Jump to content

Favorit Sistem - Prezentacija


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Ono na vodenu paru je po ucbeniku,ja to ubrzam tako sto metnem celu udicu u vodu sto kljuca 2-3 sekunde,nakrivim koliko treba i ponovo u hladnu vodu da se brzo ohladi.Sada ce mozda neko da kaze da se predvez od pletenice osteti na taj nacin ali ja licno ne verujem u to
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Lepo izgleda ovako sa ovim buzirom, medjutim mislim da nema potrebe za tim kada koristimo drugaciju udicu ciji vrh nije u osi sa vratom...tada moze da predvez slobodno ide pravo do vrata udice i kacenja ce biti skoro 100%......ovakve "prave" udice ne volim i ne koristim plus sto plitak luk ogranicava ubadanje tako da bi udica izasla sa druge strane usne ribe.....drennan continental i boili hook imaju sve pomenuto...

 

Kada je olovo u pitanju 65gr je malo tezine, posebno za amura cija usta su dosta tvrdja od saranskih....ako pricamo o kliznoj montazi jedino izbegavam je maksimalno osim  kada lovim bas blizu prepreka, jer mi daje vise vremena da ja ubodem kontrom ribu a ne da se ubode sama...prednost ubadanja kontrom je sok pri kome iskoristimo par sec da ribu odvojimo od prepreke i eventualno je povedemo u stranu, a ako bi montaza bila fiksna svaki run bi bio u panjevima ili nekoj drugoj prepreki (da ne bude zabune blizu sistem znaci ne vise od 2-3m od prepreke) mana je sto se mora biti bas blizu stapova jer imamo vremena onoliko koliko nam daje swinger ili hanger....na cistini 100gr sa fiksnom montazom i udicom kako sam opisao i kacenja su 100% ako sistem padne na dno nezamrsen....sto se takodje moze resiti ali o tome cemo pricati u nekoj drugoj temi....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Jedno pitanje mozda nije konkretno vezano za temu ali dobro. Od kojih spoljnih faktora konkretno zavisi duzina predveza, znaci od virble do same udice u polufiksnoj prezentaciji sistema (standradno najlon, klizece olovo,virbla,kanap,udica). Jako sam imao lose iskustvo sa kratim predvezima (do 10cm), u odnosu na duze (15-20cm) na zemljanom i pescanom dnu u toplijem delu godine. Zasto? Od cega konkretno u kratkim crtama zavisi duzina predveza, same konfiguracije dna, temperature vode?

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje mozda nije konkretno vezano za temu ali dobro. Od kojih spoljnih faktora konkretno zavisi duzina predveza, znaci od virble do same udice u polufiksnoj prezentaciji sistema (standradno najlon, klizece olovo,virbla,kanap,udica). Jako sam imao lose iskustvo sa kratim predvezima (do 10cm), u odnosu na duze (15-20cm) na zemljanom i pescanom dnu u toplijem delu godine. Zasto? Od cega konkretno u kratkim crtama zavisi duzina predveza, same konfiguracije dna, temperature vode?

Pa vidi sto se tice tih tvojih uslova prvo ˝zemljano dno ˝ tu verovatno ima i mulja pa s toga ako ti ceo sistem upadne u mulj mozes da cekas godinama na udarac, dzaba! drugo moze biti trava koja takodje utice na to da riba ne vidi mamac ! To su ti prva dva najvznija faktora na koje treba da obratis paznju prilikom odabira kratkog predveza! 

E sad sto se tice pescanog dna ovde ti je prozirnost vode mnogo veca i rba bolje uocava sta se na dnu nalazi i tu ti je prvi preduslov da ti olovo i predvez budu u boji dna odnosno peska kako bi sto manje bili uocljivi u vodi ako ovo primenis onda nema problema sa duzinom predveza mada i ovde jos moze da bude problem trava zato moras na sve to da obratis paznju, prilikom vadjenja tj kontrole  sistema dosta toga mozes da uocis sta i kako se desava na mestu gde pecas !

Link to comment
Share on other sites

Prvo i osnovno pravilo pri odabiru sistema nije bas prozirnost vode....da li se mamac vidi ili ne....vrlo cesto (negde je pravilo) da riba jede nocu...da li onda vidi mamac...

