Jump to content

Ata Karnet


Recommended Posts

Da li je neko vadio ata karnet?Kad sam bio zadnji put isao u Bosnu za Pelagicevo na granici su mi trazili ovaj papir i hteli su da me vrate,to mi se desilo i posle tri dana kada sam se vracao za Srbiju.Kaze carinik da ne zna da li je pribor ukraden pa me je zezao 10 min dok nije sve pregledao.Da li moram ove godine vaditi ili ima neka caka da me ne zezaju na granici?

Link to comment
Share on other sites

Skoro sam se raspitivao za ata carnet,u privrednu komoru Srbije,cena je od 7000 din.pa navise.A treba da se pise i pise,od boje stapova,serijskog broja,tezine,duzine,naziv,itd,itd!Za potrosni materijal koji se prenosi ne treba da se upisuju podaci.Takodje i ukupna cena POLOVNE opreme ne treba da se upisuje sa mnogo cifara,jer i to verovatno dize cenu ata carneta.Toliko sam ja informisan.

Link to comment
Share on other sites

Mene su prosle godine po povratku iz makedonije a nije mi prvi put da idem , naso se neku nas pa dr..o k...c tu te ovo te ono i kad sam pitao u upravu prihoda treba da ostavim polovinu od vrednosti koju nosim sto se tive stapova i masina.
Link to comment
Share on other sites

АТА каrnet je dokumenat za iznos robe iz maticne zemlje koja je licno Vasa. Cena nesme da varira u zavisnosti od cene opreme koju nosite, ATA karnet vazi godinu dana i nakon isteka vaznosti duzni ste da ga vratite u ustanovi gde ste ga podigli i oni su duzni da vam vrate pare koje ste platili.

Uz Vas na karnetu moze da putuje jos i saputnik sa punom svojom opremom koja se isto upisuje kada se dokumenat vadi.

To se isto ne naplacije dopunski

E sad ako necete da se time zezate a mislite da na ulasku u zemlju u kojoj putujete na Vasoj carini mozete da prijavite SVE vredne stvari koje vremeno iznosite, carinik je duzan da vam to overi , putujete bez problema.

Link to comment
Share on other sites

I mi smo imali problema kad smo isli u Pelagicevo pre par godina ali samo prvi put,jer nismo imali nikakav papir za opremu koju iznosimo,naravno mislim na probleme pri povratku u Srbiju.Nakon toga smo isli mnogo puta bez problema.Sa popunjenim obrascem skinutim sa sajta uprave carina koji se zove "Spisak stvari koje putnik privremeno iznosi" nismo imali nikakvih problema.Ima deset rubrika gde se upise sta se nosi,nas carinik to overi,uzme jedan primerak i nema problema.Pri povratku carinik na bosanskoj strani pogleda taj papir,a nas carinik ga uzme.To je sva procedura.Nekad se sitno pobune da to sluzi za licne stvari kao kamera,neki skupi fotoaparat,racunar i sl. ali sve to pije vode.Nismo imali vise nikad neprijatnosti sa tom varijantom.

Link to comment
Share on other sites

Quote

АТА каrnet je dokumenat za iznos robe iz maticne zemlje koja je licno Vasa. Cena nesme da varira u zavisnosti od cene opreme koju nosite, ATA karnet vazi godinu dana i nakon isteka vaznosti duzni ste da ga vratite u ustanovi gde ste ga podigli i oni su duzni da vam vrate pare koje ste platili.

Uz Vas na karnetu moze da putuje jos i saputnik sa punom svojom opremom koja se isto upisuje kada se dokumenat vadi.

To se isto ne naplacije dopunski

E sad ako necete da se time zezate a mislite da na ulasku u zemlju u kojoj putujete na Vasoj carini mozete da prijavite SVE vredne stvari koje vremeno iznosite, carinik je duzan da vam to overi , putujete bez problema.

 

Slicno, ali ne u potpunosti tacno.

 

Ata karnet ili privremeni izvoz robe koja jeste vasa.

 

Izvadio sam ga bio u oktobru 2011 u privrednoj komori i rok vazanja je godinu dana.

Pri online popunjavanju neophodno je poisati apsolutno sve sto se nosi u najsitnije detalje (kutija sa sitnim priborom je ok za sitnice).

