Jump to content

Otkacivanje


Recommended Posts

Bojan kingcarp i krle su napisali sve bukvalno sto bi i ja i to bi po meni bio odgovor na otacinjanje i slazem se 100% sa njima glupo da se ponavlja. Meni se to desavalo na miki najvise kad sam pecao na tajger i tamo je mislim riba najveca tj ogromna i sa najpokidanijim ustima a i na peskari je dosta ribe sa mike tako da ........
Link to comment
Share on other sites

Citam sve ovo i tacno znam kakav je osecaj. Ja opet imam u glavi neku svoju teoriju a da li je tako ne znam. Ispravi me ako gresim. Ja ipak mislim da je to do mamca na kji se peca, tacnije kako on utice na ribu a evo i zasto. Uglavnom pecam vode oko Beograda tipa Bezmen , Mika , Fazanerija. Ista desavanja po ko zna koliko puta uglavnom na takmicenjima na slobodnim pecanjima samo na jednon vodi i to jednom. Meni razliku pravi pecanje na tajger na boilu i na tajger boilu. Kadaa pecam na boilu (nije bitno koja aroma) spadanja su svedena na minimum, cak i na ribu dve za celo takmicenje i to uglavnom par sekundi posle kontre. Ali primetio sam da mi se na istoj vodi desava da riba spada nenormalno kada pecam na tajger boilu. Tacnije kada udje u hranu jede na hrani uzima kao luda i tada imamo bas dosta spadanja i to uglavnom na nekih 10-15m od obale. Od same kontre ide levo desno kao ludad vrti se i okrece bukvalno ide gde ona hoce a ne gde ja hocu. Cak nam se desavalo da imamo 5 riba na stapu i izvadimo samo jednu. Desavalo nam se da izgubimo cak 40% ribe.

Ja mislim da mamac kojim se peca i kojim se hrani tako utice na ribu da jednostavno podivlja i ne mozes joj bukvalno nista.

Udice uvek koristimo iste ista velicina isti velicina boile ista velizina podizaca isti nacin vezivanja. Probali smo sa safety sistemom, in line sistemom, olovo kruskica , kocka , potkovica sve vrste olova maltene ali udica je uvek ista nacin vezivanja isti duzina predveza i dlake ista.

Po meni je to mozda jedini uticaj nemam drugo objasnjenje zasto toliko spada riba.

Opet napominjem za one koji kada citaju ovako duge postove zaborave ono sto je napisano na pocetku u pitanju je ista voda isti nacin pecanja isi stapovi isti sistemi samo je razlika u mamcu i prihrani. Godisnje doba takodje mozda ima uticaja ali opet pecali smo obe varijante i po kisi i na 40+ i kada god pecamo na tajger boilu uvek ali uvek je spadanje ribe nenormalno poviseno.

 

A ovo mi je palo na pamet kadda sam sa drugarom pecao istu liniju na pola vode ja sam pecao tajger boilu a on monster, on je blagio hranio sitnim spodom i bacao je boile u vodu a ja sam samo pojacano (ne preterano) hranio iskljucivo sitnim spodom. U prvih 5 min ja imam dve ribe i onda tajac do jedno 12h gde on dobija 10-tak riba bez i jednog spadanja i onda riba prelazi samo na tajger boilu on naravno uzima moje sisteme i kaci na stap jer riba samo to uzima i tada smo izgubili isto preko 15 riba a mozda i blizu 30 nisam bas siguran sa izvadjenih preko 60. Tada mi je palo na pamet da mozda jednostavno tako reaguje na mamac i na hranu i to je to.

Исти случај и самном и другаром,у питању су последња три дружења(такмичења),два бечмен и једно фазанерија,и изгубило се доста рибе и прво или друго место у сектору због откачињања,боила и силикон ал више на силикон.Узрок се може само нагађати.На Мики и на слободним пецањима врло ретко а такмичење катастрофа.Први пут 9 а дриги пут 13ком.Питам остале КТимове исто су имали откачињања,неко више неко мање.Ето толико.
Link to comment
Share on other sites

Ma jok bre,sto rece Kristijanov,sve identicno,pre ne spada-sad spada..voda sila! Pre nekoliko pecamo u HU na izuzetnoj vodi,riba glanc Nova,jaka kao volovi,nisam brojao al sigurno 20 spadanja za dan,dan pre i dan posle nista,da umres. Tek kasnije smo videli da se riba kacila za usnu jedno 05

.5-0.8 mm,onako tek da se ubola i ma sta god mi radili ona se jednostavno otkine,bilo momenata kad niko nije 'teo da se vata za Stap,dotle je dolazilo...onda je prosao taj los dan i opet riba uzimala ko blesava,isto sve ali spadanja vise nije bilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve sto ste rekli ima dosta logike, evo na primjer Andjela i ja smo pecali na tajger, pozicija br.6 a Kiki je bio na 5.

