Jump to content

Melasa


Guest vladan

Recommended Posts

Izgleda da je ovo neki balkanski sindrom ne prihvatanja da je neko uložio vreme i trud da napravi nešto bolje. Kao da si rekao, koji će ti moj BMW kada sa Yugom mogu otići od tačke A do takčke B.

Lepo je čovek napisao, "Jednostavno ne zelim da ulazim u neke rasprave sa ljudima koji se bave rekreativnim ribolovom, a ne eksperimentalnim."

OK je ako neko kaže, nemam para za to, ne želim da kupim, ne verujem u to itd... Ali da se ljudi prosipaju sa idejama "sve je to isto, hoće da nas prevare", to mi je fascinantno.

Link to comment
Share on other sites

Prijatelj u Brckom ima fabriku medicinskog alkohola a glavna i osnovna sirovina je melasa koju kupuje po Vojvodjanskim seceranama,prosudite kvalitet seljacke melase,kada se ispusta u Savu sve to sto ostane iz procesa bukvalno milioni riba se skupe na tom potezu,haos prave zbog te seljacke melase :-D

Svako spominjanje posebno specijalno tajno pravljenje melase za kojekoga je mrsenje muda pod jorgan planinom :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vidite drugari, postoje neka nepisana pravila kad se neki proizvod priprema za trziste, a ukoliko je on los ili laznjak kako vi predstavljate npr. melasu brendiranih firmi, onda bi takvi proizvodi odavno bili povuceni i niko ih nebi kupovao, naprotiv sve vise se kupuju i kupuju ih oni koji znaju da cijene kvalitet.

 

Evo ukratko kako to ide.

Takvo odredjivanje se ne radi na forumu niti u kafani vec se analizira u posebnim ustanovama i tu se dobije sve crno na bijelo, zatim se isti proizvod duze vremena testira uporedo sa onim slicne ili losije kvalitete na duze staze jer ako se to radi na kratko sve moze pasti u vodu i da imamo pogresne informacije.

Tj. saran je radoznal i lako ce usisati i komad gume (komad papuce kako neko vec saljivo rece).

Medjutim nudite li mu tu papucu 10 dana, sasvim sam siguran da ce je zaobici u sirokom luku :)

Kad dobijemo odredjene analize i postotke koje bi zadovoljili nasu potrebu, tad se pristupa onom drugom dijelu, tj. testiranju na vodi.

Samo da napomenem da nasa firma Masterbih nema preko 80 test ribolovaca za hvalisanje vec za testiranje proizvoda koji ponekad budu i katastrofalni sto je sastavni dio posla.

Samo sa nasih ExYu prostora ima preko 50 testera, ali nazalost, nismo testirali melasu jer je to vec prije par godina obradjeno i zavrseno uspjesno te smo dobili produkt koji zadovoljava sve potrebe i prije nego smo imali ExYu testere.

Ja nikad ne bjezim od mogucnosti da neka firma van ribolova proizvodi nesto bolje i jeftinije kao npr. melasu, ali iskustva mi govore da je to skroz mali procenat i taj trend kratko traje.

Dobar primjer je domaca kukuruzna krupica koja je mnogo bolje kvalitete nego bilo koja firmirano upakirana, ali danas i tu imamo probleme sa nekim otrovima unutar nje, nedozvoljenim hemikalijama kojim je tretiran kukuruz pri rastu = dobijemo smece.

Tako isto "kvalitetno" brasno je ulazilo u Njemacku pa je sve vraceno u Srbiju nazad iz EU jer je prepuno nedozvoljenih hemikalija.

Zalosno, ali istinito.

Jedan njemac mi je pricao o trgovini Srbije sa Austrijom prije rata kad su u buradima pekmeza pronasli veliko kamenje da bi prodavac dobio na tezini.

Eto na sta smo sve spremni, ti kvazi nasi kvalitetni i posteni proizvodjaci.

Jedan od glavnih razloga sto ne komuniciram puno je upravo neznanje i ne poznavanje materije pojedinih kolega.

Naime, prosle godine sam bas imao polemiku u vezi melase sa jednim prijateljem iz Srbije, pa sam mu rekao da donese tu melasu da je vidim jer mi se popeo n glavu kako on to jeftino nabavlja itd.

Ispostavilo se na kraju da uopste nije imao melasu vec otpad koji se odvaja prilikom procesa izrade kvalitetne melase, a taj otpad se prodaje jeftino za ishranu stoke itd.

I u tom slucaju ishrane stoke se nesmije tretirati velika kolicina vec u manjim dozama, a tacan naziv tog proizvoda sam zaboravio jer mi je bio nevazan.

