Jump to content

Plinska Grejalica


Recommended Posts

boca od 3kg je 3kg,boca od 5 kg je mnogo veca,

neproporucuju se punenje vec zamjena,jer kod previse punjene dolazi do kvarenja samog otvora boce.kod onih koje uzimas gotove punjeneje pre svakog punenja se testira

 

druga stvar je ako prepunis bocu(provjereno)desi se da nemozes skroz da je ugasis,jer plin ako malo toplije se siri 

Sto se meni nista ne dogodi evo godinama ? Napunio sam i ispraznio bocu hiljadu puta do sada i nista! 

I prepunjavao sam je, odnosno lik koji puni nekoliko puta. To se odmah primjeti kad upalis gorionik. U tom slucaju samo ugasis gorionik i pustis malo plina da izadje onako u zrak i nastavi gdje si stao. 

Sto komplikujes Jane ? 

Link to comment
Share on other sites

Yoyo nesreca se dogodi jodnom od 1000 puta ali dodje......

U ovo vreme kad Kina proizvodi sve pa i plinske boce sve je moguce,a i da pukne deo gde se navija ventil sreca sto je bila boca napolje.Druga stvar onaj gas TNG sto se toci na pumpi nije gas za greenje i kuhinjsku upotrebu nego za automobile.Razlika vise smrdi kad sagoreva ono kad ti zacrni tiganj.

Neznam kako je kod vas ali u MK ima ovlasteni distributer gasa za kucnu upotrebu,on prodaje atestirane boce i menja samo njegove.Kad potrosis lepo odneses oni ti zamene napunjenu i proverenu boca.

Ja licno za u kucu menjam boce a za napolje imam neke stare Jugoslovenske boce od 3 i 5l i punim na pumpi ali veruj da se razlika primecuje......

Link to comment
Share on other sites

da,znam da je za nas jeftinije da punimo i mnogo vise stane kad punimo,al i da punite vise od 5l nemojte nikako,mada je vremenom i to riskantno

znam da je rizicno moj komsija razneo pola garaze zbog te zajebancije . Punio sam boce i buuummmm

Link to comment
Share on other sites

Sve te narandzaste boce pravio je i pravi Lifam iz St.Pazove,nekada svetski poznat proizvodjac plinskih boca izmedju ostalog,ne postoje bolje boce.Odkako je sveta i veka svi kamperi su koristili upravo ove grejalice,prvo one okrugle pa kasnije kockaste,ko je to imao on je bio baja i uz pravilnu upotrebu nikad nikom nije nista bilo,naravno da uvek ima pijanih budala koji naprave karambol.....U teoriji boca ne sme da se prepunjava ali u praksi je to drugacije,kao i u automobilima,ko ima mogucnosti da na pumpi natankuje bocu bolje ce proci................i opet da dodam,za 160e kao sto kaze Paponja,na KP ima agregati pa bih radije to uzeo i opremio kamp kao kucu.

Link to comment
Share on other sites

(PBS), ili ti Propan -Butan-Smeša, je kombinacija gasa koja se koristi, za domaćinstvo i automobile. Odnos ove smeše bi trebala da bude 70%- Propana i 30% Butana i od ovo smeše zavisi sam kvalitet gasa, Propan kao kvalitetniji i lako ispariv, a Butan kao teža komponeta i teže zapaljiv, mnogo češće je kombinacija 60%-40%, pa se onda uočavaju oni nedostaci takve smeše, loš plamen, garež na posudi itd. Specifična težina ove smeše  iznosi 0,56, varira zavisnosti od spoljašne temperature vazduha. Na atestiranim bocama je utisnuta kilaža prazne boce. Boce prilikom punjenja se mere na kilogramima, a ne na litrama.

Boca od 10kg kako je mi zovemo ima 18l gasa.

Boca od 5kg ima 9l gasa.

Boca od 3kg ima 5,5l gasa i

Boca od 2kg ima 3,7l gasa.