Ono sto je jako bitno je da se popise sve ono sto se planira nositi u tih godinu dana, bez obzira da li se nosi taj prvi put ili ne. Fakticki, to znaci, ne mora da se nosi svaki put sve ono sto je popisano ali ne moze da se nosi nista sto nije na spisku-znaci, nema dodavanja.

Ukoliko je osim nosioca ata karneta dodato jos neko ime cija je roba popisana (nas slucaj), prvi put je obavezno da uz robu ide nosioc ata karneta, a svaki sledeci put moze da ide i drugo ili trece lice koje je na karnetu bez nosioca. U svakom slucaju, ni u kom slucaju nema dodavanja stavki ako to drugo lice vodi drugara npr, ukoliko vec drugarove stvari nisu na tom originalnom spisku.

Pise se procenjena cena polovnog pribora, uz napomenu da su carinici averzirani i da ne prolaze cifre ''stapovi 500din'' i sl. Veruju ako je neka iole realna cena ili njihova procena realne cene.

Trosak ata karneta je direktno vezan za ukupnu vrednost robe. Minimalna osnovica postoji, ali vrednost robe dize ukupnu vrednost.

 

Svaki put na izlasku/ulasku se overava i kada se potrose ti kuponi koji se dobilu (3x2), novi se dokupljuju u komori, cini mi se da je cena nekih 400-500 din, tako nesto.

 

Jebada je da se, da bi se iskoristio ata karnet, mora da se sane u red/kolonu za ata karnet i vazi samo ako je overen na ulazu i izlazu.

Mi ga jednom nismo overili na ulazu jer je cariniku bilo dosadno pa je rekao 'ne treba', da bi nam se u povratku njegov kolega najebao i mame i tate zbog ''naseg propusta''

 

Po isteku godinu dana tacno je da mora da se vrati privrednoj komori, ali se novac,naravno, ne vraca

Link to comment
Share on other sites

E ovako. Kada putujete u inostranstvo dovoljno je da napravite SPISAK POSILJKE. Uzmete jedan A4 format papir i na njega napisete sve sta nosite od opreme.Ne morate pasati koliko boila nosite i kanti spoda kukuruza ali ove sve vece stvari navedite. Kada stignete na granicu stanete sa strane pre granice i lepo zamolite naseg carinika da vam oveti taj papir. Kazete da idete na pecanje tamo i tamo i da ostajete toliko i toliko i on ce vam bez problema overiti taj papir. Kada stignete na drugu granicu lepo taj papir pokazete drugom cariniku (Bosanskom,Hrvatskom,Rumunskom,Madjarkom...itd) i njemu isto kazete gde idete i koliko ostajete i on ce vas bez ikakvog problema pustiti! Tako sam putovao svugdei nikad nisam imao bilo kakav problem! Napravite 2-3 takva ista papira. A treba da izgleda ovako:

 

                                                          SPISAK POSILJKE

 

 

1.Rod Pod marke (marka rod poda)    1 ili 2 ili 3 komada (u zavisnosti koliko se nalazi komada u vozilu)

2.Stapovi 3.60 ili 3.90 marke (marka stapova) 3 ili 6 komada (u zavisnosti koliko se nalazi komada u vozilu)

3.Indikatori trzaja marke

4.Torba sa sitnim priborom

5.

6.

7.

.....

67.

 

 

Registarski broj vozila:                                                                                                              Datum:

Putnici:

1.pera

2.janko

3.marko

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Probaj, mada prihvatanje spiska je samo dobra volja carinika i nista vise. Sa punim pravom moze da kaze da spisak ne vazi vise, moglo nekad i sl. Nama se desilo dva puta na ulasku u bosnu (Raca prelaz) i skrenuta paznja da su potpisnici ATA karneta i da je jedino ata merodavan. Zato smo ga i izvadili.

