Jump to content

Takmicenje Uopsteno Sta I Kako Pristupiti?


Recommended Posts

Ne postoji neka univerzalna taktika, pa samim tim tako nesto nigde neces ni naci da pise. Vode se razlikuju, pa je i pristup pecanja na svakoj vodi drugaciji. Da bi se takmicio na odredjenoj vodi, trebalo bi makar nesto osnovno da znas o njoj. Ako vec nemas neko iskustvo na vodi na kojoj zelis da se takmicis, potrebno ti je sto vise informacija o istoj (koliko ribe ima, da li je vise ili manje napadnuta voda, pozicije, kako se najcesce peca na datoj vodi...). Sve od informacija sto mozes da prkikupis je dragoceno za samu pripremu pred takmicenje. Mada je najbolje licno da upoznas vodu i sto vise pecas, sve ces je bolje upoznati i samim tim izvuci neke zakljucke i na osnovu toga pripremati taktiku. Dosta zavisi i od godisnjeg doba, nije isto pecati u martu i recimo junu mesecu. I na samom takmicenju se prilagodjava taktika, zavisno od pozicije koju pecas, kakve komsije imas, sta oni rade, kuda ti se riba krece... Mnogo je faktora prisutno, pa iz tog razloga ne postoji neka univerzalna taktika.

Sto se tice pribora i opreme nosi se sve sto je dozvoljeno a neophodno za pecanje i boravak u boksu od nekoliko dana.

Pribor naravno saranski, a postoji pravilnik za svako organizovano takmicenje i za svaku vodu, pa se takmicar mora pridrzavati toga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najbolje je upoznati vlasnika jezera i odvesti ga na piće....

Onda se npr. organizuje da se plastika od kinder jaja sa ubacenim br.boxova, malo zgnječi, pa ti kad izvlačiš znaš šta treba da "napipaš" i izvučeš.

Ta "taktika" je proverena

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dzaba nekad i favorit mesto ako se ne otpeca dobro, ili ne pogodi boila ili nece da jede ili jednostavno nemas srece.... Puno puta sam video da favorizovana pozicija cak i ne udje u plasman. Od opreme ti treba uglavnom sve sto bi poneo na visednevno pecanje, a od primame recimo jupolka spoda i 3-4kg boila na dnevnoj bazi i mozda 0.5-1kg boila za noc i nekih 3.4kg peleta, najbolje pre takmicenja vezanih u pva kese ili mreze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Ja sam recimo imao fobiju pred takmicenje od 'zatvaranja'.Samo sam o tome mislio.

Nije to druze tek tako, dodje neko, zatvori te i nema vise pecanja. Ne moze se uvek zatvoriti komsija. Moras znati kuda se riba krece, moras odabrati pravi trenutak da krenes sa zatvaranjem jer mozes i sam sebe da zatvoris.

Link to comment
Share on other sites

Posto ne znam da ubacim citat ovako cu:

Shoga i ja mislim,mada ne znam nista o tome iz iskustva vec kroz razgovor sa drugarima koji se dugo takmice,da je zatvaranje mac sa dve ostrice a i zaista ne znam koliko je to korektno.Mozda jeste ali je to drugi par rukava.To sto si naveo je bas tako.Staza,momenat,sta,koliko?Meni i drugaru se svasta desavalo i na slobodnom u igri sa kolicinom hrane a da ne pominjem pogresan spot.Mlad sam,naucicu.Ali mora da se vezba.

Sad ovako: Davide kad sam i kretao na takmicenje ni jednog momenta nisam razmisljao kako cu da zatvorim komsiju.Samo mi je bilo u glavi ovo sto je Shoga pomenuo da me komsija ne zatvara i da sam sebe ne upropastim.Meni se desava na slobodnom da use..m kad riba nece.Nemam ja bas neke zivce pa krecem da se vrtim po boxu i naravno padaju mi razne ideje na pamet i tu je moj kraj.Ili se desi i dobar nastavak pecanja.E kad je kraj tad sam se obicno upropastio sa kolicinom hrane.Utovar,pretovar ????.

Zarkov: meni se to desava uvek sa jednim od drugara. I to je mozda i najkorektnije zatvaranje. ????

E ako je raspolozen neko ko zaista zna nesto vise o svemu ovom mogao bi da napise neku rečcu.Odnosno ako je uopste korektna tema za prepisku.

