Jump to content

Uticaj atmosferskog pritiska na rezultate u ribolovu


SIX

Recommended Posts

Može li neko da kaže nešto o ovoj svakidašnjoj pojavi. Čuo sam raznih priča da su rezultati slabi kada je pritisak u opadanju a suprotno tome da su dobri kada je u blagom porastu. Navodno da je najbolji onaj od 998 hPa do 1000 hPa

Šta kažu vaša iskustva ili neki naučno-istraživački rad?

Link to comment
Share on other sites

Ja redovno pratim atmosferski pritisak pogotovo za divlju vodu gde itekako ima znacaja.Tu si u pravu oko padanja i blagog pokacivanja pritiska.Za ovo drugo oko 1000 je greshka jer je to visoki pritisak za bilo gde.Tacan procenat nema jer pritisak nije svugde isti(mislim po velicini).Jedno znam posle toliko godina istrazivanja.da je posle konstatnog pritiska u blagom porastu najbolje.Na pr. pre kishe je pritisak visok.Kad pocne da pada kisha obicno pada i pritisak onda kad dodje do konstance normalnog za tu vodu pocinje riba da radi a kad polako pocne da se penje onda luduje.Ovo ne uvek je tako kod komercijale.Prvo pravilo da nema pravila. :)
Link to comment
Share on other sites

Vazdušni pritisak je jedan od najbitnijih faktora zbog koji riba hoće ili neće da se hrani.Najbolji rezultati su kad je pritisak duže vreme stabilan u normali za određenu lokaciju, što može da bitno varira od lokacije do lokacije. Na pr. to je za Beograd 997-998 milibara, ali u proseku jer nije isti na Zvezdari i u Krnjači,jer zavisi od nadmorske visine.Dobri su rezultati i kad počne da pada, pred promenu vremena. Najlošije uzima hranu kad je visok pritisak.
Link to comment
Share on other sites

Vazdusni pritisak,takodje utice na pritisak u vodi.

Najbolji rezultati su kad pocne da pada kisa tada se ujednacavaju i riba se oseca ko pustena sa lanca i pocinje bal.

Bez neke velike nauke najbolje radi kad kisa pada.

Neznam ali sam cuo da je tako,i da je to najbitnija stvar u ribolovu.

Link to comment
Share on other sites

Vazdušni pritisak je jedan od najbitnijih faktora zbog koji riba hoće ili neće da se hrani.Najbolji rezultati su kad je pritisak duže vreme stabilan u normali za određenu lokaciju, što može da bitno varira od lokacije do lokacije. Na pr. to je za Beograd 997-998 milibara, ali u proseku jer nije isti na Zvezdari i u Krnjači,jer zavisi od nadmorske visine.Dobri su rezultati i kad počne da pada, pred promenu vremena. Najlošije uzima hranu kad je visok pritisak.

 

Ilija od koje cifre je pritisak visok? U poslednje vreme sam počeo da pratim pritisak i kada kažu stabilan neznam šta podrazumevaju pod tim!? jer neprođe ni tri sata a pritisak ili ide gore ili ide dole,tako da mi stvarno nije jasna ta reč stabilan :?

Link to comment
Share on other sites

Najbolji rezultati su kad pocne da pada kisa tada se ujednacavaju i riba se oseca ko pustena sa lanca i pocinje bal.

Bez neke velike nauke najbolje radi kad kisa pada.-kaže prda

Slažem se s tim.Koliko mi se to puta dogodilo.kiša pljušti a šarani grizu ko ludi!

Ali to se obično događa kad je prije toga bilo nevrjeme.

A što se tiče tlaka zraka,mi to stalno pratimo i skoro nikad nema griza kad je u opadanju,Uvijek kad je u laganom povećanju i kad je stabilan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vazdušni pritisak je jedan od najbitnijih faktora zbog koji riba hoće ili neće da se hrani.Najbolji rezultati su kad je pritisak duže vreme stabilan u normali za određenu lokaciju, što može da bitno varira od lokacije do lokacije. Na pr. to je za Beograd 997-998 milibara, ali u proseku jer nije isti na Zvezdari i u Krnjači,jer zavisi od nadmorske visine.Dobri su rezultati i kad počne da pada, pred promenu vremena. Najlošije uzima hranu kad je visok pritisak.

