Jump to content

Jaja


Recommended Posts

Posto sam, vise puta, u razgovorima u vezi mikseva čuo, ide toliko  jaja iz prodavnice, od komšije, domaća, ona što se prodaju kod nas, pa reših da napišem, možda nekom pomogne.

 

Mere su u gramima.

 

SS - 70+

  S - 65-70

  A - 60-65

  B - 55-60

  C - manje od 55

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

za ovo postoe strucni lica koji imaju adekvatan odgovor :)

 evo moji ako mogu bar malo da pomognem,,

pred svega ne zamaraj se toliko oko velicina jaja  i  da se nezamaras oko mali srednji i veliki,, koncetriraj se na hemiju koja ulazi u jaja a stalno su odredzeni na medium koje i tako se dozira u propisu, al ako imas pr mali jaja :) dodaJ JOS JEDNO NA ISTI RAZMER HEMIJE , mesaj i balansiraj sa mixsom da dodges do voljenu gustinu za rolaNJA.,..

 

I MENI  nije  mi jasno jedno,,kako je pravilno

kolko jaja na 1 kg mix::)

ili  kolko mix na 10 jaja :)

idi pecaj ne zamaraj se, saran nije radar , nema sigorno, savrseno i ovako treba, sve je to iluzija u tacne i precine detalje koje kako i kolko se dozira,,,

 

ja doziram 70% na ono sto pise,,, a  na neke proizvode 80|% :) e sad razmisli oko jaja dali je toliko bitna velicina,,,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jaja su jaja ako usfali dodaj vode i cepaj.Mada sto kaze Bata neki reper mora da bude i ja ih uzimam da su 50 gr komad.

 

Nemoj da je neko sad ovo drugacije protumacio vec samo kako je napisano i ima samo taj smisao!!!! :hi:

Link to comment
Share on other sites

Na Solarovim bocicama pise doziranje na 6 jaja i nikad mi nije bilo jasno dok nisam video kolika su to jaja,6 takvih jaja dodje isto kao ovih nasih 10-11 komada :)

Uhvatio sam neku semu i zasad ide dobro :-D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

za ovo postoe strucni lica koji imaju adekvatan odgovor :)

 evo moji ako mogu bar malo da pomognem,,

pred svega ne zamaraj se toliko oko velicina jaja  i  da se nezamaras oko mali srednji i veliki,, koncetriraj se na hemiju koja ulazi u jaja a stalno su odredzeni na medium koje i tako se dozira u propisu, al ako imas pr mali jaja :) dodaJ JOS JEDNO NA ISTI RAZMER HEMIJE , mesaj i balansiraj sa mixsom da dodges do voljenu gustinu za rolaNJA.,..

 

I MENI  nije  mi jasno jedno,,kako je pravilno

kolko jaja na 1 kg mix: :)

ili  kolko mix na 10 jaja :)

idi pecaj ne zamaraj se, saran nije radar , nema sigorno, savrseno i ovako treba, sve je to iluzija u tacne i precine detalje koje kako i kolko se dozira,,,

 

ja doziram 70% na ono sto pise,,, a  na neke proizvode 80|% :) e sad razmisli oko jaja dali je toliko bitna velicina,,

U prvom postu sam tačno naveo razlog, zbog kojeg sam napisao klasifikaciju jaja kod nas.

Radim nekoliko vrsta, svojih, mikseva i vrlo mi je bitno da mi testo uvek bude iste tvrdoće.

Konkretno, ne idem na broj komada jaja, već na ukupnu tezinu, sa ljuskom.

Što se tiče pecanja, prošle sezone imam 150 dana na vodi.Moguće je da bi bilo i više, ali pošto pecam na reci, ne zavisi sve od mene. :hi:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na Solarovim bocicama pise doziranje na 6 jaja i nikad mi nije bilo jasno dok nisam video kolika su to jaja,6 takvih jaja dodje isto kao ovih nasih 10-11 komada :)

Uhvatio sam neku semu i zasad ide dobro :-D

jel to znaci da dozu koju iz Solara preporucuju za 6 jaja koristis na kolicinu jaja koju inace koristis za kilogram miksa? otprilike...

Link to comment
Share on other sites

Za sam pocetak treba malo i popricati o mixevima,koliko piju jaja.Lako je za kupovne(pise na kesi) ali kod domaceg treba malo experimentisati i sto sam naveo u predhodnom mom postu,uzimam  jaja koja merim u gr i na taj nacin na isti mix nema greske kad se sve to uklopi.

U svakom slucaju svako ima neku svoju foru ali bitno je da bude testo dobro za rolanje i hvata sarana,sto je najvaznije!

