Jump to content

Pelagicevo


JaneMk

Recommended Posts

Kada nešto cenim ili ako hoću da o nečemu donesem neki stav, obično krećem od toga, šta bi radio da imam jezero, u koje sam uložio pare i u kojem se nalaze šarani od 30+.

Pre svega bio bih jako srećan, jer bih u tom slučaju valjda imao nekakvu zaradu. Čitajući neke stavove pecaroša, ne mogu da se neotmem utisku da neki smatraju da ako plate dozvolu za pecanje, mogu da rade šta hoće i ponašaju se kako hoće. Ja bih na primer kontrolom ustanovljavao pridržavanje pravilnika, a onda bih u određenim slučajevima vraćao pare od dozvole  i zamolio pecaroša da više ne dolazi.

Kada se diskutuje o vodama, treba imati jednu važnu stvar na umu, a to je kolika je prosečna težina ribe. Ne mogu se porediti pravilnici jezera sa ribom prosečne težine od 7 kg i onih gde se love ribe od 30+. To zaista nema veze jedno sa drugom. Trebalo bi da je svima jasno koliko može da košta riba težine 30+, ili koliko joj vremena treba da postigne takvu težinu. Smatram da bi i pecaroš početnik, takođe trebalo da zna kakve se povrede mogu desiti pri lupanju na čvrsšćoj podlozi ribi od 30+ i ribi od 10 kg.

Zaista ne mogu da shvatim neka tumačenja koja se iznose. Svako ima pravo na svoje mišljenje ili stav, ali ne razumem da se baš toliko ne vidi i "druga strana" pri razmatranju.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Jako mali broj ljudi koji se bave modernim šaranskim ribolovom poštuje šarana i prirodu,mnogi od prirode samo uzimaju a ne pruzaju joj makar postovanje za uzvrat,za sobom ostavljaju samo rasulo i nered. Ne postuju nista,ne postuju sebe,ne postuju druge,ne postuju ribu koju pecaju. Imaju pogresan pristup,pogresan pogled,pogresan cilj.

Da ne skrecem sa teme vise,..Ja da se pitam pola ljudi nebi pustio da pecaju na Pelagicu uopste,jer ne zasluzuju to da imaju sansu da upecaju tako veliku i lepu ribu.

...Pelagic je najlepsa voda gde plivaju najlepse i najvece ribe,i iskreno se nadam da to nece da se uništi u narednom periodu jer cu biti jako tuzan ako se to desi.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ovdje gdje ja zivim (Austria) postoji jezero u kom pliva par riba 20+ i mozda jedna od 30+,jezero je pet puta manje od pelagiceva,a ujedno 10x losije od istog no vlasnik ipak ima takva pravila na jezeru da se najezis.Jedan od primjera:

6a. Abhakmattenpflicht: Es sind ausschließlich Monster Carp Cradles + passende Wiegeschlingen erlaubt. Prevod obavezna cada Monster Carp Cradles+ odgovarajuca tasna za vaganje,znaci samo ta kada je dozvoljena,nista ispod nje se ne prizna.
6b. Fische dürfen nur in Wiegeschlingen ab 1.10m gewogen werden.Prevod:Ribu dozvoljeno vagat iskljucivo u torbi za vaganje minimalne duzine 110cm.

da ne kopiram sva pravila jer to nije tema,samo sam htio da vam skrenem paznju kako se ljudi ponasaju na svojim vodama,sto ja cjenim i postujem,a kad to mogu postovat ovdje kod "svabe2 zasto nebi postovo i u Bosni i Hercegovini na preljepom jet´zeru kao sto je Pelagicevo.

 

Sam sam se uvjerio na pelagicevo da ljudi sami izrade kadu od cerade i slicnih materijala i ribu vagaju u nekim torbama za vaganje rucne izrade koje se definitivno raspadaju i ako je riba 15+ kg postoji opasan rizik od raspadanja tog pribora za vaganje,sto je za svaku osudu.

 

Misljenja sam da na Pelagicevo pravila nisu nimalo stroga i da ih svaki imalo ozbiljniji sarandzija moze ispostovat.

 

Jos jedna zanimljiva stvar sa ovog jezera u AT je da je dozvoljeno nocenje na jezeru iskljucivo u satoru zelene boje namjenjenom za saranski ribolov,znaci sve mora da cak i izgledom bude perfektno i ako taj sator nema kontakt sa ribljim fondom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Biser i Ivan S su sve rekli sto sam ja mislio da kazem.

Ne mozes doci na jezero gdje pliva stotine riba preko 20kg i evo sad i preko 30kg sa obicnim podmetacom od 3cm debljine i to je to.

I najvise mrzim taj stav"ja sam platio dozvolu i mogu kako hocu sad" ili jos gore stav "ne moze ribi biti nista".

Takodje jedno od pravila koje treba uvesti je i duzina zadrzavanja ribe van vode.

Ozbiljan ribolovac moze sav posao zavrsiti za 3-5 minuta a gledao sam magarce koji i po 15-20minuta vrte i prevrcu ribu na obali da bi napravili 555 slika iz 950 razlicitih uglova i slicne gluposti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako ide sled stvari trazi ce od nas da im posaljemo pare za rezervacije a da ne idemo na pecanje, kako bi riba bila uvek u top formi, neostecena,

 

odmorna, nahranjena, neuznemiravana.......Molim vas da pogledate neke stvari realno, ta riba je kupljena i ubacena u to jezero kako bi privukla pecarose koji zele da pecaju kapitalne primerke i to je njena sudbina. Da nije tu odavno bi bila u nekom tanjiru pojedena odavno. Normalno je da ta riba bude ostecena na razne nacine nenamerno. Niko od nas sigurno nemoze uticati na neke stvari, prilikom vadjena te ribe  kidanje, mrsenje itd, itd,.... i sta bude sa tom ribom neznamo i nikom nista, da ne pominjem takmicenja na kojima nema gustiranja nego sto pre napolje da se zabaci drugi stap dok je riba u hrani.Tako da mislim da stvar sa kadicama jeste ok ali da nije toliko neophodna.

