim 1kg mixa sta i u kojim kolicinama trebam staviti?

primer

lt fish 400gr

pro digest 100gr

itd itd

itd itd

 

nesto u tom kontekstu  bas bih se oprobao u tim mixevima od cc moora ali svi tajnu cuvaju a ipak svi zele da smo drugari na vodi da zajedno jedemo i pijemo i navodno da pecamo,ribe ima za sve,ja nisam takmicar niti bih se takmicio

 

secam se nekad dok sam radio kod Ilije u Carp Shopu da je najveca tajna bila hemija a sad je obratno tajna je mix...

sigurno me razumes sta sam hteo reci

Link to comment
Share on other sites

hvala druze,to me je zanimalo dali ga neko koristi u koji dozama i dali uopste vredi za nesto...divlje vode pecam 99% 

Proteinconcetrat stavljam u sve mixeve 5% po preporuci jednog iskusnog sarandzije i sigurno je da ne moze da škodi!  ;)                  

Uglavnom pecam na divljoj vodi!

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam proteinconcentrat i slozio sam par mikseva za prolece pa cemo videti kako ce se pokazati. Dodavao sam ga u kolicini od 10% kao zamenu za mleko u prahu sa namerom da pojacam kvalitet i bolje vezivanje miksa.

Link to comment
Share on other sites

secam se nekad dok sam radio kod Ilije u Carp Shopu da je najveca tajna bila hemija a sad je obratno tajna je mix...

sigurno me razumes sta sam hteo reci

 

 

e moj Rodjo pa ti si bio na samom izvoristu informacija, kako da nisi uspeo da ih prikupis.Malo se salim ali ima tu i dosta istine ali da se okrenemo temi.

 

Neznam sto stalno pricate da nece niko konkretno da napise a ima vise desetina recepta ispisanih na forumu i to bas dobrih.Ako neki pocetnik nije sa tim zadovoljan onda polako nek krene u eksperimente dok nedodje do svog dobrog mamca.Uvek moze da krene od 50-50 miksa izabere neko riblje brasno recimo LT94  stavi u kolicini ne vise od 100gr na kilo mix-a, odabere neki od atraktora recimo GLM i stavi u kolicini ne vise od 10gr tu vec ima zanimljivu boilu za istant pecanje, e sad doda malo aminokiselina naprimer Minamino ili Aminofruit i da bi popravio iliti jos vise poboljsao proteinski sastav doda Protein mix  na kraju odabere aromu zamesa mix- izrola boile i na vodu.Na vodi ce videti sta je uradio, vremenom ce videti sta mu fali a sta treba da izbaci.Uz ovoliko informacija ,,Konkretnih" po raznim forumima neverujem da nece moci da sastavi neki svoj solidan mix.Ali najvaznija stvar je da mora da peca jer u 3-4 izlaska godisnje se nece napecati ni sa najcarobnijom boilom.

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam proteinconcentrat i slozio sam par mikseva za prolece pa cemo videti kako ce se pokazati. Dodavao sam ga u kolicini od 10% kao zamenu za mleko u prahu sa namerom da pojacam kvalitet i bolje vezivanje miksa.

Mozda bi mogao malo da smanjis % Proteinkoncentrata. Ja sam stavljao 5% i posle kuvanja dok su boile jos vruce uvaljas ih u P.koncentrat. Time dobijes instant reakciju i sacuvas vecinu aminokiselina koje su termolabilne.

Link to comment
Share on other sites

Zac pa ovo je predugacko... vidim da pogadja u metu al ima mnogo teksta :))) mislim da samo ovo niko nije pomenuo - izbegavati komponente koje sadrze emulgatore E 300 i nesto - to su kancerogeni - nikako to!! Riba nece da jede kada ih oseti, a ako i pojede - tek je onda katastrofa...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...