Jump to content

Komercijala da ili ne


Batina

Recommended Posts

Može li mi netko pojasniti koji su to kriteriji po kojima neku vodu smatramo komercijalnom? Po meni su to vode gdje se ulovljena riba plača po kilogramu i odnosi.A vode čiji su članovi marljivo radili pa sad imaju više i veče ribe a samim tim više prodanih dnevnih i godišnjih karata,k tome na večini se zabranjuje odnošenje kapitalne ribe a na nekima potpuni režim ulovi i pusti. Dali je to komercijala?
Link to comment
Share on other sites

Može li mi netko pojasniti koji su to kriteriji po kojima neku vodu smatramo komercijalnom? Po meni su to vode gdje se ulovljena riba plača po kilogramu i odnosi.A vode čiji su članovi marljivo radili pa sad imaju više i veče ribe a samim tim više prodanih dnevnih i godišnjih karata,k tome na večini se zabranjuje odnošenje kapitalne ribe a na nekima potpuni režim ulovi i pusti. Dali je to komercijala?

 

 

Moje osobno viđenje komericjalnih voda je ovo.. Znači vode koje su ajmo reći krcate velkim ribama..ili opčentio krcate šaranima..Znači vode na kojima možeš očekivati neki kvalitetan ribolov u smislu dosta poteza i prilika za slikanjem sa kapitalcima..I normalno da funkcioniraju po režimu ulovi i pusti te se naplačuju dnevne dozvole ..ili normalno godišnje..Kao što rekoh to je moje osobno viđenje..I normalno svaka čast društvima koju su uspjela napraviti takvu vodu i u tome prepoznali dobar "biznis" za samo društvo koje gospodari takvom vodom!

Link to comment
Share on other sites

Može li mi netko pojasniti koji su to kriteriji po kojima neku vodu smatramo komercijalnom? Po meni su to vode gdje se ulovljena riba plača po kilogramu i odnosi.A vode čiji su članovi marljivo radili pa sad imaju više i veče ribe a samim tim više prodanih dnevnih i godišnjih karata,k tome na večini se zabranjuje odnošenje kapitalne ribe a na nekima potpuni režim ulovi i pusti. Dali je to komercijala?

 

 

Moje osobno viđenje komericjalnih voda je ovo.. Znači vode koje su ajmo reći krcate velkim ribama..ili opčentio krcate šaranima..Znači vode na kojima možeš očekivati neki kvalitetan ribolov u smislu dosta poteza i prilika za slikanjem sa kapitalcima..I normalno da funkcioniraju po režimu ulovi i pusti te se naplačuju dnevne dozvole ..ili normalno godišnje..Kao što rekoh to je moje osobno viđenje..I normalno svaka čast društvima koju su uspjela napraviti takvu vodu i u tome prepoznali dobar "biznis" za samo društvo koje gospodari takvom vodom!

 

komercijala za razliku od divlje vode je uredjena kako u jezeru tako i izvana,prepuna donete ribe gde se ide konstantno na pecanje,mnogo manje prirodne hrane jer radi brojnosti riba skoro i da nema,a stim i riba se okrene prema jedinoj hrani i postaje neobazriva.

Divlja voda je prepushtena sama na sebe sa ribom koja je tu i porasla koja ima prirodne hrane u izoblju koja nema urednje ni u voi ni izvana.

Link to comment
Share on other sites

;)

divlja voda

http://s1.postimage.org/8vHPS.jpg

komercijala

http://s3.postimage.org/PRwni.jpg

Razlika je ocigledna, divlja voda znaci mnogo manje ribe, mnogo vise prirodne hrane, veca neizvesnost prilikom ribolova jer ima milion faktora koji mogu da podju po zlu i da ostanete suvog meredova, ali upravo je to ono sto cini ovaj ribolov mnogo vecim izazovom i tera vas da prodrete mnogo dublje u samu taktiku i tehniku ribolova da bi uspeli da prevarite nekog debelog vodenog lisca ;)

Komercijala sav ovaj posao cini mnogo laksim, mnogo vise riba, velikih pre svega, mala kolicina prirodne hrane i sav taj ribolov je mnogo jednostavniji i do rezultata se dolazi uz mnogo manje napore :think:

Link to comment
Share on other sites

Jako široko ali ne mora biti tako. Evo primjera.