Plava slova: aj' objasni kako je normalno da riba bude na razne nacine nenamjerno ostecena? Sta tu ima normalno?

 

Zelena slova: aj objasni kako ti to vadis ribu pa je ostetis u vodi, kako otkines , sta otkines? Kako zamrsis? Jesi smotan il' sta je vec u pitanju?

 

Crvena slova: sva sreca pa ne odlucujes ti o tome sta je neophodno i koliko i sta jest ili nije neophodno. Ne trebas nista objasnjavat!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li je neko slucajno bio na jezeru? Zanima me kakav je nivo vode, da li se riba pokrenula s obzirom da je zima bila blaga

Dado nisi me pratio na temi. Ja sam bio i zvao sam te da navratis posto si bio napisao da ces se provozat do jezera.

 

Nivo vode je ok. Fali nekih 50cm vode, nista strasno. Narastao je malo vodostaj od decembra pa na ovamo. A jos ce narasti po nekoj mojoj procjeni jer ima vode na zemlji jos dosta. Na poluostrvu voda pod nogama pihtija tako da ocekujem da ce se to sve ocijediti u jezero. Riba se nije pokrenula jos uvijek. Voda je hladna jos uvijek.

 

Ja i prijatelji smo pecali na 28 i 29. Bio je par ribolovaca na 1 i jedan lik na 20. Niko nista nije uhvatio. Odnosno na kecu su imali dvije ribe ali nisu realizovali ni jednu do kraja.

Link to comment
Share on other sites

Moze ova kada Javore,  bez ikakvih problema da se koristi.

 

 

Ma znam ja da može da se koristi druže,.mene zanima da li su se baš  takve iznajmljivale na Pelagićevu ako netko zna? I znam da je uredna i kavelitetna kada, samo je nijansu kraća,to joj je jedini problem. Pošto mi neki ovdje kažu da 20 kg ne stane u nju i da je premala a ja sam na Pelagićevu bio iznajmio i stalo je komotno  a nisam baš 100% siguran jesu bile takve,zato pitam.

Link to comment
Share on other sites

Javore,

Takvu kadu ja koristim evo vec cetiri godine i sasvim je dovoljna za sve vode pa i Pelagicevo.

Jedino sto nisam uspio na uguram u nju je som od 20kg.

Rep mu malo virio van ????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma znam ja da može da se koristi druže,.mene zanima da li su se baš  takve iznajmljivale na Pelagićevu ako netko zna? I znam da je uredna i kavelitetna kada, samo je nijansu kraća,to joj je jedini problem. Pošto mi neki ovdje kažu da 20 kg ne stane u nju i da je premala a ja sam na Pelagićevu bio iznajmio i stalo je komotno  a nisam baš 100% siguran jesu bile takve,zato pitam.

Iznajmljivane su Nash Monster Cradle i Anacondin neki od modela, ne sjecam se tacno koji, uglavnom je bila Anaconda u pitanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad pecas na 11 i ja sam nju rezerviso za prvi izlazak ove godine?

nisam jos rezervisao , prvo cu da pecam otvaranje sezone pa onda cu da vidim za rezervaciju, planiram u drugoj polovini Aprila, ako bude bilo mjesta

Link to comment
Share on other sites

> Imam pitanje da li je ovakva kada bila na Pelagićevu koja se mogla iznajmiti i da li je bila po vašem mišljenju dovoljne veličine za te ribe od 98x62x38 cm.

Prologic New Green Hammok <

 

Javore , mislim da je tacno ta kada u pitanju , ( slikano u Maju 2015). Kadica je jaka , i dovoljno velika (naravno da uvek moze veca), kao sto se vidi sa slike..

 

http://i1042.photobucket.com/albums/b429/Aleksandar_Efremov/IMG_1023_zpseuvppfek.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

> Imam pitanje da li je ovakva kada bila na Pelagićevu koja se mogla iznajmiti i da li je bila po vašem mišljenju dovoljne veličine za te ribe od 98x62x38 cm.

Prologic New Green Hammok <

 

Javore , mislim da je tacno ta kada u pitanju , ( slikano u Maju 2015). Kadica je jaka , i dovoljno velika (naravno da uvek moze veca), kao sto se vidi sa slike..

 

http://i1042.photobucket.com/albums/b429/Aleksandar_Efremov/IMG_1023_zpseuvppfek.jpg

 

hvala drug,to je to što me je zanimalo  :good:

Link to comment
Share on other sites

Aman od mrava napraviste slona.Sta ste se uhvatili kadice kao da je neznam sta.

Ko nema ovu sa nogicama moze bili kakva samo da ima ivice visoke 25 cm i kraj price.Jednostavno mnogo je velikih riba od 25+ i logicno je da ljudi traze adekvatan podmetac.Ja sam igrom slucaja pre 2 godine kupio jedan i eto posle prvog pecanja i koriscenja nigde ne idem bez njega.A sto se tice dimenzija primera radi u ovaj standardne velicine sa nogicama sam stavljao i amure koji su preko 23 kile teski i veoma dugacki bez ikakvih problema.

Ko hoce da vodi racuna za njega nema problema kakav je podmetac a ko nece tom nece pomoci ni jorgan od 5 kvadrata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...