Zašto nije poželjno prepunjavati ovakve boce prilikom sipanja na benzinskim pumpama. Da bi gorionik pravilno radio potreban mu je dobar odnos tečne i gasne faze, kad je boca prepunjena nema te gasne faze i gorionik ne radi dobro, to se rešava na način kako je Tare opisao, ispuštanjem viška gasa iz same boce, moj vam je savet ipak se pridržavajte upustva koliko litara staje u određenu bocu i ne preterujte jer nema potrebe za tim.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sve je to ok Dragane al opet kazem teoretski sve,praksa drugacija,ko moze da sipa na pumpi,tj.preko veze posto ne sipaju moze da primeti razliku samo dobar gas,los gas sto zavisi od postenja i letnji gas i zimski gas,tj. smese za leto i zimu

Link to comment
Share on other sites

Yoyo nesreca se dogodi jodnom od 1000 puta ali dodje......

U ovo vreme kad Kina proizvodi sve pa i plinske boce sve je moguce,a i da pukne deo gde se navija ventil sreca sto je bila boca napolje.Druga stvar onaj gas TNG sto se toci na pumpi nije gas za greenje i kuhinjsku upotrebu nego za automobile.Razlika vise smrdi kad sagoreva ono kad ti zacrni tiganj.

Neznam kako je kod vas ali u MK ima ovlasteni distributer gasa za kucnu upotrebu,on prodaje atestirane boce i menja samo njegove.Kad potrosis lepo odneses oni ti zamene napunjenu i proverenu boca.

Ja licno za u kucu menjam boce a za napolje imam neke stare Jugoslovenske boce od 3 i 5l i punim na pumpi ali veruj da se razlika primecuje......

Ne znam kako je kod vas, ali ja kod nas ne vidjeh te boce iz zemlje kosookih zumancadi. Kod mene je boca od Nurgaz iz Turske.

Ja kad sam isao kod ovlastenog distributera gasom u mom gradu, uvijek sam bio zakidan. Em sto je skuplje em sto mi ne napuni bocu koliko ja hocu, odnosno punu nego mi uzme tri puta vise para za malo gasa.

Otkako punim na pumpama em sam ustedio en nemam nikakvih problema. Da bude stvar gora, upravo ovo sto Dragan opisuje vezano za garez na posudi imao sam  dok sam punio bocu kod ovlastenog distributera.

Lijepa pumpa pa napunim koliko platim i koliko im kazem da napune. A nemam problema.

Link to comment
Share on other sites

Ove "domaće" naranđaste boce,koje su zbilja najkvalitetnije ,to se vidi i po izgledu i po težini je radio na našim terenima Lifam i Đuro Đaković ,do lani sam kupovao lifam boce i kod nas za vozila,al jbg više ga ne uvoze-za sada .Dragan je dobro sve napisao s tim da sam ja samostalno došao do tih mjera količine punjenja za pojedine boce +- par decilitara ,imam 2 kg,3 kg i 5 kg,U poštenje na pumpi ne treba ulaztiti jer taj koji nam toći nije pravio plin nego samo toči ono što mu istankaju u cisternu,nije on kriv ako loš plin mu dovezu,u današnje vrijeme porijeklo svih goriva je jako upitno jbg,nekad bolje nekad gore.Između ostalog se bavim i ugradnjom plina u vozila pa mi je tema donekle poznata.Imam onu "televizija " grijalicu,1,3 kw,i mog fox coninentala koji nije zatvoren šator i ne postoji winter za njega ugrije sasvim uredno i to na maltene najslabije,ne kužim da je netko gore napisao da se ne može smanjivati ,može se štelovati jačina plamena i to baš na fino.Imam obje varijante prepravljene na grijalici i onu žiletovu bez boce i sa bocom na koju sam zahatletovao cijev.Kasnije nakon malo razmišljanja uglavnom koristim sa bocom,jer kad ne želim da curi odnosno kad ne radi grijalica samo otkopčam bocu-jednostavnije mi je,nekako mi je sigurnije,iako obje varijante su ok,mrva opreza i nikakvih problema nema.Trenutna cijena po kojoj se može nači nova takva grijalica kod nas po trgovinama je oko 35 €.što je zbilja ok cijena po meni.

http://venatio.hr/priprava-hrane/3094-grijalica-na-kartusu.html

Link to comment
Share on other sites

Otisli smo malo u off topic,tema je grijalica,a mi se raspisali o plinu i bocama.

