Jump to content

Kako spreciti ovakve situacije?


GORANBILLY

Recommended Posts

Vasa misljenja iskustva kako spreciti ovakva sakacenja ribe.gallery_1283_11_353427.jpg

Naime ova riba je jesenas upecana na Conoplji i imala je 20,400 ( upecao je Ivan iz Conoplje) predivna riba,borbena,jaka. Bilo je jos par riba koje sam ja ove god upecao sa slicnim ostecenjima. Da napomenem da su ribe upecane na relativno divljoj vodi(ne na nekoj kadi gde se riba peca 5 puta mesecno). Kako pomoci ovim ribama i kako spreciti da se ovo desava?

Link to comment
Share on other sites

Po mom mislenju to je samo najlon 0.40 i kontra kao da se kaci ajkula a ne Saran. Imao sam prilike

da vidim kako pojedinci lupaju kontru da te glava zaboli i naravno kao ,,otkacio se" Pa kako da se ne otkaci kad si mu pola usta otkinuo... Eto na toj slici je cist primer takvog postupka i onda se na komercijali koja radi vec duze vreme riba pri privlacenju otkacinje i pored pazljivog izvlacenja iz vode...Pozdrav

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovaj na slici sto drzi ribu (Ivan iz Conoplje) je moj tata, pa posto je ovde prozvan, oce nesto da napise.

 

Postovani aleksandarx , ako vec znas koji najlon i udice koristim, onda si mogao da primetis da je saran bio zakacen za donju usnu, a ovaj krater sa strane je stara

i prilicno inficirana rana. Vadjenju ove ribe (najlonom 0.30 tehnium i udica mugga 6) su prisustvovala petorica ljudi, od kojih su dvojica sa foruma, Goran i Deni90, a tu je bio i ribocuvar koji je i slikao ovu fotografiju, i lako smo na osnovu kilaze koja se razlikovala za samo oko 100gr utvrdili (sa prilicno velikom sigurnoscu) ko i kada je ovu ribu ulovio, jer je ovo jedini saran preko 20kg koji je ulovljen dva puta ove jeseni (od mislim sedam ili osam), sto je nazalost na njemu bilo vrlo vidljivo. Tvoja reakcija na ovu fotografiju bi bila u redu, samo uputio si je na pogresnu adresu. Pozdrav. Ivan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovaj na slici sto drzi ribu (Ivan iz Conoplje) je moj tata, pa posto je ovde prozvan, oce nesto da napise.

 

Postovani aleksandarx , ako vec znas koji najlon i udice koristim, onda si mogao da primetis da je saran bio zakacen za donju usnu, a ovaj krater sa strane je stara

i prilicno inficirana rana. Vadjenju ove ribe (najlonom 0.30 tehnium i udica mugga 6) su prisustvovala petorica ljudi, od kojih su dvojica sa foruma, Goran i Deni90, a tu je bio i ribocuvar koji je i slikao ovu fotografiju, i lako smo na osnovu kilaze koja se razlikovala za samo oko 100gr utvrdili (sa prilicno velikom sigurnoscu) ko i kada je ovu ribu ulovio, jer je ovo jedini saran preko 20kg koji je ulovljen dva puta ove jeseni (od mislim sedam ili osam), sto je nazalost na njemu bilo vrlo vidljivo. Tvoja reakcija na ovu fotografiju bi bila u redu, samo uputio si je na pogresnu adresu. Pozdrav. Ivan.

Izvini Ivane zaboravio sam da napisem da nisi ti ostetio ribu vec da je to stara rana! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Imao sam mogučnost pratiti 500tinjak jedinki šarana od 7 kg do preko 30. Njihov put i razvoj u vodi gdje je vjerovatno više riba izložena pritisku ribolovaca. Ima ovakvih oštečenja ribe ali ima i puno puno večih. Riba to može jako dobro prebroditi naravno ako joj se malo pomogne onda i brže. Jedini spas od toga je ne loviti ribu. U svim drugim situacijama dolazi do oštečenja jer nikad neznate kako če se riba zakačiti.

Ipak, vjerovatno najveći problemi jesu, tvrd štap,udice dugog vrata, i udice kojima špica nije u ravnini sa vratom udice(raspertlane) te velike udice sa velikom kontrakukom(odbr2 prema večim udicama).

