Jump to content

Prenos Recnog Sarana Na Revir


Recommended Posts

Nikada ne bih insistirao nikome da ribu vrati u vodu ili ponese kuci ili pokloni nekome zivu ili mrtvu to ipak treba da bude stvar odluke samog ribolovca svi smo mi nosili ribu kuci a vremenom poceli da pristupamo pokretu C&R ... jedino bih dodao jednu stvar zamislite Dunavskog divljaka vretenara koji je navikao da se svakodnevno nosi sa recnom maticom , vi ga upecate a on kao i skoro sve ribe nikada upecan nema nijednu ranu u ustima sem od skoljki....i jedna takva riba zavrsi u nekom jezeru privatnom ili divljem  :sorry: gde mu je lepse?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aj da opljackamo banku, da je ne opljacka neko drugi...

Milance,ako opljackas banku znas i sam da je to protivzakonito dok u nasim ribolovackim dozvolama pise drugacije, da ako si uhvatio ribu konkretno sarana preko 5 kg da si bonus ispunio za taj dan.Nista kriminalno niti protiv zakona uradjeno.

 

E sad C&R je pokret koji je poceo da se omasovljava i prihvata kod ribolovaca ali ne svih.

 

Nije ti dobro poredjenje!

 

Ovo je neiscrpna tema za i protiv,tako da ....!!!

Link to comment
Share on other sites

JA se prvi  nisam upalio,JA u dasanje vreme razmiljam DA SE RIBA SA DUNAVA PRENESE NA SIGURNO I CUVANO MESTO Mesto gde se ne gaji aleva paprika.Mesto gde se ljudi brinu o ribi.Gde nema struje ni za telefon da se napuni.Gde sam siguran da cu doci i uvek na mom stapu ugledati zivu ribu i veliku.Mesto gde ce me cuvar kontrolisati da ne napravim lopovluk.

Link to comment
Share on other sites

Neznam zasto bih se salio,i kako to neko razmislja u danasnje vreme? Postavio sam pitanje jer vidim sta se desava na divljim vodama a i na nekim revirima. Racunam da je bolje da ta riba zavrsi u jezeru nego u mrezi ili senkeru (a hoce sigurno), i na kraju na pijaci. Nevidim razlog zbog kojeg nisam ovo trebao da pitam ovde, gde bi to drugde uradio nego na mestu na kome znam da ljudi postupaju sa ribom kako treba.

 

Izvinjavam se ako se neko nasao uvredjen mojim pitanje,obecavam da vise necu pitati nista.

Link to comment
Share on other sites

Ako ti sam ne uvidjas koliko je pogresno to sto govoris i kako razmisljas onda nema svrhe ni da se ja prepirem sa tobom jer neces shvatiti. Odnesi ih brate sve u Safari, ko ih hebe. Kupi i alasku dozvolu i mreze, sta da se mucis bez veze sa stapovima(a i koji ce ti k.... dozvola) pa ih onda natovari sve na kamion pa pravac Ada. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dejane uz duzno postovanje jel pecas na Dunavu, ali po tome sto si poslednje napisao trebalo bi sve ribe iz Dunava "preseliti" u "oaze" i spasiti ih ribokradica? Samo mi nije jasno kako pored svih tih vidova ribokradje Dunavom jos plivaju sarani i to kapitalni??? Kada upecas sarana kome zelis da spases zivot vrati ga tamo gde je ziveo, a on sam neka se potrudi da dozivi duboku starost. A ti sve to lepo snimi pa okaci na forum da mu se svi divimo a tebi zavidimo i postujemo. Svako dobro
Link to comment
Share on other sites

Dobro je ljudi,pricamo i pisemo a nema neke zlobe u pisanju, da Dejan ne pomisli da ga teramo sa foruma.

 

Razmena misljenja i kako ko to dozivljava jer niko do nas nece spasti sve sarane niti ce lopovi pobiti sve ribe.

Jedino mi ne ide u glavu,ti koji kradu ribu nisu (bar verujem) ovde na forumu a mi koji nesto pokusavamo da menjamo dolazimo u sukob i svadju.Meni je ovo skup ljudi koji treba da se bore protiv lopovluka na nasim vodama,javasluka u zakonu,kao i bahatostima pojedinaca.

