Jump to content

Jesenji Miks Za Divlje Vode


carpist

Recommended Posts

samo da ja dodam jednu stvar vezanu za kikiriki u mixu

dugo sam ga koristio,i dalje ga stavljam kad pravim domaci mix,moj savet je da kikiriki bude pecen neslan i da se ubacuje pre samo rolanja,tj jest da se ne samelje pa stavi u mix pa mix ostane desetak dana do rolanja.... hoce da se desi da kikiriki uzegne i pokvari ceo mix

to mi se vise puta desavalo,zasto nemam pojma

uzmes sve pomesam,sameljem kikiriki i napravim boile i sve ok,a par puta sam samleo kikiriki i pomesao sve i ostavio desetak dana i uzeglo. i to 2-3puta isti kikiriki isti mix... 

inace kikiriki jako dobar sastojak za mix

 

al onda ti netreba ulje ,jer kad ispeces taze kikiriki ,i to oljuscen,ako ga meljes odma imas ulja koliko oces ;)

Link to comment
Share on other sites

Sto pitas?  Bojite se da nece sarani u Skadru dobiti holesterol ili?

Ja inace kad skuham takve boile, iz njih curi ulje, ubi! Sve moram ruke brisat papirom nakon sto ih iskobram, a kobra mi pri kraju ispada iz ruke jer budu mi ruke klizave od ulja iz boile :D
 

Link to comment
Share on other sites

Sto pitas? Bojite se da nece sarani u Skadru dobiti holesterol ili?

 

Ja inace kad skuham takve boile, iz njih curi ulje, ubi! Sve moram ruke brisat papirom nakon sto ih iskobram, a kobra mi pri kraju ispada iz ruke jer budu mi ruke klizave od ulja iz boile :D

 

Zato su tu pantalone masne uvek ????????????

Pitam zbog kasnijeg perioda,kad se voda ohladi.

Link to comment
Share on other sites

Eto moze I to.

Ali pitam Limara zasto bas Nutra?

Jel najkvalitetnije,konstantan kvalitet ili je nesto trece?

Nutrabaits,Solar,SBS,VDE...za mene su to firme kojima dajem poverenje i za koje znam da je to to.

Nutra Pro,Nutra Gel,Nutra lac,Hi Nu Val.....ko razume zna o cemu je rec,mnogo dobre stvari a povrh svega lako dostupne pa ne mora od kojekakvih svercera da se nabavlja tajnim kanalima. Dodao bih da imate kikiriki brasno od VDE da se ne cimate sa ovim obicnim a jeftino jako....a po meni opet,ne mozemo mi odavde da coveku dajemo tipove za Skadarsko jezero koje vecina nije ni videla a kamoli zabacila tamo,moj prijatelj je tamo odlicno prolazio na papucu,toliko o mineralima,vitaminima i proteinima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zato su tu pantalone masne uvek

Pitam zbog kasnijeg perioda,kad se voda ohladi.

Licno ne vjerujem da bi mogao imati problema.

 

 

 

...a po meni opet,ne mozemo mi odavde da coveku dajemo tipove za Skadarsko jezero koje vecina nije ni videla a kamoli zabacila tamo,moj prijatelj je tamo odlicno prolazio na papucu,toliko o mineralima,vitaminima i proteinima.

 

Jel jesen i zima bila u pitanju ili zig ljeti? Covjek pita za jesensko zimski mix.

 

Link to comment
Share on other sites

Mani se ovih guru majstora,nema leba tu,jer sve ti je vec izmesano da i sam ne znas sta i kako.

Imas recept i pecaj i sam ces doneti zakljucak sta i kako menjati.Tako se najbolje nauci a imas nekog i da pitas.

Suvise je neozbiljno menjati nekom recept a da se i ne zna sta se uradilo i zasto.

Polako i bice rezultata,ovako ces se upasti u zamku iz koje nema nazad.

Link to comment
Share on other sites

Licno ne vjerujem da bi mogao imati problema.

