Jump to content

Pelagicevo


Recommended Posts

Koliko ja vidim ovde se islo da se odredjene pozicije sto manje favorizuju tj. izjednace sa ostalima.

Npr. 17 i 19 bolje pecaju vise ulijevo u zalivima, na 25 takodje malo lijevo, 14 malo desno...

Najveca enigma mi je poz.br.3, najgora pozicija na jezeru, ako se vec moglo birati zasto se ona nije izbacila?

A ubacila recimo 11 s tim da se 14 zakrene vise desno?

Link to comment
Share on other sites

Vrlo korektno postavljeno Neso, na prvi pogled 3. i 17.  su mi delovali autsajderski, ali kad se detaljno pogleda orijentacija u ovo mi deluje bas korektno sa samo jednom opaskom, a to je da ako riba izadje iz 22 tj. iz tzv. mresta onda je 22., recimo, blago hendikepirana pozicija u ovom slucaju.

Link to comment
Share on other sites

Neso,

 

Izbaci poz 22, a umesto nje ubaci 11 ku. Nemogu 11 ka i 14 ka da se konfrotiraju, velika je to kosa daljina. Nekazem da neko nemoze da dobaci, al tesko. Drugo, mozes da 11 zakrenes malo udesno, bez problema, ali nema potrebe.

Nikad nije bio problem izmedju te dve pozicije

Link to comment
Share on other sites

Neso,

 

Izbaci poz 22, a umesto nje ubaci 11 ku. Nemogu 11 ka i 14 ka da se konfrotiraju, velika je to kosa daljina. Nekazem da neko nemoze da dobaci, al tesko. Drugo, mozes da 11 zakrenes malo udesno, bez problema, ali nema potrebe.

Nikad nije bio problem izmedju te dve pozicije

Meni 22 štrči.Radije bih 20,a što da ne i 11.

Jbg,i 3 može da dobaci do 6 obzirom da nema više od 140m ali ima li potrebe za tim?!

14ica je nekad pecala u pravcu 9ke i u tom slučaju se ne bi sjekla sa 11

Link to comment
Share on other sites

@dadotz1: Za desetak dana idem na poz 7 ako moze mala pomoc ili savjet, znam da lijevo ima sprud prema poz 6 na 40-50m, ono ostrvo sto se vidi kad je nizak vodostaj. hvala

 

Dado, na poziciji 7 uglavnom bacas prema sredini mesta, mozda malo levlje, na daljini od oko 70-80 metara. Kad makerom nadjes sprud, onda pecas s one strane.

Mozes ciljati i taj levi sto ide prema obali, ali je nezgodan, zna da se izgubi riba.

 

@neso, shvatio sam to s talonom, a i pise u Zakonu.

da se nadovežem ja bih na tvom mjestu prvo probao zamijeniti poziciju za bilo koju na jezeru osim 27 (pišem o 7)

A ako to nije moguće pecaj preko spruda prema 6 ,zatim nekad je bila rupa između 7 i 8 na nekih 20metara .

I obavezno jedan tragać što dalje u pravcu 27 jer je riba naućila da je ta pozicija u pravilu prazna i zna se tamo zadržavati kad je pritisak na vodi.

Link to comment
Share on other sites

Cijenim misljenja svih i ovom prilikom se zahvaljujem svima na misljenju medjutim kada bi sad uzeli pa svim takmicarima ispunjavali zelje i pokusavali da svima ugodimo, ne bi stazu nikad postavili.

Pozicije su obiljezene tako kako jesu. Nece biti mjenjanja. Prilikom odredjivanja zamisljenih pravaca vodilo se tim da niti jedna pozicija ne odskace bas toliko od neke druge. Ovakvim rasporedom prije svega se htijelo da izbjegne konfrotacija izmedju pozicija samih pa i izmedju samih hranilista.
Dakle, htijeli smo da bude fer i korektno kako na pravcu prema kojem su pozicije okrenute i mislili smo usput i na sama hranilista koja bi trebalo da se ne sudaraju.
Moram skrenuti paznju na to da je na ligi dozvoljeno hraniti i kukuruzom i praskastom primamom, a i sama zig rig tehnika je dozvoljena. To inace na Pelagicevu nije dozvoljeno, ali je u dogovoru sa ljudima sa jezera tako dogovoreno i oni su nam izasli u susret za ova dva kola, kako bi se ispostovala FIPSed pravila.
To sve pozicije izjednacava i jednostavno svima daje sansu za ulov. Samo je bitno kako ce se ko snaci i cemu ce pribjeci da ribu dovede na svoje hraniliste i u svoju zonu pecanja.

