Jump to content

Pravila Pecanja


rott

Recommended Posts

PRAVILA PECANJA ILI PRAVILA PO KOJIMA PECAM

 

NEVEROVATNO OBIMNA TEMA pa cu pokushati u shto kracim crtama da prepricam pravila po kojima pecam. Pa da krenemo.

Nakon odabira vode na kojoj mislim da provedem odredjeno vreme, uzimajuci u obzir pre svega godishnje doba pokushavam da saberem misli od pozitivne euforije, i da se prisetim mojih meni zadatih pravila pecanja Naredjacu ih po vaznoshcu i mojim prioritetima

 

1. Prvo prvilo - ODABIR MESTA

2. Drugo pravilo - PREZENTACIJA

3. Trece Pravilo - MAMAC

 

Tu kao predpravilo, u stvari prvo od prvih je da nema pravila :) - ponekad

 

-Odabir mesta jeste najvaznije pravilo pecanja, jer i ponajbolja prezentacija sa vrhunskim mamcem na pogreshnom mestu znace zero - nula - nix upecanih.

Trudim se kad god je to moguce da uocim kretanje tj. aktivnost ribe na podrucju koje sam izabrao za pecaniju.Tada se hvatam najznacajnijeg, najvaznijeg, najprofitabilnijeg, i naravno najdosadnijeg alata svakog sharandzije - marker shtapa. Markiram, markiram, markiram do iznemoglosti i nazad celo odabrano lovno podrucje, pokushavajuci da shto preciznije na komadu papira nacrtam i zapishem sve promene koje sam uspeo naci - uociti sondiranjem. Markiranje - sondiranje terena po nekad mi oduzme i po pet shest sati pre pocetka pecanja - i nikada ne zalim za tim "izgubljenim" vremenom jer pronalazenje

te magicne lokacije - mikrolokacije - mesta, je kljuc uspeha. Da pojasnim malo filozofski recnikom zashto ovoliko insistiram na markiranju. Mi ulazimo i njihov svet i okruzenje koje je nama jako malo poznato(ukoliko nisi ronioc) i u tom svetu smo mi apsolutni stranci. E zato taj svet moramo upoznati shto vishe i bolje koliko je god to moguce, da bi koliko toliko povecali shansu da prevarimo namazanka zvanog sharan da uzme nash mamac a ne njegovu prirodnu hranu. Shto ce reci, da plasiramo nashu namamcenu udicu bash na mesto njegovog mesta za hranjenje, ili da mu bude usput dok prolazi nekim svojim drugim poslom, ili zimi gde je reshio da odrema dok ceka povecanje temperature svog sveta, ili ...

Hocu da kazem - markiranje je najvazniji deo nasheg hobija - sporta nazovi kako hocesh, ali ........ zabaci, pazi da se ne umrsi, izvlaci najlon, izmeri, namotaj, pa ponovo zabaci... pa trazi, pa pipaj,pa meri, procenjuj, gledaj, njushkaj, odmeravaj, premeravaj... ili ukratko MARKIRAAAAAJ

 

Prezentacija -neogranicena kolicina kombinovanja. Zashto je toliko vazna da je na drugom mestu moje liste? Zato !!! Pa tih poslednjih metar - dva nashe celokupne opreme za pecanje u stvari peca. Leadcore, tungsten crevo, ili pak samo najlon, pa onda olovo- long cast, ultra cast, sefty , in line, kugla, potkovica.... ima ih neogranicena kolicina koja uzgred budi receno daje kontru i uistinu upeca tog nasheg drugara sharana.(tacka) Pa predvezi najlonski, upredenice, fluoro karboni, tanki debeli dugacki kratki providni u boji...pa cvorovi za vezivanje- palomar, griner pa cvor bec cvora, pa ...udice male velike debele tanke, sa dugim vratom kratkim, ravne, zakrivljene u polje...A tek za udicu dodataka iha. Dodjosmo i do boile, tonuce, plivajuce, balansirane... kukuruza, pelete... sa podizacem, bez. Shto ce reci -kombinuj dok ne poplavish, a onda sve to u zavisnosti od doba godine, pa od boje i sastava dna, pa trave ili granja pa mutnoce ili bistrine vode, a tu je negde i dubina ili plicak, a ukratko sve od svega zavisi. Obrni okreni sve pocinje i sve zavrshava sa upravo tih metar-dva nashe opreme. Ili si upecao ili ... si puuuko.