 

 

 

 

Jel jesen i zima bila u pitanju ili zig ljeti? Covjek pita za jesensko zimski mix.

 

Da se ja pitam pre bih menjao arome,sarao dok ne naletis sta hoce,sto mi rece jedan nas stari lisac,riba stalno jede samo mu moras naci aromu,okidac.

Link to comment
Share on other sites

Moje viđenje tog njegovog miksa sa ponuđenim komponentama sa malim dodacima ,radim nešto jako slićno ,za mene je divlja voda rijeka ,ne znam ni što se misli pod terminom divlja voda.Nikad ne prelazim 25% ribljaka,večinom je to 20 % i veziva kod mene mora biti 25 % otprilike, ostalo su stvari koje samostalno određujemo, može a ne mora. 

100 gr salmon

100 gr LT

50 gr predigested

100 gr sojino odmašćeno brašno

50 gr rogacevo ( ili CLO;ili kikiriki,ili vanilija brašno ,ili tiger brašno ili bundevino npr itd itd)

50 gr polubijelo brašno tip 850 ili integralno ili raženo

150 gr kukuruzna palenta 2/3 minute vrijeme pripreme

100 gr mlijeko u prahu

50 gr pšenićne klice
50 gr konoplje preprzene i napola samljevene

100 gr pticija mljevena kanarinac ili crvena

100 gm pšenićna krupica instant 2-3 minute pripreme(ili riža mljevena ako imaš puno bijele ribe,ili želiš tvrđu boilu ili voliš dipat itd itd npr.)

 

2 žlice pivski kvasac

1 žlica kostovita

1 žlica vegete

1 žlica soli

2 žlice paprike slatke

8-10 jaja

15 ml salmon winterised ulje -ako se već priča o hladnijoj vodi

betain može a i ne mora što se mene tiče

minimum arome, po meni 2 ml unutra maximalno -ne bih samo s jednom aromom radio osim ako znaš koja sigurno radi

ovo gore su boile s kojima bih hranio,možda imaju mrva vlakana viška ali ne bi trebalo smetati

pola kg lovnih bih napravio posebno koje bi išle samo na dlaku i  samo okupao izvana sa 10 ml amina + još 1 ml arome.Sa ovima bih lovio, uvijek posebno radim boile za dlaku,njih napravim malo tvrđe i postojanije u vodi i da se malo istiću(aromom,amino razni,bojom,balansiram ih itd itd).Boile za hranjenje pravim sa manje jaja i dodajem vodu ili crno pivo u jaja da dobijem instant reakciju i brže otvaranje. To je moj način,netko to tako ne radi ,meni to ne smeta što neki rade drugačije,tako da se nadam da me neče ispravljati da je to glupost što sam već doživio na drugom mjestu.

Ima tu prostora za još svakakvih stvari,raznih atraktora ali to su neke stvari u kojima se ljudi pogube,ne treba brkati slobodni ribolov sa takmičarskim kao prvo.Treba koristit ugljikohidrate jeftini su a imaš sve u njima tvrdoču, vezivanje, instant reakciju i malu cijenu, a i šarani ih vole. dodaš malo ribljaka i sigurno dobro loviš.E sad šta je nekome dobro,to  je pravo pitanje,da li je to 5 riba ili 50 riba za 24 h. Sa ovakvom boilom sam sasvim solidno lovio i bez arome.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Javore ajd ako ti nije tesko u inbox mi napisi omjer piva kada ga stavljas u jaja, volio bih to isprobat. Naravno, ako nije problem!?

Otprilike 50 ml mjenja jedno jaje ,želiš li brže otvaranje izbaciš 2 jaja i dodaš 100 ml ako če ti miks to podnijeti da se ne raspadne u kobranju npr.Količina koliko želiš da se topi ovisi i o miksu koji radiš i o količini jaja koja stavljaš,meni nijedan miks ne ide isto jaja jbg,uvijek ganjam što manje a da je kompaktna,da se da kobrat a što brže odrađuje  i sad sam došao do nekih svojih mjera za svoje mikseve s kojima sam zadovoljan .Mnogi isto to rade sa običnom vodom ,i ja ponekad kad popijem pivu  ;)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Dobar je taj prvi miks sa pocetka teme. Sve te korekcije posle imaju smisla jer su to varijacije. Za kikiriki, nisam siguran da je dobro za ne komercijalnu vodu?

