Jump to content

Tiger nuts


Izar

Recommended Posts

Meni se tigrov orascic izuzetno pokazao kao lovan partikl. Plus , nema problema sa cverglanima, ma odlican je i za sarana i amura. Jos je dobar kako za hladniju tako i topliju vodu, stvarno univerzalac. Kupio bih vecu kolicinu sirovog (20-tak kg), ali ne znam ko to ima tako, i posto bi to izaslo. Vase misljenje?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sad malo općenito o TIGER NUT-u:

Tiger nut

 

Tiger u stvarnosti nije orah iako mu ime (tiger nut) to sugerira. Tiger je biljka lukovica i njezin plod sazrijeva u tlu.

http://www.postimage.org/aV1YhOt0.jpg

Gornji dio biljke nalik je šašu ili nekoj drugoj lukovici (npr. luku) i naraste do visine od max. 90 cm. Biljka najbolje uspijeva u uvijetima visoke vlage i visoke temperature, uz napomenu da na formiranje ploda uvelike utječe sunčeva svjetlost (čim je utjecaj sunca veći, plod je manji). Zemnje koje ga najviše proizvode su Kina, Mali i Obala Slonovače.

http://www.postimage.org/aV1YijTS.jpg

Tiger nut ima primjenu kao hrana u stočarstvu, ljudskoj prehrani i ribolovu. U ljudskoj prehrani konzumira se sirov, kuhan ili pečen. Okusa i teksture je sličan kokosu. Bogat je vlaknima, proteinima i šećerom. Osim što je visoko sadržajan energijom (masti, škrob, proteini i šećeri), bogat je i mineralima kao što su fosfor i kalij, te vitaminima E i C.

Klasični tj. standardni tiger nut sadrži u 100 grama 386 kalorija, sa udjelom od 7% proteina, 26% masnoća (ulja), 31% škroba i 21% glukoze. Sadrži 26% vlakana od kojih je 14% netopivo i 12% topivo.

 

Iz svega navedenoga proizlazi i to da je izvrstan mamac za šarana. Pošto se tiger nut čuva na način da se osuši tj. dehidrira, da bi ga primjenili u ribolovu potrebno ga je namakati i kasnije kuhati u vodi, kako bi bio prihvatljiviji kao mamac i probavljiviji samome šaranu.

http://www.postimage.org/gx14QqXJ.jpg

U šaranolovu tiger nut se koristi i kao mamac i kao prihrana, što u izvornom obliku, što kao brašno tj. komponenta za izradu boila. Pošto je jako zasitan i teže probavljiv šaranu, preporuča se oprez pri određivanju količine koju ćete plasirati na hranilište, jer kruži teorija da je on kao hrana šaranu na top poziciji tj. omiljen mu je, a pošto se njime brzo zasiti, pretjerano korištenje tiger nuta stvara neželjeni efekt.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 7 months later...

Meni je najbliža teorija što se tiče tigrovog oraščića ona koja kaže, šaran ga na određenim vodama(ne svim) uzima najviše iz razloga što mu je jako sličan prirodnoj hrani u vodi kao nekim pužičima npr. Plus toga dok ga konzumira dešava se ono krckanje kao i kad lomi pužiča.

Loša je stvar što šaran od prve na žalost ne probavi tigrov oraščić več ga takvog izlomljenog i nepobravljeng izbacuje van a on je kao takav,usitnjen, još uvijek jako privlaćan jer sad opet liči na nešto drugo. Tako puno čestica na i oko hranilišta može donjeti probleme kod ribolova.

Link to comment
Share on other sites

Meni je najbliža teorija što se tiče tigrovog oraščića ona koja kaže, šaran ga na određenim vodama(ne svim) uzima najviše iz razloga što mu je jako sličan prirodnoj hrani u vodi kao nekim pužičima npr. Plus toga dok ga konzumira dešava se ono krckanje kao i kad lomi pužiča.

Loša je stvar što šaran od prve na žalost ne probavi tigrov oraščić več ga takvog izlomljenog i nepobravljeng izbacuje van a on je kao takav,usitnjen, još uvijek jako privlaćan jer sad opet liči na nešto drugo. Tako puno čestica na i oko hranilišta može donjeti probleme kod ribolova.

Ima nesto u toj teoriji jer i moje iskustvo s tigerom je da na vodama s puno skoljki,puzica dobro radi.Da li zbog izgleda ili efkta krckanja ne znam ali sam imao konstantno grizeve.

