Jump to content

Otkacivanje


Recommended Posts

Da li su se otkačile ribe ili se kidao predvez? Pecao sam i ja na Čepelu i imao sam 10 kidanja, ima puno školjki oštrih kao žilet

 

Послато са C5303 уз помоћ Тапатока

 

U 99% slučajeva su se otkačile (mislim da je bilo samo jedno kidanje predveza kao da je makazama odsječeno). Bukvalno pred meredovom. Dođe "pod noge" i onda se strmoglavo sjuri u dubinu i tačno osjetiš momenat kad napravi dva silovita trzaja glavom i otkači se. Nevjerovatno jake ribe i snalažljive. 

Link to comment
Share on other sites

Pecanje je bilo stvarno full kao i druzenje i zezanje. Ribe kao u prici. Boilu ovaj put necemo komentarisati, neka to ostane nasa mala tajna. :)

A sto se tice otkacinjanja to je prica za jednu potpuno novu temu koju cu da pokrenem ovih dana jer ovo u zivotu nisam ni cuo ni doziveo, da se za jedan dan otkaci 15 riba, pa to nema nigde. Malo je falilo da stapovi lete

To se nama desilo sad kad smo bili na Miki,za 36h preko 10 otkacinjanja.Znaci redovan run,drzis ga stapu zamaranje ide u punu i samo se ispravi stap.Menjali predveze,udice,duzinu dlake i opet ista prica.Padalo mi na pamet da je ribi jako iskidana usta i nema udica gde da se nabode.Mozda gresim a mozda i ne.

Link to comment
Share on other sites

Bila je vrlo cudna situacija. Bilo je full runnova gde se masina usija(inace pecam sa prilicno zategnutim kocnicama) i te ribe su uglavnom izlazile napolje a bilo je i polaganih uzimanja, uz najavu i tek blago dizanje hengera uz par bipova i te su ribe uglavnom spadale. Pecao sam na 110m i nisu spadale odmah nakon kontre nego sve i jedna na nekih 20m ispred obale posle poduzeg drila. Jednog smo jasno videli, izasao na povrsinu i samo dva puta okrenuo glavom i udica izlete kao ispaljena. Haos zivi. Pecao sam na iste udice i iste sisteme na koje smo na istoj toj vodi pecali drzavno prvenstvo i nismo imali ni jedno otkacivanje na dnu, zig ne racunam. Posle sam menjao, cak i ubacivao velike udice, nesrazmerne toj vodi ali nista nije pomoglo.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

udice si kupio ili pravio  :rofl:

 

ja sam uvek samokritičan, ako mi riba otpadne pri kontri ili prvih par metara nije moja krivica, ali, ako mi se otkači na 5 ili 20 metara od obale onda sam ja kriv!

 

Ne mora da znaci da je do tebe ako se otkaci riba pred meredovom. Razloga moze da bude dosta
Link to comment
Share on other sites

Ne mora da znaci da je do tebe ako se otkaci riba pred meredovom. Razloga moze da bude dosta

Ako od 50 udaraca koliko su imali a izvadili pola,a pola se otkacilo ocigledno je problem do udica,kako je vezana. 50% ribe da ti otpadne moze samo biti uzrok ljudski faktor i nista drugo.

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da je do udice i do vezivanja otpala bi odmah ili se ne bi ni ubola. A ne posle 10min borbe. Ako se sa 5 razlicitih tipova udica i sa 4 razlicita predvez matetijala i sistema isto desava onda ne moze biti do udica ni ljudski faktor. Nije bas da ih od juce vezem i koristim
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da je do udice i do vezivanja otpala bi odmah ili se ne bi ni ubola. A ne posle 10min borbe. Ako se sa 5 razlicitih tipova udica i sa 4 razlicita predvez matetijala i sistema isto desava onda ne moze biti do udica ni ljudski faktor. Nije bas da ih od juce vezem i koristim