 

Kad smo vec kod miksa, i posle 16 godina kombinovanja sa razlicitim komponentama jos uvek sebi cesto postavljam pitanja.

- sta u miksu od 1 kg znaci dodatak nekog ug.hidrata od 50 grama. Sta ce to doprineti saranovim culima ili balansiranju?

- zasto se izbegava griz, gluten pa zatvara bojlu, hmhm, a sta je sa koinzstencijom, zasto bi zatvarala bojlu, ako u miksu ima dosta toga sto nece dozvoliti zatvaranje?

- mnogo je recepata renomiranih firmi u kojima brasna zitarica skoro da i nema, osim brasna vanile, jer u njemu nema glutena. Probao sam i takve varijante, ali nije to to?

- zasto se u miks od 1 kg stavlja 100 do 150 gr. mleko u prahu ili vitamelo. Ono....kao da se dobije 50/50. Sa mlekom u prahu dobije se opna oko bojle pa kad je pritisnete noktom, bojla se ugiba, pa bude zilava itd... Zasto umesto mleka ne stavljati surutku u prahu, ili neki mlecni protein?

- zasto se u zadnje vreme u svaki recept trpa toliko pticije, jedne, druge trece....Time se dobije porozna suva bojla, krta itd...Da li se to trpa zbog minerala i slicno, ili se to trpa iz navike? Cemu toliko dodavati pticije i razbijati bojlu, kad vec ima komponenti koje imaju dovoljno minerala?

 

Kad napravim bojlu, ako se posle susenja, na pritisak noktom ona ugiba, od te bojle nema nista. Bojla treba da se ponasa kao dobra domaca slanina sapunjara. Kad je na +40 stepeni pritisnete vrhom noza, napravi se rez u njoj

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda je ovo Off, ali u vezi je sa miksom sa početka teme.

 

Milanče, kada se bojla "ugiba" po površini na lagani pritisak nekim oštrim predmetom, tada je ona previše žilava i "zatvorena". Bojla, po mom mišljenju i na osnovu iskustva, treba biti kao dobar tvrdi sir koji nema koru na površini, ili kako sam već napisao, kao dobra domaća slanina sapunjara. Naravno da bojla to neće pokazati kada je izvadimo iz frižidera.

Drugim rečima, bojla uvek treba da bude sa dovoljno vlažnosti, jake koizistencije i da nema "koru" po obodu, Tj, kada je presečete nožem, ona mora biti potpuno istih karakteristika po poprečnom preseku (da nigde nije gušća ili ređa), da nema tvrđi sloj po obodu i da je jednake vlažnosti/suvoće. E sad...kako se to dobija, treba ozbiljno povesti računa o svim komponentama i njihovom odnosu, kao i o tome šta i koliko da se melje a posebno o načinu kuvanja.

Mnogo se piše i priča o komponentama, ali je, po meni, isto tako, ako ne i bitnije, kako se umesi smesa, kako se kuva i kako se suši. Kada jedan te isti miks sa istom hemijom radite više puta, primetiće te da se često dešava da vam bojle budu često drugačije. To je zbog različitih procedura pripremanja bojli i jaja, a mnogo manje zbog komponenti - iste su.

 

Javore, čitajući godinama recepte, uglavnom se sve svodi na određenoj bazi-binderu i određenim dodacima. Ti dodaci su posebna priča (ukoliko nije neki jači ekstrat). Recepti su na količine dodataka i do 2% u miksu, a nisu ekstrati. Pitam se onda kada i kako će taj dodatak u miksu da šaran oseti u bojli i da ga baš to privuče, kada je količina tog dodatka zastupljena sa 2%??? Ili na primer, u binderu, koliko za šarana i za bojlu znači dodatak mleka u prahu od 5% u celom miksu, ili rogača od 1,5% i slično.