Link to comment
Share on other sites

Jako interesantan mamac,ali nije sigurno da če svugdje raditi,lovim svake godine po par dana na jednom jezeru u Madjarskoj,pre 3 godine mislim da je tamo oraščič bio mamac broj 1,makar mnogi to nisu znali,godinu kasnije još uvijek se na njega odlično lovilo,prošle godine več puno slabije,a ove na oraščič uopšte nisam imao griza ,pa razumi sad to :?:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Obratite paznju na sastav oraha

 

sodium =34

 

calcium = 92

 

iron = 4

 

zinc = 3.5

 

phosphorus = 211

 

 

potassium = 424

 

magnesium = 93mg%

 

Tiger nuts have long been recognised for their health benefits as they are high in fibre, proteins, and natural sugars. They have a high content of soluble glucose and oleic acid. Along with a high energy content (starch, fats, sugars and proteins), they are rich in minerals such as phosphorous and potassium and in vitamins E and C.

 

to je ono shto sam hteo da se procita

 

copper = 0.97

 

manganese = 0.25

Link to comment
Share on other sites

...a jeste li culi sta kaze Danny iz Korde za tiger..

 

kaze saran nemoze da svari ceo orah nego ga iskenja onako maltene celog , pa dodje drugi saran pa ga pojede i iskenja i tako vise sarana ga protera kroz stomak , veoma zgodan nacin za prenosenje bolesti..zato ga je on na svom jezeru maltne zabranio..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
na neutralnoj vodi gde niko ne peca sarana i amura male povrsine od marta mesto hranjeno spodom u kome je tajger bio zastupljen sa 25 procenata.mesecno bacano oko 8 kg oraha.posto u vodi nema mnogo krupnih komada lovljeni i pustani manji primerci do 5 kg.zbog prisutnog cverglana vecina riba dosla na kombinaciju tajger+ podizac dipovano u nhdc zasladjivac od imperial baits.boilu ma koliko bila uradjena eggalbuminom za sat do dva cverglan odere .riba konstantno dobijana pa je moje misljenje da je kranc efekat dobar a da parcici tajgera smetaju probavnom traktu sarana mozda i nije tacna.isti primerak sarana hvatan 3 puta jednom u prolece a dva puta u toku leta. po izlasku dobijan jedan do dva kom sarana ili amura.nikad zajedno sto znaci da su jata naizmenicno posecivala hraniliste.kukuruz matori kuvani u bilo kojoj kombinaciji dipa aminokiseline ili eterike je dao jako malo ribe.eksperimentisano na komercijalama sa tajgerom i svuda ga je uzimao a ponajvise na tresetu i debeljaci.od vec gotovih pakovanja tajgera meni se najbolje pokazao maros.tako da mislim da sve kolege koji pecaju divlje vode pune cverglana obavezno treba da istraju u testu ovog mamca.tajger nije tesko pripremiti veca je muka ga sacuvati da se ne pokvari.zasladjivac obavezan...voleo bih da neko iznese svoja iskustva o kontiunitetu uzimanja ovog mamca...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sta kazete na ovu recepturu pripreme tigrovog oraha?

 

Tigrov orah potopiti u vodu da stoji tri dana, nakon toga odcediti i staviti ga ponovo u svezu vodu al ovog puta ide na kuvanje sa dodatkom secera do 15g na svaki /kg i tako se kuva jedno tri sada dok se na pvrsini vode ne pojavi bela masa nalik na penu i smesa postane zelatinasta. Skinemo sa vatre i ostavimo jos tri dana da odstoji. Nakon tri dana ako gurnemo ruku u tigrov orah bi trebao da izgleda kao da smo gurnuli u zele a taj zele je secer + sokovi od oraha za kojim polude sarani i amuri, i tako pripremljen orah ide u spod na hraniliste :yahoo:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kao što je spomenuto gore,Tigrov orah je top mamac! Ali on ne radi na svakoj vodi.

Ali,u vodama s visokim bojli pritiskom Tigrov orah može biti pravi izbor. Mi smo svi čuli priče o Cassien gde su neki Hunteri doživel čarobne trenutke sa Tigrovim orahom.No, nakon toga sve je vise korišten bio na toj vodi tako dasu i ulovi izostajali. S druge strane, to je također vrlo dobar mamac u borbi protiv raka i selekcije bele ribe.

 

 

Prirprema Tigrovog oraha je jednostavna!

 

 

Tigrov orah stavljam 24 sata dase natope (nabubre).Nakon topljenja ih kuvam 30 minuta i nakon kuvanja ih opet vracam sa vodom u kantu i ostavljam da odstoji dok se voda u kanti zgusne i bude ko slajm tada su spremni za upotrebu.

 

Ps:Inace izaberem sebi par oraha koje cu koristiti na dlaku i napravim par rupica na orahu i ostavim da odstoje u NHDC swetner ili flavour!Taj slajm koji ostane nakon obrade Tigrovog oraha mozete koristiti umesto vode u metod mix itd...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

nema na cemu i drugi put

posle kuvanja od prilike posle 30-36 sati pocinju da se pojavljuju bale,a nevalja da stoji nesto dugo tako jer pocinje da se hvata budj posle nekog vremena posle 6-7 dana...

Vlado saran ne jede tigrov orah zato sto je sladak vec ga uzima zbog kranc efekta koji on voli zato jede i skoljke.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...