 

Dok ne shvatimo da ovde treba da pomazemo jedno drugom,tesko cemo biti tim koji pobedjuje! :good:  :good:  :good:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve zavisi kako ko gleda na to prenosenje ali.....

Ne znam da li si upoznat sa onim ulovom prosle godine na Velikoj Moravi kada je onom saranu od 35 kg dosao glave obicni ribolovac koji se po svim mogucim sajtovima HVALISAO I PUNIO LICNI EGO TRIP tako sto je isao i kacio svoj nesvakidasnji ulov na sve moguce sajtove i kasnije drkao od dragosti u toplini svoje sobe kad bi procitao neki post tipa "BRAVO MAJSTORE" ili na drugoj strani kada bi procitao da ga neko ne podrzava u tom sto je uradio kao fol izvinjavao se sto je imao priliku da tolikoj mrcini izvaga glavu koja je tezila cak 6,5 kg?  Da nije ovako bilo kao sto opisujem potvrdjuje cinjenica da tog ribolovca kasnije ja ne vidjeh niti na jednom sajtu da je napisao jedan yebeni post.
Helem nejse sto bi rekli stari ljudi.....

Sta hocu da Ti kazem?

Ako je taj veliki monstrum mogao da prezivi u toj manjoj rijeci od Dunava i ako je mogao da izbjegne silne nezakonite radnje sve te godine unazad i naraste toliki onda mislim da Ti nemas sta da brines o tim ribama u Dunavu. Nazalost, one koje budu osudjene da se nadju na putu mreze, dinamita struje (jebote zemlja alaj ovo ruzno zvuci i napisat) one ce da zavrse na nekoj trpezi, dal' svinjama, mackama ili ljudima, sasvim nebitno, a one koje se budu znale sacuvat kao onaj saran iz Velike Morave one ce i dalje da plivaju u Dunavu.
Ako hoces da ih pustis, pusti ih tamo gdje si ih ulovio i daj mu jos jednu sansu za zivot ali tamo odakle je dosao a nemoj da ih zatvaras u vodama 100 m sa 1000 m jer nije humano prije svega, da ne nabrajam druge razloge.

A Ti kako hoces.....

Bistrooooo :pecanje:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da se ne lazemo bezveze,niko nije odneo ribu sa otvorene vode u neku komercijalu bez da nema neki licni interes bilo koje vrste...bespotrebno je izigravati Boga i odlucivati sta je za koga bolje pa makar to bila i riba!

Ljudi po planinskim delovima gaje stoku,ulazu,trude se...uleti vuk i omlati par grla,jebiga takav je zivot,neki balans u prirodi ali mu nije dosao neki Sremac da mu oklepa sve to i odnese u pitomi kraj jer ipak tu nema vukova i medveda i bice sigurne zivotinje,hranjene i pazene (dok neko ne baci pod noz) :-D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uvek zanimljiva tema, idealna za beskrajne polemike,nesto kao tipa sta je starije koka ili jaje...

 

Ne poznajem kolegu  koji je zapoceo,ali sam ubedjen da ni u podsvesti nje imao  ni jednu losu

nameru kada je upitao za misljenje da li bi svojim postupkom cinio nesto dobro ili lose.

Dobio je prilicno razlicitih odgovora,mnogi mu verovatno nisu ni padali na pamet,tako da je

samim tim prosirio malo svoje vidike i naravno u vezi svog pitanja neka cini ono kako on oseca

da je dobro. U svakom slucaju jos jedna potvrda valjanosti postojanja ovog foruma.

 

Imam ja dva pitanja na slicnu tematiku,ali drugacijih okolnosti,zanimaju me misljenja :

 

prvo:  Prolazeci slucajno pored bilo koje od nasih reka ili voda nebitno, spazim da se upravo zavrsava

izlov nebitno kojeg tipa. Riba se razmerava spram porudzbina raznih restorana, ribarnica,cardi...

Pitam moze li se kupiti saran i koliko je kg? Dobijem potvrdan odgovor, prebrojavam novac kod sebe

i izracunam da imam otprilike za tri ribe,jBiram tri po meni najzdravije jedinke,jednu 20+,imam za srecu da mi je

jako blizu neka komercijala, "kada", "kavez",...uzurbano ih nosim,pustam ih zive,one otplivaju i adaptiraju

se lepo.One rastu,zive,pecarosi ih pecaju,kidaju im usta,opet vracaju u vodu i tako godinama...