Kad smo vec kod nase saranske lige i nastavka koji treba da se otpeca na Pelagicevu, ja cu usput onda postaviti i generalnu listu nakon 2 kola koja su odrzana na jezeru Zabar.


http://i.imgur.com/2YroXgO.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Za desetak dana idem na poz 7 ako moze mala pomoc ili savjet, znam da lijevo ima sprud prema poz 6 na 40-50m, ono ostrvo sto se vidi kad je nizak vodostaj. hvala

ja sam na 6ci od 10og pa se vidimo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da se nadovežem ja bih na tvom mjestu prvo probao zamijeniti poziciju za bilo koju na jezeru osim 27 (pišem o 7)

A ako to nije moguće pecaj preko spruda prema 6 ,zatim nekad je bila rupa između 7 i 8 na nekih 20metara .

I obavezno jedan tragać što dalje u pravcu 27 jer je riba naućila da je ta pozicija u pravilu prazna i zna se tamo zadržavati kad je pritisak na vodi.

zasto da mijenjam poziciju? jel toliko losa poz 7? znam da rijetko ko peca tamo i da je uglavnom prazna.

Link to comment
Share on other sites

zasto da mijenjam poziciju? jel toliko losa poz 7? znam da rijetko ko peca tamo i da je uglavnom prazna.

ja cu biti tu do 14go ,sa dva drugara skoro penzioneri vise da odmaram i da njima malo pripomognem,a sto se tice 7 jedan od njih je pre dve godine pecao 7 i lepo se napecao,dok sam ja

na osmici slabo prosao.

Link to comment
Share on other sites

zasto da mijenjam poziciju? jel toliko losa poz 7? znam da rijetko ko peca tamo i da je uglavnom prazna.

Po meni je uz 27 najgora na jezeru.

Ali već sam negdje opisivao tu poziciju prije u temi mislim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dado, 7 je jako dobra pozicija. Mozda zadnje godine nije toliko atraktivna jer je nadosla voda, pa plicak nije vise plicak.

Ta pozicija daje veliku ribu.

Medjutim ako je riba po onim velikim uvalama, onda je tu naravno slabije ima.

Iskusniji pecarosi znaju da kada voda popuni uvale i siprazje, to je saranova "meka". U aprilu je 7 lepo pecala, tamo gde sam ti vec napisao

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je Bily pitao Nesu zasto smatra da Pelagicevo nije komercijala.....

 

Moje misljenje je na bazi vrlo logicnih cinjenica. Naprimer, na Miki riba obitava u onom granju izmedju dve sajle i izlazi odatle na nasu hranu, a prirodne hrane ima vrlo malo. S koje god strane da se baca, baca mu se pred nos, ako se tamo krije....

 

Pelagicevo je bilo puno do neke 2008 godine, od tada je redovno bio problem sa vodostajem do toga da se po vodi izmedju 10 ke i 25 moglo setati. U to vreme spas mu je bio u trouglu 1,5,29. Pa ko tu sedne ili izvuce na takmicenju, taj je pobedio....uglavnom.

 

U vreme kada je jezero bilo puno, saran je bio manji i tek ubacen, kretao se kao majmun u kavezu, jos nenaviknut na ambijent gde zivi.

 

Nakon tih enormno niskih vodostaja, od prosle godine je jezero opet pocelo da se puni do vrha. Svo priobalje po coskovima i uvalama mu je postalo dostupno, skoljki tamo ima neverovatno mnogo. Prirodna hrana u vlaznoj priobalskoj zemlji mu je sad servirana na tacni. Valjda je svakom jasno da ga bas zabole......za nase bojle ili partikle. Vec je dovoljno dugo tu i vrlo dobro zna gde da se prikrije, odmara i brsti ono sto mu prija.

Dva puta je manjim kolicinama poribljavano....oprezno, ali ta nova riba ide za starom...normalno.

Pelagicevo nije oblika pravougaonika i sl., nemoze se kao na vecini komercijala doci sa svakog mesta do tih uvalica i uvala. Uostalom kao na nekim engleskim vodama sa obiljem krivina i uvala. Malo sutra......mozete racunati na "teskoj komercijali" da cete svaki put upecati i jednu ribu.