Komercijalana voda- velika konkurencija ribiča, box do boxa, ribi preprečen put sa svih strana. Za uloviti ribu potrebno puno napora ponajviše za one najveće. Jedino ako postoji komercijala koja je puna velikih riba i vi ste sami tamo jer nitko neće loviti te velike ribe :D Grizevi ribe problematičniji, mogučnost otkačivanja i neprihvačanja mamca veča. Bez obzira na smanjene količine prirodne hrane, postoje drugi izvori a to su oni pokraj vas, drugi ribolovci :D

Divlja voda- lijevo 10 km i desno 10km nema nikoga. Hranite redovito, kvalitetno,nitko vam ne smeta, nije potrebna raketa-kobra, riba neizbodena, uzima mamac kad dođe bez straha. Nitko vam ne sijeće put, sami ste. Nema natjeravanja sa dodacima tko če više, tko če bolje.

Težina ribe manja, ne uvijek, vrijednost ulova gledajući kriterije ribiča veća. Težina ribolova, slobodnija i bez stresa.

Link to comment
Share on other sites

;)

divlja voda

http://s1.postimage.org/8vHPS.jpg

komercijala

http://s3.postimage.org/PRwni.jpg

Razlika je ocigledna, divlja voda znaci mnogo manje ribe, mnogo vise prirodne hrane, veca neizvesnost prilikom ribolova jer ima milion faktora koji mogu da podju po zlu i da ostanete suvog meredova, ali upravo je to ono sto cini ovaj ribolov mnogo vecim izazovom i tera vas da prodrete mnogo dublje u samu taktiku i tehniku ribolova da bi uspeli da prevarite nekog debelog vodenog lisca ;)

Komercijala sav ovaj posao cini mnogo laksim, mnogo vise riba, velikih pre svega, mala kolicina prirodne hrane i sav taj ribolov je mnogo jednostavniji i do rezultata se dolazi uz mnogo manje napore :think:

 

 

Potpisujem sve gore navedeno..I da odmah kažem kako 98% svojih riblova svodima na recimo "divlje vode" ili vode kao što je Kristijan naveo..A tu i tamo se provozam do neke razvikane vode..I lako mogu uvidjeti koje su razlike i koliko je lakše ili teže uloviti ribu na vodi jednog ili drugog tipa..Istina svaka voda je po nečemu specifična..

Link to comment
Share on other sites

Možda još jedna napomena. Nije slučaj na nešto posebniji m vodama tipa komercijalne, kao što je Zajarki, imati 4-5 dana bez poteza na svu tu ribu u vodi.

Isto tako nije neubičajeno od 10 poteza 7-8 izgubiti a nema puno loma. To može biti frustrirajuče. Od dosta godina na divljim vodama teško se mogu sjetiti da se riba odkopčala.

Možda i najvažnija stvar je i ta što na određene vode idemo sa određenim ciljem i očekivanjem. Vjerojatno tko dolazi na komercijalu punu velikih da traži veliku a kad dolazi na praznu divlju vodu traži samo griz.

Stvar je osječaja.

No, ako se radi o težini ribolova, na divljim mi je daleko lakše loviti nego na pretrpanim pritiskom vodama. Razlog je samo jedan, ribolov na divljim vodama je šaranolov, ovo sve drugo uz veliku prisutnost ribolovaca i ribe je nešto sasvim drugo.

Kad je šaranolov se počeo spominjati teško da se moglo nabrojati par njih koji su lovili šarana gledajući društva, više je bilo onih koji sve love. Sad je to nešto drugo.

Zato se trebamo prilagoditi i sve koji novi dolaze pravilno uputiti u čari šaranolova i ono najvažnije u ponašanje spram ribe. Naročito na vodama koje spominjemo kao komercijalne.

Link to comment
Share on other sites

Meni svejedno kakva je voda kad nemogu upecati sarana ni na jednoj od njih,ali mi ipak lepse otici na Dobrodol,Dunav a tek tisa.

:whistle: :whistle:

Divlja voda je ono pravo. Tu se vidi koliko je umeće ribolovca.

Prdo u pravu si, a tek Dunav i Tisa !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sve zavisi od toga kakav doživljaj želite da osetite. Nemam ništa protiv divljih voda, ali komercijalu volim jer je sve uređeno, uglavnom je neko takmičenje u pitanju pa budem sa dragim ljudima i svakako vrlo bitno kafana je blizu! :D :D :D
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se divlja voda i komercijala ne mogu porediti.Na komercijalu se odlazi kad se za drugu vodu nema vremena tempo zivota diktira sve drugo ili kada se zeli upecati nesto (ipak su sanse za ulovom mnogo vece).Meni licno ni jedna komercijala ne moze zameniti odlazak na neko jezero ili reku,sem u najranijem pocetku sezone kada su uslovi za pecanje na drugim vodama nemoguci.
Link to comment
Share on other sites