Al ajde sta je tu je,ja osobno radim u firmi koja puni,prodaje i distributira sve vrste gasa ili plina diljem Evrope.

Firma se nalazi u Aiústriji dakle na podrucju EU i sad da pisem o zakonima i pravilima bilo bi predugacko,samo cu vam rec to sto vecina ovdje pise moze proc iskljucivo u Bosni,Srbiji i donekle Hrvatskoj,a sve uredjene drzave to nece dozvolit iz vise razloga.

Samo jedna sitnica koja mozdA vama nije bitna glasi da svaka GAS flasa ili boca ima atest na 10 godina,sto znaci da nakon deset godina svaka boca ide na potpuno praznjenje i pregled pod znatno vecim pritiskom nego je bazdarena,provjera ventila,stjenke,eventualnih fizickih ostecenja itd.Nakon tog pregleda boca se lakira dobija ADR oznake i onda ide na punjenje pa u prodaj.

Kod nas na Balkanu moze sve na zalost,al djavo ne spava kad se nesto desi onda je kasno.

I ja osobno u Bosni u kuci imam narandzastu bocu i nekad je mjenjam nekad punim na pumpi,al to je daleko od standarda i kvaliteta.

Misljenja sam da je sigurnije i na Balkanu mijenjat bocu za bocu,ja to recimo radim na pumpama Petrol SLO,a ni drugi ovlasteni distributeri plina nebi trebali muljat sa takvim stvarima.

Vezano uz moj posao dva puta godisnej imam razne seminare i nagledo sam se raznih filmova gdje ljudi u sred neispravne boce,ventila,regulatora pritiska ili ne strucnog rukovanja izgore ko "Lila" il odlete malo u vazduh.

Zato drage moje kolege ribari uvjek oprezno sa Gasom jer mala greska posledice su velike!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

davno kupio dve narandzaste  plinske boce po 3 kg koje menjam u hladno vreme dva komada,tako da uvjek imam za 4 dana i odvise i plina za grejanje i za kuvanje,a kuvam brate za sve pare :)

sto se tice grejalice koristim vec neznam koliko vremena kockastu od 800w il onu na pijaci sto mozete uzet i nemam nikakvih problema,nikad ne zakopcavam sator i uzjek je i u najhladnije jedna strana vrate otvorena da luftira a i da izjurim ako udari.jedina mana je nedaj boze ako ugasi nema automatski prekidac dotoka.to je kod novih grejalica obavezno i to je najbolje resenje.

 

sto se tice mjenjanja boce ,kod nas MAKPETROL  mjenja 3,5 i 10 kg 24 sata radi,tako da nemam problema.dal je napunio 4,2 il 5 l placa se boca 3 kg uvjek,jeftinije za malo mi je da napunim,al za sitnu lovu bolje mi je da sam siguran

Link to comment
Share on other sites

Odgovor je  jednostavan, kvalitet gasa nije isti koji se koristi za punjenje boca za domaćinstvo i gas koji se koristi za automobile. Grejalice koje koriste zamenjive uloške sa gasom, pune se čistim Propanom, iz gore navedenih razloga, a to su, lakše paljenje, bolji plamen, veća toplotna vrednost, ne dolazi do prokapavanja gasa, u hladnim danima kao kad ima više Butana, mnogo manje se oseti miris sagorelog gasa, kao i gasa koji ne sagori, ima toga još ali mislim da ti je i ovo dovoljno. Primer su i upaljači gde je čistoća gasa mnogo veća nego kad bi ga punio gasom sa benzinske pumpe. Kao i kod automobila koji koriste TNG, preporuka je prvo ga upaliti na benzin dok ne postigne određena temperatura, pa tek ga onda prebaciti na gas. Problemi koji nastaju prilikom sagorevanja pravi Butan. Niko Tebi ne brani da sipaš gas u bocu sa pumpe i da isti koristiš, dok inspekcija ne bude zatvorila za rad te pumpe koje na divlje toče boce, jer je kod nas zakonom zabranjeno to raditi.

Samo da napomenem za one koji ne znaju, kao i mlađe kolege sa manje iskustva u pecanju kada su niske temperature i koristi se grejalica u šatoru, koliko je opasan gas koji iscuri iz boce ili grejalice isto tako je opasan produkt koji je nastao samim sagorevanjem gasa.