Druga stvar slicna koju je imao kolega iz druge firme je slicna samo sto se odigrala u Austriji gdje mu je kupac donio flasu od 500ml i rekao da je kupio u trgovini za 1,70€.

Nakon provjere to takodje nije bila melasa vec secerni sirup repice :pardon:

Takodje morate razumjeti i firme koje nisu bas raspolozene da nekome nesto dokazuju jer ulaskom u rasprave bi se trebalo otkriti dosta argumenata, a tim otkrivanjem se rusi egzistencija firme i tog proizvoda koji prodajete pa se nemoze bas detaljno sve reci. ;)

 

Bistro.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kulturno obracanje ljudima je veliki plus za tebe kao predstavnika firme,za svaku pohvalu,tako se to radi.Bez obzira na komentar,bio on negativan ili pozitivan poenta je ne padati u vatru ,ostati stalozen i kulturan.E sad,pausalno donositi zakljucke ko se razume u materiju a ko ne,tu nema logike.Mozda  neko od nas na forumu ipak zna ponesto pa neke stvari jednostavno ne piju vodu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I jeste i nije,jeste zato sto melasa moze biti od secerne repe i od secerne trske.Te dve vrste se razlikuju po sastavu ali je to nebitno za nas,bitno je da nas neko u secerani ne prevari dajuci nam otpad koji ostane posle prerade melase.Dobra melasa iz secerane moze da se iskoristi za razne stvari,kome nije smorno da se bakce oko nabavke ustedi podosta.

Nije u pravu zato sto firme uzimaju najkvaliteniju melasu koju verovatno obogate nekim dodatnim sastojcima da bi dala bolje rezultate od one iz secerane,sto moze svaki ribolovac i sam da uradi.Medjutim ljudi kojima finasijski nije bitno koliko kosta proizvod kupuju brendiranu melasu,ne zele da se smaraju nabavkom iz secerane,njima je to i namenjeno.Postoji i jedan procenat ''pacenika''kojima nista nije dobro ako nije brendirano nekom ''renomiranom'' firmom i ako ne kosta papreno.Dobra firma mora da pokrije sve tri opcije,to je pun pogodak-postovati svaku opciju,ko hoce brend njegovo pravo,ko hoce u seceranu opet njegov izbor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nesa

Razumem ja sve to... 

Na običan kukuruz ambarac se takože može upecati riba, isto tako će i melasa iz šećerane davati rezultate. Takođe razumem i matematiku da 200% skuplja melasa neće davati 200% više ribe.

Ali verovatno će se naći neki ko će za 2-5% bolje rezultate platiti veću cenu. Polemika je bila da li se kupci zaluđuju sa brendiranom melasom ili postoje neke razlike. Meni je bitno da smo razrešili

tu misteriju.

Link to comment
Share on other sites

 Masterbih

Svakako, slazem se Neso sa tobom.

:pivopija1:

 

 

 Bil mi poslao link onaj što sam te tražio.  

Da se razumijemo nisam bio nikad "eksperimentalni ribolovac",ali sam bio neki test man jedne Njemačke firme 2003g .

Da si napisao da neke renomirane firme dodaju "nešto" u melasu kako bi je poboljšali niko ti nebi mogao ni "A" prigovoriti.

To bi več potvrdilo cijenu i sve ostalo što ide uz brandirana pakovanja.

 

 

Već dugo mi se nešto mota po glavi pa ču i napisati.

Živo me zanima zašto ljudi iz dijaspore smatraju  ako smo mi ostali živjeti tu di živimo „ Da smo sisali veslo“ pa ništa ne znamo.Kao da mi ovdje nemamo internet ništa ne znamo i pecamo na germine i čekrke.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

hajde nek i tebe usere ovih dana. naicu da te obidjem. Imam sveze rakije, pekao sam ceo vikend. Nije firmirana ali pogreva dusu i telo

Pazi sta si rekao nemoj posle da bude jao ja zaboravio flasu. Salim se navrati da se druzimo!

 

Billy je rain man,usrala ga kisa opet. :rofl: :rofl: :rofl:

Jbg kad svi beze sa vode ja trcim na vodu,nek se ponovi ona kisa i oni ulovi i ja necu da se bunim mame mi. I necu da ti saljem sms u 5,30 :rofl:

P.S. aj sto ce da me usere kisa nego ce i mraz de me ukenja :crazy: 8P

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Febus,

 

Linka nema jer su to podatci iz jedne nove knjige i iz dokumentacije sa univerziteta.

Pazi, profesionalnih eksperimentalnih ribolovaca ima jako malo jer to mnogo kosta, a svaki tester (moze se reci) je jednim dijelom i eksperimentalni ribolovac ciji podatci sluze u slagalici jedne firme.