Iz tog razloga smo i poceli da izbegavamo Racu i presli na hrvatsku. Mnogo brze, mnogo lakse i ne traze ata karnet. (Tamo ga nismo ni pokazivali, a u medjuvremenu je istekao).Bar ne prvih 5-6 puta, jednom je jedan pandur njihov (ne carinik) iz cistog razloga drkanja pitao kolko kosta taj pun gepek i poceo da laprda o ata karnetu. Ne znam sta ce biti kada 01.07 udju u EU, da li ce poostriti bilo sta, cuce se

I da, ko ide za bosnu ili mk, obavezno izvaditi zeleni karton. Te 2 zemlje jedine nisu potpisale dogovor da ne treba vise. Bez zelenog kartona, ako se seti da trazi bosanac, uzima se neko osiguranje na 3 dana (mi isli na 4), koje kosta vise od zel. kartona na god dana

Link to comment
Share on other sites

jesenas kad sam išao na PO na pecanje sve granice(hrvatsku, slovenačku, italijansku) smo prešli sa običnim spiskom stvari koji je overio naš carinik. Svi su nam tražili overen papir ali niko nije pravio problem što je običan spisak a ne Ata Karnet ili zvaničan dokument sa sajta carine. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lepo i pametno meni su rekli da bi minimum deponovanog novca bio 1000e. Pa sam se bas i zamislio jebo me ko me naterao da pecam u inostranstvu. A ovo sa spiskom je bas ok.
Link to comment
Share on other sites

Ata karnet je u svakom slučaju najbolje rešenje, ali nepotrebno.

 

Granica se prelazi sa spiskom, ili:

Carinici su u obavezi kada im se prijavi roba za iznos da to popune u određeni obrazac PIR (privremeni izvoz robe). Međutim pošto su oni uglavnom "nadrkani" to ih mrzi pa overavaju "naše" spiskove. Ti spiskovi nisu obrazac i na drugoj strani se opet nađe pametnjaković koji kaže "šta je ovo", a onda rasprava "šta te briga kada su moji carinici to overili" itd..

U svakom slučaju nas je.... kako ko hoće.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bio sam spediter 9 godina i malo vishe znam o ovim stvarima.KAko idem u Srbii i Hrvatskoj i Bosni na pecanju obavezno se nadje neko da me zeza za ATA karnet.

Prvo za vrednost sportske opreme do 1000 eur netreba.Onda svako ko ode na skijanje izvan zemlje mora da vadi ata carnet.Mi nosimo sportsku opremu kao i skijaci.ATA carnet vade uvjek sportski clubovi odnosno pravna lica zbog prolaska na puno granica.Odnosno carinici naucili zbog plovkarosha koji imaju dosta opreme i skupe i uvjek idu 10 takmicara sa kombijem i oni na racun cluba vade ata carnet.Mi smo fizicka lica koji idu na pecanje i osim na bosanskoj granici i hrvatskoj niko zivi netrazi to.Vise je stvar 10-20 eur(nekoliko puta nego bila sta drugo).Iso sam i u grckoj i bugarskoj sa spiskom i niko ti neradi problem.NA srpskoj granici isto nemas problema prema makedonii.Jedini problem su ove dve granice jer vide puno robe a ustavri to su satori ,kreveti,stolice,kuhinje frizideri i sta sve ne.

 

Znaci isto treba onda ata karnet kad idesh na campovanje,Da nepricam o tenisu gde jedan reket kosta po 1500 eur

Link to comment
Share on other sites

po coveku,mada ja stalno kazem ukupno.Al ja uvjek idem sa spiskom kako je neko vec napisao overen od moje carine gde ima i izjave da robu vracam u nepromenjenom stanju.pored broja pasosa i registracije.druga stvar je da nemora lova da se ostavi moze i sa bankarskom garancijom u privrednoj komori koja izdaje(bar kod nas) ata karnet.

 

Uvek kazem nisam club i nisam pravno lice vec idem na pecanje i kraj pa akotreba svadjam se i sat vremena.Po meni u najvecem broju slucaja (iz iskustva) je pitanje 10-20 eur

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ja sam sa bendom prelazio granicu sa spiskom opreme koju carinik overava, oprema u vrednosti iznad 5000e. Svi su nam govorili da nam treba ata karnet, a mi smo bez problema ušli u hrvatsku, makedoniju, bugarsku i mađarsku.
Ovo naravno nema veze sa pecanjem, ali je moje ata karnet iskustvo. E sad, to je bilo pre godinu dana... da li to prolazi i danas, to ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...