 

Duzina podveza nema ama bas nikakve veze sa toplijim/hladnijim dobima godine....nema bas neke veze ni ako je dno tvrdo..ali je bitno da duzina podveza kompezuje muljevito dno tako da kada olovo potone u mulj povuce sa sobom podvez, e ako je podvez dovoljno dugacak onda ce ipak mamac ostati na povrsini...mislim na povrsini mulja....

 

Ako nije prozirnost vode bitna onda jeste bitno da li ima trave ili ne, podvez treba da omoguci duzinom da popup izadje iz trave....

 

Ako je dno tvrdo opet nema veze duzina....ali po mojem misljenju (moram ograniciti samo na svoje misljenje) da duzina podveza ima veze sa velicinom ribe....jer ako riba jede pod uglom (sto je dokazano u veliko broju slucajeva, osim kada je u pitanju strma obala)  i ako je podvez prekratak kada oseti udicu okusace da je izbaci, ubosce se , ali plitko sto za rezultat ima spadanje ribe u povecanom broju slucajeva....ako je predugacak moze se desiti da riba ispljune mamac i da ga ne zategne do olova da bi se ubola....moja duzina podveza u najvecem broju slucajeva je 20-25cm...treba i voditi racuna da podvez ne bude duzi od buzira da se ne bi mrsio za glavnu strunu...najidealnije je ceo sistem u pva kesici sa boilama, secenim boilama i peletama....sa sve csl-om.... :good:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa vidi sto se tice tih tvojih uslova prvo ˝zemljano dno ˝ tu verovatno ima i mulja pa s toga ako ti ceo sistem upadne u mulj mozes da cekas godinama na udarac, dzaba! drugo moze biti trava koja takodje utice na to da riba ne vidi mamac ! To su ti prva dva najvznija faktora na koje treba da obratis paznju prilikom odabira kratkog predveza! 

E sad sto se tice pescanog dna ovde ti je prozirnost vode mnogo veca i rba bolje uocava sta se na dnu nalazi i tu ti je prvi preduslov da ti olovo i predvez budu u boji dna odnosno peska kako bi sto manje bili uocljivi u vodi ako ovo primenis onda nema problema sa duzinom predveza mada i ovde jos moze da bude problem trava zato moras na sve to da obratis paznju, prilikom vadjenja tj kontrole  sistema dosta toga mozes da uocis sta i kako se desava na mestu gde pecas !

 

ne bi se ja ovde slozio sa tvojom konstacijom da u mulju mozes da cekas ribu godinama... 

zavisi koliki je mulj cak po meni mali onaj "fini" mulj je cak i pozeljan cak i mulj od 10cm je ok.. .e vec ako je pola metra-metar to ne valja mada saran i tu kopa i riska...

desavalo mi se ne jednom nego vise puuta da nece da uzima na sprudu ili tvdom ko kamen nego u mulju..

a gledano sa druge stgrane saran i ne jede inace na sprudu ili tvrdom ko kamen jer sta tu moze da jede samo zemlju a u mulju ima svega i glista i crvica i svasta... a mi uvek trazimo sprud  ili tvdo samo da bi prezentaciju naseg m,amca lakse nasao a ne zbog toga sto tu on jede

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Duzina predveza po meni zavisi i od velicine ribe,ako je populacija sarana 2 do 3kg vecina na jednoj vodi tu bi mozda bolji bio kratak predvez 10cm.Ako su sarani veci trebala bi i duzina biti veca.

ja vise mislim deka duzina predvesa zavisi od to kakvo je dno mulevitu ili tvrdo,a na prma velicine ribe.

ali to je samo moje mislene.

Link to comment
Share on other sites

Vlado slazem se ja sa tobom da "zavisi koliki je mulj cak po meni mali onaj "fini" mulj je cak i pozeljan cak i mulj od 10cm je ok.. " to je naravno pozeljno ali kolega je pitao za kratak predvez do 10cm pa ako takav sistem  zabijes u pola metra mulja nema tu pecanja ja sam samo naveo to zarad toga da se obrati paznja ako ima mulja onda odmah treba nesto korigovati i naravno prvo proveriti koliki je taj mulj otprilike! A ima tu dosta teksta o mulju pa neka prelista forum pogotovo o Produktivnom mulju !