Pokušalo se na nekim vodama i sa udicama bez kontrakuke. Došlo je do toga da su šarane šlepali van da im se neotkaće.

Kako netko reče, edukacija čini najviše, objasniti da treba više pažnje obratiti na kočnicu i slično.

Ipak ovakvih ozljeda če biti dokle god čemo mi ribu loviti, kad ju pustimo na miru onda toga više nema.

Samo da spomenem jedan slučaj. Kad je ulovljena jedna poznata riba nakon godinu dana koja je imala toliko razvaljena usta da je po njima i bila prepoznatljiva, oni koju površno prepoznavali ribe bili su uvjereni da je nova. Toliko je imala čista usta a samo godinu dana nije bila(možda) u drilu.

Jednostavno je teško sa sigurnošću predložiti neku sigurnu opciju ili naćin da se izbjegne u potpunosti ovakve ozljede ustiju ribe.

Link to comment
Share on other sites

Po meni ovde predvez odigra ulogu sakcenja ribe.Dosta ribolovaca peca na cirkuse neke od predveza koji bodu plitko i samim tim kidaju usta jadnim ribama.Naravno Zac je u pravu da tu ima i silovanja poput prejakih shtapova i ne korishcenja kochnice.Medjutim kada se koristi kvalitetan predvez udica po pravilu bode dublje i za donju usnu pa se dosta ublazi sve ovo.Iskustvo ,bar kod mene ,je pokazalo da udice sa duzim vratom bodu dublje od onih sa kratkim na nachin vezivanja koji koristim pa nemam ovaj problem.Edukacija je odlichan nachin da se ovaj problem svede na minimum,edukacija u smislu objashnjenja kako koristiti kochnicu i kako vezati udicu da ne kida usta ribi.Shtapove velike libraze koristiti samo za velike daljine jer kod nas je postalo moderno imati 3,5lbs shtapove ne razmishljajuci o ovom problemu.
Link to comment
Share on other sites

Jako puno ljudi iz neznanja siluje ribu tokom zamaranja.Imao sam priliku mnogo puta to da vidim,kako na komercijalama(mika)tako i na divljoj vodi(conoplja).Neiskusne sarandzije ne koriste pribor na pravi nacin pa dolazi do ovakvih povreda.Tvrdji stapovi moraju da se kompenzuju labavijom spulnom,a to treba neko da im pokaze ili da ih nauci.I po meni jako bitna stvar je sto neiskusni odu na takmicenje i gledaju kako se riba cupa iz vode,pa to iskustvo prenose na slobodni ribolov.Ako vec dodje do povredjivanja,treba tretirati povredu,a retki smo mi koji imamo neki antiseptik u svom priboru.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovaj na slici sto drzi ribu (Ivan iz Conoplje) je moj tata, pa posto je ovde prozvan, oce nesto da napise.

 

Postovani aleksandarx , ako vec znas koji najlon i udice koristim, onda si mogao da primetis da je saran bio zakacen za donju usnu, a ovaj krater sa strane je stara

i prilicno inficirana rana. Vadjenju ove ribe (najlonom 0.30 tehnium i udica mugga 6) su prisustvovala petorica ljudi, od kojih su dvojica sa foruma, Goran i Deni90, a tu je bio i ribocuvar koji je i slikao ovu fotografiju, i lako smo na osnovu kilaze koja se razlikovala za samo oko 100gr utvrdili (sa prilicno velikom sigurnoscu) ko i kada je ovu ribu ulovio, jer je ovo jedini saran preko 20kg koji je ulovljen dva puta ove jeseni (od mislim sedam ili osam), sto je nazalost na njemu bilo vrlo vidljivo. Tvoja reakcija na ovu fotografiju bi bila u redu, samo uputio si je na pogresnu adresu. Pozdrav. Ivan.