Čisto kao informacija, kvalitet goriva Benzina, Dizela i TNG nije ista u letnjem i zimskom delu godine. 

Link to comment
Share on other sites

Odgovor je  jednostavan, kvalitet gasa nije isti koji se koristi za punjenje boca za domaćinstvo i gas koji se koristi za automobile. Grejalice koje koriste zamenjive uloške sa gasom, pune se čistim Propanom, iz gore navedenih razloga, a to su, lakše paljenje, bolji plamen, veća toplotna vrednost, ne dolazi do prokapavanja gasa, u hladnim danima kao kad ima više Butana, mnogo manje se oseti miris sagorelog gasa, kao i gasa koji ne sagori, ima toga još ali mislim da ti je i ovo dovoljno. Primer su i upaljači gde je čistoća gasa mnogo veća nego kad bi ga punio gasom sa benzinske pumpe. Kao i kod automobila koji koriste TNG, preporuka je prvo ga upaliti na benzin dok ne postigne određena temperatura, pa tek ga onda prebaciti na gas. Problemi koji nastaju prilikom sagorevanja pravi Butan. Niko Tebi ne brani da sipaš gas u bocu sa pumpe i da isti koristiš, dok inspekcija ne bude zatvorila za rad te pumpe koje na divlje toče boce, jer je kod nas zakonom zabranjeno to raditi.

Samo da napomenem za one koji ne znaju, kao i mlađe kolege sa manje iskustva u pecanju kada su niske temperature i koristi se grejalica u šatoru, koliko je opasan gas koji iscuri iz boce ili grejalice isto tako je opasan produkt koji je nastao samim sagorevanjem gasa.

Čisto kao informacija, kvalitet goriva Benzina, Dizela i TNG nije ista u letnjem i zimskom delu godine. 

Ugljik dioksid CO2. Otvaranjem i ostavljanjem dovoljnog prostora na vratima šatora do ovog problema ili opasnosti ne bi trebalo da dođu uopšte. Ja barem tako radim uvijek i nisam osjetio čak ni glavobolju koja se manifestuje kao posljedica upravo tog nakupljanja CO2 u zatvorenom šatoru.

 

10296560_10207981955721829_4790529675734

 

Bistro na vodi.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Neznam sta je ispravno neko kaze da plinska grejalica ispusta stetne gasove pri sagorevanje i zato sator treba da bude otvoren.Ali onda vidim plinske grejalice za kucnu upotrebu one velike za greanje unutrasne prostorije stana ili dr. rade na isti metod ona resetka gde sagoreva plin je skroz ista kako na mojoj grejalici sto srafim na bocu.Ljudi na takve grejalice se greju celu zimu a niko se ne ugusi....
Link to comment
Share on other sites

Neznam sta je ispravno neko kaze da plinska grejalica ispusta stetne gasove pri sagorevanje i zato sator treba da bude otvoren.Ali onda vidim plinske grejalice za kucnu upotrebu one velike za greanje unutrasne prostorije stana ili dr. rade na isti metod ona resetka gde sagoreva plin je skroz ista kako na mojoj grejalici sto srafim na bocu.Ljudi na takve grejalice se greju celu zimu a niko se ne ugusi....

Problem je mali prostor koji se mnogo brze puni gasom....osim toga kuhinjski prozori su uglavnom uvek otvoreni

Link to comment
Share on other sites

Odgovor je  jednostavan, kvalitet gasa nije isti koji se koristi za punjenje boca za domaćinstvo i gas koji se koristi za automobile. Grejalice koje koriste zamenjive uloške sa gasom, pune se čistim Propanom, iz gore navedenih razloga, a to su, lakše paljenje, bolji plamen, veća toplotna vrednost, ne dolazi do prokapavanja gasa, u hladnim danima kao kad ima više Butana, mnogo manje se oseti miris sagorelog gasa, kao i gasa koji ne sagori, ima toga još ali mislim da ti je i ovo dovoljno. Primer su i upaljači gde je čistoća gasa mnogo veća nego kad bi ga punio gasom sa benzinske pumpe. Kao i kod automobila koji koriste TNG, preporuka je prvo ga upaliti na benzin dok ne postigne određena temperatura, pa tek ga onda prebaciti na gas. Problemi koji nastaju prilikom sagorevanja pravi Butan. Niko Tebi ne brani da sipaš gas u bocu sa pumpe i da isti koristiš, dok inspekcija ne bude zatvorila za rad te pumpe koje na divlje toče boce, jer je kod nas zakonom zabranjeno to raditi.