 

Drugim rečima, lično smatram da se ova naša priča previše komplikuje i usitnjava, a imam sopstvene iskustvene dokaze za to. Po mom mišljenju za miks treba svega 5-6 komponenti, koje ako je pogođeno, šaran mora da oseti i sa razlogom onda dolazi na tu istu bojlu, traži je i voli da je jede, jer ima šanse da se privoli na komponente koje čine od 20-30% miksa. Tada možemo reći da smo ga privukli na svoj miks.

Za hemiju je slično. Šta znači dodatak nekog atrakta, niže koncentracije u količini od 5 ml u ukupnoj smesi od 1,5kg??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jedan primer na internetu dostupnog recepta

 

 

Dry ingredients  

150g Vanilla Extract Meal

100g Megablend Red

150g  Moores CLO

 50g  Crushed Hemp Seed

 50g  CSL Powder

 50g  Rennet Casein

 50g  Blood Plasma

100g  Whole Egg Powder

150g  Semolina

 50g  Egg Albumen

 50g  Supergold 60

 45g  Maize Flour

   5g  Lactose Concentrate B+

 

Prvo, kao što se vidi i brend "CC moore" u svoje recepte stavlja griz. Ali poenta mog prethodnog posta...Koliko ovde ima komponenti???? Za svaku ima neko opravdanje :sorry: . Ali da li je to neophodno.... Sve ovo može da stane u 5 sastojaka, koje će se šaranu u datom trenutku svideti ili neće, ali će on sigurno znati šta mu se svidelo ili nije, a sa njime i vi.

Link to comment
Share on other sites

Evo jedan primer na internetu dostupnog recepta

 

 

Dry ingredients  

150g Vanilla Extract Meal

100g Megablend Red

150g  Moores CLO

 50g  Crushed Hemp Seed

 50g  CSL Powder

 50g  Rennet Casein

 50g  Blood Plasma

100g  Whole Egg Powder

150g  Semolina

 50g  Egg Albumen

 50g  Supergold 60

 45g  Maize Flour

   5g  Lactose Concentrate B+

 

Prvo, kao što se vidi i brend "CC moore" u svoje recepte stavlja griz. Ali poenta mog prethodnog posta...Koliko ovde ima komponenti???? Za svaku ima neko opravdanje :sorry: . Ali da li je to neophodno.... Sve ovo može da stane u 5 sastojaka, koje će se šaranu u datom trenutku svideti ili neće, ali će on sigurno znati šta mu se svidelo ili nije, a sa njime i vi.

U biti te razumijem i otprilike se slažemo,stvar je u tome da ja kad nemam nešto od komponenti znam šta ču ubaciti umjesto toga da maltene se ništa ne mjenja i ne primjetim da bolje ili lošije lovi.Potpuno je nevažno da li je to crvena ptićja ili žuta osim boje npr.da li je to ptićja kanarinac ili za papige,dali je to clo ili nectarblend ili prezle sa žlicom nigera.....