Sto se tice dodavanja, procitaj malo pazljivije moj post koji sam odgovorio Steamroller-u.

 

Ovo zadnje, neznam po cemu si zakljucio?

Naprotiv, ribolovci iz ExYu su izuzetno cijenjeni i jedni medju najboljima u svijetu, a sto se tice kupovne moci tu malo kaskamo, globalno gledajuci, mada opet skoro svaki iole ozbiljniji ribolovac ima skupu i kvalitetnu opremu.

Licno sam bio iznenadjen koliku imam potraznju Century stapova iz ExYu, a koji su enormno skupi, a ljudi ih kupuju masovno jer znaju sta je kvalitet.

Cijena od preko 400, 500, 600€ po jednom stapu im ne predstavlja problem..

U ExYu (budi siguran) da nemozes prodavati m..a pod bubrege, bilo da se radi o opremi ili o mamcima, aditivima, komponentama itd.

Kod nas prolazi samo kvalitet, naravno to vazi za one koji znaju prepoznati kvalitet jer opet na drugoj strani imamo raznorazne pokusaje bavljenja ovim sportom na dosta jeftiniji nacin sto je tesko izvodljivo pa isti ti ljudi posezu za raznoraznim alternativnim rjesenjima sto ne urodi plodom, ali se po internetu hvale na sva zvona i tako svjesno navlace druge na tanak led.

Ja sam 500 000 puta rekao, bolje je kupiti jedne original patike (dosta skuplje), osjecati se udobno i zadovoljno, nego 3 puta godisnje neko jeftino smece u kojem vam je kicma stalno kriva i noge napete, a i izgled nije bog zna neki..

Na kraju kad povucete crtu, ovo smece vas izadje dosta skuplje, a ne racunajuci da ste izgledali bezveze, uticale su po vase zdravlje i na kraju niste bili zadovoljni, a vrijeme je proslo.

Tako nesto slicno je i sa komponentama, mamcima itd., naravno i sa melasom.

Vise volim da odem u ribolov sa samo 1kg kvalitetnih boila, nego sa 10kg onih sumnjive ili lose kvalitete.

Druga vazna stvar je sto na svakom forumu nemozete sve komentare i postove shvatati isuvise ozbiljno jer postoji dosta ljudi koji iza sebe imaju samo 2-3 pecanja, a ovamo djeluju pisanjem kao da su uhvatili sve ribe ovog svijeta.

Pored njih imamo i jednu sortu ljubomornih i podlih, koji namjerno izvrcu stvari, nista im nevalja, ili im samo jedno valja, svakom loncu su poklopac, uvijek znaju za neke alternative itd.

To mi sve vise lici na domace iscjelitelje i druge prevarante koji navodno imaju lijek za sve, a rezultati i iscjeljenja ravna nuli.

Pocetniku, ili onom ko zeli nesto vise da nauci, osnovno je da ima strpljenje i da zna citati izmedju redova.

Takodje je bitno da obrati paznju ko je to napisao sto on cita!

Ja licno, (a vjerujem i svi slicni meni) nikad necu napisati nesto da svaka budala moze shvatiti na prvu jer moj cilj nije da budali nesto kazem, tj. da dopre do njegovog mozga jer tu nema efekta.

Budali je uzalud dati savjet jer je on budala.

Cilj je da komplikovana, ali bitna informacija dodje do pametnog!

 

P.S. Ja nikad do sad nisam vidio da iskusni, popularni, uspjesni itd. ribolovci koriste neke sumnjive sastojke za boile, ukiseljeni kukuruz, melasu toce iz pivske flase itd.

Naprotiv, uvijek sam kod takvih vidio sve brendirane sastojke, vrhunski spremljen i svjez partikl, a i brendiranu melasu ;)

 

Namjerno u postu necu da spominjem i isticem svoj brend jer imam poseban dio foruma za reklamiranje te nije kulturno da to provlacim kroz postove, ali bi rado napisao par stavki i usporedbi kako bi dao jasniju sliku, mada opet kazem, imam dio za to ako nekog zanima i bude bilo potrebe.

 

Bistro.

 

 

 Masterbih

Svakako, slazem se Neso sa tobom.

:pivopija1:

 

 

 Bil mi poslao link onaj što sam te tražio.  

Da se razumijemo nisam bio nikad "eksperimentalni ribolovac",ali sam bio neki test man jedne Njemačke firme 2003g .

Da si napisao da neke renomirane firme dodaju "nešto" u melasu kako bi je poboljšali niko ti nebi mogao ni "A" prigovoriti.