 

Ta voda nije "divlja" to je jasno. Nije ni "teska".....sta god to znacilo. To je voda sa sada punim vodostajem do cepa i treba se dobro pomociti pa namamiti sarana iz njegovih obitavalista do vase hrane. Ako vam se posreci kada se on intenzivno krece i hoce malo "hleba" umesto "mesa" kojeg ima u izobilju, onda se moze ocekivati uspesnije pecanje.

 

E sad....zavisi sta ko voli i smatra uspesnim pecanjem. Non stop ponavljam. Onaj ko zeli da upeca 10-20 komada dnevno, Pelagicevo to nije. Moze, ako ima srece sa mestom ili da saran trazi u tom periodu "hleb" - nasu hranu.

 

Zbog svega toga, kao i NesaGrobar, nemogu da tu vodu posmatram kao klasicnu komercijalu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dado, 7 je jako dobra pozicija. Mozda zadnje godine nije toliko atraktivna jer je nadosla voda, pa plicak nije vise plicak.

Ta pozicija daje veliku ribu.

Medjutim ako je riba po onim velikim uvalama, onda je tu naravno slabije ima.

Iskusniji pecarosi znaju da kada voda popuni uvale i siprazje, to je saranova "meka". U aprilu je 7 lepo pecala, tamo gde sam ti vec napisao

Znam da je riba uglavnom po zalivima i uvalama, pretpostavljam da je sad nema puno na sredini jezera ali sta da se radi, ogranicen sam sa vremenom i sa izborom pozicije. kad sam zvao Jovu prije 15-tak dana sve je bilo vec popunjeno, ostalo je par pozicija, tipa 9,7, ili 15,16. 

Nadam se da ce biti ribe, vidjecemo, u svakom slucaju cu pecati na mjestu gdje si mi opisao, malo sam slab sa markerom pa mi je svaki savjet je dobrodosao.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je Bily pitao Nesu zasto smatra da Pelagicevo nije komercijala.....

 

Moje misljenje je na bazi vrlo logicnih cinjenica. Naprimer, na Miki riba obitava u onom granju izmedju dve sajle i izlazi odatle na nasu hranu, a prirodne hrane ima vrlo malo. S koje god strane da se baca, baca mu se pred nos, ako se tamo krije....

 

Pelagicevo je bilo puno do neke 2008 godine, od tada je redovno bio problem sa vodostajem do toga da se po vodi izmedju 10 ke i 25 moglo setati. U to vreme spas mu je bio u trouglu 1,5,29. Pa ko tu sedne ili izvuce na takmicenju, taj je pobedio....uglavnom.

 

U vreme kada je jezero bilo puno, saran je bio manji i tek ubacen, kretao se kao majmun u kavezu, jos nenaviknut na ambijent gde zivi.

 

Nakon tih enormno niskih vodostaja, od prosle godine je jezero opet pocelo da se puni do vrha. Svo priobalje po coskovima i uvalama mu je postalo dostupno, skoljki tamo ima neverovatno mnogo. Prirodna hrana u vlaznoj priobalskoj zemlji mu je sad servirana na tacni. Valjda je svakom jasno da ga bas zabole......za nase bojle ili partikle. Vec je dovoljno dugo tu i vrlo dobro zna gde da se prikrije, odmara i brsti ono sto mu prija.

Dva puta je manjim kolicinama poribljavano....oprezno, ali ta nova riba ide za starom...normalno.

Pelagicevo nije oblika pravougaonika i sl., nemoze se kao na vecini komercijala doci sa svakog mesta do tih uvalica i uvala. Uostalom kao na nekim engleskim vodama sa obiljem krivina i uvala. Malo sutra......mozete racunati na "teskoj komercijali" da cete svaki put upecati i jednu ribu.

 

Ta voda nije "divlja" to je jasno. Nije ni "teska".....sta god to znacilo. To je voda sa sada punim vodostajem do cepa i treba se dobro pomociti pa namamiti sarana iz njegovih obitavalista do vase hrane. Ako vam se posreci kada se on intenzivno krece i hoce malo "hleba" umesto "mesa" kojeg ima u izobilju, onda se moze ocekivati uspesnije pecanje.

 

E sad....zavisi sta ko voli i smatra uspesnim pecanjem. Non stop ponavljam. Onaj ko zeli da upeca 10-20 komada dnevno, Pelagicevo to nije. Moze, ako ima srece sa mestom ili da saran trazi u tom periodu "hleb" - nasu hranu.

