Jump to content

Dilema Koji Najlon Uzeti


Recommended Posts

Najlon kupujes i prilagodjavas terenu gde lovis,daljini gde pecas,poziciji itd,to su u nacelu neke smernice od kojih zavisi debljina najlona. Svakako ukoliko bacas daleko,teza olova,pva mora da koristis shock cak i ako je 0.30mm najlon o tanjem i da ne pricam. Sto se tice jacine i kvaliteta Technium je najjaci,ali je malo kruci,Ultima distance odlican,mekan,daleko leti,Katran Synapse Neon leti jos bolje od Ultime,ali je malo slabiji i lakse puca. E sad od situacije na vodi svaki ima svoju namenu. Licno meni je najlon jedna od najvaznijih stvari prilikom ribolova,ako mogu da se daju tolike pare za stapove i masine moze i jednom godisnje da se izdvoji do 25eur za najlon. To je licno moj stav i misljenje,gore navedene najlone sam koristio i koristim i dan danas,ne pricam napamet vec iz licnog iskustva.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najlon kupujes i prilagodjavas terenu gde lovis,daljini gde pecas,poziciji itd,to su u nacelu neke smernice od kojih zavisi debljina najlona. Svakako ukoliko bacas daleko,teza olova,pva mora da koristis shock cak i ako je 0.30mm najlon o tanjem i da ne pricam. Sto se tice jacine i kvaliteta Technium je najjaci,ali je malo kruci,Ultima distance odlican,mekan,daleko leti,Katran Synapse Neon leti jos bolje od Ultime,ali je malo slabiji i lakse puca. E sad od situacije na vodi svaki ima svoju namenu. Licno meni je najlon jedna od najvaznijih stvari prilikom ribolova,ako mogu da se daju tolike pare za stapove i masine moze i jednom godisnje da se izdvoji do 25eur za najlon. To je licno moj stav i misljenje,gore navedene najlone sam koristio i koristim i dan danas,ne pricam napamet vec iz licnog iskustva.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Slažem se kolega, najlon je posednja stvar na kojoj treba štedeti, pogotovu ako uzmemo da iole kvalitetniji košta i manje od 24h pecanja na nekoj komdrcijali npr. na Miki, ili dve kile boila...Ja lično ne volim da koristim shock predveze...malo sam skeptičan prema tom čvoru između shock-a i osnovnog najlona...par puta mi je sistem pukao pri relativno slabom opterećenju, pa sam navukao traume  :crazy: ...zato uzimam 0,30 +

Link to comment
Share on other sites

Slažem se kolega, najlon je posednja stvar na kojoj treba štedeti, pogotovu ako uzmemo da iole kvalitetniji košta i manje od 24h pecanja na nekoj komdrcijali npr. na Miki, ili dve kile boila...Ja lično ne volim da koristim shock predveze...malo sam skeptičan prema tom čvoru između shock-a i osnovnog najlona...par puta mi je sistem pukao pri relativno slabom opterećenju, pa sam navukao traume :crazy: ...zato uzimam 0,30 +

Nije problem sigurno u najlonu,verovatno je problem u shocku i u cvoru. Imas nekoliko odlicnih cvorova za vezivanje shocka i sigurno ti dobro vezan nikad nece popustiti,da pukne ili da se odveze.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Za komercijalu ti je odlican svaki iole normalan najlon,ja koristim Okuma neki koji kosta 560rsd ,mislim da je kotur od 1350m,zna Milancesou koji je,bez greske odradjuje posao a za ozbiljna pecanja imam Korda Subline 040,fantastican.
Link to comment
Share on other sites

ja koristim Okuma neki koji kosta 560rsd ,mislim da je kotur od 1350m

 

Okuma Ultramax je u pitanju, i ja ga koristim na komercijalama. Odlican najlon za smesne pare. U fluo varijanti ga prave do 0.32, a u providnoj varijanti ga ima i u manjim precnicima.

Link to comment
Share on other sites

Nije problem sigurno u najlonu,verovatno je problem u shocku i u cvoru. Imas nekoliko odlicnih cvorova za vezivanje shocka i sigurno ti dobro vezan nikad nece popustiti,da pukne ili da se odveze.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sigurno da je problem u čvoru...ajd baci link za neki dobar čvor ako te ne mrzi  :pivopija1:

Link to comment
Share on other sites

Tacno je da nije zabranjen sok od monofila,jedino sto se meni u toj kombinaciji ne svidja velicina cvora na spoju soka i osnovnog najlona.Od samog zvuka kad ga cujem dok prolazi kroz karike prodje me jeza...sve imam osecaj da ce negde zapeti i puci,i iako znam da nece, to je jace od mene
Link to comment
Share on other sites

Tacno je da nije zabranjen sok od monofila,jedino sto se meni u toj kombinaciji ne svidja velicina cvora na spoju soka i osnovnog najlona.Od samog zvuka kad ga cujem dok prolazi kroz karike prodje me jeza...sve imam osecaj da ce negde zapeti i puci,i iako znam da nece, to je jace od mene

zavisi od cvora... moze biti prilicno malen i bez ikakvih zvukova da izlece neprimetno... pokazacu ti kad se budemo videli ne znam ni kako se zove ni kako bih ti objasnio... vec duze vreme koristim sokove od najlona 0.40mm i nikakvih problema nema...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pozdrav, kolege! Jel moze preporuka za najlon? Uzeo bih neki fluorescentni, tj. žuti...Probao sam Gamakatsu g-line 0,35mm, ali ne mogu da kažem da sam zadovoljan...dosta se uvrće, krut je...polse svega par pecanja...možda sam naleteo na stariji kotur...Jel ima neko skoro iskustva sa Katran Synapse Neon-om? Naslušao sam se priča, da lako puca itd...te da su ga navodno unapredli...