Dragi Ivane ja nisam napisao da ste vi iscepali usta Saranu jer se vidi da je rana zarasla, nego sam komentarisao sliku na kojoj se vidi posledica nekog ranijeg pokusaja ...Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Dobra tema ,a brzo se zavrsila. Da li u ovo prolecno vreme pripreme za novu sezonu i kupovinu pribora, krupnog i sitnog, naslo mesta i za neki antiseptik. Da budem iskren ja ga do sada nisam koristio, a bogomi nisam ni video da ga neko koristi (sto niposto ne znaci da ga niko nije imao, mozda samo nije bio u prilici da ga koristi, ili je smatrao da nema potrebe). Ako neko zna da mi odgovori da li se preparatom OXSYVET sprej (oksitetraciklin) koji se koristi u veterini (a imam ga kod kuce) mogu tretirati povrede kod riba. U uputstvu za upotrebu se ribe ne spominju, ali se primenjuje za sve ostale vrste i kategorije zivotinja. Od veterinara sam cuo da se tetraciklin koristi u lecenju nekih oboljenj kod riba. Tretirano mesto bude obojano u plavo (kao na saranu na jednoj od Prdinih fotografija, ne mogu sada da je nadjem).
Link to comment
Share on other sites

Ovakve povrede ( iscepana usta sa strane )su najčesće posledica fiksnog ili ne kvalitetnog polu fiksnog sistema.Velika riba pokida, obično loš najlon prilikom vadjenja i vuče za sobom olovo sa komadom najlona možda i hranilicu.Sve ovo se jako dobro kači za prepreke u vodi i dok se snažna riba bori da se oslobodi predvez joj sa stane zaseca i cepa usta.Edukacija da ali i kontrola od trane čuvara kakve sisteme ribolovci koriste a hranilice po mom mošljenju zabraniti.
Link to comment
Share on other sites

Ako nam je za utehu... naucna ispitivanja su dosla do zakljucka i saznanja da ribe (nama dragi sarani)nemaju OSECANJA i ne osecaju BOL kao sisari (mi). Time nek nam je , kazem, za utehu da ce sarani te rane lakse da prebole koje im nazalost nanesemo ili u neznanju sa krutim priborom ili u adrenalinu koji preplavi ribolovca za vreme zamaranja ribe ne vodeci racuna i neznajuci sta je desava sa ustima sarana i udicom koja ga je zakacila. Isto tako tvrdim da i onaj koji ispostuje sve ta "norme" vezane za sisteme i nacin zamaranja sarana , moze da nanese ovakve povrede saranu. Sve je u tome kako se udica zakacila i koliko snazan otpor pruza dok se ne nadje u meredovu....
Link to comment
Share on other sites

Niko,sad imas kako bi rekli u reklamama u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici ribolovacke opreme anti septik.

Neznam kako se zove to sto sam koristio ali se dobro secam slike o kojoj pricas,to sam uzeo na preporuku veterinara koji je kod mene strojio prasice,kaze da vecina preparata u veterini moze da se koristi i za zastitu ribe.

Glavna namena je da ubije parazite i kojekakva mala cudovista sto se nakupe na ranama kod sarana.

Tada je bilo tesko naci,uzmi u obzir da je to bilo pre nekih sest sedam godina a mozda i vise,ali sada ima gde god hoces,i trebalo bi biti sastavni deo opreme svakog ribolovca.

Ako ih mi nepazimo nece niko drugi,ja ga zamazem gde god vidim ranicu,da fali krljust pa onda bude riba kao da je izasla iz cirkusa

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Vidjao sam i gore usne od sarana na komercijalama poput Ade Safari....donja usna zna biti modra kao da ga je neko tukao palicom po njoj....uzasan prizor!
Ali sve je to danak pokreta uhvati i pusti...s tim sto se nekima izmedju uhvati i pusti desi i rec pocepaj :(
Koliko Vam se puta desilo drage kolege da udica "usije" ribu, tj. da iz mesa viri samo usica od udice.....uzasno!
Ali hocemo da pecamo i da vracamo....po meni nije normalno ni sva hemija koja se stavlja u boile...sta taj saran sve jede....jadan on...ali mi smo toga svi svesni i svesno idemo na komercijalu i pecamo ga na tutti fruti i ubadamo vise puta mesecno istu ribu!

Jedini lek je spreciti a ne leciti...a to je stap u ruke, kukuruz u kanticu i na Dunav...tamo nema pocepanih usana...ali zato i sarani retko imaju priliku da se opet nabodu :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...