Jump to content

BETAIN HCL


Recommended Posts

  • 9 months later...

da li  je bolje stavljati betain u jaja ili posle kuvanja, posto svi kazu da je jako rastvroljiv onda mogu da zamislim kolko ga izgubi boila pri kuvanju i zasto onda svi predlazu da se svalja u jaja a ne posle kuvanja

mozda treba i u jaja i posle kuvanja? :D i da posle kuvanja, jel solite ili rastvorite u malo vode ili nesto tecno tipa minamino pa time prelijete?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ja ga stavljam u jaja i toa da je jako rastvorliv ne znaci i da je termo labilan i da isparuje posle kuvanje.

termo labilan znaci da na visokoj tepmeraturi menja oblik (nije stabilan)

 ali opet ako je rastvorljiv tako jako a kuvas ga na 98 stepeni (sto dodatno prilicno povecava rastvorljivost) znaci da moze velika kolicina betaina da ostane u vodi u kojoj se kuva zbog toga profi firme ne kuvaju bojle nego imaju neku tajnu pa sve supstance ostaju u boili (rastvorljive i naravno one druge)

 

ali ja nzm tu tajnu pa me zanima kolko se izgubi prilikom kuvanja 10% ili 80% ? jer ako se gubi dosta, vise se isplati stavljati pola doze al posle kuvanja, znam da ce to upiti samo prva trecina boile ono u sredini ce biti "netaknuto" ali opet bolje nego presipati iz supljeg u prazno :unknw:

Link to comment
Share on other sites

a koje to profi  firme ne kuvaju boile????

mora da je ta tajna neka mnogo velika tajna cim je niko ne zna.....

ja ne verujem da je Li Harvi Osvald ubio Kenedija pre verujem da je u to umesana vojska ili neka druga sluzba bezbednosti,ali evo vec 50godina ne moze da se sazna sta se desilo neko nece da kaze cuva tajnu...

mozda su u pitanju isti ljudi,tajni ljudi... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

samo jedno pitanje.Ako je toliko rastvorliv u vodi sto bi stavljao nakon kuvanja onda nema poente jedino kao bilo koji atraktor koji se odma skine pri bacanju boile.

Da kuvaju boile kuvaju ne sve firme al u vecem broju kuvaju boilu.Dal stavljaju betain to niko zivi nezna.Profesionalna tajna.Da bi hcl proradio kao i pivski kvasac treba mu vremena tako da sto duze stoi u boili to bolje

Link to comment
Share on other sites

Iskreno koristio sam ccmore betain i ovaj stocni nisam primetio neku razliku kod uspesnosti vecoj sa betainom nega bez njega.

Mada se neki kunu u posipanjem betaina preko boila,a slabo mi nesto slike pokazuju tako da licno moje iskustvo da betain nije napravio neku razliku.

Kao ni multi mino i nutar mino na divljoj vodi cak sta vise mozda sam ja pogresno koristio mada ne verujem i nisam usamljen slucaj sto se tice ova dva dodatka. :hi:

Link to comment
Share on other sites

kakve se price nisam dosad procitao za betain, i ne mogu da dodgem do krajni zaklucak posle ovakve diskusije,,

 

pecao sam dosta god bez njega , a i sada na odredgene vode gde riba je oprezna i nije aktivna,, moze se bez njega verujte,,

 

za kukuruz ima neki efekt zaedno sa amino kiselina, no samo za inastnt ribolov i da ga napravis pred pecanja bar 10 sati za divu vodu,, za boilu nema bar po meni nista znacajno ako radis sa dobri i kvalitetni aminokiselina..samo moe misljenje za njega,,

mnogo hemija koja nije potrebna za vasu hranu,  koncetrirajte se na vasu labavu boilu bez hcl,ako ga nemate ili niste sigurni u njega,  bolje ce da prodgete na pravi saranski ribolov, ...

 

i ono ne mogu da svatim,, JA SAM ODLICNO PROSAO,, e bas tako od  hcl sta imas u hranu  :)................ ili od drugi 1000 pricina koja je riba htela da radi,, pa jedan severan vetar moze da ti promeni ribolov od najgori, do najaci...to svi zaboravaju..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Da li Meleg ima betain hcl i kakav je?

 

Ima.

 

termo labilan znaci da na visokoj tepmeraturi menja oblik (nije stabilan)

 ali opet ako je rastvorljiv tako jako a kuvas ga na 98 stepeni (sto dodatno prilicno povecava rastvorljivost) znaci da moze velika kolicina betaina da ostane u vodi u kojoj se kuva zbog toga profi firme ne kuvaju bojle nego imaju neku tajnu pa sve supstance ostaju u boili (rastvorljive i naravno one druge)

 

Neke profi firme kuvaju boile na pari pa se ništa ne iskuvava.

Link to comment
Share on other sites

Relativno u zavisnosti od toga šta je vruće? 80-90°C

Boile se svakako ne smeju dugo kuvati.

Ako kuvaš u kućnoj varijanti, voda u loncu itd.... "Meleg Bait" preporuka ti je da boile kuvaš max 60 sekundi. Svakim kuvanjem dužim od 60 sekundi rizikuješ da ubiješ proteine, enzime, minerale itd.
Ako kuvaš manju količinu i ako imaš mesta za manevrisanje, preporučuje se da lonac za kuvanje boili bude 6-10 litara i da se boile kuvaju sa fritezom. U fritezicu nemoj stavljati više od 300 grama boila.
Velika količina vode, sa malo boila odjednom će ti obezbediti da se voda ne rashladi svakim ubacivanjem boila i time moraš duže kuvati, a sa dužim kuvanjem ubijaš sastojke.
Dakle, preporuka, ako su boile 14ke 35-40 sekundi. Za 18ke 40-50 sekundi kuvanja. Za 20-22mm 50-60 sekundi.
Ako želiš tvrde boile, samo ih suši duže. Naravno, uspeh ovog "recepta" zavisi i od osnovnog miksa koji si napravio....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kuvanje mesa i kuvanje boila uopšte nema isti cilj.

