Jump to content

Pecanje Na Dunavu-Dlaka....da Ili Ne?


Sale-Kg

Recommended Posts

Moze i jos bolje bez camca rod pod itd...Extra da bude camac mali prostor hladno u njemu toplo u njemu kisa itd...A kad si na obali druga stvar broli,sator,vatra...

Ima velike prednosti obala dugo godina pecam na dunavu i imao sam svoj kamp 10-ak godina,poslednje 4 ili 5 god pecam iz camca mislim da kamp ima vecu prednost ko ima vremena...

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa saletom da je kamp za pecanje sarana neuporedivo bolji, ali mislim da je camac neophodan zbog soniranja terena, dolaska na mesto gde se sa obale ne moze doci....itd...camac je velika prednost u tom smislu nalazenja pozicija za pecanje

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Niko neokači  slike i skice da pojasni čoveku .

Ja dužinu dlake korigujem prema veličini i obliku udice .

Do pre par godina samo sam pecao na  stajćici(Staroj  Tisi)  šarana  standardnom metodom , ne savremenom opremom .Ali dlaka je potreba  i na divljoj vodi jer udica je mnogo slobodnija  i lakše se ubada ako je pravilno vezana , Moj savet je  da se kombinuje i koriguje ubodni luk udice sa  termo buzirom i time se dosta više dobije na divljim vodama .Provereno .

Link to comment
Share on other sites

Dužina dlake prema veličini i obliku udice? Zanimljivo. Da li bi mi pojasnio koji oblik zahteva dužu, a koji kraću dlaku?

Pa evo razmisli druže , na garnerovu Mugu  koju bi dužinu dlake pravio za 4-vorku , za 6-ticu  i za 2-ku ? Dali bi  za sve  pomenute pravio istu dužinu dlake ?

I da li bi za Gamkatsu  G-carp  vezivao istu dužinu dlake  kao i za Mugu ? E kada sve to sam preformulišeš, imaćeš odgovor na pitanje koje si meni postavio .Bistro 

Link to comment
Share on other sites

pa valjda i mamac utice na duzinu dlake...

To se druže podrazumeva sigurno neće niko  na udicu  br  6  da  kači boilu 24 -ku.

Isto tako igra ulogu i   oblik udice i veličina udice pri vezivanju  dlake.

  Mamac oblik i veličina udice diktiraju  dužinu dlake.

Moje  skromno iskustvo  mi je to pokazalo  . 

Link to comment
Share on other sites

Sto iz profilne fotografafije sto iz posta kolege 'nele01' vidi se iskustvo.Ja sam jos jedan koji koristi sisteme na divljoj vodi (Sava,Kolubara).Kao i on imam iskustva i u pecanju sa boilima.Bicu iskren i reci da od kad sam presao na dlaku vise nisam pokusavao na sistem sa direktnim postavljanjem mamca na udicu i mislim i da necu.Nekako,bez da dovodim u sumnju neletovo iskustvo,mislim da je nemoguce da saran dodje na hraniliste i odluci da ne uzima sistem sa dlakom vec se odluci za mamac na udici ( mozda samo hoce finije sisteme ).Kao i mnogi i ja sam poceo sa silikonskim dlakama i verujem da je za neke kolege to jedino prihvatljivo sto zbog jednostavnosti sto zbog finansijskog momenta ali ipak bih savetovao da ipak 'zagrizu' i pokusaju nesto novo.Sto se tice duzine dlake tu nemam neki odredjen stav iz razloga sto sisteme radim sa razlicitim duzinama pa se na vodi odlucujem za duzinu dlake ali to iskljucivo zavisi od mamca.Kada to kazem mislim na velicinu boile ili broj zrna na dlaci u ponekad kombinaciji sa podizacima.Na jedno bih skrenuo paznju:mislim da pitanje oko duzine dlake i nije dobro postavljeno , a slazem se sto se vidi iz prethodno navedenog o velicini mamca,vec je mozda prava postavka o razdaljini mamca od udice.Licno taj razmak ne pravim duzi od par milimetara od luka udice(ne bih se i Vas smarao sa tacnim merama tipa 4 mm) a desavalo mi se da me mrzi da menjam sistem pa nagruvam veci mamac nego sto sam trebao i opet se desi ruuunnnn i opet prosnirana donja.Inace izbegavam velik razmak mada ce mi mozda to neko i zameriti ali ... :unknw:  Na kraju da glasam bez ankete: Da za dlaku.   :clapping:  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima. Ja licno obozavam divlje vode i one mi i predstavljaju pravi izazov, a konkretno Dunav. Pitanje dali dlaka ili ne na Dunavu nije dobro formulisano, trebalo bi da glasi kad tj.u koje doba godine bez dlake. Iz licnog visegodisnjeg iskustva sa Dunava priznacu vam da sam najkrupnije sarane dobio na dlaku, ali je bilo perioda godine kad su kolege oko mene cupali kosu i nisu mogli da provale fazon da saran i to solidno krupan za divlju vodu 5-10 kg iskljucivo uzima jedno zrno (starog kuvanog, secerca, cuk...) direktno na udicu. Zasto je to tako neznam ali posle toga bi usledio period kada bi sarani na istim pozicijama uzimali samo boilu a na kukuruz kako god bio prezentovan dolazili bi samo sitni sarani. Ja licno uvek probam bar jedan stap da prezentujem kukuruz direktno na udicu. E tu primenjujem malu caku, tj oblepim taj kukuruz valjkom- noklom bogami onako muski da rasteram sicu a kad lola to vidi da razgoraci oci od radoznalosti, i da pocne da cucla pa kad pocucla (ako u medjuvremenu nedobije kontru) on uzme onaj kukuruz tako krvnicki da stap samo sto neodleti bez obzira dali je spulna odvrnuta ili ne. E sad iz mog iskustva sa Dunava kad primenjivati koji mamac stvari stoje ovako: rano prolece-ubedljivo najproduktivniji je valjak-nokla, prolece pre mresta- jedno zrno direktno na dlaku. Leto tj.posle mresta ako se voda namesti - dlaka (2,3,4 zrna kukuruza, i sad iznenadjenje boila 18mm, 20mm, i veca, u ovom periodu neznam zasto dolaze najkrupniji sarani - podmornice, ali treba sediti na +35 i vitlati sarana, e onda dodje neki glup mrtav period kad mu valjda ni do njega nije, i onda pocetak jeseni, opet direktno jedno zrno na udicu, a pripremate mesto sa boilom, i odjednom pravi sarani jedu samo boilu a sica kukuruz i valjak-noklu. Zimi nepecam. Ovo se iskljucivo odnosi na dunav. Nadam se da sam vam bar malo pomogao. Poz.i duga je zima pa cemo se druziti