Link to comment
Share on other sites

Ja jaja merim po obimu i onda znam dali si m.l.xl ilixxl pa uvek uzmem najmanja ona su najjefinija. Xaxaxaxs salim se

Ljudi bre sta se smarate sto kaze ica pa jer je saran neznam ni ja toliko pametan pa zna koliko ima sta u mixu ili fali su mu jaja odgovarajuca. Nego smanjite dozu hemije i na vodu i sto vise vremena na vodi i samo ce vam se reci. A sto se tice konkretno jaja kod rh pise na koliko jaja toliko hemije isto i kod solara . Ja tu i na najveca jaja stavim hemiju ns donju granicu ili ispod granice a kod sbs je po kg mixa ili ako koristis svoj mix ti moras znati kolko tvoj kilogram mix a pije tezinu jaja i tolko stavis hemiju. Pa nemozemo mi znati ciji mix koliko pije jaja a ako ti se mix previse steze ili je gumen razbijes vodom i samim tim ce boila biti poroznija . I ne ulazite vise u dubioze nego ce vam voda sve reci i vise nego forum

Link to comment
Share on other sites

Jaja su jaja ako usfali dodaj vode i cepaj.Mada sto kaze Bata neki reper mora da bude i ja ih uzimam da su 50 gr komad.

 

Nemoj da je neko sad ovo drugacije protumacio vec samo kako je napisano i ima samo taj smisao!!!! :hi:

 

Ja u Novom Beceju imam kokoske avlijanerke. Mama kad mi spakuje jaja, to ama bas ni jedno nije isto.. Samo trebate da znate koliko vam grama jaja treba da napravite dobar boil odnosno da vam ta 1kg mixa bude i za kobru, pracku naravno i za dlaku. A to me je naucio ovaj gospodin Dukas i zahvalan sam mu na tome.. 

 

-*****Posto ne volim da polemisem ali ajd... Da li je neko probao sa Guscijim jajima da napravi boile? Cuo sam da u Africi prave sa Nojevim. Vredelo bi probati... Mislim da nojevo ima najvise proteina :)-****

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

svakom domaćem mixu odgovara prosečno 450gr jaja sa ljuskom na kg mixa. Nikad nisam o tome razmišljao dok mi jednom pokojni Srećko nije to rekao, i kad sam došao kući i izmerio to je bilo to! Ali po meni je potpuno besmisleno se zamlaćivati takvim stvarima za običan ribolov. Divlji šaran neće primetiti razilku u tome da li ima deci vode ili možda dve šake mixa više. Ali ako neko pravi boile za takmičenja, ili pogotovo za prodaju onda je njemu bitno da bude uvek sve isto. 

kad pravim boile za sebe uvek krenem od pretpostavke da mi treba 9 jaja za kg mixa i kad sve dobro izmešam i ostavim dvadesetak minuta da odstoji onda vidim da li je suviše mekano pa dodam još malo mixa ili suviše tvrdo pa onda dodam još jedno jaje ili malo vode. Dovoljno mi je računanja i brojki po ceo dan na poslu i u životu, ne moram još i jaja smrdljiva da merim. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja lepo objasnih razlog zbog kojeg sam okačio post.

Zao mi je, što skoro svaki post ode u pm.

Da mogu, izbrisao bih ga.

Hvala na pažnji i obećavam da vas više neću smarati !

Link to comment
Share on other sites

medium jaja su preporuceni za doziranju i mislim da je i malo bitna tezina na jaja, ali broj kolko su , je najmanje bitno..

rekao sam i u gornji post, nema savrseno bar kod mene zato i koristim unazad godinama 70% manje hemija u svaki mix za divlju vodu, a sicrec agent 90% u svaku boulu manje nego sto proizvodac preporucuje.. e za ovo nema pravilo al lovi, tako je i kod jaja,,

ima neimformirani pecarosa, al ne za ovo pitanje nego za drugo koje zadnji nekoliko godina se srecem,,

 

kolko jaja na 1 kg mix,, e ovo ne mogu da svatim:) e tu je vazna velicina jaja ,a li pa svi mixsovi nisu isti i ovamu nema pravilo,,

jedno je pravilo za neutral mixseva posebno, koncetriraj se na hemiju u jaja, dodaj i konastantno mesaj mix i sve ce doci svoje...

Link to comment
Share on other sites

uvek doziram na jaja ne na kilo mixa,kako je ico reko moze da pije i 900 gr a moze i 1050,o tome se nezamaram jer uvek imam viska mixa

 

sto se tice velicine jaja uvjek koristim L velicinu i uvjek je 9 jaja na kilo gotovih mixeva

 

Bato hvala ti za ono sto si napisao.Ima ljudi koji su perfekcionisti a ima i mladih koji vole experimentisati pa lepo je da se ima kao podatak sta i kako ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja vas ljudi stvarno ne rszumem sta ga koplikujete pa ako koristite odredjene mixeve ja recimo imam samo 3 mixa koja koristim i znam da tacno na koji mix kolko kg jaja sa ljuskom merena idu i sta je tu cudno. Jednostavno ako pravite prvi put sa nekom mixom merite i zapisite i za naredni put znate
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...