Imali smo svega 5 ili 6 spadanja, daleko manje nego Kiki koji je pecao na boilu.

Ima nesto oko mamca definitivno....

Link to comment
Share on other sites

Moje neko razmisljanje je sigurno da je problem koji mamac koristimo!IPored klasicnog spod mixa vecina nas koristi tajger u velikim kolicinama i zato ga riba uzima bez neke vece bojazni i samim tim ima manje spadanja!Dok sa druge strane bojle se dosta manje koriste u prihrani i onda ih riba uzima sa vecim oprezom.Mislim da je ipak navika ribe glavni faktor,mada i svi znamo kakva su usta ribe na komercijalama.

Link to comment
Share on other sites

Kakve veZe ima tajger,kuruz ili boila?

Meni generalno najvise ribe spada kada pecam na tajger boilu!

Ista udica, ista duzina dlake, ista prezentacija kao kada stavim bilo koju drugu boilu a kad ciljano pecam iskljucivo na tajger boilu imam mnogo spadanja, a zasto nemam pojma

Link to comment
Share on other sites

Za vikend sada takmicenje ponovo. Isti predvezi, iste udice, ista boila i jos tajger boila pored nje. Na 40tak udaraca dva spadanja!!! To je cista statisticka greska, zanemarljivo skroz. Tako da sam ja i dalje pri teoriji da je ono bilo zbog vremena, tj zbog nesnosne vrucine i da je to uticalo na nacin kako je riba uzimala.

 

P.s. znam vrlo dobro da sve to verovatno nema veze jedno sa drugim i da kad spada spada ali nije lose da se o necemu pise a da nisu takmicenja i oglasi...

Link to comment
Share on other sites

Usta, udice, sistem....svi koji pecaju makar par godina znaju da su to razlozi za otkacinjanje ribe.

 

Ali Po mom iskustvu, jedan od glavnih razloga cesceg otkacinjanja ribe je kako sistem sa mamcem stoji na tlu. Odnosno kakvo je tlo gde plasiramo mamac. Pa sad, da li je mulj, da li je sljunkovito, da li je kamenito, da li ima trave i onih sitnih zilica, da li je na nekoj "strani" itd...

Cak i kada smo 100% sigurni da smo plasirali mamac u 20x20cm na mesto na kojem cesto pecamo (sto je malo verovatno na daljinama i od 60m, a kamoli preko 100m), vrlo je verovatno da se na tom mestu nesto izmedju nasa dva pecanja desavalo, voda je....Ako nista drugo, mozda je nekompre naseg pecanja na to mesto nabacao 10 jupolki svakojakih sr...., pa je dovoljno da vase olovo i kompletan sistem ne stoji onako kako bi trebalo, kako zelimo.

U svim prethodno nabrojanim situacijama, sasvim sigurno ce se cesce desavati da se saran pri usisavanju mamca losije zakaci. Posebno onda kada kilavije uzima.

Link to comment
Share on other sites

Riba je spadala isto i dok nije ta tajger boila bila u modi kao i tajger,zar ne?

Jeste naravno ali ne u tom broju kao sada. Kristijan je mozda u pavu da ima nesto i do vremena, tacnije nenormalne vrucine. Opet za vikend drugari pecali druzenje na becmenu, ja im odneo nasu tajger boilu da pecaju i ista prica samo sada druge udice izvadili su 22 ribe a spalo im je 11 ili 12 kom.

Znaci nije do mene. Losa pozicija riba nece da legne na hranu nego hapse sve sto prodje kroz boks i opet je bilo spadanja. E tek mi sada nije jasno zasto!

Mislio sam da se to desava samo kada legne na hranu i kada krene da jede kao lud ali evo oni su imali udarce na recimo 3-4  sata po par riba i tako celo takmicenje i opet im je dosta spalo u odnosu na to koliko su upecali.

