Jump to content

Komponente za izradu boili


Recommended Posts

Vrlo zanimljiva mišljenja svih, ja dijelim ipak mišljenje sa kolegom Zoranom R, da u fish miks ne stavljam zaslađivac... mada volio bih kada bi mi neko pojasnio zasto je pozeljno koristiti zaslađivac u fish ili mesnim miksevima i sta se postize njime... Zac je davno jos 2010 pisao o sladilima i njihovom neutralnom dejstvu na miks... eto ako ko moze da mi pojasni bio bih zahvalan!?
Link to comment
Share on other sites

Apsolutno u svaki miks mozes dodavati zasladjivac bez ikakve bojazni da ces nesto pokvariti,prvenstveno zbog te ukusne note kada proba boilu,a izuzetno dobro reaguje na slatko. Naravno moze se koristiti i so ili kombinacija i jedno i drugo,tako da to poredjenje ishrane coveka i sarana je glupost.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nisam ni poredio coveka i sarana iako i saran ima navike i ukus kao i covek sto ima
Link to comment
Share on other sites

Nisam ni poredio coveka i sarana iako i saran ima navike i ukus kao i covek sto ima

Pa tek sad smo u nedoumici i problemu  :shok:

Uzmemo na primer jedan biftek.

Neko voli krvav,neko srednje pecen a neko res.Neko ce poruci ljut,neko sa biberom,neko ce se opredeliti slatko kiselim prelivom.....ili ti mali milion kombinacija.

 

Jos nesto da napomenem,kad sam krenuo sa izradom boila u to vreme nije bilo  lako dostupnih aroma a kamoli zasladjivaca.Nije bilo stimulatora,aminokiselina,praskastih extrata pa smo opet pecali sarana na te rucno rolane kuglice pravljene sa aromama za kolace.

 

Licno koristim tecni zasladjivac u izradi mesnih  boila ali uvek idem donju granicu zasladjivaca prilikom doziranja.Obavezno koristim i so kao i  kolega GORANBILLY.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Meni se mnogo bolje pokazala slatka nego slana boila pogotovo u prolece. Mada ja u svaki mix stavljam po kasiku soli zbog konzerviranja boile.

Osobina soli da sluzi kao konzervans je u direktnom sukobu sa hemijom u boili koju stavljas da bi pospjesio varenje boile.

Primjer, pivski kvasac radi na bazi gljivica a glavna osobina svih konzervansa je da ubijaju gljivice i tako sprecavaju kvarenje boila.

Iz tog razloga nikad ne stavljam so u boilu, eventualno izvana ali i to kad bas moram preko ljeta kad su velike vrucine a i to sam poceo tek prije godinu-dvije.

 

Sto se tice zasladjivaca, apsolutno da u sve pa i u mesne mikseve.

I to cak vise nego li u bird i ostale mikseve.

Primjer, u klasicni miks idem 20ml huxola, a u s/o miks koji mi cini 30% r.brasna idem 30ml.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Osobina soli da sluzi kao konzervans je u direktnom sukobu sa hemijom u boili koju stavljas da bi pospjesio varenje boile.

Primjer, pivski kvasac radi na bazi gljivica a glavna osobina svih konzervansa je da ubijaju gljivice i tako sprecavaju kvarenje boila.

Iz tog razloga nikad ne stavljam so u boilu, eventualno izvana ali i to kad bas moram preko ljeta kad su velike vrucine a i to sam poceo tek prije godinu-dvije.

 

Sto se tice zasladjivaca, apsolutno da u sve pa i u mesne mikseve.

I to cak vise nego li u bird i ostale mikseve.

Primjer, u klasicni miks idem 20ml huxola, a u s/o miks koji mi cini 30% r.brasna idem 30ml.

Link to comment
Share on other sites

Da li si ti sve ovo testirao....tj sa slatkim, sa slanim.... pa to tako tvrdis?

Da, sve sto pricam je iz licnog visegodisnjeg iskustva sa pravljenjem boila.

 

Limar

Jeste so pojacivac ukusa ali je istovremeno i konzervans. A zna se za sta sluzi konzervans i sta radi u hrani.

Link to comment
Share on other sites

Osobina soli da sluzi kao konzervans je u direktnom sukobu sa hemijom u boili koju stavljas da bi pospjesio varenje boile.

Primjer, pivski kvasac radi na bazi gljivica a glavna osobina svih konzervansa je da ubijaju gljivice i tako sprecavaju kvarenje boila.

Iz tog razloga nikad ne stavljam so u boilu, eventualno izvana ali i to kad bas moram preko ljeta kad su velike vrucine a i to sam poceo tek prije godinu-dvije.

 

Sto se tice zasladjivaca, apsolutno da u sve pa i u mesne mikseve.

I to cak vise nego li u bird i ostale mikseve.

Primjer, u klasicni miks idem 20ml huxola, a u s/o miks koji mi cini 30% r.brasna idem 30ml.

Bas tako,svaka ti je na mestu [emoji106]

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sol je konzervans takođe kao i šečer ,fora je u količini nečega,fora je u sastavu miksa,fora je u komponentama miksa.Voće se konzervira sa šečerom,  to se zaboravilo.Kad biste jednu šunku ostavili oko 3 tjedna koliko inače stoji u soli isto toliko u šečeru zar mislite da bi se pokvarila?

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim Salt&Black Pepper Enhancer za sve boile koje pravim a da nisu "vocne" I obavezno malo zasladjivaca ne da bude slatka nego da ubije gorcinu ribljeg brasna,narocito se oseti razlika u domacem miksu jer ko zna sta nam prodaju pod riblje brasno...domaca so se stavlja zbog ukusa,onaj ko zna sta radi jer je recimo M1 nezamisliv ako nije slan a ne da bi bio konzerviran a sto se tice zasladjivaca u mesnim boilama sasvim je dovoljno 1-2ml obicnog Nutrinog recimo da bi dobila na tom smeku sto treba da ima.....za vocne boile koristim iskljucivo Solarov zasladjivac jer svaka boila dobije neku neobicnu notu I ukusa I mirisa koju riba jako voli....
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Potreban savet oko komponenti!

Razlika izmedju mleka u prahu recimo iz zdrave hrane i cini mi se da se zove VITAMELO cc moore,pticije hrane neke obicne i biskvitne crvene,zute...

koje kukuruzno,sojino brasno koristiti za izradu boili.

Hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

Potreban savet oko komponenti!

Razlika izmedju mleka u prahu recimo iz zdrave hrane i cini mi se da se zove VITAMELO cc moore,pticije hrane neke obicne i biskvitne crvene,zute...

koje kukuruzno,sojino brasno koristiti za izradu boili.

Hvala unapred

Kupis mleko za telad u prahu i resio si problem za mnogo manje para sto se mleka tice.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

kad smo vec kod mleka za telice , ako neko hoce samnom da kupimo po pola dzaka jer mi 25kg ne treba a nema manje pakovanje, 4300din je 25kg preko kupujem prodajem. Iz Novog Sada sam ako nekog to zanima nek mi se javi preko pp. Tako bi izaslo 2500din sa dostavom za 12,5 kg. izvinjavam se ako nije tema.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...