To bi več potvrdilo cijenu i sve ostalo što ide uz brandirana pakovanja.

 

 

Već dugo mi se nešto mota po glavi pa ču i napisati.

Živo me zanima zašto ljudi iz dijaspore smatraju  ako smo mi ostali živjeti tu di živimo „ Da smo sisali veslo“ pa ništa ne znamo.Kao da mi ovdje nemamo internet ništa ne znamo i pecamo na germine i čekrke.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Neverovatno je da se uvek nesto "delimo", na ove ili one.

Verujem da svako izlaze iz svog licnog iskustva i iskustva svog okruzenja. Znam da ima i onih koji su prosecno 30 dana godisnje na vodi, ali su zato aktivni pecarosi na forumima. Ni njima nista ne zameram, svako ima svoj nacin uzivanja.

Medjutim, ako se razvija diskusija na neku temu, onda, po meni, clanovi foruma treba da izloze svoja iskustva i osnov za ta iskustva iz prakse. Postujem cak i praksu nekoga ko je poceo da peca prosle godine, ali to treba napisati.

Nepostujem i smatram licemernim pisanje na osnovu "prakse" iz knjiga i sa interneta.

To sa melasom i drugom hemijom, je isto kao i sa miksevima.

Stvar je prosta. Iz mojih iskustava, zasnovanih na pravljenu sopstvenih mikseva od 1998.godine, nisam nimalo ubedjen da je moj sopstveni miks bolji od nekog firmiranog. Medjutim, sve što sam veliko i mnogobrojno upecao, uradio sam to na sopstveni miks. Radi objektivnosti, nekoliko puta sam "upoređivao" sopstveni miks sa kupovnim (sa istom hemijom), nisam primetio veliku razliku.

Ali....šta je sopstveni miks. Opet to nije ništa svoje. Snalazim se i kupujem komponente gde stignem. Kada je Djole prestao sa CCMoore, morao sam da naračujem spolja. Sada, na sreću, ovi iz MasterBiH imaju skoro sve komponente koje mi trebaju. 

Znači, jeftinije mi je da pravim miks, imam mogućnost šireg eksperimentisanja, a na vodi imam nešto što drugi sigurno nemaju. Prosto.

Tako i sa melasom. Čemu toliko pisanja, koja je bolja i slično....Poenta je u tome, što sa ovom kantom od 25kg, koja je danas stigla mogu da radim šta mi je volja, da dodajem razne stvari, kako bi napravio nešto novo za sebe. Kada dođe dobar odgovor, zadovoljstvo je neizmerivo. To sa kupljenom, koja košta više nego ova kanta od 25kg nemože....neisplati se.

Arome.....tu sam posebno "darovit". Toliko aroma mesnih i voćnih ima kupiti na litar, pa eksperimetisati....to je tek doživljaj.

Normalno je da se neke stvari čuvaju kao lična tajna, a netreba biti ni nefer prema ljudima koji žive od trgovani sa firmiranim proizvodima.

 

I da dodam: Ovde čitam, "ovi...oni.... se reklamiraju". Neznam...po meni to je sasvim normalno, čemu revolt na to? PA ljudi žive od toga, plaćaju porez državi, normalno je da brane firmu ili firme za koje rade.

Sa druge strane, normalno je da neko ko ima iskustva upotrebom isključivo proizvoda od proverenih firmi, da to svojski brani i zastupa.

 

Mislim da sam to već napisao: Svako od nas treba da izloži svoja iskustva, zato što forum upravo za to služi. Služi ljudima koji počinju, da prikupe potrebne informacije i da se opredele u skladu sa svojim zaključcima i budzetom.

Verujem i da služi i iskusnima, jer se uvek može pročitati nešto što neznamo. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovakve rasprave obicno krenu pred sam kraj zime i u rano prolece, nesto se rano pocelo ove godine sa hajde da ga merimo postovima. Imao bih jedno pitanje a to je da li je dobro melasom prelivati spod u hladnijem delu godine ili je cak i kontraproduktivno ? I kad daje najbolje rezultate. pozz  :pivopija1:

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Febus,

 

Linka nema jer su to podatci iz jedne nove knjige i iz dokumentacije sa univerziteta.

Pazi, profesionalnih eksperimentalnih ribolovaca ima jako malo jer to mnogo kosta, a svaki tester (moze se reci) je jednim dijelom i eksperimentalni ribolovac ciji podatci sluze u slagalici jedne firme.

Sto se tice dodavanja, procitaj malo pazljivije moj post koji sam odgovorio Steamroller-u.

 

Ovo zadnje, neznam po cemu si zakljucio?