Krle rekao si pravu stvar ,ovaj tempo zivota ne dozvoljava nam cesto izlaske na divlju vodu koji nemaju smisla ispod cetiri -pet dana a na jednodnevna pecanja ici nema smisla pa nam komercijale ostaju kao izbor za ta jednodnevna pecanja.Medjutim kada se ukaze prilika za vise dana na vodi naravno da komercijale gube smisao,divlja voda je divlja voda sa svim svojim charima i lepotom koju pruza. :hand: :hand:
Link to comment
Share on other sites

Nivo slobode i tako direktnog kontakta sa prirodom dozivljavam samo na Dunavu .Kada se "navucete " na takvo okruzenje i pocnete da uzivate tesko da moze ( bar meni ) uredjena sredina da to ponudi.Mada na nekim uredjenim vodama mi nekad jako prija ta vrsta konfora.Dakle ,sve je to stvar raspolozenja u kombinaciji sa nasim navikama , ocekivanjima ... Na nekim komercijalama sam samo dosao ... pogledao ... u sred pustare ne vidim biljku ... nije to za mene bez obzira sto u toj vodi ima veliki broj manje -vise kapitalnih riba.

Kapitalna riba mi je svaka na Dunavu ... kada je uzmes u ruke ... zdrava ,jaka na stapu dogadjaj svaka ulovljena i dosta za mene .

Ovo sto sam napisao je samo dio onog sto ocekuje jedan od rekreativnih ribolovaca , dok ljudi sa drugim ambicijama normalno imaju drugi pristup.Ja ne vidim negativno u bilo cijoj odluci gdje vise voli da peca i zasto . To je nasa -njegova odluka i nama- njemu jednostavno prija .

Je3dino vazno je da volimo da pecamo sarana , izaci na vodu i uzivati.

Link to comment
Share on other sites

... znaci moze to biti za nekog i deminutiv od ribe - ribica

... moze augmentativ - ribetina ... bitno je da ima takvu zivotnu energiju ... ostalo je masta i ono individualno ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Možda još jedna napomena. Nije slučaj na nešto posebniji m vodama tipa komercijalne, kao što je Zajarki, imati 4-5 dana bez poteza na svu tu ribu u vodi.

Isto tako nije neubičajeno od 10 poteza 7-8 izgubiti a nema puno loma. To može biti frustrirajuče. Od dosta godina na divljim vodama teško se mogu sjetiti da se riba odkopčala.

Možda i najvažnija stvar je i ta što na određene vode idemo sa određenim ciljem i očekivanjem. Vjerojatno tko dolazi na komercijalu punu velikih da traži veliku a kad dolazi na praznu divlju vodu traži samo griz.

Stvar je osječaja.

No, ako se radi o težini ribolova, na divljim mi je daleko lakše loviti nego na pretrpanim pritiskom vodama. Razlog je samo jedan, ribolov na divljim vodama je šaranolov, ovo sve drugo uz veliku prisutnost ribolovaca i ribe je nešto sasvim drugo.

Kad je šaranolov se počeo spominjati teško da se moglo nabrojati par njih koji su lovili šarana gledajući društva, više je bilo onih koji sve love. Sad je to nešto drugo.

Zato se trebamo prilagoditi i sve koji novi dolaze pravilno uputiti u čari šaranolova i ono najvažnije u ponašanje spram ribe. Naročito na vodama koje spominjemo kao komercijalne.

 

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
poso kuca kuca poso vremena za kampanju na divljoj vodi nema.alternativa je komercijala ali i tu sve vise ima manekena nego ribolovaca.bitno je da su stapovi fensi delkimi sijaju kao jelka a traker stoji kao strela i na +40 stepeni.gde su sarandjije pecale pre 25 godina.i niko se nije zalio vec se pecalo i svaka riba je bila draga.jedino nisam siguran da svi ti sarani i amuri nisu zavrsavali u tiganju.gledam drugara kako vadi sarana od 6 kg 25 minuta na garasima a ako za dan na komercijali nema dvadeset poteza katastrofa.ali bitno je da se peca i da se polako shvata slogan uhvati slikaj i pusti. .
Link to comment
Share on other sites

Sve to ima svoje cari,zelis se napecati odes na komercijalu.

Mada ni to nikad nije bas zagarantovano?

Zelis uzivati u ribolovu? naravno divljina,ali isto tako mozes i uzivati na komercijalnoj vodi.

Sta je bitno na pecanju ,dobro drustvo i zabole te uvo sta rade oko tebe i kakvu opremu imaju.

Nekome je bitno da samo ode na vodu i pokaze sta je novo nabavio,njemu je to uzitak zasto mu to uskracivati.

Negledas oko sebe i milina jedna

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...