 

Ilija od koje cifre je pritisak visok? U poslednje vreme sam počeo da pratim pritisak i kada kažu stabilan neznam šta podrazumevaju pod tim!? jer neprođe ni tri sata a pritisak ili ide gore ili ide dole,tako da mi stvarno nije jasna ta reč stabilan :?

 

Pa lepo sam napisao da visina vazdušnog pritiska zavisi od lokacije tj.nadmorske visine. To znači da bukvalno svaka tačka ima svoj normalan pritisak. Uprošćeno - kad je lepo i stabilno vreme pogledaj na barometru koji je to pritisak za tvoju lokaciju ili pitaj lokalne metereologe.

Link to comment
Share on other sites

Vazdusni pritisak,takodje utice na pritisak u vodi.

Najbolji rezultati su kad pocne da pada kisa tada se ujednacavaju i riba se oseca ko pustena sa lanca i pocinje bal.

Bez neke velike nauke najbolje radi kad kisa pada.

Neznam ali sam cuo da je tako,i da je to najbitnija stvar u ribolovu.

 

Pre nego sto pocne kisa pritisak bi trebao da bude u opadanju!

Link to comment
Share on other sites

ribe imaju vazdushni kod nas se kaze meur,tako da promene u pritisku daleko vishe oseca nego covek.Tako da to shto je lepo za nas neznaci da je lepo i za njih.Kisha najvishe odgovara pogotovo na komercijale zbog trenutnog obogacenja vodu kislorodom.Zato je riba i aktivnija na komercijali kad je kisha dok na divljoj vodi je aktivna posle kishe uglavnom opet kazem od vode do vode.Jer posle kishe pritisak je stabilan i to odgovara najvishe ribi.Poshto imam merac pritiska na samom satu pratim pritisak svaki put kad sam na vodi.Tri najbitnija faktora pritisak,meseceve mene i temperatura.
Link to comment
Share on other sites

Ovako to vidi moderator foruma: serbianmeteo

 

 

Re: Uticaj atmosferskog pritiska na ishranu riba?

« Reply #14 on: 03. October 2008. u 10:41 »

 

 

Ako i jeste istina, onda je to jedan od mnogobrojnih pogrešno povezanih priča. Verovatno ribe osećaju promenu vremena na neki drugi način.

Promena vazdušnog pritiska je tako minorna stvar u odnosu na hidrostatički pritisak koji trpe stvorenja u vodi. Naime, čitav atmosferski pritisak od 1013 mb se može izraziti kao pritisak od 10,33 metara vodenog stuba (odnosno kao pod vodom na toj dubini). Stvarno, 2 mb su minorna, jer odgovaraju promeni dubine u vodi od oko 2 cm, što su i najsitnije ribe u stanju da urade.

Opet, promena vremena ima toliko različitih manifestacija u prirodi, dok meteorolozi znaju samo za promenu meteoroloških elemenata u tom trenutku, kao što su vazdušni pritisak, temperatura, vetar itd.

Kako nisam ihtiolog, ne mogu da kažem ništa o ovome. Mada, ako jeste istina, zanimljivo je. S druge strane, tvrdim da atmosferski pritisak sam po sebi ne znači ništa, već da razloge za ovo treba tražiti u nekim drugim prirodnim pojavama.

 

Povući ću jednu paralelu sa stereotipom kako ljudima nije dobro zato šro se menja pritisak. Rečenice tipa 'meni odgovara nizak pritisak jer imam visok pritisak' su najveće stereotipne gluposti koje sam u životu čuo!

 

 

(preuzeto sa foruma) http://www.serbianmeteo.com/smf/index.p ... 179.0.html

Link to comment
Share on other sites

o ovome se dosta pricalo po engleskim forumima.Evo vam jednu izjavu coveka koji je sjajan sarandjija a ujedno i ronilac

 

Actually yes. My other hobby is sub aqua. In diving we work in Bar pressure.

 

So 1 Bar pressure equals 1000 millibar.

 

Your average atmospheric pressure is usually 1 Bar. So when the weather forecast states low pressure this is usually 995 millibar, give or take a few. Conversely High Pressure would be 1015-1020 millibar give or take a few.

 

For every 10 meters of water you go down in depth you increase by 1 bar pressure.