Pa bas iz razloga sto 2 tipa (oblika) udica koristim godinama i sa kojima sam mnogo vremena lovio,a vezivao sam iste udice na mnogo nacina i montaza i bas zato tvrdim da je veoma bitno kako se vezuje,veoma je bitan ugao i duzina termo bulzira na vratu udice koji i pravi rotaciju udice u pravo vreme,duzina sistema i itd to je deo delom veoma bitan,da ne ulazimo o ostale faktore. Sve sto sam napisao sam licno probao i testirao mnogo dugo na dosta voda,jer mi je i bio cilj da spadanja ribe svedem na minimun prvenstveno zbog vremena provedenog na vodi koji mi je ogranicavajuci faktor.

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da je do udice i do vezivanja otpala bi odmah ili se ne bi ni ubola. A ne posle 10min borbe. Ako se sa 5 razlicitih tipova udica i sa 4 razlicita predvez matetijala i sistema isto desava onda ne moze biti do udica ni ljudski faktor. Nije bas da ih od juce vezem i koristim

Kiki druze daj nemoj biti lud, jel ti hoces da kazes da znas da pecas i da vezujes udice? nemoj da te cuju ...znas i sam kakvih ovde ima strucnjaka....ti si kriv nisi dobro vezao udicu i to je kraj...hahahhahaha :D

Link to comment
Share on other sites

Kiki druze daj nemoj biti lud, jel ti hoces da kazes da znas da pecas i da vezujes udice? nemoj da te cuju ...znas i sam kakvih ovde ima strucnjaka....ti si kriv nisi dobro vezao udicu i to je kraj...hahahhahaha :D

E bas zbog ovakvih pisanja i kvarenja ama bas svake teme veliki broj clanova na forumu prati samo oglase i nista vise. Vise od godinu dana nije pokrenuta nikakva pametna tema,ni o mamcima,ni o hemiji,taktici,iskustvima i greskama na vodi. Svelo se na igranje i pisanje u prazno. Najbolje teme je ostavio Zac,80% ljudi tu kopira njegovo pisanje i recepture,gde je sad,kad je Duca Scarabee napisao i rekao nesto ima jos takvih ljudi od kojih mozes izvuci dosta pametnih stvari, no da na duzim dalje. Pa zapitaj se zasto? Ja nemam problem da kazem Bozo ono sto mislim i iza cega stojim,ne moram kao ti da glumim tampon zonu ni Kristijanu ni bilo kome. Pisem samo ono u sta sam siguran i sta sam licno probao,nijednog trenutka nisam nikoga podcenio,prozvao ni uvredio. Iznosim samo svoje LICNO iskustvo koje mogu uvek i u svakom trenutku da potkrepim. To sto ne znas sta znaci razmena misljenja i konstruktivna raspava to je drugo,a i ako imas neki problem imas pp pa se javi ????

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

E bas zbog ovakvih pisanja i kvarenja ama bas svake teme veliki broj clanova na forumu prati samo oglase i nista vise. Vise od godinu dana nije pokrenuta nikakva pametna tema,ni o mamcima,ni o hemiji,taktici,iskustvima i greskama na vodi. Svelo se na igranje i pisanje u prazno. Najbolje teme je ostavio Zac,80% ljudi tu kopira njegovo pisanje i recepture,gde je sad,kad je Duca Scarabee napisao i rekao nesto ima jos takvih ljudi od kojih mozes izvuci dosta pametnih stvari, no da na duzim dalje. Pa zapitaj se zasto? Ja nemam problem da kazem Bozo ono sto mislim i iza cega stojim,ne moram kao ti da glumim tampon zonu ni Kristijanu ni bilo kome. Pisem samo ono u sta sam siguran i sta sam licno probao,nijednog trenutka nisam nikoga podcenio,prozvao ni uvredio. Iznosim samo svoje LICNO iskustvo koje mogu uvek i u svakom trenutku da potkrepim. To sto ne znas sta znaci razmena misljenja i konstruktivna raspava to je drugo,a i ako imas neki problem imas pp pa se javi