 

Mamac - boila, kukuruz , glista, crvic, silikon, latex,,, - nezaobilazna tema svake sharandziske diskusije, a ja kazem - bre namirisano dugme ali na pravom mestu sa pravom prezentacijom i eto uspeha. Dobro, ok moze malo, ali malo i spod mixa tu, mislim na mesto, tu okolo. :)

Mesto mesto i mesto ! Naravno, uvek cu pre dugmeta staviti (ako bash moram :) ) dooobru boilu, ali toliko je vazno to mesto - mikro lokacija da zato mamac tj, boilu.. tj dugme, stavljam na trece - utata - poslednje mesto na ovoj listi zvanoj ZAKON.

 

ps: pogledaj koooliko sam puta ponovio rec, MESTO :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ma nikakva edukacija, koliko pocetnika zna da veze udicu, tesko pitanje,ne vides nase, kako to vi radite, mante klipove oni ne sluze bas nicemu, ebglezi su englezi a srbi su sasvim druga sorta naroda, osobena i na svoj nacin nasadjena.ili kako se pravilno koristi PVA,NISVI SVI U MOGUCNOST DA PAZARIMO SKUPE RPOIZVODE.

treba covek da sedne sa udicama predvezima ispered ekrana i da veze to isto, dal moze ovako, prosto kako mi to radimo,izvinjavas se revirima. sto sam preuzeo njihove montaze, sajt izgleda sluzi opleti pa udri.

http://revirisrbije.com/?cat=19

Link to comment
Share on other sites

Ma nikakva edukacija, koliko pocetnika zna da veze udicu, tesko pitanje,ne vides nase, kako to vi radite, mante klipove oni ne sluze bas nicemu, ebglezi su englezi a srbi su sasvim druga sorta naroda, osobena i na svoj nacin nasadjena.ili kako se pravilno koristi PVA,NISVI SVI U MOGUCNOST DA PAZARIMO SKUPE RPOIZVODE.

treba covek da sedne sa udicama predvezima ispered ekrana i da veze to isto, dal moze ovako, prosto kako mi to radimo,izvinjavas se revirima. sto sam preuzeo njihove montaze, sajt izgleda sluzi opleti pa udri.

http://revirisrbije.com/?cat=19

 

Aj prevedi ovaj tekst da bude jasnije shta si hteo da nam kazesh,chitam pet puta i nikako da skapiram shta je pisac hteo da kaze :fool::prst

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aj prevedi ovaj tekst da bude jasnije shta si hteo da nam kazesh,chitam pet puta i nikako da skapiram shta je pisac hteo da kaze :fool::prst

pa svasta sam teo da kazem,neko peca vec 20 godina sarane a neko samo 6 meseci pa bas ne ume da zaveze lepo udicu, da to ispadne kako treba,al ne moze tekst da stane,koliko covek razmislja dok pise,stah od praznog papira je najgori, za pisca, slabo se edukujemo, iliti pokazujemo kako, se to radi,pocenici sludjeni ama 200% kao i ja kad sam pocinjao,niti sam sad nesto eksta upucen u tajne saranskog ribolova,uvek postoji neka tanka crvena linija, da li ovako ili onako.sto mora komplikovano,ako je komplikovano onda je verovatno i skupo, moze najprostije,niko nije obesio slike, se Oto-a kako to radi,

ili je pokusao da objasni.ne videh tvoje neke slike kako vezujes udice, ili nesto slicno, nista nije licno,ili moderatora za mamce pogotovu.,.,ponekad mi sve ,smuci pa ispadne nakaradno,teo sam samo malo da sajt ili edukacija postane opste narodno prihvatljiva.teska su vremena neko nema ni za cigatete, a kamo li da pomisli na Kordin PVA,