 

Na Dunavu ovu foru sa valjkom primenjuje stara garda, cak kukuruz sam, kad ga navuku na udicu navuku do okca (gde se udica vezuje),a oblepe valjkom .... nisam probao ali imali su rezultata...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidi brate,sad da podjemo u Slankamen gde peca masa Pazovackih sarandzija ubedjen sam da ni jedan nema dlake na udicama i da pecaju jako dobro.....ja licno ne volim recno pecanje aki kad me nagovore odem i pecam boilama i sve po redu ali vidim da nista superiorniji nisam od germinasa,dobro mesto,kuvana prekrupa u hranilici i Cuk kukuruz su dobitna kombinacija,kad opici saran savija one stapove do vode,bukvalno,nema ono oce kaki,nece kaki :)

AHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHHA BRAVO LIMARE...

 

ZNACI HRANILICA, KRATAK PREDVEZ, UDICA OSTRA I JAKA.. JEDNO ZRNO CUKA ili VISE SECERCA, DOBRA I RASTRESITA HRANA U HRANILICI I GAS :) TAKO SAM GA PECAO NA TISI KOD NOVOG BECEJA.. PROBACU TAKO I NA DUNAVU..  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste Limare tu si u pravu za Slankamen ,niko ne peca na dlaku ali dok se pecalo ispod bescanskog mosta ja sam tu obavezno imao jedan stam zabacen na dlaku i sa podizacem i imalo je to efekta! Tako da treba isprobati pa tek onda da kazes za odredjeni teren DA ili NE !  :pivopija1:

Link to comment
Share on other sites

Kazem da svi pecaju tako ali ja ne pecam.....inace u hranilicu mecu Star fish hranu,jednom nabije i kad krene kuci opere hranilicu :-D

Dobro nisam bas takav pecaros.. ja ponesem 1,5kg i sve potrosim.. moram hraniti tu gre zabacujem jbg.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se svim drugarima sto sam bio malo neaktivan, ali posao...itd, Sto se tice dlake, kada pecam na dunavu koristim standardne montaze (cvor bez cvora-struna), i gledam da mi dlaka bude duzine 2-3 cm, i silikonske (izbegavam ih, ali kad mi treba dlaka duzine 1cm za jednu malu boilu ili jedno zrno kukuruza onda je stavim, ali stavim i mali buzir-stoper da dlaka nebi klizila po udici). Jedno leto, mislim da je bila 2001-2,3, nisam siguran, jedan pokojni drugar i ja smo celo leto i pocetak jeseni rasturali sarane na kamenu kod mosta u backoj palanci, nemogu reci da i ostali nisu imali uspeha ali ni priblizno nisu hvatali kao nas dvojica. Fazon sam ja slucajno provalio, tj.prvih dana smo hvatali sarane 2-6 kg, a gledali smo kako se kupaju krupni sarani, ali nismo imali ni jednog na stapu, bukvalno sam imao utisak da krupan saran dodje i javi se na bilo koji mamac ali ga i ispljune jer mu nesto neodgovara, i tako ja poludim i napravio montazu sa dlakom duzine 6-7 cm, na sta mi je drugar rekao da sam lud. Prvi udarac na taj stap tj.tu tu montazu je bio ludilo, drugar je bio blizi mojim stapovima i uspeo da dohvati stap, a saran mu je bukvalno u prvom begu izdrilovao nekih 40-50m, sarana nismo uspeli da uhvatimo ali smo sve stapove premontirali na takve montaze i bilo je ludo i nezaboravno, najveci kojeg smo uspeli da izvadimo imao je 14,5 kg.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

U svakom slucaju uvek treba probati nesto novo ili pak staro-zanemareno.U poslednje vreme praktikujem krute predveze i za sada ne planiram da menjam mada s'vremena na vreme probam i meke na jedan stap.Tacnije na taj jedan pomenuti stap uvek ide nesto drugacija prezentacija ali je to po pravilu stap koji se nadje na svim pozicijama.Ukoliko se dogodi da na jednoj poziciji da bar dva rezultata uzastopno menja se sistem i na drugom stapu itd.O hranama,mamcima i hranilicama cemo u drugom Topicu ako ima odgovarajuci.
Link to comment
Share on other sites

Dunave ooo Dunaveee :) sas bas pecam kod Lida - koja uzivancija, a saran danas bas raspolozen... od jutros 7 kom - 5 malih bebica i 2 ozbiljnija kandidata - po 15ak kg... divan dan :)

Da nije malo ladna voda za toliko ulova???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...