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

ma kakav problem nemam ja sa bilo kim ovde problem..samo ti cepaj druze...ja tebe nisam nigde pomenuo tako da ne znam zasto si prozvan....ni na kraj pameti mi nisi bio....ja samo hocu da kazem da ako neko zna da peca zna Kristijan i nije njegova greska za to otpadanje...decko je na mestu skroz...to sad sto ti mislis da se ja njemu uvlacim ili tako nesto mene mnogo ne zanima..ja nemam nikakve koristi od njega a ni on od mene...samo decko zna da peca i tu je kraj price...to sto su on i kolega ispricali sa pecanja kapiram....ajde nek mi neko kaze da i Kule ne zna da peca...secam se pre 3-4 godine na miki dok je jos on bio...pecam ja na 2 ....i popodne izneo rod pod i stapove...i zabacio ...imao je 15 riba...10 mu je otpalo...i to sto kristijan kaze posle 5-10 minuta borbe...znaci nigde veze nema....jednostavno desava se i to je to...a ti druze izvini ako sam te uvredio i bistro :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ribu treba izvaditi na obalu, ne računa se glisiranje po jezeru i otpadanje posle 10 minuta. nije znanje kada otpadne 50% udaraca, neko bi polomio štapove na licu mesta :rofl: 

 

postoje udice sa debljim i tanjim zidom pa je možda i to razlog otpadanja. manji komadi su borbeniji i vuku kao budale ali su im zato usta tanja i može doći do kidanja usta ukoliko se vuče previše, bez drila i filinga. možda ja imam strpljenja sa zamaranjem i izvlačenjem ribe s obzirom da godišnje 6 ili 7 puta odem na pecanje. riba je živo biće i bori se za život ali pri tome troši snagu, kada se umori može se bez problem izvaditi na obalu. iz komentara koje čitam ne mogu da nađem logiku zašto otpada? 

 

ja sam prošle godine pecao na čepelu takmičenje (ne mogu da se setim da li je bio Kristijan sa ekipom iz Sombora?!) i imao sam 10-tak kidanja ali pradveza, ispod kopče za brzu izmenu. menjao sam debljinu strune za predveze (15, 20 i 25 lb) ali se i dalje kidalo. na moju žalost nisam imao strunu sa zaštitnim bužirom protiv školjki koje su kao žilet.  

Link to comment
Share on other sites

ja sam prošle godine pecao na čepelu takmičenje (ne mogu da se setim da li je bio Kristijan sa ekipom iz Sombora?!) i imao sam 10-tak kidanja ali pradveza, ispod kopče za brzu izmenu. menjao sam debljinu strune za predveze (15, 20 i 25 lb) ali se i dalje kidalo. na moju žalost nisam imao strunu sa zaštitnim bužirom protiv školjki koje su kao žilet.

Druze ti kada si pecao to takmicenje nije bila ni jedna skoljka u jezeru. Veruj mi,vadjeno je sve i svasta iz vode,drvo celo,sporeti,skoljka od auta,...

nije bilo ni jedne skoljke na tim stvarima tako da nije bilo teorije da ti presece skoljka predvez.

Link to comment
Share on other sites

Citam sve ove komentare gore i vidim da ne citate sta je Kristijan napisao.

Pa cu ja ponoviti, 4 ili 5 proizvodjaca udice je promjenio. Jos vise modela i velicina udica. Predveze od fluorocarbona do svih vrsta spaga, duzine predveza i uzalud.

Rezultat je bio isti, spadanja i spadanje i sve na potpuno isti nacin.

Riba u nekom momentu pocne ko sumanuta da otresa glavom lijevo-desno i gotovo.

Neka otpadne odma a neka nakon tih 5-6 udaraca glavom.