Reviri su se potrudili da nesto urade,prhvatljivo,za sve.na sajty, sve je lepo navedeno, kako se to radi,da ne izmisljamo toplu vodu,

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako Smrki ili ti Slavenko. Sam navodish koliko je komplikovano objasniti slikom i recju sve ono shto je vazno za nash nacin ribolova. Zato da ne duzim - Cim krenu lepshi dani, uz moj i tvoj dogovor, jedan dan ce mo provesti zajedno na "Miki Alasu", uz tvoje pecanje i moje objashnjavanje svega shto te zanima ili pak onoga shto te zbunjuje, da uzivo vezemo raspravimo ili vec...

 

Mislim da je i ovo prihvatljivo, ako ne i prihvatljivije .

Ziv Bio.

Link to comment
Share on other sites

Ako postoji zelja za znanjem onda ce i znanje doci samo po sebi.Sa onih video zapisa sto smo kacili ja i Jane u topicu ''predvezi''mozes dosta toga da vidish i nauchish.A za druzenje na Miki i edukaciju drde naseg sam sto posto za.:8P
Link to comment
Share on other sites

Smrki brate koliko je tesko iz teksta koji napises izvuci poentu i ono sto si hteo reci. Daj brate uprosti ga malo da svi shvatimo. Ti i Prdoni ste mi vecita zagonetka :friends:

P.S Jel ima mesta na tom edukativnom pecanju i za mene? :D

 

Naravno da ima Billy brate Billy ,a i mi da nauchimo neshto od majstora za kapitalce,shto da ne.:friends:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
bravo Rotte,najzad neko da napishe prave stvari-chestitam.A da se nadovezhem,malo na temu,uticaj vetrova,temperatura vode,dnevno-nochno pecanje.pa pecanje na sprudu ili u mulju,na dnu ili u srednjem delu vode po vertikali.pa uloga najlona u vodi,dal ti neko peca s leve ili desne strane-zbog ponekad kruzhenja ribe u jezeru.Ima toga josh,al sve je to lepshe na vodi uz kafu s prijateljem...
Link to comment
Share on other sites

Smrki ,pričam generalno,može da se odnosi na bilo koju oblast .

Nekome treba 6 meseci,nekom 6 godina a neko ne može da nauči nikada(imam žive primere u mojoj blizini,a naravno ima ih svuda).

Vrlo važno pitanje je,koliko taj koji uči, hoće da nauči a i koliko može da shvati materiju,što zavisi od više činilaca !

Takodje,vrlo bitna činjenica je put kojim se krene,kada se nešto uči.Složićeš se da uvek ima kraćih i dužih puteva,onih pravih i onih koji to nisu.Mislim na put kojim ''prilaziš'' odredjenoj materiji.

Bitno je da napomenem,da ne bi došlo do pogrešne percepcije mojih reči,da mnogo toga može da se nauči u relativno kratkom vremenu a da neke oblasti ne mogu, jer su empirijske tj.iskustvene i za učenje i usvajanje istih je potreban odredjeni protok vremena da bi se naučile.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo ovako Smrki ili ti Slavenko. Sam navodish koliko je komplikovano objasniti slikom i recju sve ono shto je vazno za nash nacin ribolova. Zato da ne duzim - Cim krenu lepshi dani, uz moj i tvoj dogovor, jedan dan ce mo provesti zajedno na "Miki Alasu", uz tvoje pecanje i moje objashnjavanje svega shto te zanima ili pak onoga shto te zbunjuje, da uzivo vezemo raspravimo ili vec...

 

Mislim da je i ovo prihvatljivo, ako ne i prihvatljivije .

Ziv Bio.

mogu li i ja doci na cas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...