Ciljevi kuvanja mesa:

Poboljšava ukus, boju, aromu
Da se meso omekša
Olakšava varenje
Da bude bezbedno za jelo - ubija štetne bakterije

Boile kuvaš čisto zbog procesa proizvodnje da se malo stvrdne, da bude lakše za rukovanje i skladištenje. Ti u principu ne moraš izrolati testo i skuvati, pa imaš pastu, ili izrolaš staviš u friz pa imaš friz boile.

Svarljivost boila ne zavisi od obrade, nego od odabira komponenti. Isto kao što i ti možeš pojesti jabuku sa drveta, a na primer ne možeš kuvati sirovo seme kafe nego prvo moraš pržiti....

Inače da, kuvanje i pečenje mesa ubija nutritivne vrednosti... ali nije isti slučaj i kod semenja. Na primer pasulj ima manju nutritivnu vrednost kad nije skuvan jer sadrži štetne materije koji se eliminišu kuvanjem i
time olakšavaš varenje (važi i za ljudsku upotrebu).

Link to comment
Share on other sites

na prvom mestu betain kao i ostali preparati za varenje imaju veliku ulogu...ali ne toliko veliku za jednodnevna pecanja 

sa druge strane da 100% slozite komponente za varenje kako treba, ne znaci nista ako boila nema dobar ukus

(kao npr tajger koji je mnogo tezak za varenje, pa se opet napecate na nekim vodama zato sto mu ukus odgovara)

 

na prvom mestu dobar mix, pa praskovi, ekstrati itd... dok se ne pogodi ukus koji mu odgovara (sto se testira na jednodnevim pecanjima)

pa kad se lepo sve to pogodi onda sledi igra sa preparatima za varenje da bi se riba sto duze zadrzala na hranilistu na duzim pecanjima ili takmicenjima

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kuvanje mesa i kuvanje boila uopšte nema isti cilj.

 

Ciljevi kuvanja mesa:

 

Poboljšava ukus, boju, aromu

Da se meso omekša

Olakšava varenje

Da bude bezbedno za jelo - ubija štetne bakterije

 

Boile kuvaš čisto zbog procesa proizvodnje da se malo stvrdne, da bude lakše za rukovanje i skladištenje. Ti u principu ne moraš izrolati testo i skuvati, pa imaš pastu, ili izrolaš staviš u friz pa imaš friz boile.

Svarljivost boila ne zavisi od obrade, nego od odabira komponenti. Isto kao što i ti možeš pojesti jabuku sa drveta, a na primer ne možeš kuvati sirovo seme kafe nego prvo moraš pržiti....

 

Inače da, kuvanje i pečenje mesa ubija nutritivne vrednosti... ali nije isti slučaj i kod semenja. Na primer pasulj ima manju nutritivnu vrednost kad nije skuvan jer sadrži štetne materije koji se eliminišu kuvanjem i

time olakšavaš varenje (važi i za ljudsku upotrebu).

 

nemoj pogresno da me razumes ali ovo mi pomalo zvuci kao prica momaka iz teretane koji rade biceps pregib da bi povecali obim ruke a trbusnjake da bi smanjili obim stomaka... rade istu stvar a imaju razlicite ciljeve... to im se tako svidja ali nema nikakve logike... tako mi i ovo tvoje izlaganje lici da nesto radis zato sto ti se tako vise svidja... mada mozda si u pravu...

 

sto se kuvanja kafe tice moze se kuvati sirova, ali nema isti ukus, sto je ljudima bitnije od nutritivne vrednosti i efekata u organizmu... mozda je i saranu bitniji ukus, mozda nije... 

 

naravno da termicka obrada mesa donekle unistava nutritivnu vrednost ali ne moze je unistiti potpuno... kuvanje pravi mnogo manje stete od stete koju pravi zivo meso... pasulj nema manju nutritivnu vrednost nekuvan, vec covek samo iz dobro termicki obradjenog (poboljsava varenje) pasulja moze da iskoristi njegovu nutritivnu vrednost... isto je i sa mesom... 

 

 ja sam do sad boile kuvao iskljucivo radi poboljsanja varljivosti pojedinih komponenti... mada mozda je i mehanicka obrada dovoljna...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

na prvom mestu betain kao i ostali preparati za varenje imaju veliku ulogu...ali ne toliko veliku za jednodnevna pecanja 

sa druge strane da 100% slozite komponente za varenje kako treba, ne znaci nista ako boila nema dobar ukus

(kao npr tajger koji je mnogo tezak za varenje, pa se opet napecate na nekim vodama zato sto mu ukus odgovara)

 

na prvom mestu dobar mix, pa praskovi, ekstrati itd... dok se ne pogodi ukus koji mu odgovara (sto se testira na jednodnevim pecanjima)

pa kad se lepo sve to pogodi onda sledi igra sa preparatima za varenje da bi se riba sto duze zadrzala na hranilistu na duzim pecanjima ili takmicenjima

 

betain je naucno potvrdjen kao proizvod za poboljsanje varenja... u saranskom svetu se pominje kao atraktor a to je cini mi se nesto sasvim drugo... oduvek me zanimalo gde je istina... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...