Link to comment
Share on other sites

To i jeste najveci problem, upravo to brljanje i pokusavanje svega moguceg i nemoguceg da bi došao do rezultata, sto cesto zna da bude kontra-produktivno. Dosta puta sam i sam upao u tu zamku i naravno lose prosao. Posto uglavnom svi idemo na takmicenje na vodu koju iole poznajemo ili smo dobili info na sta i gde se dobija, treba i da se pripremimo u skladu sa tim, odnosno ako znamo da skida npr. tiger, jagodu, plum shellfish, S&O, zasto bi pokusavali recimo sa bananom ili ananasom. Forsiraj ono sto znas da hoce, a testiranja i eksperimentisanja ostavi za slobodno pecanje. Jedan stap moze van hrane i eventualno menjanje mamaca da se iscacka jos neki, ali na takmicenju ti treba "serija", a to jedino mozes dobiti na hranjenom mestu sa kvalitetnim spodom i mamcem.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Verujem da Davida interesuje sto se tice zatvaranja samog sebe da mu neko objasni taktiku hranjenja a to bi mogao neko da mu malo objasni na pocetku takmicenja pa na dalje.Recimo dodjes na vodu sa nekim osnovnim informacijama o jezeru tipa o sprudovima,dubinama,konfiguraciji dna i mozda top mamcu.Krenes sa par raketa ili pak natovaris i cekicas dok ne krene neka aktivnost pa dodajes po malo ili ako je aktivnost veca utovar.Mozda lupkanje raketicom pa i polupraznom ako je riba naviknuta na taj zvuk.A najvise od svega je bitan momenat kolicina i kvalitet dodate hrane.Verujem da su secerac,pelet i sitan spod presudni u zadrzavanju ribe konstantnim dodavanjem a ako riba uzima boilu istu dozirano nuditi.Kad je rec o tajgeru nemam pojma.O zatvaranju komsija ne mogu da pisem a o sopstvenom je ovo predgovor.Koliko sam naucio samo je bitno ne preterati a i to zavisi donekle od duzine takmicenja.
Link to comment
Share on other sites

Imaš ekipe na takmicenju koje tovare od početka do kraja i nikad ništa ne urade,a imaš ekipe koje isto tovare od početka do kraja i uvek suvu plasmanu

Ja se ne takmičim ali često idem i gledam takmicenja pa nekako kao neko ko se ne takmiči objektivnije i drugačije gledam na mnoge stvari

Imaš ekipe koje konstantno pecaju takmicenja,ulazu pare u hranu i mamce i tovare 48h i uvek su u drugoj polovini liste. Jbg ima tu nešto

Nikad od nijednog takmicara nisam čuo da je rekao taj i taj od pecao vrhunski svaka mu čast čovek peca maestralno

Ne uvek je ili seo na ribu,ili riba bila tu,ili vetar naterao ribu tu,ili onaj pored nezna da drži štap,ili sunce tu najace sijalo...

Takmicenja su postala teška fizikalija,nekad se 48h pecali da 5kg boila a sad se hrane ograničavaju na 80-100kg

Ali opet kažem nije sve ni u fizikaliji

Ne znam o kakvom zatvaranju se priča na npr jeZeru ko mika gd dođje 13 ekipa i svi bace po 60-80kg hrane,sto boila,spoda,na vezanih pva... i svi manje više bacaju i kako onda tu neko nekog zatvara ili šta već kad svi bacaju

Mislim da su ta zatvaranja moguca i da je to sasvim normalno ali ne na vodama na koima se kod nas odrzavaju takmicenja

Link to comment
Share on other sites

Nije bas da ne postoji nego nije uvek primenjivo a i kada jeste treba znati kako i sto je jos vaznije kada. Ne moze se sva riba zadrzati, nije to kapija sto rece Limar ali se moze steci neka prednost da bi se pobedilo. Vlado ja bas mislim da su vode za takmicenja pogodnije za zatvaranje jer su manje, uglavnom bez prepreka gde nama mnogo puteva kojima se riba krece. Velike vode, jezera, su mnogo teze za zatvaranje. Mika Alas jeste izuzetak jer je gro ribe izmedju 2 sajle pa se tu riba ne moze zatvarati jer se u tom delu ne hrani i ne peca dok je Debeljaca na primer idealna za to
Link to comment
Share on other sites

Isto sam misljenja da na nasim komercijalama ne mozes DA SE ZATVORIS ili nekoga da zatvoris. Ali mozes da stopiras ribu da ne prelazi preko tvoje hrane nego da se tu zadrzava da ne ide dalje. Pre bih rekao da mozes da se "zatvoris" ako pretovaris mesto necim sto se ribi ne svidja pa se jednostavno ne zadrzava na hrani ili je tu ali nece nista od ponudjenog da uzme (to se meni desilo na poslednjem koli lige na Becmenu riba rije na hrani i izbacuje se a nece da pipne). A da bi to uradio moras da poznajes vodu i da znas kuda se riba obicno krece i tu putanju joj hranis. To je na miki bar lako, trebas je izvuci iz sajle i da je zadrzis tu a ne da bude na samoj sajli.