 

Meni iskreno vise nista nema logike. Jednostavno spada i to je to. Nije moguce da bas te koje imaju pocepana usta dolaze uvek kod nas :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Usta, udice, sistem....svi koji pecaju makar par godina znaju da su to razlozi za otkacinjanje ribe.

 

Ali Po mom iskustvu, jedan od glavnih razloga cesceg otkacinjanja ribe je kako sistem sa mamcem stoji na tlu. Odnosno kakvo je tlo gde plasiramo mamac. Pa sad, da li je mulj, da li je sljunkovito, da li je kamenito, da li ima trave i onih sitnih zilica, da li je na nekoj "strani" itd...

Cak i kada smo 100% sigurni da smo plasirali mamac u 20x20cm na mesto na kojem cesto pecamo (sto je malo verovatno na daljinama i od 60m, a kamoli preko 100m), vrlo je verovatno da se na tom mestu nesto izmedju nasa dva pecanja desavalo, voda je....Ako nista drugo, mozda je nekompre naseg pecanja na to mesto nabacao 10 jupolki svakojakih sr...., pa je dovoljno da vase olovo i kompletan sistem ne stoji onako kako bi trebalo, kako zelimo.

U svim prethodno nabrojanim situacijama, sasvim sigurno ce se cesce desavati da se saran pri usisavanju mamca losije zakaci. Posebno onda kada kilavije uzima.

Ma sto je najgore nije uzimao kilavo uopste. Ja sam bio petak i subotu da im pomognem i bas je riba lepo uzimala par bipanja je bilo samo, uglavnom je bio run ne bas nesto jak ali je run i opet spadne. Odma po kontri krece da divlja levo desno i da se okrece i posle nekog vremena se smiri ali spadne.

Link to comment
Share on other sites

Bojane sto se tice otkacinjanja ribe u Becmenu ja sam misljenja da su razlozi za to previse izbodena riba i sitan spod. Mnogo je ribe sa pocepanim ustima. Samim tim riba sitan spod verovatno ne usisava i onda na taj nacin uzima i boilu. Plitko se ubode. Pecao sam bas sada za vikend i imao mnogo otpadanja. Vecinom u prvih par metara posle udarca.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bojane sto se tice otkacinjanja ribe u Becmenu ja sam misljenja da su razlozi za to previse izbodena riba i sitan spod. Mnogo je ribe sa pocepanim ustima. Samim tim riba sitan spod verovatno ne usisava i onda na taj nacin uzima i boilu. Plitko se ubode. Pecao sam bas sada za vikend i imao mnogo otpadanja. Vecinom u prvih par metara posle udarca.

Kao sto je mijat rekao, imali smo samo jedan lazni run, da ga tako nazovem, gde je riba uzela i pri kontri nista sve ostalo je spalo ili posle minut dva ili na par metara od obale (tacnije na meredovu). Bez ikakvog siljenja ribe jednostavno kao da ima ruku i sama otkaci udicu i to je to

Link to comment
Share on other sites

Udarac,lagana kontra i riba bezi u stranu.Polako je privlacim obali bez nekog velikog otpora,na nekih pet metara

pojavljuje se sarance od tri do cetiri kile zakaceno za donju usnu,ulazi u meredov bez borbe.

Sagnem se da izvadim udicu i vidim da se nije zabola u meso nego da se drzi na tri milimetra kozice koja samo

sto nije pukla.Znaci da je napravio jedan ozbiljan beg ili neki trzaj glavom sigurno bi se otkacio.

Ovo je sigurno jedan od faktora zasto riba spadne.Jednostavno ne ubode se u meso nego plitko pod kozu,napravi

jak beg ili trzaj glavom i udica izleti kao ispaljena.

 

p.s.konacno jedna korisna i dobra tema za razmenu misljenja

Bravo Kristijane

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda je to zbog lagane kontre, sam si rekao. Olovo je prvo koje udari kontru a posle ti. Nikako ne treba preterati sa kontriranjem zbog kidanja usta ili najlona ukoliko je veća riba ali ipak se mora povući.

 

Послато са M83G уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Ne znam za vas,ali od kada sam presao na fluocarbon,meni se znatno smanjio broj otpalih riba..

E to nisam probao predvez od fluocarbona i kombi rig nisam probao sa tajger boilom. Bas cu sada na trecem kolu lige od 01.-03.09. da probam da navezem 10-tak sistema pa sledi izvestaj.

To je jedino sto nisam probao

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...