Samo da napomenem za one koji ne znaju, kao i mlađe kolege sa manje iskustva u pecanju kada su niske temperature i koristi se grejalica u šatoru, koliko je opasan gas koji iscuri iz boce ili grejalice isto tako je opasan produkt koji je nastao samim sagorevanjem gasa.

Čisto kao informacija, kvalitet goriva Benzina, Dizela i TNG nije ista u letnjem i zimskom delu godine. 

Sory ali mislim da si pobrkao,vjerojatno slučajno greškom.Doze za grijalicu se pune čistim Butan gasom a ne propanom a u bocama na koje ih preuređujemo je propan butan mješavina. Vozila koriste potpuno jednak LPG odnosno TNG kao i kućne boce,barem kod nas,pune se na istom mjestu,bio u punionici i vidio.LPG-liquified petroleum gas.u u normalnom stanju su plinovi, a pri povećanju tlaka prelaze u tekuće stanje.Ukapljeni naftni plin-LPG tj TNG kako ga vi zovete se sastoji većinom od propana ili butana a najčešće je smjesa obaju plinova.Propan ima jaču kalorijsku vrijednost,a butanu manje smeta hladnoća za paljenje,Vozilo se mora zagrijat na 30 °C ,koristi se voda iz hladnjaka vozila i onda se zagrijavanjem vozila ta topla voda od auta koristi za zagrijavanje isparivaća i LPG koji je u tekućem stanju ponovo pretvori u plinovito stanje da bi uopće mogao raditi,inaće bi tekuće stanje gasilo iskru na svječici vozila,peći potroše kisik,zato vrata otvorena trebaju biti na šatoru jer je mali prostor a ujedno i ako dođe do curenja plina eventualno isto,LPG ima tendenciju da pada nadole ,znači skuplja se na podu dok recimo zemni plin ide gore,znači zraka u šatoru mora biti dolje ,ne znače prozori puno ako curi plin,za nedostatak kisika pomaže i prozor ali ovako je sigurnije,znaći šator u donjoj zoni držite otvoren.Sigurno da je bolje i kvalitetnije promjeniti bocu ali kod nas ne znam gje se mogu takve boce mjenjati zato ih punimo jbg.Razlog je što sigurno vremenom može doći do propuštanja ventila-curenje plina.korozije itd itd,sve boce koje se mjenjaju se atestiraju na 30 bara i dobijaju atest opet na 10 godina jednom a drugi put na 5 godina a trečeg puta više nema-bacaju se poslije toga ,kod nas je takav zakon al jbg tko če sve platiti,isto je nezakonito puniti boce al imam kolegu pa mi odradi,nekad davno sam pretakao iz kučnih boca sam sebi,drugima ne želim,ne daj bože sranja nekog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sory ali mislim da si pobrkao,vjerojatno slučajno greškom.Doze za grijalicu se pune čistim Butan gasom a ne propanom a u bocama na koje ih preuređujemo je propan butan mješavina. Vozila koriste potpuno jednak LPG odnosno TNG kao i kućne boce,barem kod nas,pune se na istom mjestu,bio u punionici i vidio.LPG-liquified petroleum gas.u u normalnom stanju su plinovi, a pri povećanju tlaka prelaze u tekuće stanje.Ukapljeni naftni plin-LPG tj TNG kako ga vi zovete se sastoji većinom od propana ili butana a najčešće je smjesa obaju plinova.Propan ima jaču kalorijsku vrijednost,a butanu manje smeta hladnoća za paljenje,Vozilo se mora zagrijat na 30 °C ,koristi se voda iz hladnjaka vozila i onda se zagrijavanjem vozila ta topla voda od auta koristi za zagrijavanje isparivaća i LPG koji je u tekućem stanju ponovo pretvori u plinovito stanje da bi uopće mogao raditi,inaće bi tekuće stanje gasilo iskru na svječici vozila,peći potroše kisik,zato vrata otvorena trebaju biti na šatoru jer je mali prostor a ujedno i ako dođe do curenja plina eventualno isto,LPG ima tendenciju da pada nadole ,znači skuplja se na podu dok recimo zemni plin ide gore,znači zraka u šatoru mora biti dolje ,ne znače prozori puno ako curi plin,za nedostatak kisika pomaže i prozor ali ovako je sigurnije,znaći šator u donjoj zoni držite otvoren.Sigurno da je bolje i kvalitetnije promjeniti bocu ali kod nas ne znam gje se mogu takve boce mjenjati zato ih punimo jbg.Razlog je što sigurno vremenom može doći do propuštanja ventila-curenje plina.korozije itd itd,sve boce koje se mjenjaju se atestiraju na 30 bara i dobijaju atest opet na 10 godina jednom a drugi put na 5 godina a trečeg puta više nema-bacaju se poslije toga ,kod nas je takav zakon al jbg tko če sve platiti,isto je nezakonito puniti boce al imam kolegu pa mi odradi,nekad davno sam pretakao iz kučnih boca sam sebi,drugima ne želim,ne daj bože sranja nekog.