Predraze ovo je samo donekle tacno "Prvo i osnovno pravilo pri odabiru sistema nije bas prozirnost vode....da li se mamac vidi ili ne....vrlo cesto (negde je pravilo) da riba jede nocu...da li onda vidi mamac..."  Ali ovim si potvrdio moje izlaganje Ovo je upravo ono sto sam reko da treba kamuflirati mamac jer to je u vecini slucajeva razlog zasto nece danju da grize ,upravo zbog togasto vidi ceo sistem dok se nocu vise vodi culima mirisa i ukusa pa s toga nam se cini da riba jede samo nocu sto je po meni pogresno ! Pogotovo na bistrim vodama treba jako puno paznje posvetiti na kamuflazi celog sistema, i kada sve lepo upakujes da se to stopi sa okolinom onda ce riba jesti celo vreme a ne samo nocu ili danju !

 

Link to comment
Share on other sites

ne bi se ja ovde slozio sa tvojom konstacijom da u mulju mozes da cekas ribu godinama... 

zavisi koliki je mulj cak po meni mali onaj "fini" mulj je cak i pozeljan cak i mulj od 10cm je ok.. .e vec ako je pola metra-metar to ne valja mada saran i tu kopa i riska...

desavalo mi se ne jednom nego vise puuta da nece da uzima na sprudu ili tvdom ko kamen nego u mulju..

a gledano sa druge stgrane saran i ne jede inace na sprudu ili tvrdom ko kamen jer sta tu moze da jede samo zemlju a u mulju ima svega i glista i crvica i svasta... a mi uvek trazimo sprud  ili tvdo samo da bi prezentaciju naseg m,amca lakse nasao a ne zbog toga sto tu on jede

Sto mi idu na zivce ovi sto kupe FS i odmah sve znaju!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iskustvenom proverom dosao sam do svoje neke duzine predveza koja je kraca od buzirai iznosi oko 20cm, sto mi se pokazalo kao najproduktivnije. E sad interesovalo me je zasto je to bas tako. Sto se tice samog dna ulazio sam u vodu tu gde se peca, ima mulja ali samo malo odprilike oko 10-15 cm, sto je verovatno uticalo na moju losiju prezentaciju samog mamca.

Link to comment
Share on other sites

Vlado slazem se ja sa tobom da "zavisi koliki je mulj cak po meni mali onaj "fini" mulj je cak i pozeljan cak i mulj od 10cm je ok.. " to je naravno pozeljno ali kolega je pitao za kratak predvez do 10cm pa ako takav sistem  zabijes u pola metra mulja nema tu pecanja ja sam samo naveo to zarad toga da se obrati paznja ako ima mulja onda odmah treba nesto korigovati i naravno prvo proveriti koliki je taj mulj otprilike! A ima tu dosta teksta o mulju pa neka prelista forum pogotovo o Produktivnom mulju !

Predraze ovo je samo donekle tacno "Prvo i osnovno pravilo pri odabiru sistema nije bas prozirnost vode....da li se mamac vidi ili ne....vrlo cesto (negde je pravilo) da riba jede nocu...da li onda vidi mamac..."  Ali ovim si potvrdio moje izlaganje Ovo je upravo ono sto sam reko da treba kamuflirati mamac jer to je u vecini slucajeva razlog zasto nece danju da grize ,upravo zbog togasto vidi ceo sistem dok se nocu vise vodi culima mirisa i ukusa pa s toga nam se cini da riba jede samo nocu sto je po meni pogresno ! Pogotovo na bistrim vodama treba jako puno paznje posvetiti na kamuflazi celog sistema, i kada sve lepo upakujes da se to stopi sa okolinom onda ce riba jesti celo vreme a ne samo nocu ili danju !

 

Postoje snimci gde se lepo vidi da saran ne reaguje na debljinu najlona ili predveza.Jedino na sta reaguje kad mu je udica u ustima i uspe da ispljune mamac.

Mislim da su zablude kupovati razne kamuflazne sisteme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Postovani Gospodine Dukas mislim da niste u pravu,cupava olova i cipavi masikrni predvezi su presudni u saranskom ribolovu i ono sto prave razliku ...  saran ima rengenske oci i on sve vidi..
Ja sam to gledao na jednom filmu jedne pozate svetske firme i od kad sam poceo da stavljam cupava olova mnogo sam imao bolje rezultate,a onda kad sam video da to nije fora nego stvarno onda sam serpe i lonce farma u maskirnu boju da se zbog prelamanja suncevih zraka kroz vodu ne videe... i onda sam jos bolje rezultate ima

na kraju sam kupio i meredov maskirne boje,i sad samo uacim dve kasike bucine u njega sarani udju ja dignem i trk u sumu...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...