Ova "moore" bojla je kliker,nikad tako nešto nisam radio niti ću,jedna žlica eggalbumena radi več čuda u miksu ako je već potreban a pazi oni navode 50 gm, jedna žlica je oko 15 gm znači samo to radi koru na boili i od te boile je po meni bolji 6 puta obični domači žganac i onda još cijelo jaje u prahu 100 gm pa još na to i 50 gm blood plasma ,pa oni su se više brinuli kako to povezati nego kako to lovi.Slažem se sa tobom u tome smjeru,zašto ubacivati hrpu ptićje pa izmišljati kako to sastaviti i onda napraviti kliker ,to stoji,meni ptićja ima više uloga osnovna uloga su vlakna( da šaran brže i lakše probavi boilu),nakon toga ulje i tek nakon toga poroznost,sve je u količini,a trpaju je jer je jeftina,biskvitne ptićje hrane su več nešto drugačija komponenta i  donose još nešto drugo u miks.Mlijeko u prahu i vitamelo su po meni 2 drugačije komponente,pogotovo ako govorimo o tehničkoj strani boile,sirutka je opet drugačija.Vitamelo je apsolutno topljiv  ( više ga doživljavam kao signal) i čak 100 gm zna u određenim miksevima raditi probleme pri rolanju.Vitamelo je jeftina komponenta i zato se mnogo koristi ali dali nešto dočeka šarana nakon par sati kad boilu pojede šaran il se sve istopi je upitno,sirutka kao polutopljiva komponenta ima mogućnost i vezanja i s njom šarana nešto i dočeka ,cijena optimalna kod nas od 2-3 €,sirutku najviše koristim .Whey još bolji opet skup a casein u kombinaciji obe varijante dobro ali preskupo .Netko je spomenuo gore nutrine proizvode recimo nutrapro koji je po meni savršen proizvod i sa samo 50 gm u miksu si sve pokrio ali si samo u tome ubacio oko 2€ u boilu .Ja sam se samo nadovezao na njegov miks i kako bih ga ja ispravio sa tim istim komponentama,mislim da se onaj njegov miks jako teško rola a ako se i rola, ta boila ako lovi na nju jako brzo se raspada.Rogač kao rogač ima više funkcija u miksu i ako se malo kuži šta je šta ,sa prekomjernim dodavanjem možemo zbilja preterati sa vlaknima što nije poželjno,ja ga volim jer ublaži dominaciju ribljeg brašna isto kao što volim popržiti konoplje i samljeti ( obožavam taj miris) a da li mi je to donijelo ulov iskreno ne vjerujem,to su neki osobni rituali,vjerujem da svi koji rade sebi bolie to imaju,neke svoje filmove. ,U svome gornjem tekstu sam napisao da posebno radim boile sa kojima hranim a posebno boile s kojima lovim .Večina to ne radi nego rade obje jednake.Ja se više "trudim" sastaviti boilu koju bacam u vodu da je probavljiva,mekana,ne označujem je previše sa ničim,kobra se na 100 m ;) a da nije ni preterano skupa( to je relativno) i da šaran traži još,ako se količina grizeva pojačava tokom kampanje znam da sam uspio .Ona koja ide na dlaku ne traži ta svojstva nego nešto sasvim drugo.I ja ti druže sa svojih 50 godina se dosta hebem oko toga i još uvijek volim eksperimentirati i zastraniti ( u zadnje vrijeme sve manje)ali uvijek sam napravio 2-3 varijante onih mojih starih sigurnih i s njima krećem,a eksperimentiram paralelno na jednom štapu,i ponekad me i ti eksperimenti pozitivno iznenade al u zadnje vrijeme sve rijeđe.Neke revolucije u mamcima zadnjih 10 godina nema a i duže

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dodao bi jos kao i mozda najvaznije da se dobro, dobro promesa miks kako bi se sve komponente sto ravnomernije rasporedile...u suprotnom dobijamo deo boila sa preteranom koncentracijom odredjenih sastojaka dok su ostale sa nedovoljno ili potpuno bez istih....ni jedno ni drugo ne valja i tu ne treba zuriti nikako
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

a sto ne koristiti mleko u prahu za bebe,ima sve u njemu i odvise,brzo se otapa i radi boilu sa brzim signalom,al ima negativne stvari

prvo kvalitetno je skupo,drugo boilu moras drzat u friz je mleko previse brzo reaguje sa toplinom i sjebe boilu

 

po meni daleko bolje i od surutke,cazeina koji ih ima nekoliko i vitamela

 

odavno koristim samo biskvitne pticje hrane a ne obicnu,medjutim za divlju vodu kako je biser reko dosta je 5 kompenenti i da peca,to je najbitnije da peca ,neidemo da hranimo sarana vec da ga pecamo 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...