 

Zbog svega toga, kao i NesaGrobar, nemogu da tu vodu posmatram kao klasicnu komercijalu.

 

Da ja sam pitao Nesu.

Sad cu da pojasnim zasto sam to pitao i to bas Nesu.

Kao sto vecina zna ja dosta pecam na Conoplji a Nesa na Pelagicevu( ne bas tako cesto :pardon:  ) i obojica volimo vodu na kojoj pecamo. Kada ja pisem o Conoplji kao o divljoj vodi koja se jako dobro cuva nas drug Nesa kaze da Conoplja nije divlja voda vec polukomercijala. Sada za Pelagicevo kaze da vise nije komercijala sto se u mojoj glavi nikako ne uklapa. Da se odmah ogradim ja nemam nista protiv Pelagiceva niti bilo koje druge komercijale! Komercijalna jezera imaju svoju svrhu : kada nemas mnogo vremena a pecati se ides na komercijalu i zadovoljis se.

Stavljanje u istu kategoriju ta dva jezera nema veze sa mozgom,prvo je sto na Pelagi placas 15eur 24h pecanja, na Conoplju odes sa godisnjom dozvolom koja vazi u Srbiji,drugo koliko sam shvatio na Pelagicevu skoro svako ko peca vise od 5dana ima ribu 20kg ili 25+ dok na Conoplji treba dobro da se oznojis za takvu ribu iako u jezeru pliva sigurno 20 riba preko 20kg. Moj primer sa Conoplje, 2010god sam imao dve ribe preko 20kg ( u Junu i Oktobru)i od tad do dana danasnjeg ja sam na toj vodi proveo bar 50-60 dana i nisam imao ribu preko 20kg! Mozda ja ne znam da pecam ali sam prilicno siguran da bi na Pelagi za toliko dana imao bar 5 velikih riba. Opet ponavljam ne zelim da se uplicem u pricu oko Pelagiceva jer sam na tom jezeru samo jednom pecao i to pre 6god.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Goranbilly

Samo da ti kazem jednu stvar bez namjere da ulazim u tvoju i Nesinu raspravu.

Ja na Pelagicevu pecam vec evo 5 ili 6 godina, minimalno 3-4 pa do 7-8 puta godisnje od 2-3 pa do 7 dana u komadu.

Upecao sam dosta sarana, amura pa i soma u zadnje dvije godine.(to ne treba kriti)

Ali pogodi sta?

Nemam ribu preko 20Kg....

Komercijala ili ne...odlucite sami.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije to rasprava,to su cunjenice koje Goran ili ne moze ili nece da razume.Svaka voda koja se dobro cuva i redovno poribljava,kojom neko domacinski gazduje spada u kategoriju KOMERCIJALNI REVIR.Na zalos zbog glupavog zakona ljudi sa Conoplje ne mogu da naplacuju dnevne dozvole a to zasluzuju nacinom na koji se bore i cuvaju tu vodu.Gospodine Billy,jezero Joca je jos divljije od Conoplje ali je ipak komercijalni revir.Kada sam napisao da Pelagicevo prestaje da bude komercijala mislio sam na sleng koji koristimo za vode na kojima ima nenormalan broj riba u odnosu na zapreminu--povrsinu jezera.Casni ribolovac umesto da plati dnevnu dozvolu na Conoplji treba da ostavi neku donaciju tom drustvu koje se brine o njemu,to bi bio gest za postovanje,ali nazalost to u ovoj zemlji nije moguce ili je jako retko,vecina bi da peca dzabe i ako moze da odnese sve sto upeca.Na conoplji ima dosta riba preko 20 kg ali ti zvezdasu nemas srece da ih uhvatic,dodji malo na pelagic pa da vidis kako je lako uhvatiti 20+ ribu,mnogo bre slusas lazove i internet pecarose realnost je tamo drugacija.M

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Jezero Pelagicevo je polu divlja voda. To je moje misljenje. Sa komercijalom moze da se stavlja u istu recenicu samo ako gledamo iz pravca placanja i nista vise.
Rekoh, to je moje misljenje.

Evo jedna na brzaka ribica. Uhvacena jutros, prije lige. Na poziciji 29.

24,340 kg

http://i.imgur.com/dXYn6yC.jpg

PS: da bi izvadio ovu ribu opet sam morao u vodu do jaja i gace smokrit u 5 ujutro.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...