Da li sam postupio ispravno?

 

drugo pitanje: koliko od nas aktivnih forumasa nikada ni jednom nije zabacilo  u zivotu stap

na nekim od komercijalnih voda?Da li je to opredeljenje izazvano nemogucnoscu na odlazak istih

ili iz principijalnih razloga i duboke usadjenosti prema humanosti prema ribi koja tamo ne zivi po prirodnim pravilima?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam za to da se prenosi svaka upecana riba ali kapitalni primerci?Razmislite malo o svim onim slikama mrtvih kolosa koje su bile objavljivane na raznim mestima.Kako su nastale neki od cuvenih revira?Entuzijazam ljudi koji su ih stvarali je ogroman,donosili su sa svih strana kapitalne sarane i napravili jezero poznato u celoj Evropi.Pecaju se svake godine a sve su veci i veci,znaci da nije istina da im ne prija mesto u kome zive,ubodu se nekoliko puta godisnje ali to je mnogo bolje od smrti,verujem.Nisu komercijalne vode zlo u celoj prici,kada se sve radi na jedan normalan,human nacin to su oaze prirode gde je riba strogo cuvana a ljudi sebi mogu da priuste pravo zadovoljstvo.Zlo su ljudi koji od svega naprave cirkus,extremno u zemlji Srbiji,umesto revira koji postoje u okruzenju ovde se prave mucilista za sarane.Pecajuci po tim mucilistima i hvaleci se desetinama upecanih sarana dnevno a ovde prodavati pricu kako ne treba premestati ribu iz vode u kojoj je zivela pre hvatanja je obicno licemerje i nista drugo.Upecao jedan ribolovac velikog sarana na Medjuvrsju i pustio ga nazad-svi odusevljeni,opravdano,svaka mu cast.Nedugo zatim isti taj ulete u mrezu,Ljuba sa Safarija ga u poslednjem trenutku otkupi i donese u poprilicno losem stanju kod sebe u jezero.Saran je za dlaku izbegao smrt jer da nije prodat sigorno ga ne bi taj vratio nazad,a ovde je dosta ljudi osudilo Ljubu zbog toga.Sta je sad tu ispravno?Zar nismo trebali da tog lopova osudimo,da se ode tamo i da mu se oduzme riba i pusti nazad.Ne,lakse je ovde piskarati a nista ne ciniti konkretno,bla bla bla i resen problemDakle od situacije do situacije se razlikuje da li treba vratiti nazad ili je odneti negde gde ce biti koliko toliko na sigurnom.I kao sto rece Krle svaki ribolovac odlucuje sta ce uraditi sa ulovom,nikog ne treba osudjivati zbog drugacijeg stava.Onaj nesretnik sa morave koji dopade kod onog koljaca vise bi voleo da pliva u nekoj komercijali sigurno.Kad smo par nas osudili ubijanje te ribe pametnjakovlci su ovde pisali kako smo ljubomorni na ''majstora''koji ga je upecao,ja bih prvi kupio tu ribu od doticnog''majstora''i preneo je bar 200 km od njega pa ko ima nesto protiv toga sta cu mu ja. :pardon:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ljudi ovaj forum propagira savremen saranski ribolov i C&R i zamolio bih vas da se toga pridrzavate!!!

Sto onda dozvoliste da se objave slike onog izmasakriranog sarana sa Morave? 8P

Link to comment
Share on other sites

Pa kolega Nešo sve si upravu  svi kukamo  kako nam je loše a samo sedimo i bleio i raspravlamo lektorišemo itd  .Umesto dase složimo i uradimo nešto konkretno što bi poboljšalo  stanje na vodama  .Nego mi se raspravljamo i mlatimo  po artiji što bi reko moj pokojni deda .Nezam nisam baš ni pristalica da ribu nosimo   na jezera gde će ih  posle par tamičenaj dočekati gora smrt nego da je neko poneo kuci .Jer sami se svi setite  koliko riba ste bez usta upecali na komercijalama? 