Naprotiv, ribolovci iz ExYu su izuzetno cijenjeni i jedni medju najboljima u svijetu, a sto se tice kupovne moci tu malo kaskamo, globalno gledajuci, mada opet skoro svaki iole ozbiljniji ribolovac ima skupu i kvalitetnu opremu.

Licno sam bio iznenadjen koliku imam potraznju Century stapova iz ExYu, a koji su enormno skupi, a ljudi ih kupuju masovno jer znaju sta je kvalitet.

Cijena od preko 400, 500, 600€ po jednom stapu im ne predstavlja problem..

U ExYu (budi siguran) da nemozes prodavati m..a pod bubrege, bilo da se radi o opremi ili o mamcima, aditivima, komponentama itd.

Kod nas prolazi samo kvalitet, naravno to vazi za one koji znaju prepoznati kvalitet jer opet na drugoj strani imamo raznorazne pokusaje bavljenja ovim sportom na dosta jeftiniji nacin sto je tesko izvodljivo pa isti ti ljudi posezu za raznoraznim alternativnim rjesenjima sto ne urodi plodom, ali se po internetu hvale na sva zvona i tako svjesno navlace druge na tanak led.

Ja sam 500 000 puta rekao, bolje je kupiti jedne original patike (dosta skuplje), osjecati se udobno i zadovoljno, nego 3 puta godisnje neko jeftino smece u kojem vam je kicma stalno kriva i noge napete, a i izgled nije bog zna neki..

Na kraju kad povucete crtu, ovo smece vas izadje dosta skuplje, a ne racunajuci da ste izgledali bezveze, uticale su po vase zdravlje i na kraju niste bili zadovoljni, a vrijeme je proslo.

Tako nesto slicno je i sa komponentama, mamcima itd., naravno i sa melasom.

Vise volim da odem u ribolov sa samo 1kg kvalitetnih boila, nego sa 10kg onih sumnjive ili lose kvalitete.

Druga vazna stvar je sto na svakom forumu nemozete sve komentare i postove shvatati isuvise ozbiljno jer postoji dosta ljudi koji iza sebe imaju samo 2-3 pecanja, a ovamo djeluju pisanjem kao da su uhvatili sve ribe ovog svijeta.

Pored njih imamo i jednu sortu ljubomornih i podlih, koji namjerno izvrcu stvari, nista im nevalja, ili im samo jedno valja, svakom loncu su poklopac, uvijek znaju za neke alternative itd.

To mi sve vise lici na domace iscjelitelje i druge prevarante koji navodno imaju lijek za sve, a rezultati i iscjeljenja ravna nuli.

Pocetniku, ili onom ko zeli nesto vise da nauci, osnovno je da ima strpljenje i da zna citati izmedju redova.

Takodje je bitno da obrati paznju ko je to napisao sto on cita!

Ja licno, (a vjerujem i svi slicni meni) nikad necu napisati nesto da svaka budala moze shvatiti na prvu jer moj cilj nije da budali nesto kazem, tj. da dopre do njegovog mozga jer tu nema efekta.

Budali je uzalud dati savjet jer je on budala.

Cilj je da komplikovana, ali bitna informacija dodje do pametnog!

 

P.S. Ja nikad do sad nisam vidio da iskusni, popularni, uspjesni itd. ribolovci koriste neke sumnjive sastojke za boile, ukiseljeni kukuruz, melasu toce iz pivske flase itd.

Naprotiv, uvijek sam kod takvih vidio sve brendirane sastojke, vrhunski spremljen i svjez partikl, a i brendiranu melasu ;)

 

Namjerno u postu necu da spominjem i isticem svoj brend jer imam poseban dio foruma za reklamiranje te nije kulturno da to provlacim kroz postove, ali bi rado napisao par stavki i usporedbi kako bi dao jasniju sliku, mada opet kazem, imam dio za to ako nekog zanima i bude bilo potrebe.

 

Bistro.

Pozz.

Ako ti je problem skenirati pa staviti ,mogao bi bar napisati koje to napisao (univezitet, istraživač).

Meni je jasno kako funkcionira trgovina i tu apsolutno nemam zamjerki.

Jasno mi je da svaki proizvođač ima "male tajne kuhinje", da ljudi od toga žive itd,itd.

Gle prošlo je vrijeme kad se riblje brašno plačalo 10eura kila  kad si svaku bočicu gledao kao suho zlato i kad su se o raketi pričale legende.

Danas nije problem nešto pročitati na netu ,ali da prostiš to je sve k... ako se ne potvrdi u praksi(puno puta do sad viđeno).

Lp

febus

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...