 

So at Surface level you average 1 Bar pressure

at 10 Meters you have 2 Bar

and at 20 meters you have 3 bar presure and at 30 meters you have 4 bar pressure or 4000 millibars.

 

So you can see tht the biggest pressure change is from surface to 10 meters is the biggest presure change. You double the pressure. 1 to 2 Bar Pressure.

 

Dive computers will check atmospheric pressure before a dive, because in reality the lower the presure at the surface the lower at depth, so say on a low pressure day of 990 millibar or 0.99 Bar at 10 Meters you will have twice that pressure 1.98 bar.

 

On a high pressure day of say 1020 millibar or 1.02 bar at the surface at 10 meters this will double to 2.04 bar.

 

So in theory the higher the pressure eg in the summer, the higher the pressure is at depth.

 

So yes atmospheric pressure does compress bodies of water.

 

How it effects the fish though, i dont know. However coral spawns at certain times of the yar only on a full moon and when the atmospheric pressure is just right.

 

Therefore i am sure most aquatic animals get effected by pressure to some degree.

 

Hope this helps. I wish i was as good at Carping as i m at Sub Aqua

 

Kao shto kaze covek najveca razlika u pritisku je sa povrshine do 10 met dubine i da itekako utice atmosferski pritisak na vodu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Sto se tice pritiska pitanje da li ga neko prati kad ode na pecanje?

Vidim da je tema stara ali ja to ne radim.Kad imam vremena idem da pecam, e sad ako se potrefi i pritisak,kisa pa lepo vreme znaci da smo sve promene pritiska imali.

Primer Sarulesti 7 dana,u danu se oseti promena pritiska a pecao je saran i pre kise i u toku i posle kise, vlaznost vazduha se podize do nenormalnih velicina i peca.

Siguran sam da ima veliki uticaj pritiska na pecanje ali nikada mi nije bio reper da li da idem da pecam ili ne.Pravila ima i nema ili je sve to samo u nasim glavama.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se da se na pecanje ide kada se ima vremena . Ja na neke vode idem , čak i bez namere da pecam , kad' god mogu .

Međutim , ne tako retko se može čuti : "...Možda neće zbog pritiska..." i slčno tome .

Link to comment
Share on other sites

pritisak itekako ima veze sa ribolovom narocito u sremu .kad se za dorucak najedes sunke kulena i kobasica i kad ti pritisak udari u glavu malo prilegnes ,sto direktno utice na kolicinu ulovljene ribe moj savet je da se uz takav dorucak jede i beli luk zbog ravnoteze u pritisku ....... :yahoo: :yahoo: :yahoo:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 years later...

Imam dilemu vezanu za ovu temu.Nisam zalazio duboko u materiju ali vrlo cesto obracam paznju na pritiske pri ribolovu.I moje iskustvo je da nije dobar ni ekstremno nizak kao ni visok pritisak za pecanje a imam oko sebe par drugara koji se kunu u pad pritiska i aktivnoscu ribe a sa cim se ja ne slazem,iz iskustva.Neko je vec napisao,mislim Zac,i slazem se apsolutno.Pad pritiska-lose,stabilizacija dok pada kisa-dobro,blag porast-dobro.Moje misljenje i iskustvo.

E sad sta mi je dilema.Kada se desava promena pritiska i riba napravi pomeranje sa dna ka visim zonama tj manjim dubinama,a pecamo na vodi koja obiluje sprudovima-platoima,da li to znaci da ako se riba digne sa recimo 5m dubine na 2m da cemo imati velike sanse da je bocnemo na platou sa pomenutom dubinom?Ili vec udje u obalu na vec pomenutu dubinu ili...Pitam opet iz iskustva,loseg :crazy:.Pecamo i riba lepo radi.Pecamo na dubini od 3-4 m pa i na sprudovima sa manjom dubinom.Pored nas u boxovima,da kazemo totalni pocetnici i pecaju pod nogama i dubina do 2m.Mi pecamo ali u nekom momentu riba se dize na ili pod povrsinu i vise se ne javlja nigde na nasim spotovima.E tu nastaje promena.Komsijama krece riba koja je i do tada radila,samo slabije.Nama presek.Znamo da je pritisak u konstantnom porastu i taj momenat je mozda i vrhunac porasta.Kod njih nastavlja da radi a mi duvamo u prste.Nista,ajd pod noge. :a054:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...