Udica biva bukvalno ispaljena, bio sam u vodi ispred njegove pozicije kad je vadio jednu ribu i iz nivoa povrsine vode vidio sta je ribe uradila. Silovit i brz trzaj glavom, svjesno kida sebi usta da bi se oslobodio udice.

Link to comment
Share on other sites

meni je i dalje jedino realno objasnjenje za pomenutu situaciju bila nesnosna vrucina koja je bila taj vikend (najtopliji vikend u godini) i da je to uticalo na nacin na koji je riba uzimala mamac. jer kako sam vec rekao, skoor svaki put kada je bio full run riba je izasla napolje a kada je stidljivo pipkala uz samo blago povlacenje hengera i tek par bipova Delkima ta riba se skoro svaki put otkacila, ali ne prilikom kontre niti u prvih par metara sto bi bio slucaj da je problem bio do udica ili do nacina vezivanja(ili se ne bi uopste niti ubola) nego na nekih 20m ispred obale posle poduze borbe, ponekad i preko 15min. 

Link to comment
Share on other sites

meni je i dalje jedino realno objasnjenje za pomenutu situaciju bila nesnosna vrucina koja je bila taj vikend (najtopliji vikend u godini) i da je to uticalo na nacin na koji je riba uzimala mamac. jer kako sam vec rekao, skoor svaki put kada je bio full run riba je izasla napolje a kada je stidljivo pipkala uz samo blago povlacenje hengera i tek par bipova Delkima ta riba se skoro svaki put otkacila, ali ne prilikom kontre niti u prvih par metara sto bi bio slucaj da je problem bio do udica ili do nacina vezivanja(ili se ne bi uopste niti ubola) nego na nekih 20m ispred obale posle poduze borbe, ponekad i preko 15min. 

Citam sve ovo i tacno znam kakav je osecaj. Ja opet imam u glavi neku svoju teoriju a da li je tako ne znam. Ispravi me ako gresim. Ja ipak mislim da je to do mamca na kji se peca, tacnije kako on utice na ribu a evo i zasto. Uglavnom pecam vode oko Beograda tipa Bezmen , Mika , Fazanerija. Ista desavanja po ko zna koliko puta uglavnom na takmicenjima na slobodnim pecanjima samo na jednon vodi i to jednom. Meni razliku pravi pecanje na tajger na boilu i na tajger boilu. Kadaa pecam na boilu (nije bitno koja aroma) spadanja su svedena na minimum, cak i na ribu dve za celo takmicenje i to uglavnom par sekundi posle kontre. Ali primetio sam da mi se na istoj vodi desava da riba spada nenormalno kada pecam na tajger boilu. Tacnije kada udje u hranu  jede na hrani uzima kao luda i tada imamo bas dosta spadanja i to uglavnom na nekih 10-15m od obale. Od same kontre ide levo desno kao ludad vrti se i okrece bukvalno ide gde ona hoce a ne gde ja hocu. Cak nam se desavalo da imamo 5 riba na stapu i izvadimo samo jednu. Desavalo nam se da izgubimo cak 40% ribe.

Ja mislim da mamac kojim se peca i kojim se hrani tako utice na ribu da jednostavno podivlja i ne mozes joj bukvalno nista.

Udice uvek koristimo iste ista velicina isti velicina boile ista velizina podizaca isti nacin vezivanja. Probali smo sa safety sistemom, in line sistemom, olovo kruskica , kocka , potkovica sve vrste olova maltene ali udica je uvek ista nacin vezivanja isti duzina predveza i dlake ista.

Po meni je to mozda jedini uticaj nemam drugo objasnjenje zasto toliko spada riba.

Opet napominjem za one koji kada citaju ovako duge postove zaborave ono sto je napisano na pocetku u pitanju je ista voda isti nacin pecanja isi stapovi isti sistemi samo je razlika u mamcu i prihrani. Godisnje doba takodje mozda ima uticaja ali opet pecali smo obe varijante i po kisi i na 40+ i kada god pecamo na tajger boilu uvek ali uvek je spadanje ribe nenormalno poviseno.