Pa koliko je riba crklo od hemije  na istim , pa kolko je nestručnim držanjem ribe riba povredjena .Ko na jgričkoj došao lik  sa priborom  par hiljada eura parkirao dzippa zabacio  na neke  kupovne takmičarske boile  i upecao  amura od 13 kg  i da se slika uhvatio ga za ŠKRGE I TO ONAKO  MOMAČKI amur se probao da otima i  polomi mu majstor škrge i amur ugine.I dzaba onda sve .Ja ima stav da je ribi najbolje u njenom prirodnom okruženju pa makr  je  i neko upecao i odneo .Nego da  je muče i kadaju svaki dan .Pa zamislite  nas neko tako sili čupa i kida  .Za mene je ta riba u kadama kao ja prikovana za kolica  i uvek moli boga za još jedan dan života    :pardon:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U ovoj cudnoj i napacenoj zemlji, svi smo moralisti na papiru, a u stvarnosti nije bas tako… I kad to priznamo sami sebi, mnogo ce nam biti bolje!!!

 

Elem, u istoj ovoj cudnoj i napacenoj zemlji, u moru propalih investicija i prirodnih bogatstava, otvori se meni, (tebi, njemu)… mogucnost da kupim, zakupim, iznajmim… jezero! Lepo, prirodno, lepe sume i 'ladovine ima, lepe i povrsine, lepog dna.. Sve lepo, samo nema onog najlepseg! Ribe...

I, sta je resenje? Odes u Ecku, onaj brka ti natovari utovativacem (popularni ULT) kasiku-dve ribe, i to je to… I? Dzaba i sve ovo napred napisano!

Ili, svesno, namerno, nazovi kako god, pozovem sve prijatelje koji pecaju na Dunavu, Savi, Tamisu…, sve alase koje znam, da sve sto im se ucini lepim primerkom donesu meni, ili jave, pa ce neko vec doci po to! Da li ce pokloniti, prodati, manje je bitno...

I ne samo sarana, nego i stuku, i soma, i smudja, i amura...

I, kada gore navedenu lepotu "popunis", a ne "napunis" kao sto se pune komercijale, istim tim prijateljima pruzis slican uzitak, kao sto su ga imali dok su meni (tebi, njemu) pomagali! 

Samo malo definises uslove: nema kontra kuke, nema shock predveza, nema takmicenja, nema hemije, nema prihrane u tonama… Al' ima pecanja, onog pravog, za uzivanje...

I? Hoce li meni (tebi, njemu) neko zameriti sto sam to i tako uradio? Hoce li me neko staviti na stub srama? Hoce li mi neko drzati lekcije o moralu?

Hoce naravno, upravo svi oni koji imaju tri vikenda na vodi (i to uglavnom po komercijalama), koji imaju tri (neuspela) takmicenja, a daju sebi za pravo da moralisu svima i svakom!

A da li ce saran biti zadovoljan? To tesko da cemo saznati… Ne zna da prica! A da li ce ziveti duze i lagodnije nego "u njegovom prirodnom stanistu"? Uveren sam da hoce! Ako ne svi, ono bar velika vecina...

Link to comment
Share on other sites

Najbolje bi bilo kada bi svi mislili kao jedan, hipnotisani i izmanipulisani demagogijama koje nam se nabijaju na nos poput amova... Igraj kako muzika svira, a daljinski kod mene i mogu da menjam stanice kako mi se poželi. Uvek će biti ljudi koji samo misle i ljudi koji smeju da kažu na glas što ovi mislioci ne smeju.

"Zagoreo sam ne pecajući" odjavljujem se sa ove teme...

Link to comment
Share on other sites

Pa kolega Nešo sve si upravu  svi kukamo  kako nam je loše a samo sedimo i bleio i raspravlamo lektorišemo itd  .Umesto dase složimo i uradimo nešto konkretno što bi poboljšalo  stanje na vodama  .Nego mi se raspravljamo i mlatimo  po artiji što bi reko moj pokojni deda .Nezam nisam baš ni pristalica da ribu nosimo   na jezera gde će ih  posle par tamičenaj dočekati gora smrt nego da je neko poneo kuci .Jer sami se svi setite  koliko riba ste bez usta upecali na komercijalama? 