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav, kolege! Jel moze preporuka za najlon? Uzeo bih neki fluorescentni, tj. žuti...Probao sam Gamakatsu g-line 0,35mm, ali ne mogu da kažem da sam zadovoljan...dosta se uvrće, krut je...polse svega par pecanja...možda sam naleteo na stariji kotur...Jel ima neko skoro iskustva sa Katran Synapse Neon-om? Naslušao sam se priča, da lako puca itd...te da su ga navodno unapredli...

Ne bi bilo lose ako je neko koristio Pro Logic XNLT ima isto fluorescentni pa da kaze kako se pokazao...onaj maskirni je vrh to je provereno ali ako je neko koristio fluorescentni neka ti pomogne ....

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav, kolege! Jel moze preporuka za najlon? Uzeo bih neki fluorescentni, tj. žuti...Probao sam Gamakatsu g-line 0,35mm, ali ne mogu da kažem da sam zadovoljan...dosta se uvrće, krut je...polse svega par pecanja...možda sam naleteo na stariji kotur...Jel ima neko skoro iskustva sa Katran Synapse Neon-om? Naslušao sam se priča, da lako puca itd...te da su ga navodno unapredli...

 

 

Da ja napisem svoja misljenja o fluo najlonima,posto mi je to omiljena boja najlona,ne zato sto manekenisem vec zato sto najjasnije pokazuju u kom su pravcu zabaceni stapovi,pogotovo nocu kad crni najlon necete uspeti da odredite gde je tacno,ma koliko god jaku lampu imali.

Katran koristim od prosle godine i zadovoljan sam,nije mi pukao pri blazem silovanju.zabacaji su glatki i leti vise nego dobro.za promer 0,28,shock leader je obavezan. Okuma ultra max fluo sam koristio dve godine (jedne sezone jedan kraj,a onda sam 'prevrnuo' spulne pa sam koristi drugi kraj) i nisam mogao da verujem sta sta sam dobio za (tada) 430 rsd. Neverovatno jak najlon. Silovao sam i zapinjao,nije pucao,promer 0,32 . Naglasio bih da je to period kad sam najvise isao na pecanje (50+ izlazaka godisnje ) i zaista najlon koji odradi toliko posla a i dalje ne puca ,vredan je preporuke. Moje subjektivno misljenje je da je okuma bolja od katrana,iako je 4x jeftinija. Ne znam zasto,iako me nije izdao,ne verujem u taj najlon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa Kristijanom, koristio sam fluo XLNT i isprao se posle samo par pecanja, postao je nesto bledo zelen. Koristio sam ga pola sezone i zamenio sam ga. G line, kao sto sam i pre pisao, moj izbor. Proslu sezonu pecao sa 0.35, ovu sezonu pocinjem sa 0.30. BG moguce da si naleteo da na losiji kotur, ali ce pre biti da nisi dobro namotao najlon cim kazes da se uvrce...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zadnje dve godine pecao na G line fluo zuti jako zadovoljan sa njim , kada sam ga kupovao bila je jedino 0.26 mm dostupna tako da sam ga prvo probao na fider stapu a posle kada je polozio i na saranske masine. E sad jedini problem je bio u pomenutoj debljini nikako nisam mogao opusteno da pecam uvek sam kontrolisao cvorove i posle pet-sest zabacaja ili posle upecane ribe propustao najlon kroz prste i ako je bilo potrebe odbacivao osteceni deo. Da napomenem da je na njega izvadjeno par riba 10+ kg i da nije bilo ni jedno kidanje ili pucanje najlona ali dzaba mu, pa sam sve cesce koristio Starbaaits-ov Expert u debljini o.30 i 0.35mm. Ovo je vrhunski najlon mekan,izdrzljiv i maskirni smenjuju se dve boje providna i zelena ili providna i braon uz to ima i nalepnicu na svakih 200m tako da lako znas koliko si namotao a koliko je ostalo najlona na koturu , samo nema sanse da vidis gde je najlon i kada riba udari ne vidis gde je krenula pa sam zbog toga imao par mrsenja i izgubljenih riba. Za ovu godinu sam nabavio Prologicov Buldozer FC fluo zuti u debljini 0.33mm na suvo deluje skroz ok i fino nosi cvorove sad sta kaze na vodi videcemo.

Link to comment
Share on other sites

XLNT koristio prosle sezone i nisam nasao neku zamerku sem sto je neverovatno brzo izbledeo.

Iz tog razloga ga necu vise upotrebljavati.Razmisljao sam o fluo buldozeru ali posto je od istog proizvodjaca bojim se da se

nedesi isto promena boje,pa bi molio za komentar onih koji su koristili ovaj najlon.

Ako nemenja boju tobi bio moj izbor za ovu sezonu,mada me Dejan naveo da razmisljam i o okumi.1000m 560din ako je tako dobra

kao sto Dejan kaze,zasto da ne.

Link to comment
Share on other sites

Sufix ultra knot 1195m 0.30mm sa cenom oko 1000 din uzmes i ne razmisljas da li ce da izbledi,lepo se ponasa na cvoru,mekan i dobro ponasanje pri dalekim izbacajima.Sa onim sto pruza za 1000din i vise sam nego zadovoljan.Ko voli katran(ili bilo koji drugi najlon iz viseg cenovnog ranga) nemam nista protiv njega da se razumemo-ali zasto bih pucao duplo para kad svake sezone menjam najlone jer cifra za kalem od 1000m je smesna.

G-line fluo zuti sam koristio 0,40mm za dunav,malo je kruci za moj ukus,dodje kao zica.Za dalji izbacaj ako je potreban on zveci kroz sprovodnik kad zabacujem ali sto se tice habanja i jacine cista 10-tka  :good:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...