Kartuše se pune i kombinacijom propan butana.

To što su kod nas osobe koje naručuju i prodaju takove stvari neznalice i mi to sve još i plaćamo možemo samo okriviti "političare"

Sve što si napisao stoji .

Ja bi samo nadodao da su  kartuše s butanom namjenjene alpinistima kada se penju na snježne vrhove koji se nalaze na niskim temperaturama .

To si sve objasnio.

Link to comment
Share on other sites

Kartuše se pune i kombinacijom propan butana.

To što su kod nas osobe koje naručuju i prodaju takove stvari neznalice i mi to sve još i plaćamo možemo samo okriviti "političare"

Sve što si napisao stoji .

Ja bi samo nadodao da su  kartuše s butanom namjenjene alpinistima kada se penju na snježne vrhove koji se nalaze na niskim temperaturama .

To si sve objasnio.

Vjerojatno su zato sprayevi za grijalice punjeni butanom-radi lakšeg zapaljenja na nižim temperaturama,sa propan butanom ih nisam vidio a vjeruj imao sam ih svakakvih,male kartuše ima i sa propan butan i čisti butan to se slažem i takve sam i vidio i imam,a možda ipak nisam ih sve vidio jbg :good:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vjerojatno su zato sprayevi za grijalice punjeni butanom-radi lakšeg zapaljenja na nižim temperaturama,sa propan butanom ih nisam vidio a vjeruj imao sam ih svakakvih,male kartuše ima i sa propan butan i čisti butan to se slažem i takve sam i vidio i imam,a možda ipak nisam ih sve vidio jbg :good:

Kupovao kolega u Austriji em je jeftinija em duže traje .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ugljen monoksid (CO) koji nastaje kao produkt nepotpunog sagorevanja je taj koji je smrtonosan....najvise zbog njega vrata satora uvek moraju biti otvorena

Ugljen monoksid je produkt nepotpunog sagorevanja cvrstog goriva...veoma je tesko da se CO pojavi kao produkt sagorevanja gasa jer u slucaju kada nema dovoljno kiseonika za sagorevanje gasa plamen se gasi i sagorevanje ne postoji....CO2 moze biti problem.....svakako ne treba ostaviti grejalicu da gori a da covek spava.....

 

Ne znam pouzdano o gasovima o kojima Dragan prica ali ne sumnjam da je tako....treba poslusati, moja dva drugara umalo se nisu pogusili pre par dana....cak su zapalili pod satora.....sreca pa se jedan probudio na vreme....

Link to comment
Share on other sites

Zatvoriti sator sa upaljenom grejalicom je isto kao sedeti u kolima koja rade u zatvorenoj garazi,nepromisljenost uvek dovede do problema.....ovo sto je Javor napisao apsolutno stoji,realno.

Prednost menjanja boca je sto ne moras da se cimas,prednost punjenja boca je sto za manje para dobijes mnogo vise pa grejalica umesto 2 dana moze da radi 3 dana 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...