Mada sam dosta puta ucestvovao na takmicenjima gde pobedi onaj ko najmanje baci, ili peca na pva.

Par puta smo na miki bas seli na ribu ( kao sto je naveo VladaBG) i od samog pocetka do kraja takmicenja pecali konstantno i pobedili. Ima mnogo faktora nije bas to lako objasniti. Npr Becmen je po meni svaki put drugacije pecanje isti box ali se na totalno drugom spotu javlja riba gde je proslo takmicenje jela sada nece itd....

Ova tema moze da ide u nedogled.

Svaki komentar moze biti koristan ili upropastiti nekoga.

Link to comment
Share on other sites

Ili Bojane na Fazaneriji kad ti udje riba u jedan od coskova ili je vec tu kao sto rece , natovaris recimo bake uz sajlu i ostali mogu samo da pokupe ostatke?Osim Verana i Vlade. ???? Oni se ne racunaju. ???? U stvari je steta sto nikada i necemo saznati sve pa i tri zivota da zivimo.Ja ipak mislim,ali nisam na stadujumu vrhunskog ribolovca odmah da se ogradim,da rad,pa kvalitet i hrane i mamca a ponajvise ribolovca donosi rezultat.Moze da se desi da ti komsija nadzoka koje-kakvu hranu uz da kazemo sajlu ako znas i imas(kvalitet) svucices ribu sa nekvalitetne gomile i nastaviti sa pecanjem.Ako gresim rado cu cuti u cemu.Upijam kao sundjer. ????
Link to comment
Share on other sites

Isto sam misljenja da na nasim komercijalama ne mozes DA SE ZATVORIS ili nekoga da zatvoris. Ali mozes da stopiras ribu da ne prelazi preko tvoje hrane nego da se tu zadrzava da ne ide dalje. 

Kako ne mozes da se zatvoris? Primer: Sednes na becmenskog keca... riba ti nije u boxu a ti natovaris kolac sa dvojkom automatski si se zatvorio odnosno smanjio mogucnost da riba predje preko te hrane i udje u box... isto tako ako se riba nabije u 1 a ti natovaris kolac sa dvojkom smanjujes mogucnost da riba predje preko te hrane i ode kod kolege u box 2, znaci automatski si njega zatvorio. Naravno da nije to kapija i da to nista ne garantuje 100% ali drasticno povecava sanse... Samo treba imati njuh i napraviti pravu procenu i tajming... Doziranje hrane na hranilistu je izuzetno bitan faktor, mozda bitniji od kvaliteta same hrane

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako ne mozes da se zatvoris? Primer: Sednes na becmenskog keca... riba ti nije u boxu a ti natovaris kolac sa dvojkom automatski si se zatvorio odnosno smanjio mogucnost da riba predje preko te hrane i udje u box... isto tako ako se riba nabije u 1 a ti natovaris kolac sa dvojkom smanjujes mogucnost da riba predje preko te hrane i ode kod kolege u box 2, znaci automatski si njega zatvorio. Naravno da nije to kapija i da to nista ne garantuje 100% ali drasticno povecava sanse... Samo treba imati njuh i napraviti pravu procenu i tajming... Doziranje hrane na hranilistu je izuzetno bitan faktor, mozda bitniji od kvaliteta same hrane

Ma to jeste Milance ali ja mislim da se takvi ljudi ne takmice koji bi to uradili. Ili mozda gresim. Ono sto bacas u vodu moras da znas kako reaguje i koliko od prilike traje ako te dve stvari znas nikada se neces zatvoriti. To sto ti kazes za keca jesi u pravu. Ali kec nije pozicija da bi ti sa njime zatvorio dvojku. Dvojka ima celu desnu stranu jezera a kec levo nema nista. Kada duva vetar ka kecu hranio ili ne hranio riba ulazi sama cak i da ima sta da je zadrzi ako udje na pocetku takmicenja, opet nece ostati do kraja takmicenja u kecu, opet ce izaci zato sto je takvo mesto

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...