 

A ovo mi je palo na pamet kadda sam sa drugarom pecao istu liniju na pola vode ja sam pecao tajger boilu a on monster, on je blagio hranio sitnim spodom i bacao je boile u vodu a ja sam samo pojacano (ne preterano) hranio iskljucivo sitnim spodom. U prvih 5 min ja imam dve ribe i onda tajac do jedno 12h gde on dobija 10-tak riba bez i jednog spadanja i onda riba prelazi samo na tajger boilu on naravno uzima moje sisteme i kaci na stap jer riba samo to uzima i tada smo izgubili isto preko 15 riba a mozda i blizu 30 nisam bas siguran sa izvadjenih preko 60. Tada mi je palo na pamet da mozda jednostavno tako reaguje na mamac i na hranu i to je to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vrlo moguce da si u pravu. Ja sam pecao na boilu koja je vrlo jaka, pravi atrakt mamac. Zbog daljine od nekih 110m nisam mogao da kobram bas stalno boile nego sam vise bacao spod koji je bio vrlo atraktivan takodje. Bukvalno se dogadjalo nakon pauze da posle 4-5 raketa riba odmah udari. Znaci da je bila tu u okolini i instant reagovala na hranu, nije moralo dugo da se ceka. moguce da je to halapljivo uzimanje bilo jedan od razloga otkacivanja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

evo da ne pametujem puno oko otkacinjanja to je vecita misterija ali na komercijalnim vodama to se cesto desava pretpostavljam da su veliki problem samo usta riba jer su pecane vise puta,na divljim vodama veoma veoma retko se desi nesto tako barem ne meni,sve ribe sa divljih voda su uvek dobro zakucane ma kako uzele na bip ili na ran kada poludi indikator

Link to comment
Share on other sites

tako je bas nema mnogo filozofije,mozes menjati sve poznate i montaze i predveze ali jbg usta su deformisana i to je veliki problem,nije bilo do tebe ili do mamaca jednostavno tesko se nabode lepo da ne spada...

sada oko vrste mamaca i velicine uvek ima razlike ali nznm da li je to presudno za otkacinjanja,naravno da nesto uvek uzme pre i brze a nesto losije

sa druge strane eto Bojan je imao opet problem isto mesto isto vreme prvo nema spadanja a posle ima i to dosta....misterija...opet ne moze se reci ni da ta riba nije uzimala halapljivo a imali su vise udaraca u isto vreme

Link to comment
Share on other sites

Usta jesu ppocepana ali koliko toliko se oporave meni nje jasno zasto ne spada kada pecam na Tajger i na neku drugu boilu. Mislim spada i tada ali bas malo mozda par riba i to je to sto je zanemarljivo. Ali tajger boila je katastrofa. Udarci su uglavnom po par minuta posle zabacaja ako tad ne uzme onda ne uzima nikako, i kada god uzme uvek je bas lep ran ili otpistanje pa onda ran. Skoro pa nikad nema bip-anja. Mene to jedino navodi na gore pomenutu teoriju da jednostavno tako utice mamac na ribu. Naravno posle prebacivanja uvek ide 2-3 rakete i posle par minuta ili run ili opet prebacivanje i tako u krug.

I sa gumenjaka meni licno dosta ribe spada e tu je vec mozdda i montaza sistema i same dlake presudna ali toliko malo pecam na gumu da tome i ne pridajem znacaj.

Na miki recimo ne gubimo toliko ribu ali na becmenu je strasno.

Na fazaneiji nam se desilo da nam fale bukvalno 2 ribe za plasman pola sata do kraja takmicenja imamo duuble run i minut posle toga jos 3 run-a na po 10-tak sekundi razmaka i od 5 riba na stapu pola sata pred kraj mi vadimo samo jednu i gubimo plasman za manje od 5kg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...