Pa koliko je riba crklo od hemije  na istim , pa kolko je nestručnim držanjem ribe riba povredjena .Ko na jgričkoj došao lik  sa priborom  par hiljada eura parkirao dzippa zabacio  na neke  kupovne takmičarske boile  i upecao  amura od 13 kg  i da se slika uhvatio ga za ŠKRGE I TO ONAKO  MOMAČKI amur se probao da otima i  polomi mu majstor škrge i amur ugine.I dzaba onda sve .Ja ima stav da je ribi najbolje u njenom prirodnom okruženju pa makr  je  i neko upecao i odneo .Nego da  je muče i kadaju svaki dan .Pa zamislite  nas neko tako sili čupa i kida  .Za mene je ta riba u kadama kao ja prikovana za kolica  i uvek moli boga za još jedan dan života    :pardon:

Pa kolega Nešo sve si upravu  svi kukamo  kako nam je loše a samo sedimo i bleio i raspravlamo lektorišemo itd  .Umesto dase složimo i uradimo nešto konkretno što bi poboljšalo  stanje na vodama  .Nego mi se raspravljamo i mlatimo  po artiji što bi reko moj pokojni deda .Nezam nisam baš ni pristalica da ribu nosimo   na jezera gde će ih  posle par tamičenaj dočekati gora smrt nego da je neko poneo kuci .Jer sami se svi setite  koliko riba ste bez usta upecali na komercijalama? 

Pa koliko je riba crklo od hemije  na istim , pa kolko je nestručnim držanjem ribe riba povredjena .Ko na jgričkoj došao lik  sa priborom  par hiljada eura parkirao dzippa zabacio  na neke  kupovne takmičarske boile  i upecao  amura od 13 kg  i da se slika uhvatio ga za ŠKRGE I TO ONAKO  MOMAČKI amur se probao da otima i  polomi mu majstor škrge i amur ugine.I dzaba onda sve .Ja ima stav da je ribi najbolje u njenom prirodnom okruženju pa makr  je  i neko upecao i odneo .Nego da  je muče i kadaju svaki dan .Pa zamislite  nas neko tako sili čupa i kida  .Za mene je ta riba u kadama kao ja prikovana za kolica  i uvek moli boga za još jedan dan života    :pardon:

Bravo Milivoj, imas puno pravo za sve sto kazes - ppdrzavam u potpunosti!! :)
Link to comment
Share on other sites

U ovoj cudnoj i napacenoj zemlji, svi smo moralisti na papiru, a u stvarnosti nije bas tako… I kad to priznamo sami sebi, mnogo ce nam biti bolje!!!

 

Elem, u istoj ovoj cudnoj i napacenoj zemlji, u moru propalih investicija i prirodnih bogatstava, otvori se meni, (tebi, njemu)… mogucnost da kupim, zakupim, iznajmim… jezero! Lepo, prirodno, lepe sume i 'ladovine ima, lepe i povrsine, lepog dna.. Sve lepo, samo nema onog najlepseg! Ribe...

I, sta je resenje? Odes u Ecku, onaj brka ti natovari utovativacem (popularni ULT) kasiku-dve ribe, i to je to… I? Dzaba i sve ovo napred napisano!

Ili, svesno, namerno, nazovi kako god, pozovem sve prijatelje koji pecaju na Dunavu, Savi, Tamisu…, sve alase koje znam, da sve sto im se ucini lepim primerkom donesu meni, ili jave, pa ce neko vec doci po to! Da li ce pokloniti, prodati, manje je bitno...

I ne samo sarana, nego i stuku, i soma, i smudja, i amura...

I, kada gore navedenu lepotu "popunis", a ne "napunis" kao sto se pune komercijale, istim tim prijateljima pruzis slican uzitak, kao sto su ga imali dok su meni (tebi, njemu) pomagali! 

Samo malo definises uslove: nema kontra kuke, nema shock predveza, nema takmicenja, nema hemije, nema prihrane u tonama… Al' ima pecanja, onog pravog, za uzivanje...

I? Hoce li meni (tebi, njemu) neko zameriti sto sam to i tako uradio? Hoce li me neko staviti na stub srama? Hoce li mi neko drzati lekcije o moralu?

Hoce naravno, upravo svi oni koji imaju tri vikenda na vodi (i to uglavnom po komercijalama), koji imaju tri (neuspela) takmicenja, a daju sebi za pravo da moralisu svima i svakom!

A da li ce saran biti zadovoljan? To tesko da cemo saznati… Ne zna da prica! A da li ce ziveti duze i lagodnije nego "u njegovom prirodnom stanistu"? Uveren sam da hoce! Ako ne svi, ono bar velika vecina...

Delim sa tobom ovo razmisljanje u potpunosti :good:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...